Szőke Dávid Sándor

Regisztráció: 2008. március 28. (15 év, 11 hónap)

War Horse

1 2012-10-13 3,6
Fratello sole, sorella luna
Napfivér, Holdnővér
5 2012-10-13 4,1

Steven Spielbergnek, minden idők legtúlértékeltebb rendezőjének sokadik siralmasan rossz filmje.

Ez a film egy nulla, minden szempontból.

Kiváló film, egy zseniális Dustin Hoffmannal az élen.

2012-10-27 09:55:44 Forrest Gump (1994) Szőke Dávid Sándor (1) #107

Szerintem ez egy cukros és hiteltelen ponyva. Tom Hanks már-már paródiába hajlóan játssza túl a szerepét.

Most olvasom, hogy többek között Bette Davis vagy Ingrid Bergman neve is felmerült Martha szerepére. Ki tudja, talán ők többet segítettek volna a filmen, mindenesetre Taylornál ezerszer jobban meg tudák volna oldani a szerepet. Főleg Davisre gondolok.

Én egyáltalán nem így látom.
Albee drámája szervesen illeszkednék a háború utáni amerikai drámák (Williams, Miller, Hansberry, stb.) hosszú sorába, melyek témája szintén az 'Amerikai Álommal' való kegyetlen leszámolás. Ezek középpontjában szintén 'kiüresedett, megcsömörlött' életű emberek állnak (főleg Miller All my Sons című darabjában), akik keserű mindennapjaik ürességét egy illúzióba való menekülés által próbálják betölteni.
Csakhogy ami Williamsnél vagy Millernél természetes, az Albee-nál erőltetett, görcsös és - ami a legnagyobb baj - hiteltelen. Mert rendben van a Walpurgis éjre vagy Williamsre való utalás, vagy az éles társadalomkritika. Azonban semmiképpen nem tudok szemet hunyni az úgynevezett 'illúzió' görcsös beépítése felett. Mert lehetett volna másképp, közvetlen, hitelesebb és őszintébb hangon is írni - az obszcenitás még nem feltétlenül őszinteség, inkább hatásvadászat. Lehetett volna másképp érzékeltetni a halállal szemben való félelmet, rettegést. Lehetett volna sokkal erősebb kontrasztot felállítani a szereplők között. Lehetett volna. Én mindezt nem kaptam meg. Csak az erőlködés maradt, az utalások sokasága, amelyek még korántsem adtak egy strukturálisan egész darabot. Csak ordítozást, üvöltözést, a szereplőkkel szembeni mérhetetlen szánalmat (az alkoholizmus számomra mind színpadon, mind filmen ugyanúgy szánalomra méltó, mint a való életben) és undort. Williams intelligens, mély és megrendítő, Albee plagizáló, merev és közönséges.

A szereplőkről:

Taylort még egyetlen szerepben sem láttam jól játszani, ebben a filmben is inkább az eszméletlen rikácsolására emlékszem, ami kiverte nálam a biztosítékot. Richard Burton minden mozdulata, reakciója teljesen kiszámítható volt (az az esernyős jelenet számomra a nevetségesség határát súrolta). A két másik szereplő pedig elúszott a levegőben.
Én mind Ruttkait, mind Kállait a kedvenc színészeim között tartom számon, akik mellesleg szinkronszínészként sem végeztek kis munkát. Nem úgy ebben a filmben. Bár, ha azt vesszük, Ruttkai sikeresen adoptálta Taylor túlzó játékát - néha a minimális hangerőre kellett vennem a tévémet, hogy a velem együtt lakókat megkíméljem.

Pedig anno úgy reméltem, hogy legalább a filmváltozat tetszeni fog! 1/10

előzmény: tractorking (#17)

Nekem nagyon tetszett. Gene Kelly fantasztikusan táncolt, énekelt, a zene pedig... hát igen... mégiscsak Gerschwin...
Hogy mi számít bele a nézhetetlen kategóriájába, arról tudnék vitatkozni... számomra a West Side Story, az Evita, a Grease, a Hair, a Jézus Krisztus Szupersztár, az Operaház fantomja egytől egyig nézhetetlen vacakok.
Ez egy könnyed és kedves film volt, pont olyan, mint a My fair lady... Szerettem.

Ennek a filmnek a legnagyobb hibája a Shakespeare-alapanyag, ami a giccsek giccse. Egyébként nem lenne vele különösebb baj.

March zseniális színész volt, egyik kedvencem. Kár,hogy azóta a neve a feledés homályába merült.

előzmény: colossus of rhodes (#5)

2012-10-13 00:22:44 West Side Story (1961) Szőke Dávid Sándor (1) #6

Én nem bírtam végignézni. Már csak a Rómeo és Júlia-szál miatt sem. Bugyuta és hiteltelen film.