ipartelep

Regisztráció: 2008. január 7. (10 év, 7 hónap)

Bemutatkozás

blog: ipartelep.blog.hu

Régen... nagy filmbuzi voltam. Nem csak a gyakorlat (a filmnézés) érdekelt, hanem az elmélet is. Filmesztétika, egy csomó könyv a filmről, a Filmvilág, Filmkultúra évfolyamai... Talán kicsit sznob is voltam, a magas filmművészet ugye... Ma már, hogy úgy mondjam, a filmesztétika kevésbé érdekel (van már sajátom), hanem inkább a szórakozás.
Az évek során (amelyek évtizedek) nagyon sok filmet láttam persze, sokszorosát annak, amit itt egyáltalán osztályozni tudtam. És most már nem is érdekes, hogy osztályozzam őket. Ma is az ún. "művészfilmeket" szeretem a legjobban, de nagyon sokféle műfajt megnézek, szeretem a könnyedebbeket is, különösen a sci-fit.

Nem: nem publikus

Messengers 2: The Scarecrow
A hírnök 2.: A vég kezdete
3 2018-08-01 1,8
Extinction
Megsemmisítés
2 2018-07-29 ?
Valerian and the City of a Thousand Planets
Valerian és az ezer bolygó városa
4 2018-07-22 3,0
Roadgames
Vágóhíd négy keréken
3 2018-07-11 3,0

2018-07-29 14:40:39 Extinction (2018) / Megsemmisítés ipartelep (2) #1

Bár szeretem a sci-fit, de ez sajnos rossz film. Meg nem is igazán sci-fi. Gyorsítva néztem.

Ebben a filmben szerepel minden idők egyik legszebb (szerintem) színésznője, Dana Wynter.
Már csak miatta is érdemes megnézni.

2018-07-14 14:11:25 Killer Joe (2011) / Gyilkos Joe ipartelep (3) #33

Amennyiben egy filmnél erény az, hogy a befejezése értelmetlen, logikátlan, életszerűtlen, akkor ez egy erényes film-bejezés volt. Minden más esetben...
Ez persze nem Arisztotelészi logika, hanem (műfajilag) film(művészet). Itt megengedettek a logikátlanságok, életszerűtlenségek. A való életben, ha valakit annyira gátlástalanul megaláznak, mint a végén azt a nőt (mert miért is? mi indokolta, mit akart vele a költő?) akkor az elkövetőnek először levágják a micsodáját (igen, a férj is segít ebben), majd darálóba dobják azt, hogy nehogy vissza lehessen varrni, majd mosolyogva nézik, ahogy elvérzik a delikvens. És legfeljebb csak utána kezdenek azon gondolkodni, hogy mit tettek.
Szóval, ez a rész nem igazán "gyere be", de amúgy szódával elmegy a film. Ezer ilyet láttam már, ha úgy adódik, megnézem az ezeregyediket is, mindenből lehet valamit tanulni, vagy csak szórakozni rajta. Ha nem is pont úgy, vagy azt, ahogy az alkotók elképzelték.

2018-07-11 08:57:58 Cargo (2017) ipartelep (4) #1

Ausztrál film, outback, zombik, posztapó, Martin Freeman... minden együtt van egy jó filmhez. Az is lett.

2018-07-08 13:58:12 Űrtörténetek (1977) ipartelep (2) #10

Hát igen, Fedeb, és Sinkó László ide vagy oda, ez sajnos egy szar film. ráadásul a novella végének nagy poénját teljesen kispórolták a filmből.

2018-07-04 19:27:34 Harlekin és szerelmese (1966) ipartelep (3) #2

Mindazonáltal, van ennek a filmnek egy nagy erénye: a fiatal Dőry Virág szépsége. Rendkívül (szó szerint) szép nő volt.

2018-05-19 18:56:00 Űrtörténetek (1977) ipartelep (2) #9

Eben a filmben egyszerre szerepel Sinkó László, és a felejthetetlen sci-fi "tárgy", a fedeb? Ezt a filmet meg kell néznem, ha a fene fenét eszik is.

2018-05-06 17:48:20 Annihilation (2018) / Expedíció ipartelep (4) #101

Minden film (vagy mű) érdekes, amely valamilyen újdonságot tartalmaz, ill. valamilyen újfajta módon mond el, mutat meg valamit. Ez lenne ugye, az avantgárd művészet egyik ismertetőjegye. Ez a film, ha a (film)művészethez nincs is sok köze (köztünk szólva: elég kevés köze van hozzá), de tartalmaz újdonságokat, főleg tartalmi téren. Ugyanakkor, azt is el kell mondani, hogy ez (a tartalom) a könyv érdeme, hiszen a film ha nem is szolgai lemásolása a könyvnek, de azért arról szól. Persze, a könyvet filmes eszközökkel nehéz is lett volna hűen lemásolni - ha valaki el bírta olvasni, tanúsíthatja, hogy hát... hogy is mondjam, nem az a kiköpött akciódús, körömlerágósan izgalmas szöveg. Én csak azért olvastam végig (mint a három könyvet), mert nagyon érdekesnek tartom az alaphelyzetet, és kíváncsi voltam a megfejtésre, megoldásra. De maga a könyv újszerűségében is egy kínszenvedés. Ehhez képest a film sokkal kevésbé extrém, ami ez esetben inkább erény, mint hiba.
Nekem is sok bajom van a filmmel, ugyanakkor tetszett is benne néhány dolog. Főleg a vége, az nagyon különleges volt, és a zenéje, (ami ezúttal nem is kísérőzene volt, hanem a történéseket híven követő hanghatások) is rendkívül jól eltalált.
Annak idején, évtizedekkel ezelőtt, rengeteg sci-fit, novellát, és regényt is olvastam. Mindig fájlaltam, hogy abból a hatalmasan nagy ötlettárból, amit a sci-fi irodalom jelent, miért nem dolgoznak a filmesek, ill. amikor dolgoznak, és sci-fit csinálnak, miért ennyire gyenge műveket választanak ki. Persze, az igaz, hogy az irodalom, és a film hatásmechanizmusa nem egészen ugyanaz, így ami irodalomként nagyon jó, nem feltétlenül lenne belőle jó film. Az expedíció mint regény, összességében, a kiváló alaptörténet ellenére, egy pocsékul megírt könyv. A film pedig, a kiváló alapötlet, és az eléggé sablonos megvalósítás miatt csak egy jó-közepes sci-fi. Bár, jegyzem meg, mivel kevés az igazán jó sci-fi film, ezért ez még elmegy szódával.

előzmény: Norbert Simon (#100)

A legkifinomultabb, és egyben a leghumorosabb(!) filmjük az "Egy komoly ember". Csak a teljes megértéséhez óriási filmművészeti, (és egyéb) műveltség kell.

2018-03-19 09:20:02 Annihilation (2018) / Expedíció ipartelep (4) #65

A "rákról szól a film". Hát hogyne, persze. Szól a rákról is a film. Azonban a film rendezője szerint a filmje az "önpusztításról" szól. Na most feltehetjük a kérdést, hogy vajon a film rendezője eléggé autentikus-e annak megítélésében, hogy "miről szól" a filmje. Igen, vagy nem?
Ugyanakkor a filmrendező mellett még számos ember van (mindenki, aki látta a filmet), akik számára szól(hat) valamiről a film. Ezen emberek számára sok mindenről szólhat a film, és elég nehéz garantálni, hogy pont ugyanarról fog szólni nekik, mint amit a rendező mondott. Vagy amit egy kritikus mondott. Ez már csak ilyen műfaj, értelmezési szabadság van, mindenki azt vesz ki belőle, ami neki jólesik.
Én pl. fegyverbuzi vagyok, és ezért számomra ez a film a fegyverekről szól Sokat is szerepelnek benne a fegyverek, többféle fegyver is. Vannak benne automata puskák (nem "géppisztolyok"!), van benne egy kés, és szerepel benne 2 db foszforgránát is. És használják is ezeket az eszközöket, tehát nem csak úgy vannak, hanem aktívan szerepelnek is. Ez számomra azt jelenti, hogy ez a film a fegyverekről szól.
No de várjunk csak, inkább mégsem. Most jutott eszembe, hogy szeretem a csalitosokat, és a rekettyéseket is. Ebben a filmben szinte végig a lágy anyatermészetben bóklásznak, ahol nagyon szép csalitosok vannak. Rekettyésnek ugyan direktben nem merném nevezni őket, de kis jóindulattal, talán... Szóval, revideáltam az előző, "fegyveres" véleményemet. Az új véleményem ez: ez a film a csalitosokról, és a rekettyésekről szól.