hferi

Regisztráció: 2008. augusztus 11. (11 év, 6 hónap)

Műfajok: dráma, szatíra
Országok: dán, francia, magyar, olasz

Születési év: 1967

3 2020-02-22 3,6
Twelve Monkeys
12 majom
4 2020-02-20 4,3

Furcsa kettősség fogalmazódott meg bennem. Az első félóra nagyon nehezen élvezhető, ismétlődő motívumok, vígjátéknak gyenge, szatírának fárasztó. Ügyesen késlelteti Vénusz megjelenését. A várva várt bevonulás is ripacskodás nekem. Aztán lassan belemelegszik mindenki. Olyan mintha Glenn Close is késve és fáradtan érkezett volna a forgatásra. Aztán kialudta magát és másnaptól elkezdte elvarázsolni a stábot, a filmbeli társulatot és a nézőt is. A nélküle játszódó irodai jelenetek továbbra is fárasztóak voltak, de a cselekmény lendületet kapott és a szereplők is megteltek drámaisággal. Végül a finálé, a maga művészi csavarával és a film lezárása feledtetett sok mindent és az osztályzatot is felhúzta.

2020-02-22 12:02:37 [Vapiti 2019] hferi #108

Háromból három

2020-02-10 07:54:06 Rocketman (2019) hferi (3) #14

Gyerekként zseni volt, aztán fiatalon egyszer csak berobbant. Sok pénzt keresett, narkós lett. Meleg volt, emiatt volt elég küzdelme. Amikor megjött az esze, lejött a szerről. Plusz a zene. Ennyi a film, hát ennyit akkor is tudunk, ha felütjük a wikipédiát. OK, a szülői szál fontos, megkaptuk azt is. És Taron Egerton is jó. Hogy hogyan és miért csúszott le a gödör aljába, hogyan jött ki onnan, arról nem sokat mondott, csak célozgatott, pedig az sokkal jobban érdekelt volna. Ehhez nem volt elég bátor a film. Talán a producer (Elton) nem akarta.

Nekem nem állta ki az idő próbáját. Az ötlet, a sztori jó, sajnos, hogy az üzenet még 45 évvel a film készítése után is eleven és van mondanivalója. Én még a lassabb sebességet is megbocsátottam, mert hát idő kell, mire hősnőnk rájön arra, amire mi a film leírását olvasva már eleve tudunk. De a dialógusok, a szereplők viselkedése annyira, de annyira mesterkélt, még azoké is akiknek nem kéne annak lenniük. Egyébként Katherine Ross szerintem is jó. De mindenki más, akinek értelmes szerepe lenne, annyira mű, hogy az már fáj. A film a szereplők mesterkélt játékával az idő vasfogát is felhasználva, tulajdonképpen így válik önreflexívvé.

2020-01-21 22:48:08 The Irishman (2019) / Az ír hferi (4) #52

Korábban volt aki szóvá tette, hogy az utolsó félóra túl hosszú volt. Számomra az adta a film egyik legfontosabb üzenetét. Enélkül valóban egy értelmetlenül hosszúra nyújtott gengszterfilm lett volna. (most hadd tekintsek el egyébként Scorcese és a főszereplők méltatásától.) Az utolsó félóra mutatta meg, hogy milyen hosszúra tud nyúlni az öregkor, amikor szép lassan mindenki elmegy és magára marad az ember a bűnével, a hallgatásával, a bűntudat nélküli értelmetlen létével. Mindenki más már meghalt, a gyerekei már nem beszélnek vele, legalábbis, akivel szeretne, az nem. Az ápolónő kincstári mosolya már alig nyújt vigaszt és a pap is csak az ünnepek után jön. Merthogy ünnepek jönnek, legalábbis annak aki megérdemli. Ezt nem lehet két snittel és távolba merengő tekintetekkel megmutatni, ehhez (film)idő kell és nem is kevés, hosszú beállítások, lassú dialógok. Nekem nagyon kellett ez a félóra.

2019-07-04 08:13:46 Campeones (2018) / Bajnokok hferi (2) #1

Giccsparádé, közhelyek tömkelege. Ebből a témából minimum egy átlagos filmet illett volna kihozni. Néhány mellékszereplő és a végkifejlet menti meg attól, hogy teljesen nézhetetlen legyen.

Lehet valami gond azzal a lórúgással? Pl. a kompetencia lista élén még most is több mint 200 filmmel áll az éllovas. Másnál két számjegyű kompetencia érték van, holott nincs is neki 10 idei értékelése. Viszont valóban sokan "lebutultak", ahogy ez lenni szokott ilyenkor.

2019-02-26 23:49:39 Touch Me Not (2018) / Ne érints meg! hferi (1) #5

Ez a film nem fér bele a kritikustömeg hagyományos lineáris osztályozási rendszerébe. Szerintem átverés lenne azt mondani rá, hogy elmegy(3) vagy rossz(2) vagy éppen jó (4). Kérdéseket vet fel, amiket mindenkinek magának kell megválaszolnia. Bőr alá vág, a húsunkba. Brutálisan őszinte. Hagyományos értelemben legközelebb a nézhetetlenhez áll, mégis elgondolkodtat.

2019-02-04 12:52:51 América (2018) / América hferi (3) #1

Ez a film nyert a BIDF 2019 Meztelen szenvedély szekciójában. A film nézése közben határozottan zavart, hogy egyes jeleneteknél nem volt világos, hogy mi miért történik. Tovább zavart, hogy a film után Diego, aki egyébként valóban egy nagyon kedves figura, elmagyarázott egyes dolgokat, amik akár benne is lehettek volna a filmben. Ez csak a készítőkön múlott, hiszen a cselekmény nagy része az epilógus előtt több mint 3 évvel zajlott, mint ezt szintén megtudtuk a film vetítése után. Az azonban nagy erénye volt a filmnek, hogy természetes volt, semmi mesterkéltség nem volt benne, amit csináltak a szereplők a valóságban, abból kaptunk valódi ízelítőt. Diego sem volt mindig a hibátlan legkisebb királyfi, ő is emberből van. És a fő üzenet, hogy América "hagyatékát" hogyan öröklik meg az unkák, no ezt szépen megmutatták.

Félházzal ment multiplexben hétköznap este. A film után mindenki, azaz mindenki ülve végignézte a stáblistát "az utolsó szögig". És még utána is csend. Lenyűgöző vizuális élmény volt.