critixx

Regisztráció: 2008. szeptember 24. (8 év, 6 hónap)

Bemutatkozás

Magyarország legszexibb basszusgitárosa.

Rendezők: Alfred Hitchcock, Andrej Tarkovszkij, Federico Fellini, Ingmar Bergman, John Cassavetes, Michelangelo Antonioni, Orson Welles, Rainer Werner Fassbinder, Robert Bresson, Tarr Béla
Színészek: Giulietta Masina, Natalie Wood

In Memoriam Makovecz Imre

2 2017-03-20 ?
Ég és föld között - Makovecz Imre

2 2017-03-20 ?
Hagyd beszélni a Kutruczot!

4 2017-03-20 ?

1 2017-02-02 3,3
Szürke senkik

3 2017-01-08 3,5

2017-03-25 19:43:39 Csillagosok, katonák (1967) critixx (4) #18

Régen megvoltak kvázi a szabályok, bevett dolgok ebben is. A 4:3 volt a tévé, az 1.85 volt a "normál" filmes képméret, a "scope" pedig a látványosabb, nagyobb szabásúbb filmek/témák számára volt kitalálva. Ehhez hozzájárult az is, hogy a 2.35-höz külön anamorf objektíveket kellett használni, amiknek sokszor rosszabb volt a fényereje, körülményesebb volt velük dolgozni mint a normál optikákkal. Ezért megválogatták, mikor és milyen projektekhez használják őket. Ellenben az anamorf formátumnak volt egy sajátos látványvilága, képi természete. Ma bármelyik vágóprogramban két kattintással lenyesed a 16:9-es kép alját-tetejét hogy "scope" arányt kapj, ellenben semmi különleges nincsen benne. Olyan mintha szimplán lenyestél volna a képből.

Amúgy Jancsón kívül aki még nagyon értett a szélesvásznú komponáláshoz az pl. Sergio Leone és David Lean.

És igen, ez már erősen OFF.

2017-03-25 12:44:19 Kincsem (2017) critixx (?) #18

Tudtommal volt egy másik Kincsem projekt is Bereményi Gézával, de végül ez a terv került ki győztesen a kettő közül. Amúgy Vajnapapa regnálása óta nagyon sok kanyart vett már ez a történet. Pár éve még úgy volt, hogy a Travolta-féle szcientológus opus, a többszörös Arany Málnával kitüntetett Háború a Földön rendezőjét importáljuk ide Amerikából, hogy megrendezze a sztorit, de végül Herendi mellett döntött a hörcsög.

előzmény: Mizi (#17)

Felesleges belemagyarázás. Erre azt szoktam mondani, hogy szerintem tiltsuk be a sakkot, mert egyrészt iszonyúan rasszista (fehérek a feketék ellen, nem mellesleg a fehérek lépéselőnyben vannak), másrészt az elnyomó monarchikus társadalmi berendezkedést propagálja (habár valamennyire mégis progresszív: hiszen a parasztból is lehet tiszt, ha jól szolgál). Sőt, még a klerikális reakció is fel-felbukkan benne, kereszt a király fején (mi lesz így a többi vallás híveivel vagy a nem vallásosakkal, akik elnyomva érezhetik magukat, ha netán sakkozni szeretnének?), illetve a futót angolul "bishopnak" hívják... Fújj! Fújj!

előzmény: budaik (#21)

2017-03-25 10:57:09 Csillagosok, katonák (1967) critixx (4) #16

1. Ezt Fritz Lang mondta, méghozzá Godard Megvetés című filmjében.

2. Számomra épp ellenkezőleg: szerintem kevés rendező használta olyan kiválóan a szélesvásznú formátumot mint Jancsó a '60-as évekbeli filmjeiben. Ő tényleg kihasználja ezt a formátumot arra, hogy a képen belüli mozgásokat tökéletesre koreografálja. Nála értelme és célja van ennek a szélességnek. Erre is a legjobb példa a Szegénylegények. Én inkább attól csömörlöttem meg, hogy manapság kvázi minden filmet ilyen szélességben forgatnak (bár legtöbbször nem anamorf formátumban, pusztán barbár módon levagdossák a 16:9-es kép alját-tetejét), miközben egyrészt fogalmuk sincs hogyan használják ezt a képformát, másrészt teljesen feleslegesen, indokolatlanul alkalmazzák. Egy zárt térben játszódó vígjáték vagy romantikus film mi a tökömnek készül 2.35:1 szélességben?? Hogy a szereplőknek ne lássuk a homlokát meg a vállát? Ja, azért, mert ez mostanság olyan divatos és menőőőő...

2017-03-24 19:15:47 A Tenkes kapitánya (1965) critixx (3) #11

Wikipédia: "A film egyes látványosabb csatajelenetei Bán Frigyes 1953-ban készült Rákóczi hadnagya című filmjéből lettek bevágva, mivel a költségvetés nem engedhette meg magának, hogy ilyen méretű ütközeteket játszhasson le."

Szóval nem csak az amerikai tévésorozatok csináltak/csinálnak ilyesmit! :-)

2017-03-24 16:14:03 Csillagosok, katonák (1967) critixx (4) #13

Ha így látod, Jancsó világa nem igazán neked való. Ritka, hogy a filmjeiben konkrét "hús-vér" karakterek vannak (a Szegénylegények talán még valamennyire kivétel), nála a szereplők kvázi egy-egy típus vagy viselkedés megtestesítői, "tereptárgyak", sakkfigurák a történelmi játszmában vagy mozgáselemek a nagy történelmi-színpadi koreográfiában. Nem akar személyes drámákat elmesélni, helyette "történelmi balettet" ad elő, motívumokkal, szimbólumokkal tűzdelt nagy koreográfiákat rendez. Még véletlenül sem törekszik rá, hogy háromdimenziós, beleélhető figurák legyenek a filmjeiben (természetesen most erről, a '60-as évek közepétől a '70-es évek végéig terjedő időszakáról beszélek elsősorban). Szóval, megértem, ha nem tudod beleélni magad, szerintem ezzel nagyon nem vagy egyedül.

Star Trek: TOS. És nem csak a főcímzene, hanem a teljes zenei aláfestés az összes epizódban.

2017-03-20 22:27:32 Saudade (2014) critixx (4) #1

No hát ennek én voltam a gyártásvezetője. :-)

Az egész film 1 nap előkészítés, 1 nap forgatás és aztán pár nap vágás, utómunka volt anno a Filmtett táborban.

2017-03-19 12:27:54 A tanú (1969) critixx (5) #58

Amikor a film készült, még ez volt a helyes változat, rövid u-val. Azóta változtak a szabályok. :-)

előzmény: necksprain (#57)

Sipos István rendező adatlapjáról a Hamvadó cigarettavég "legjobb hang" díját kéretik törölni, hiszen azt nem ő, hanem névrokona, Sipos István hangmérnök nyerte.