kwzatz

Regisztráció: 2009. szeptember 19. (9 év, 9 hónap)

Nem: nem publikus

Iron Man 3
Vasember 3.
3 2018-01-16 3,4

2019-06-02 11:11:37 [Filmet keresek] kwzatz #2482

Ez szerintem az "Egy rém rendes család" sorozatból van, 3. évad, 1. rész, "He Thought He Could". :)

előzmény: merknatalia (#2481)

2019-05-20 21:41:13 [Tévésorozatok] kwzatz #3597

Megnéztem az utolsó GoT részt. Eljutottam arra a pontra, hogy ezt már fikázni sincs kedvem.

"Egyetlen, színvonalát mindvégig tartó karakter van ebben az egészben, Tyrion."
Én sajnos még ezzel sem tudok egyetérteni. Az első 4-5 évadban ravasz volt, vicces, sőt bátor is, az utolsó 2-3 évadban meg már inkább csak önmaga árnyéka. Nem zavart annyira, mert Jon meg az 5-6. évadban került egyre inkább az előtérbe, és hiába volt a tipikus hős karakter, egyre szimpatikusabbá vált és érdekesebbé a titokzatos múltjával. Amivel sajnos nem kezdtek lényegében semmit. Az Olórin által kiemelt párbeszédnél én is csak a fejemet fogtam, szörnyű.

2019-05-15 01:11:57 [Tévésorozatok] kwzatz #3574

Szerintem Blackwaternél belülről védekeztek alapvetően íjászokkal, meg köveket dobáltak, csak amikor már a falakat ostromolták, létrákkal feljutottak, és a kapuhoz mentek hogy betörjék, akkor rontottak ki rájuk, legalábbis így rémlik. Az biztos, hogy nem álltak ki libasorban a csata előtt. :D
A Battle of the Bastardsban meg azért volt Ramsay-nek egy sunyi kis terve, hogy Rickonnal odacsalja Jont és a csata elején ki is iktatja a vezért, ami keményen oda tud csapni a morálnak. Davos nélkül ez sikerült is volna.

előzmény: szmark (#3572)

Oh, törölhető, rosszul emlékeztem.

előzmény: acidphase (#89)

"Clint Eastwood, Charles Bronson, Paul Newman, De Niro, H. Bogart, C Chaplin"

Ööö... valamit tudnod kell. :D

előzmény: acidphase (#89)

2019-05-14 12:19:46 [Tévésorozatok] kwzatz #3571

Ha másra nem is jó, mémek szempontjából szuper alapanyag ez a GoT 8. évad. A twitterjük és az aktuális reddit topic is aranybánya. :D

Ez meg a harangokkal az utólsó epizód fényében elég vicces, a 2. évad 9. részéből (Blackwater):

2019-05-13 19:03:41 [Tévésorozatok] kwzatz #3563

"Amikor az arany kompánia a FALAKON KÍVÜL állt fel mint a várost az ostrom ellen védő haderő"
Ezt már a múltheti trailerben kiszúrtam, úgy néz ki a 3. rész óta ez a GoT standard. :) Ráadásul ahogy Jamie besétál közöttük! És ehhez neki is és Sandornak is csak egy Assassin's Creedből átemelt köpenyre van szüksége egy éppen ostrom alatt álló vár esetén! És én még azt mondtam, hogy "Arya simán bejuthat"... Nem, bárki bemehet, még master assassinnak sem kell lenni hozzá. :D

2019-05-13 16:40:42 [Tévésorozatok] kwzatz #3559

"A kidolgozott csomópontok megléte nem jelenti azt, hogy tudja azt is, hogy az adott csomópnt hosszát, pláne az oda vezető út hosszát is tudja."
Ez részben igaz, de ezek az "építészek" ezekhez igyekeznek igazítani a történetüket/karaktereket (ráadásul azért a kiadó/szerződés is beleszól sokszor, illetve előre lefektetnek megkötéseket, nem nagyon van lehetőség mondjuk 2000 oldalas könyvekre mert a profitabilitás egyből megy lefelé stb.) Elég összetett kérdés ez. Aki előre tervez és azt mondja, hogy trilógia lesz és kidolgozza a lényeget, annak általában trilógia lesz a végére is, van rá azért sok példa. Persze megesik, hogy hozzádobnak 0. előzménykönyvet, vagy utána írnak egy 2. trilógiát a nagy siker miatt, ez sem ritka. Ha 3 helyett a végén 4 könyv lett volna, valószínűbbnek tartanám, hogy ki volt dolgozva. Azt sem zárnám ki, hogy túl jól fogytak a könyvek, ezért nem volt akadálya, hogy kicsit hosszabb legyen a széria. :)

Olórin:
"de hát akkor tényleg még el se kezdte írni a könyveket" Elkezdeni már mindenképpen elkezdte, mert legalább 170 oldal megvolt neki a levél szerint. A nagy változások ezután jöttek menet közben.

""Megnyit egy csomó szálat, bevezet egy csomó karaktert, aztán visszatekint és kiemeli azt, ami tetszik neki."
Kicsit cinikus hozzáállás, de lehetséges :) Csak szerintem nem Martinnál"
Többek között ő is nyilatkozta ezt (lehet valami youtube videóban láttam), de nem találom hol. Nem cinikus szerintem, sok író valóban így ír. Ez azért gondolom főleg a mellékszereplőkre érvényesebb (akikből ilyen módon lehet éppenséggel főbb szereplő is), de lehetséges az ellenkezője is, hogy egy főszereplő mégsem olyan, amilyennek elképzelte, ezért kikerül idő előtt.

Amúgy ha valakit érdekel részleteiben a téma, én ezt a youtube sorozatot (valójában 2 teljes előadás sorozat) néztem végig Brandon Sandersontól a fantasy/sci-fi írásról, nagyon-nagyon jó. Hihetetlen, hogy ilyenekhez ingyen hozzáfér az ember manapság:

2019-05-13 15:21:29 [Tévésorozatok] kwzatz #3556

Konkrétan írja, hogy nem szereti előre részletesen kidolgozni, mert utána már nincs kedve megírni. Szerintem ezt nem lehet túl sokféleképpen értelmezni. :) Emellett 2 dolog:

Ha folyamatosan logikusan írod a karaktereket és a cselekedeteiket, annak az lesz a következménye, hogy javarészt visszatekintve is logikusak lesznek a korábbi események. (na ez az, ami a sorozatban a 8. évadban ment a kukába) Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ami a 3. könyvben van, azt előre kidolgoztad volna. Szóval egyáltalán nem lehetetlen ez alapján, amit írsz. Csak pont ez a nehézsége, hogy egyszer le kell zárni a történetet, ami így nem könnyű a szerteágazó szálak miatt. Gondolom ezért tart neki tovább minden egyes újabb könyv megírása az előzőnél. Aki előre kidolgozza a leglényegesebb pontokat és a történet végét, annak ez sokkal könnyebb, mert ezek tudatában írja meg a könyveket és sokkal egységesebb lesz az egész.

Másrészt:
"igen, ezt három könyvvel ezelőtt kezdte felépíteni, és két könyvvel ezelőtt volt az az utalás"
Megnyit egy csomó szálat, bevezet egy csomó karaktert, aztán visszatekint és kiemeli azt, ami tetszik neki. Ezekből lesz az "utalás". Aztán néhány karaktert, akivel úgy érzi, hogy lehet még mit kezdeni, továbbír, néhányról megfeledkezik, néhányat megöl, mert nem igazán tud róla érdemben írni, vagy szimplán nem tartja érdekesnek. És ahogy írtam: Az, hogy egy-egy elemről van konkrét ötlete akár több könyvre is, nem jelenti azt, hogy kidolgozta a leglényegesebb pontokat és a végét.

Egyébként amikor elkezdte írni, trilógiának tervezte, aztán 7 könyv lesz belőle. Ha valóban kidolgozod előre a lényeget, ekkorát nehéz tévedni. :D
Nagyon érdekes, hogy milyennek gondolta még az írás kezdetén. (egyébként itt is leírja, hogy "As you know, I don't outline my novels") És persze, vannak elemek, amiket előre tervezett (bár, azokból is sok változott, sokszor óriási mértékben), de ez közel sem kidolgozás.

Olórin, ChrisAdam: Láttam egy videót, amiben azt mondták, hogy az előre kikerült leakek részről részre igazak eddig, és ha ez folytatódik, akkor a következő rész még rosszabb lesz, mint bármi idáig. Azt külön kiemelték, hogy mindenki berosál majd, mikor meglátja ki kerül a trónra és hogy elképzelhetetlenül szörnyű. Nyilván nem néztem meg magát a leaket, de nagyon kíváncsi vagyok. :D

2019-05-13 14:48:29 [Tévésorozatok] kwzatz #3552

“For me, when I go architect, when I try to outline something, if I’m successful in doing it, it almost feels like I’ve written the book, and now I don’t wanna write the book anymore."
Ez alapján azt mondanám, hogy annyira nem lehetett kidolgozva. :)

Többször olvastam erről a koncepcióról, amiről beszél, bár inkább "explorerként" szokták jellemezni azt, amit ő "gardenernek" hív, végül is mindkettő találó rá. Nyilvánvalóan van sok ötlete, hogy mit szeretne majd megvalósítani, lehet, hogy van a végére is néhány elem mint pl. "Dany megőrül", az is lehet, hogy ezt már az 1. könyv kezdetén tudja, lehet, hogy csak a 3. könyv írása közben jut eszébe, hogy akár ehhez is vezethetne a dolog. Ettől függetlenül ez nagyon messze van attól, amit egy építész csinál, aki kidolgozza az összes fő pontot előre és csak összeköti őket.

Valahogy éreztem ezt korábban is néhány könyv/író esetén (pl. Stephen King), hogy izgalmas, érdekes, aztán valahogy a végére olykor szétesik/nem áll össze a dolog, na az ilyenkor történik, amikor a gardener nem jön ki jól a mesélésből. :) Én személy szerint egyre inkább úgy érzem, hogy nagyon jót tesz a történeteknek, ha erősen ki vannak dolgozva azok a fő pontok, sokkal koherensebb a sztori.