hferi

Tapasztalat: 1986 film
Regisztráció: 2008. augusztus 11. (11 év, 9 hónap)

Műfajok: dráma, szatíra
Országok: dán, francia, magyar, olasz

Születési év: 1967

Botrány
3 2020-05-23 3,3
Vércsék

3 2020-05-22 ?

Igen, valóban, ott a pont.

Sziasztok,
Ez (https://kritikustomeg.org/film/83586/skin-2018) és ez (https://kritikustomeg.org/film/87843/skin-bor-2018) ugyanaz a film.

Ahogy egymásnak feszül az apa mantrája, az ő teljes meggyőződése, érvei, hite és a fiú által nehezen megfogalmazható vágyakkal, a modern kor által gerjesztett igényekkel, az nagyon szépen lejön Gyembo arcán, még akkor is, ha többnyire szelíd mosollyal tűri a vele történteket. Nyilván komoly belső harc folyik benne, hogy merre menjen tovább. És az egyetlen komoly támasz a másik oldalról, amit csak a film végén hallhatunk, hogy a húgának nagyon hiányozna, ha szerzetesnek állna. Bár kíváncsi vagyok a döntésre, valahol örülök, hogy a filmben nem kapunk választ, inkább gondolkodjunk el mi is a kontrákon és a prokon.

előzmény: DrSzolon (#3)

Kathy Scruggs íve nekem is tetszett, illetve megérne egy külön történetet akár. Szerintem egyszerűen nem fért bele több a filmbe. A fő állomásokat így is láthattuk.

előzmény: Vajay Attila (#11)

„Ezt a filmet mindenkinek látnia kellene, aki ma tizen-huszonéves.” Plusz még minimum a tizenévesek szüleinek is. Szerintem nagyon fontos ez a film. Remélem, hogy nyer valami díjat a Filmszemlén és ez újra ráirányítja a figyelmet. Erről jut eszembe, nem lehetne, hogy a Magyarországon kiadott díjak is felkerüljenek a Kritikustömegre? Nemcsak a filmszemle díjai, hanem egyebek is. Ennyire lehetne az oldal lokálpatrióta. Ha már 46 amerikai város, független és függő szakértők díjai megtalálhatók a listán, akkor legalább a magyar filmeknél lehetne több is, mint a filmszemle. Szerintem ez a film, az operatőri munkáért kapott már elismerést.

Furcsa kettősség fogalmazódott meg bennem. Az első félóra nagyon nehezen élvezhető, ismétlődő motívumok, vígjátéknak gyenge, szatírának fárasztó. Ügyesen késlelteti Vénusz megjelenését. A várva várt bevonulás is ripacskodás nekem. Aztán lassan belemelegszik mindenki. Olyan mintha Glenn Close is késve és fáradtan érkezett volna a forgatásra. Aztán kialudta magát és másnaptól elkezdte elvarázsolni a stábot, a filmbeli társulatot és a nézőt is. A nélküle játszódó irodai jelenetek továbbra is fárasztóak voltak, de a cselekmény lendületet kapott és a szereplők is megteltek drámaisággal. Végül a finálé, a maga művészi csavarával és a film lezárása feledtetett sok mindent és az osztályzatot is felhúzta.

2020-02-22 12:02:37 [Vapiti 2019] hferi #108

Háromból három

2020-02-10 07:54:06 Rocketman (2019) hferi (3) #14

Gyerekként zseni volt, aztán fiatalon egyszer csak berobbant. Sok pénzt keresett, narkós lett. Meleg volt, emiatt volt elég küzdelme. Amikor megjött az esze, lejött a szerről. Plusz a zene. Ennyi a film, hát ennyit akkor is tudunk, ha felütjük a wikipédiát. OK, a szülői szál fontos, megkaptuk azt is. És Taron Egerton is jó. Hogy hogyan és miért csúszott le a gödör aljába, hogyan jött ki onnan, arról nem sokat mondott, csak célozgatott, pedig az sokkal jobban érdekelt volna. Ehhez nem volt elég bátor a film. Talán a producer (Elton) nem akarta.

Nekem nem állta ki az idő próbáját. Az ötlet, a sztori jó, sajnos, hogy az üzenet még 45 évvel a film készítése után is eleven és van mondanivalója. Én még a lassabb sebességet is megbocsátottam, mert hát idő kell, mire hősnőnk rájön arra, amire mi a film leírását olvasva már eleve tudunk. De a dialógusok, a szereplők viselkedése annyira, de annyira mesterkélt, még azoké is akiknek nem kéne annak lenniük. Egyébként Katherine Ross szerintem is jó. De mindenki más, akinek értelmes szerepe lenne, annyira mű, hogy az már fáj. A film a szereplők mesterkélt játékával az idő vasfogát is felhasználva, tulajdonképpen így válik önreflexívvé.

2020-01-21 22:48:08 The Irishman (2019) / Az ír hferi (4) #52

Korábban volt aki szóvá tette, hogy az utolsó félóra túl hosszú volt. Számomra az adta a film egyik legfontosabb üzenetét. Enélkül valóban egy értelmetlenül hosszúra nyújtott gengszterfilm lett volna. (most hadd tekintsek el egyébként Scorcese és a főszereplők méltatásától.) Az utolsó félóra mutatta meg, hogy milyen hosszúra tud nyúlni az öregkor, amikor szép lassan mindenki elmegy és magára marad az ember a bűnével, a hallgatásával, a bűntudat nélküli értelmetlen létével. Mindenki más már meghalt, a gyerekei már nem beszélnek vele, legalábbis, akivel szeretne, az nem. Az ápolónő kincstári mosolya már alig nyújt vigaszt és a pap is csak az ünnepek után jön. Merthogy ünnepek jönnek, legalábbis annak aki megérdemli. Ezt nem lehet két snittel és távolba merengő tekintetekkel megmutatni, ehhez (film)idő kell és nem is kevés, hosszú beállítások, lassú dialógok. Nekem nagyon kellett ez a félóra.