hferi

Regisztráció: 2008. augusztus 11. (12 év, 3 hónap)

Műfajok: dráma, szatíra
Országok: dán, francia, magyar, olasz

Születési év: 1967

Én vagyok Greta
5 2020-11-22 ?
Eeny Meeny

4 2020-11-21 ?

Tippelem, hogy a 2016-os rövidfilmekben játszó Kiss Andrea (Vidéki randevú) nem azonos a 26-28 évvel ezelőtti filmekben (Titánia, Titánia) játszó Kiss Andreával.

2020-10-14 08:56:21 Guerilla (2019) hferi (4) #7

„Sehonnai bitang ember, ki most ha kell, halni nem mer. …” és folytathatnánk. A szélsőséges helyzetnek szélsőséges szabályai vannak, az adott pillanatban megtett vagy nem megtett lépésnek súlyos következményei lehetnek, jelen esetben vannak. Az antihőst ugyan próbálja a szerző döntetlenre kihozni a végén, de a gyávaság árát már busásan meg kellett fizetni előre. És hiába a bosszúvágyból fakadó energia, és a jövő reménységének szívet melengető elszenderülése, a stáblista után igen keserű élet következik. Kérdéses, hogy lesz-e ereje szembenézni bűneivel és nyerhet-e valaha feloldozást. Számomra mély pesszimizmust sugalló alkotás (, és ehhez minden lehetséges eszközt bevet: lassú történetvezetés, komor zene, kevés dialógus, jelmez, képek), kemény tanulsággal.

2020-10-11 15:08:24 Troppa grazia (2018) / Lucia látomásai hferi (3) #1

Vladan Radovic operatőri munkája, képei, fényei beállításai gyönyörűek. Alba Rohrwacher játéka sokszínű és magával ragadó. Mindkettő megért egy-egy pontot az értékelésnél. Minden másra ott van minden más film... És nem vígjáték.

2020-09-02 08:12:09 Chariots of Fire (1981) / Tűzszekerek hferi (5) #21

Volt szerencsém a bemutató nyarán egy vidéki fürdővárosunkban a strandszezon és a foci-vb árnyékában, nagy vászonon, az egész nézőtéren teljesen egyedül ülve a moziban látni filmet. Már akkor is nagy hatást gyakorolt rám. Film- , zene- és sportrajongóként utólag nyugodt szívvel mondhatom, hogy másképp alakult volna az életem, ha ez az élmény kimarad.

Kicsit át vagyunk verve, meg nem is. Az első 5 percben betöltik a fejünkbe, hogy amit látunk – főleg, ha nem értünk hozzá - az nem biztos, hogy a valóság, többféleképpen magyarázhatjuk, és az influencertől függően fogjuk szeretni vagy nem. Szóval beültetnek egy hintába, hogy készüljünk fel, mert ki tudja, hogy amit látunk, az a valóság vagy nem. Majd kapunk egy történetet, ahol némi meglepetésre szinte minden az, ami. A történet konfliktusai nem a szereplők általunk ismert vagy nem ismert egymás közti viszonyaiból fakadnak, hanem saját maguk jelleméből. Nincsenek háttéralkuk, az egyetlent már a filmismertető elárulja, és mi is hamar megtudhatjuk. Természetesen folyamatosan kapjuk az új infókat verbálisan, vagy fedetten, de a kisördög ott bujkál végig bennünk (mert a sok csavaros, trükkös thriller belénk ültette a gyanakvást, hogy színház az egész világ), hogy ki kivel paktált le az előzménytörténetben vagy amíg mi látunk két beszélgetőt, addig másik kettő esetleg telefonon vagy így-úgy bizniszelt. De pont hogy nem, hiába várjuk a „nagy csavart”. Szóval az az átverés, hogy nincs átverés. Na jó, azért lesznek vaskos meglepetések. Mindenki fut a saját szálán, a saját érdekei, érdeklődései mentén, egymáshoz lazán kapcsolódva és ez is épp elég ahhoz, hogy feszült, érdekes, elgondolkodtató legyen. Valahol meg bosszantó, hogy már ennyire bennem van, hogy újabb és újabb csavarra számítok, pedig nem kéne. Plusz még a hinta az elején.És közben belelököm magam James Figueras csapdájába, mert minél többet gondolkodom a filmen, annál jobban tetszik ez a váratlan önreflexió, ami aztán behúz engem is és attól, hogy gondolkodom rajta, egyre jobbnak és a maga nemében egészen különlegesnek tartom a filmet.

2020-07-13 10:35:41 Ser du månen, Daniel (2019) / Daniel hferi (4) #1

A film minden leírása tudatja velünk a végkifejletet. James Foley sorsát is ismerjük. Az ISIS-ről sem kaptunk sok új infót. Ami számít, hogy akármelyik helyszínről közvetített a film (a túszok, a család, a közvetítők) olyan pontosan kiszámolt cseppekben kaptam a reményt és a reménytelenséget, hogy film közben már valóban elfelejtkeztem arról, hogy tudom a végeredményt. A leírásban szintén említett jóga és edzések szerencsére nincsenek túlmisztifikálva. Felfogható, hogy aki kijutott azon mennyit segített, de amikor az őrület fegyvert ragad, akkor egy másodperc alatt képes minden értéket elpusztítani.

Egy életrajzi leírás kapcsán néztem utána Rozsos István adatainak. Szerintem ő (https://kritikustomeg.org/muvesz/8241/rozsos-istvan) két ember. Akinek a fényképe látható, az ismertebb Rozsos István 1963-ban elhunyt. (https://www.imdb.com/name/nm0747669/bio?ref_=nm_ov_bio_sm). Ő pedig másik ugyanilyen nevű színész. https://www.imdb.com/name/nm2999537/bio?ref_=nm_ov_bio_sm

Igen, valóban, ott a pont.

Sziasztok,
Ez (https://kritikustomeg.org/film/83586/skin-2018) és ez (https://kritikustomeg.org/film/87843/skin-bor-2018) ugyanaz a film.

Ahogy egymásnak feszül az apa mantrája, az ő teljes meggyőződése, érvei, hite és a fiú által nehezen megfogalmazható vágyakkal, a modern kor által gerjesztett igényekkel, az nagyon szépen lejön Gyembo arcán, még akkor is, ha többnyire szelíd mosollyal tűri a vele történteket. Nyilván komoly belső harc folyik benne, hogy merre menjen tovább. És az egyetlen komoly támasz a másik oldalról, amit csak a film végén hallhatunk, hogy a húgának nagyon hiányozna, ha szerzetesnek állna. Bár kíváncsi vagyok a döntésre, valahol örülök, hogy a filmben nem kapunk választ, inkább gondolkodjunk el mi is a kontrákon és a prokon.

előzmény: DrSzolon (#3)