Dió

Regisztráció: 2004. november 7. (15 év, 10 hónap)

Bemutatkozás

Flickr oldalam

Rendezők: Alejandro González Iñárritu, Andrej Zvjagincev, David Fincher, Erik Poppe, Giuseppe Tornatore, Joachim Trier, Michael Haneke, Robert Zemeckis, Susanne Bier

Születési év: 1983

Giuseppe Tornatore-Ennio Morricone
Steven Spielberg-John Williams
Tim Burton-Danny Elfman

2020-09-06 10:50:05 Tenet (2020) Dió (1) #115

Megfogadtam a megtekintés utáni sokk közepette, hogy várok egy hetet, és bosszúpontozást elkerülendően megnézem, lehiggadok -e, de nem sikerült. Ez nálam annyira alulmúlta az elvárásokat, hogy ez már maga az elégtelen, a mi-az-istent-szívtál-Nolan-féle fajtából. Természetesen ott kezdődik a dolog, hogy ahogy azt már a fél moziközönség leírta, egy megtekintés után és bármiféle utánaolvasás nélkül az átlag mozinézők egy jelentős része számára gyakorlatilag érthetetlen lesz a Tenet sci-fi része. Onnantól, hogy már az első 10 percben odanyögi az egyik szereplő a másiknak (valójában a közönségnek), hogy „ne akard megérteni, csak érezd”, már sejtettem, hogy nagy a baj. És lám... az egész time inversionre olyan kevés és/vagy kikezdhető magyarázatmorzsát ad a film az egyébként 150 perces játékideje alatt, hogy a „visszafele futok”, „visszafele verekszek” és „beleégek fagyok a kocsimba, mert inversed az egész shit” jelenetek egy része nem csak, hogy kikezdhető, de élvezhetetlen, sőt, némelyik még blőd és nevetséges is. Bár ezek miatt már a játékidő felénél szabályosan taszított az egész film, felállhattam volna a moziszékemből, és egy iskolatáblán egy markerrel nekiállhattam volna összefüggésekkel és nyilakkal levezetni Nolan agymenését, hogy legalább a felét megértsem. De ilyet nem szoktak moziban csinálni. Ugyanúgy, ahogy attól függővé tenni sem szokták egy nyári blockbuster élvezhetőségét, hogy Kip Thorne és a többi fizikus megerősíti -e, hogy helytálló -e a logikája, mert nem fizikaórára ülök be, hanem szórakozni. Ha közben el akarnak gondolkoztatni, az nem baj, de nagy a különbség az elgondolkoztatás, és az agyamnak a szemgödreimen keresztüli komplett megerőszakolása között.

De csak mielőtt valaki megjegyzi, hogy nem kéne sci-fit néznem (ami egyébként nem lenne fair, mert a Kapcsolat máig top 3 kedvenc filmem, de még az Eredetre is ötöst adtam), gyorsan hozzáteszem, hogy a fentebb írtaknál sokkal, de sokkal nagyobb a gond. Nem csak az inversion érthetetlen, hanem a sztorinak a sci-fi halandzsa melletti része, a szereplők motivációja, de néha még a rendeltetése is. Miért volt benne a filmben Caine? Mi volt Elizabeth Debicki karakterének a lényege azon kívül, hogy az agresszor férjétől való félelmében ötpercenként összekoszolta a csinos alsóneműjét? Miért kellett az elején egy szélerőműnél kirakni az ürgét? Miért kellett utána az a szarakodása a festménnyel? Egyáltalán mi hajtotta őt végig a fél filmen? Ki volt az ellenség és kire lövöldöztek a végén? Ilyen hangyagul még soha sem mesélt Nolan. Egyszerűen annyira telibeszarta a mozinak ezt az alapvető elemét, hogy még nevet sem adott(!) a főszereplőjének. Persze türelmesen vártam a végéig, hogy ez az anonimitás majd hátha kap valamilyen funkciót, de sajnos nem kapott, ami az én értelmezésemben azt jelenti, hogy Nolan mostmár tényleg nem akart semmi mást csinálni, csak dollármilliós repülőket robbantgatni és fizikaórát tartani. Hatalmas lyukak a sztoriban, az év egyik legkínosabb szerelmi szála, és olyan dialógusok, amelyek itt-ott még Seagal munkásságát is megidézték. És mindez ugyanattól az író-rendezőtől, akinek a Followingot és a Mementót köszönhetjük... érted?!

Persze, ott vannak az akciójelenetek… látványosak, mert egy valódi Boeing szalad bele egy valódi hangárba bla bla bla LESZAROM. Igen, nekimegy egy méretes utasszállító egy raktárépületnek, majd egy három másodperces koccanás után megáll. Ez lenne tényleg annyira látványos? Ezért kellett elrongyolni Románia éves költségvetésének felét egy jelenetre, hogy Nolan megvillanthassa az egóját? Mert a jelenet felvezetőjében elhangzó, az „ennél valami drámaibbra gondoltam” kezdetű direkt kikacsintás nekem szintén úgy csapódott le, hogy ez már a pali egójáról és büszkeségéről legalább annyira szól, mint a nézők szórakoztatásáról. Magam részéről talán csak a tallini autós hajsza alatt sikerült isten istenesen megmarkolnom a karfát, míg a többi akciószcéna szerintem sajnos nem volt annyira látványos. Ez hatványozottan igaz a fináléra, ahol ugyanazt a bakot lőtte el Nolan, mint Stallone az Expendables végén, ahol egy kihalt, már alapból rommá lőtt épületet lőttek még inkább rommá fél órán keresztül. Ahogy azt sem élveztem, ezt a sivatagi helyszín közepén lévő kies porkupacot sem találtam látványosnak, pláne hogy maga a sztori sajnos pontosan itt érte el a leglátványosabb mélypontját is. Hol van ez attól, amikor sínek nélkül száguld végig egy vonat New York autókkal teli sugárútján az Eredetben...

Szóval sajnos nem találtam a filmben se logikát, se sztorit, se akkora látványelemeket, mint amekkorákat beharangoztak, se épkézláb karaktereket vagy dialógusokat... ezen kívül teljesen mentes volt a Tenet még az olyan csipetnyi humortól, töprengésre okot adó magvasabb gondolatoktól, érzelmektől és emberi drámától is, amik legutóbb a nagyon hasonló Eredetet fogyaszthatóvá tették, vagy az Interstellar sci-fi halandzsáját kiegyensúlyozták. Összességében egyet kell értenem még a lentebb belinkelt 444 kritikusával is abban, hogy a Tenet nálam is bekerült életem legnegatívabb mozis élményei közé, kb. a Silent hill és a World trade center mellé, gyakorlatilag egy napra teljesen lenullázva az agyi kapacitásomat és élni akarásomat. Szóval javaslom, tartson szünetet Nolan, rakjon le egy fizikusi diplomát ha egyszer tényleg ez nedvesíti össze ennyire a térdkalácsait, nem utolsó sorban pedig az élet nagy kérdésein ne a kamera mögött, hanem a haverjaival egy sör fölött filozofálgasson. Persze a fejem teszem rá, hogy nem így lesz, mert a már párszor idecitált „nolanizmus” mára ehhez már túl naggyá nőtte ki magát, de hogy engem egy ekkora sznob blődséggel és egydimenziós blöffel még egyszer ebben az életben már nem fog fárasztani, azt most megígérem magamnak.

2020-09-05 09:31:28 [Filmet keresek] Dió #2800

Koyaanisqatsi +1

előzmény: mimóza (#2795)

2020-09-03 21:06:11 [JÁTÉK] Dió #42937

5. Temetetlen múlt

2020-08-26 18:08:08 Tenet (2020) Dió (1) #63

Nyilván egyszerűbb lesz erre válaszolnom, ha már láttam is a filmet, de ezzel csak arra céloztam, hogy Nolan már az Inceptionnel felült a bullshit hullámvasútra (ott még úgy tettem, ahogy Te most írod, azaz a nagyítót a sarokba dobva ötöst adtam rá), ezt követően kimaxolta a bullshitet az Interstellarral (ott ez már nem ment:), és hogyha most a remek és minden értelemben földre szállt Dunkirk után megint ezt a vonalat viszi tovább, szerintem mostmár agyon is verem a nagyítóval. :-)

2020-08-26 18:02:14 [JÁTÉK] Dió #42829

Igen az első ismerős volt, de a másodikról fogalmam sincs, melyik jelenet :)

előzmény: manuva (#42827)

2020-08-26 16:53:22 [JÁTÉK] Dió #42826

Háromszor láttam a filmet és ez az egyik legkedvencebb jelenetem (amit ebben a szcénában Holly Hunter és Ray Romano csinálnak, arról csakis szuperlatívuszokban lehet beszélni), úgyhogy igen :)

előzmény: manuva (#42825)

2020-08-26 16:51:31 Tenet (2020) Dió (1) #60

"Természetesen ezer helyen bele lehet kötni a cselekményvezetésbe, ezért tedd meg magadnak azt a szívességet, hogy még a vetítés előtt eldöntöd, nem fogsz szőrözni."
Ugye tudod, hogy ez pont az a fajta komment, amitől sok mozinéző már az első trailer óta fél? :-)