Adam Taylor

Regisztráció: 2007. december 9. (9 év, 3 hónap)

Kincsem

Passengers
Utazók
4 2017-03-12 3,2

2017-03-26 10:57:00 Silence (2016) / Némaság Adam Taylor (4) #37

Ez itt a lényeg! Meg amit később írsz: a hit nem logika kérdése.

előzmény: Ágó (#33)

2017-03-17 08:52:01 Silence (2016) / Némaság Adam Taylor (4) #23

Azok, akik ilyen eszközökkel irtják az övékkel eltérő nézeteket, nem buddhisták. Ugyanaz történik, mint Neeson szerint állítólagosan a keresztény japánokkal: a panteista-jellegű, dogmákat nélkülöző hitükre ráhúztak egy világvallást, de valójában semmi közük hozzá, csak a mögé bújnak. Lásd még: Iszlám Állam.
Hívő emberként a kulturális nézőpontnál sokkal jobban érdekelt a film hitbeli vetülete. Írta valaki a humanizmus vs. vallás dolgot, ez is baromi elgondolkodtató.
Neeson egész alakja nekem a sátán megkísértését idézte. Eredetileg pap volt, tehát akárcsak a Sátán, Isten közeléből érkezik, majd a kínzások helyett sima arccal, szépeket mondva, körmönfonva megkérdőjelez mindent, amibe Garfield figurája hisz. És bár bennem rengeteg, Bibliára utaló képre és dologra rímelt a film, alapvetően, akárcsak A fegyvertelen katonában, a hitről van szó - nem a vallási hitről, hanem úgy általában a valamiben való hitről.
Akármennyire untam az elejét, rég gondolkodtam ennyit filmen.

A Dragomán-regényt nyilván nem lehet überelni - sőt, pontosan megfilmesíteni, mivel pont attól mestermű, amilyen finom érzékenységgel ábrázolja az apa-fiú kapcsolatot, a rendszert, az őrült világban racionalitást kereső gyereket.
A film fogja ezt az egész komplex helyzetet, és egy kvázi-kommunista utópiát kreál belőle, ami alapvetően nem rossz: egész megkapó a hangulata, a jelképei stb. De mivel mégis egy könyvadaptációról van szó, néha ötlet-szerűen beemel egy jellegzetes jelenetet a könyvből (pl. sakk-gép), ami így, ebben a formában, hát, ha nem is értelmetlen, de nem sok súlya van.
Néhol viszont egészen jól sikerült Dragomán expresszív leírásait filmre adaptálni - a befejezés például jól sikerült, a limupei által említett jelenet is De az egész gyerek-szál egyébként szerintem alapvetően nem túl jól kidolgozott. Látszik, hogy mit akartak ábrázolni a filmesek: hogyan hat egy ilyen elnyomó rendszer a gyerekekre, milyen fiatalt, milyen felnőttet akarnak neveli így az iskolásokból. Ez oké, viszont ebbéli igyekezetük miatt nem nagyon törődtek az egyes jelenetek mozgatórugóival. Djata egyszer menekül a hitlerjugendek elől, utána ők menekülnek őelőle. Djata harcot kezd ellenük a labdáért, de foggalmunk nincs, mit akar csinálni, ha elkapja őket - neki se.
Nem tudok dűlőre jutni, hogy végül is jó film-e A fehér király. Kíváncsi lennék egy olyan véleményre, aki nem ismeri a könyvet. Mert én így látom a gyengeségeit, viszont akaratlanul ki is tömködöm a tátongó lyukakat a háttértudásommal. Biztos ami biztos, ahogy alattam írták, mindenképp olvassátok el a könyvet, hihetetlenül jó.

2017-03-02 14:15:09 Moonlight (2016) / Holdfény Adam Taylor (4) #46

Adom a pontot, ez is igaz - én a homofóbiát a használatodban a klasszik hardcore homofóbiának értettem. Szerintem te is, de mondom, retorikailag igazad van.
Ha más haszna nincs is az efféle, szerintem egy idő után kérlelhetetlenül parttalanná váló vitáknak, akkor legalább az hogy bemutassa, tényleg mennyire sokszínű, az érthetetlenségig túlbonyolítható fogalomrendszerek a genderfogalmak, szexualitás ésatöbbi.

előzmény: Szamár (#43)

2017-03-02 13:15:04 Moonlight (2016) / Holdfény Adam Taylor (4) #41

biszex volt oszt csá - ez legalább annyira leegyszerűsítés mint a legutóbbi kommentek a homofóbiával kapcsolatban.
Kinsey óta tudjuk hogy a szexualitás az nem két, de nem is három jól elkülöníthető kategóriákból áll - inkább egy skálán helyezkednek el.
Az persze hogy biszex volt, szóval férfiak és nők iránt is vonzódott, ugyanolyan legitim mint az, hogy amúgy hetero volt, de kipróbálta milyen férfival. Szintén Kinsey óta tudjuk hogy a heteroszexuális férfiak nem kis százalékának volt már valamilyen szexuális érintkezése férfival. De az simán lehet, hogy homoszexuális volt, de a társadalmi nyomás miatt élte heteróként az életét. Szerintem épp az az izgalmas a filmben, hogy egyik sincs egyértelműen bebizonyítva
A homofóbiával kapcsolatban - az idegenkedés a homoszexualitástól nagggyon távol van a homofóbiától. Igazából sajnos-nem sajnos annyira érzékeny ez a téma, hogy tényleg cérnán táncol az ember ha erről ír. Viszont így van vagy sem, kísérletek bizonyítják, hogy a kisebbségi csoportok elleni idegenkedés, a rájuk adott elhúzódó/félelem-reakció zsigeri szinten, evolúciósan belénk van kódolva. Nekünk erre azt mondták Szociálpszichológia kurzusokon, hogy igen, a legnagyobb valószínűség szerint ha egy fekete/meleg/arab/zsidó leül melléd a buszra, az emberek többsége automatikusan erősebben belekapaszkodik a táskájába - ez nem jelenti azt, hogy az illető homofób, náci stb. Nem szabad, hogy ez határozza meg a viselkedésünket, gondolatainkat, tennünk kell ellene, feldolgozni stb. Szóval én nem homofóboznám le azt, aki idegenkedik egy homoszexuális szexjelenet láttán (ami ugye korlátozottan van ebben a filmben). Idegenkedni és elítélni nem ugyanaz.

előzmény: necksprain (#33)

2017-03-02 07:35:10 Moonlight (2016) / Holdfény Adam Taylor (4) #35

Én most leestem erről a vonatról, miben bizonytalanítottalak el? :D

2017-03-01 19:14:45 The Edge of Seventeen (2016) Adam Taylor (4) #3

Ha nem len ne a befejezés ennyire összecsapott és hirtelen, nem is gondolkodnék az 5-ösön.
Így marad 4-es, azzal a lehetőséggel, hogy idővel túllépek ezen a gyengéjén, és csak a remek karakterek, a zseni Hailee Steinfeld, a még zsenibb Woody Harrelson, a jó poénok, na meg az marad meg, milyen remekül rátapint a film a tinédzserkor gyötrelmeire. És akkor már javítom is a jegyet.

2017-02-28 16:28:02 [Megérdemelte-e az Oscart...] Adam Taylor #10141

Annyi minden volt amit "majdnem" eltaláltam, annyi kategória amit osszekevertem (hangkategoriak, film-rendezes), hogy ossze se számoltam hány talalatom van :)

2017-02-27 12:58:14 [Megérdemelte-e az Oscart...] Adam Taylor #10035

Igazából bármilyen rossz ezt mondani, de ez a legjobb ami a Kaliforniai álommal történhetett. Stone és Chazelle vitte a díjakat, de nem lett a Legjobb film, így megmaradhat egy baromi kedves és szerethető, színes-szagos poszt-musicalnek; nem lesz utólagos szájhúzogatás, miért nem Holdfény, miért nem valami magvasabb film. Nem neki adtam volna, de tetszett a Holdfény is, ráadásul hátha ezzel a győzelemmel utat nyit egy csomó pozitív változásnak, egy csomó jó filmnek, és hát történelmet is írt - nem hiszem hogy néhány elvakult rajongónál többet pocskondiáznák egy év múlva.
Bár én már nem is merek jósolni, baromira örültem olyan filmek győzelmének, mint pl. a A némafilmes, és azt hittem ezzel más is így van, nem gondoltam hogy ennyien ellene fordulnak majd utólag.