ipartelep

Regisztráció: 2008. január 7. (12 év, 2 hónap)

Bemutatkozás

blog: ipartelep.blog.hu

Régen... nagy filmbuzi voltam. Nem csak a gyakorlat (a filmnézés) érdekelt, hanem az elmélet is. Filmesztétika, egy csomó könyv a filmről, a Filmvilág, Filmkultúra évfolyamai... Talán kicsit sznob is voltam, a magas filmművészet ugye... Ma már, hogy úgy mondjam, a filmesztétika kevésbé érdekel (van már sajátom), hanem inkább a szórakozás.
Az évek során (amelyek évtizedek) nagyon sok filmet láttam persze, sokszorosát annak, amit itt egyáltalán osztályozni tudtam. És most már nem is érdekes, hogy osztályozzam őket. Ma is az ún. "művészfilmeket" szeretem a legjobban, de nagyon sokféle műfajt megnézek, szeretem a könnyedebbeket is, különösen a sci-fit, westernt, stb.

Nem: nem publikus

Terminator: Dark Fate
Terminator: Sötét végzet
4 2020-02-29 2,8

2020-01-02 11:01:58 Blowup (1966) / Nagyítás ipartelep (5) #33

Én még Antonionin, Bunuelen, Fellinin, Tarkovszkijon, Bergmanon, Resnaison, Fábrin, Huszárikon, Makkon, Kovácson (csak hogy magyarok is legyenek) stb., tehát a naaaagy filmművészeten "szocializálódtam", úgyhogy nekem ez a film még mindig minden idők egyik legjobbja.

Már nagyfiúként (érett felnőttként), akkor már túl a filmművészet (a szó szoros értelemben vett - ma már egyáltalán nem divatos, népszerű, vagy ismert - film-művészet) javán, láttam először ezt a filmet, és azt gondoltam, hogy az amerikai rendezők túlnyomó többségével ellentétben ezek a Coenék "tudnak valamit". Ugyan nem csinálnak olyan elvont művészfilmeket mint az addigi (és mostani is) főleg európai kedvenceim (bár azóta már pluralistább (és megengedőbb, ha úgy tetszik: populárisabb) lett az ízlésem), de a szinte kizárólag pénz-orientált amerikai rendezők, és filmipar mezőnyében ez nagyon nagy dolog.
És most is ezt gondolom.
Külön dicséret illeti őket a rejtett, sokszor csak a "beavatottak által" észrevehető, és érthető, árnyalt, egyedi, finom humorukért.
Ja, és persze, van még ennél is jobb filmjük. Nem, nem a "No Country for Old Men".

előzmény: Seymour Glass (#35)

Megnéztem, igaz, a felétől már 5-10 mp-es ugrásokkal - mert amúgy a posztapó az egyik kedvenc műfajom, kíváncsi voltam, mit hoznak ki belőle. Nagyon rossz film, nincs semmi mentsége.

2019-09-26 23:33:20 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] ipartelep #24354

Te nem tudod, hogy mi a gúny? Tényleg nem érzed? Hogy mi a beszólás, és mi az irónia? Tényleg nem tudod? Ennyire fiatal vagy, és/vagy ennyire tapasztalatlan, és ennyire nem tudod használni a nyelvünket?
No figyi: aki nekem oktalanul beszól, azt onnantól hülyének nézem, és semmibe veszem.

Áthelyezve a(z) Midsommar topikból.

2019-09-26 23:22:51 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] ipartelep #24352

Te gúnyolódni próbálsz velem, öcsike? Ahhoz neked sokkal korábban kellett volna felkelned.

Áthelyezve a(z) Midsommar topikból.

2019-09-26 21:15:16 Midsommar (2019) / Fehér éjszakák ipartelep (3) #69

Most kezdtem nézni. De már az elején... A csaj elmebeteg húga meggyilkolja a szüleit, magát meg-öngyilkolja. A csaj pasija erre egy fél nap múlva elmegy a bulikába, és vele megy a csaja is (akinek a húga...). Mi vaaaaan? Noooormális?
Ez a kis mozzanat erősen csökkentette a kedvem eme film további nézéséhez. Azért még nem adom fel, nagyon kíváncsi ember vagyok, de ebből ötös már biztosan nem lesz.

Update: tévedtem. Nem másnap mennek a bulikába, hanem hónapok múlva. Ezt valóban elnéztem, bár ettől még nem tetszik jobban a film.

Volt pár gyengébb rész is, de pl. a koboldost végigröhögtem. Nem rossz film ez, kell az ilyen "szokatlan" alkotás is.

2019-06-15 00:02:08 Chernobyl (2019) / Csernobil ipartelep (4) #70

Válaszoltam erre. Erre írtam, hogy nem, sem az esetleges további gőzrobbanás, sem az esetleges további gázrobbanás NEM pukkantotta volna el a többi reaktort. Annál nagyságrendekkel kisebb robbanások lettek volna azok.
A további robbanások súlyos következménye az lett volna, hogy még sokkal több radioaktív anyag került volna ki a reaktorból. De főleg nem a robbanás közvetlen hatása miatt, hanem a nagyon magas hőmérsékletű tűz miatt.
Tehát újra: ez(ek) nem voltak az atombombák robbanásának nagyságrendjébe eső robbanások. A csernobili baleset nem a robbanás közvetlen hatása miatt volt annyira súlyos, hanem az utána következő (10 napig égett a reaktor!) radioaktív kibocsátás miatt.
Ja, és természetesen a reaktorok NEM ugyanabban az épületben voltak.

előzmény: Dorian Gray (#69)

2019-06-14 22:12:23 Chernobyl (2019) / Csernobil ipartelep (4) #68

Nem, és nem. (Mivel nem a filmről szól, hanem a valóságról ez nem spoiler.)
Csernobilban volt egy gőzrobbanás, és rögtön utána (kb. 2 mp-el) egy gázrobbanás (hidrogén, levegő, széndioxid, metán(?). Mivel ez a kettő időben ennyire közel volt egymáshoz, nem lehet szétválasztani a hatásukat. De valószínűleg a gőzrobbanás volt a kisebb, a másik a nagyobb - mert az első robbanás még csak a reaktorban lévő hűtőcsatornák vizét használta fel - az meg nem olyan sok, hogy ekkorát pukkanjon.
Na most, ezeknek a robbanásoknak az ereje köszönő viszonyban sincs egy kisebb atombomba (mondjuk a 15 kilotonnás hiroshimai) erejével sem, nem ám egy 3-4 megatonnás (a "mega" ezerszerese a "kilo"-nak) elég nagy hidrogénbomba erejével. És egy további, feltételezett gőzrobbanás egyszerűen (de bonyolultan sem) tud akkorát pukkanni, mint egy atombomba. Egy kémiai robbanás meg csak akkor, ha ahhoz elegendő anyag van ott - de az ott közel sem volt. Fissziós, pláne fúziós robbanásról meg egy atomerőműben szó sem lehet, olyat azok nem tudnak.

Tehát: a veszély egyáltalán nem az volt, hogy egy további robbanás megrongálja, vagy pláne elsöpri a másik három reaktort. Mert azok messze voltak, és mert ekkora robbanás nem lett volna lehetséges. Hanem a veszély az volt, hogy egy új robbanás, és az azzal járó újabb tűz, megint nagyon sok radioaktív anyagot juttat a külvilágba. Mivel a reaktor akkor már teljesen nyitott volt, egy ilyen robbanás nem is lett volna lefojtva (mint az első robbanásé), de Csernobilban nem is maga a (z első kettő) robbanás közvetlen hatása (mint egy atombombánál a hőhatás, a lökéshullám, és a sugárzás) volt a nagy baj okozója, hanem a begyulladó reaktorból (a grafit égett) kiszökő rengeteg radioaktív anyag.

Na ennyit röviden erről. Ezt a filmet fizikában laikus emberek készítették, akik nyilván lelkiismeretesen tanulmányozták a forrásokat, megnézték a Csernobil-dokumentumfilmet, és/de hozzáértés híján mindent el is hittek. Így azt a feltételezett 3-4 megatonnás robbanást is , amivel a dokufilmben is riogat egy szereplő - és ami persze teljes képtelenség.

De én erről ennél többet nem magyarázok, nagyfiúk vagytok már, tudjátok használni a keresőt is, ha tájékozódtok, magatok is rájöhettek a tényekre.

előzmény: Dorian Gray (#67)

2019-06-10 00:44:28 Chernobyl (2019) / Csernobil ipartelep (4) #55

De hát már teelőtted megírtam. Egy csomó hiteltelenség van a sorozatban.