Adam Taylor

Regisztráció: 2007. december 9. (15 év, 1 hónap)

Little Big Man

5 2023-01-23 ?
Holy Spider
Szent pók
4 2023-01-23 4,3

Elképesztően megrázó film, ami legtöbbször mintha nem is film lenne: olyan intim, akár egy naplót olvasnánk, vagy egy családi videót néznék. Épp ezért nehéz is klasszikus dokumentumfilmként értékelni. Másrészt viszont épp emiatt válik kiemelkedővé: olyan mérhetetlen szeretettel, megértéssel mutatja be főszereplőjét, hogy nem tud nem arra gondolni az ember, mekkora kincs is az élet, és hogy milyen ereje van a szeretetnek, ami utolsó pillanataiban körülvette Eli Timonert. Az ellentmondásos téma (eutanázia) és az erkölcsi kérdések (rendben van-e, hogy gyakorlatilag egy idegen ember halálát nézzük végig premier plánban) terén viszont felvet kérdéseket a film, de szerintem nagyon is helyén való, ha megtekintés után elkezd ilyenekről gondolkodni az ember.

2023-01-23 16:51:01 Holy Spider (2022) / Szent pók Adam Taylor (4) #5

Nemcsak hatásos, de végig izgalmas thriller, amely az utolsó másodpercekig rejteget meglepetéseket - úgy, hogy a kezdetektől nyilvánvaló, ki a gyilkos. Egyrészt örökérvényű, sajátos Elektra-parafrázis a jog és erkölcs szembenállásáról, másrészt ahogy alattam is írták, a jelenleg az országban uralkodó rezsimről olvasva egészen más fénytörést kapnak a látottak. Ahogy Hege is írta, Jordániában forgatták - az Oscaron pedig Dánia jelöltjeként indult...

Sziasztok, ezt az Oscar-esélyes dokut szeretném kérni:
Köszi! --> Az utolsó rabszolgahajó

2023-01-19 12:59:36 Armageddon Time (2022) Adam Taylor (3) #3

Úgyvan, ki is ment a fejemből! Elég megosztó lett, a Netflixen pedig hamar eltűnnek a filmek a süllyesztőben, főleg ha hosszú, személyes, nehezebben emészthető és marketingelhető filmekről van szó (hahó, Roma, emlékszik még rád valaki?) - a Bardo viszont szerintem remek, az Armageddon Time-mal össze sem lehet hasonlítani. Azzal kapcsolatban épp az az egyik kritika, hogy annyira személyes, hogy azt már tényleg csak Inarritu érti - Gray filmjéből pedig többek között épp ezt a személyességet hiányoltam.

előzmény: BalaKovesi (#2)

2023-01-18 21:46:03 Armageddon Time (2022) Adam Taylor (3) #1

The Fabelmans, Empire of the Light, Armageddon Time - úgy látszik, az idei díjszezonban tobzódunk az önéletrajzi ihletésű, mélyen személyes filmekben. Nálam a nézési sorrendben az utóbbi az első, a végeredmény pedig egy méretes csalódás: egyedül a korszak megidézése, a zenék, ruhák és díszletek voltak rám valamilyen hatással. Átlátszó, egydimenziós figurák, papírvékony történet, aminek a mondanivalóját még le is erőszakolják a torkunkon - ráadásul mindez baromi sematikusan, unalmasan előadva. Amikor mindezt jól, hatásosan előadják, arra szoktuk azt mondani, hogy mekkora szíve van, és ezért akár a hibái felett is elsiklunk. Az Armageddon Time-nak viszont még nagy szíve sincs. Jelenleg a hármast is kegyelemosztályzatnak érzem.

Sziasztok, ezt még meglepő módon nem találtam fent, ezért szeretném kérni:
Köszi! --> Kaleidoszkóp

2023-01-12 15:55:47 Vengeance (2022) Adam Taylor (5) #2

Hatalmas meglepetés ez a film: egy okoskodós neo-noirba csavart thriller, ami valójában inkább elmélkedés az előítéletekről, a kettészakadt társadalomról, az Amerikát és a világot megosztó eszmékről, amikor bármi bármit jelenthet, tehát végső soron semmi nem jelent semmit. Utóbbit Aston Kutcher karaktere búgja a fülünkbe, akit én eddig is kedveltem (a The Ranch után ráadásul ismét kvázi-cowboyt alakít), de itt igazán remekel. Persze ahogy Dió is utalt rá, érződik hogy elsőfilm, amibe mindent bele akart szuszakolni Novak, de engem kilóra megvett: nemcsak üdítően szórakoztató, de kifejezetten elmés film.
A befejezés nekem is bicegett kicsit, de én úgy értékeltem, hogy Novak karaktere leszámol azokkal az eszmékkel, amelyekkel Texasba érkezett: ezt hívhatjuk akár liberalizmusnak is, de a lényeg, hogy szöges ellentétben áll azzal, amit a helyiek gondolnak (pl. ha baj van hívjuk a rendőrséget; önbíráskodás helyett a hatóságra bízzuk a bűnüldözést stb.). Illetve megszakítja azt az ördögi kört, amire Kutcher karaktere utalt és amit fentebb én is írtam, azaz hogy mindenből és mindenkiből ügyet, szenzációt, spektákukumot kreál - nem teszi be a podcastjébe, nem válik azzal még híresebbé, hogy megfejtette a lány halálának ügyét. Egyszerűen kezébe veszi az igazságszolgáltatást és lepuffantja a tettest, hogy több lány ne essen áldozatul. Ez szerintem is tökre vitatható, de kb. az egész film az előítéletekről szól, ezzel a tettel pedig a főhős tökéletesen felszámolta a saját előítéletességét, szóval ennyiben jól illik a cselekménybe.

2023-01-11 17:20:16 White Noise (2022) / Fehér zaj Adam Taylor (3) #3

Tipikusan az az eset, amikor az alapul szolgáló művet (Don DeLillo regénye) elég hűen adaptálja, a végeredmény mégis mellémegy. Pedig a könyv is elszállt, "álintellektuális maszturbáció", csak épp máshogy.

Egyik legjobbat írtam és tartom, hogy ott van azok között - bár a saját toplistámba végül nem fért be. De ha néhány - szerintem - mérvadó külföldi oldalon szétnézel, könnyen találsz még ilyen érdekességet, ez a film elég sok helyen bekerült a legjobbak közé. Habár lehet előbb érdemes lenne mondjuk túllépni azon, hogy nem fehér emberek vannak a plakáton és megnézni a filmet.

előzmény: Gruden Gergo (#4)

Sziasztok, szeretném kérni:
Köszi!