Beka

Regisztráció: 2009. március 11. (15 év)

Születési év: 1960

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje)
3 2015-05-03 4,0
Gyula vitéz télen-nyáron

4 2015-05-03 4,0
Hiroshima mon amour
Szerelmem, Hirosima
4 2015-05-03 4,2
Angst essen Seele auf
A félelem megeszi a lelket
5 2015-05-03 4,3

2012-11-12 21:42:32 A torinói ló (2011) / The Turin Horse Beka (5) #72

Az ember végül homokos,
szomorú, vizes síkra ér,
szétnéz merengve és okos
fejével biccent; nem remél.

Én is így próbálok csalás
nélkül szétnézni könnyedén,
ezüstös fejsze-suhanás
játszik a nyárfa levelén.

...

(József Attila)

2011-07-12 22:31:28 Kôhî jikô (2003) / Café Lumière Beka (4) #3

Engem a Lisszaboni történetre emlékeztet, itt is fontos szerephez jutnak az utcai zajok. És bár valóban kissé gépiesnek tűnik a szereplők "létezése", de a technikai eszközök (telefon, vasút, számítógép) használata a legnagyobb természetességgel símul bele a megszokott hétlöznapok rendjébe (egyedül az Apple logo, mint termékreklám zavart). Es mégsem, vagy ennek ellenére sem mondható érzelemmentesnek a szereplők élete. Az érzelmek ilyen visszafogott, de mégis folyamatos jelenléte tölti meg a filmet "tartalommal", ezért nem unalmas, ezért van az, hogy kellemes időtöltés végignézni. (És ebben hasonlít leginkább az említett Wenders filmre)

2011-03-20 18:57:30 [Hamarosan a mozikban!] Beka #3010

Lehet-e tudni, hogy a Mokép DVD-n kiadja-e a beígért A londoni férfit?

előzmény: Zalaba Ferenc (#3009)

2010-12-04 20:01:48 Offret (1986) / Áldozathozatal Beka (5) #3

Rendkívül összetett, sorkrétegű film, tele filozófiai, kultúráslis utalásokkal. Igazi csemege azoknak, akik egy filmtől többet várnak, mint puszta kikapcsolódás.

2010-10-30 19:43:40 Szoljarisz (1972) / Solaris Beka (5) #44

Igen, Tarkovszkij filmjei valóban csodálatosak és emberiek. És kelleni éppen nem kell elemezni őket (megállnak azok a saját lábukon is, nem szorulnak semmiféle magyarázatra), de talán mégis érdemes. Ezen a fórumon ez valóban nem szokás, pedig szerintem egészen érdekes dolog lenne egy-egy nehezen értelmezhető jelenettel kapcsolatban megvitatni, ki mit gondol róla. Ez sokkal izgalmasabb lenne, mint azok a hozzászólások, amelyek csak nagy általánosságban „minősítik” a filmet.

2009-12-20 21:01:11 Avatar (2009) Beka (?) #409

A beszőlást elfogadom, bár jobb lenne a leírtakhoz egy kis cáfolat. Egyébként azért vagyok itt, mert érdekel a film, csak még nem volt időm elmenni rá.

előzmény: Kalti (#406)

2009-12-20 20:34:21 Avatar (2009) Beka (?) #405

A film ez egyáltalán témához:
Az Avatart meg lehet közelíteni úgy is, mint film, de szerintem ez inkább „termék”. Lehet, hogy több marketinges dolgozott rajta, mint filmes. És a célközönség nem ti vagytok, hanem az amerikai átlagember. Úgyhogy lehet fanyalogni, de ez mit sem számít. A marketingesek megmondták mi legyen a stratégia, ennyi pénzt már nem lehet kockáztatni! Bevetni a legjobb technikát, ami a csövön kifér, mindent a látványért! Csak semmi csavaros történet, mindenkinek érthető legyen! Csak semmi kockázatos probléma fölvetés! A nézők elméjét megterhelni bármilyen eredeti, megterhelő gondolattal? Jaj, csak azt ne. Jöjjenek a jól bevált klisék, a megszokott fordulatok, a jól kiszámított érzelmek.

2009-11-15 19:58:10 Dealer (2004) Beka (5) #12

"mintha azt állítaná, hogy a világban elve nem létezik érték, egyáltalán semmi más nem létezik, csak irracionális szenvedés"
Szerintem is ezt az életérzést mutatja meg a film, és ettől lesz hiteles: ne feldjük, a drogról nemrég lejött ember szemével látjuk így a világot.

előzmény: sleepingdancer (#9)

2009-08-15 23:16:23 Szoljarisz (1972) / Solaris Beka (5) #40

Hozzászólás egy „öregembertől” (49)

„Senki” felvetett egy kérdést, amit a hozzászólók rendre kikerülnek, azt a látszatot keltve, mintha Tarkovszkij jelen műve annyira elvont lenne, hogy a kérdéseire nem lenne magyarázat. Felvetem, mért ne lehetne tárgyszerűen vitázni erről a dologról, hiszen akit érdekel a film, biztosan szívesen olvassa mások véleményét egy-egy konkrét kérdésről, illetve, ha a magyarázattal nem ért egyet, talán „előáll” a saját értelmezésével is. Próbáljuk meg együtt egy-egy mozzanat „súlyát, értelmét feltárni”, ahogy azt „Senki” javasolja!
Én leírom az első kérdésre a teóriámat, és ha érdekel ez egyáltalán valakit, akkor szívesen elmondom a többi kérdésről is a véleményem.

Az értelmezésem az első kérdésre a következő: Kris feleségének „kópiáját” felfoghatjuk egy idegen „lénynek”, aki vajmi keveset tud az emberről. És ha jól meggondoljuk, mi más, mint a művészet az, ami közelebb vihet az emberi lélek megismeréséhez. Ez a „lény” azért tanulmányozza a festményt, mert ez az ő számára a megismerés egy módja. És nem mellesleg ez a jelenet megmutatja Tarkovszkij hitét a valódi művészet erejében. Hiszen mit látunk: a „lény” szemével nézve, a kép szinte „megelevenedik”, átélhetővé válik egy valódi téli táj hangulata, lám, ilyen az ember élőhelye, a Föld! Egyébként felfogható ez a jelenet egy kép elemzésének is, a kép egyes részeinek kiemelésével, pásztázásával és a hozzá társított „téli” hangok megelevenítésével szinte értelmezi a Brueghel festményt. És ezt az élményt teszi teljessé az otthonról hozott családi felvétel bejátszásával.

2009-08-04 22:32:40 A nyomozó (2008) / The Investigator Beka (3) #21

Íme a film, és íme a rendező, amelyet/akit oly sokan vártak. Ők azok, akik azt állítják: egy film értéke a mozik pénztárainál mutatkozik meg. Ők azok, akik azt mondják, egy fillér támogatást ne adjunk a Tarr Béláknak, a Mundruczóknak, mert amit ők csinálnak, az nem érdekel senkit, az elherdált pénz. Mi jól akarunk szórakozni a mozikban, a pénzünkért elvárjuk, hogy kiszolgálják az ízlésünket. És íme a példa: lehet ezt így is csinálni.