Olórin

Regisztráció: 2004. szeptember 8. (12 év, 6 hónap)

Bemutatkozás

Kurosawa és film noir - ezek kellenek az élethez.
Könyveket fordítok és a Geekzt főszerkesztem.

Rendezők: Akira Kurosawa, Alejandro González Iñárritu, Brad Bird, Ethan Coen, Fred Zinnemann, Guillermo del Toro, Joel Coen, John Huston, John Woo, Kathryn Bigelow, Kon Satoshi, Paul Greengrass, Paul Verhoeven, Quentin Tarantino, Robert Wise, Sam Peckinpah, Sidney Lumet, Terrence Malick, Zhang Yimou
Műfajok: film noir, horror, krimi, sci-fi

Születési év: 1981

John Wick: Chapter 2
John Wick: 2. felvonás
4 2017-02-23 3,7

2017-03-27 16:21:04 Silence (2016) / Némaság Olórin (3) #47

Ez így van (bár szerintem a Ryannek is "csak" a vége igazán nyálas), de nem is annyira a szentimentalizmuson van a hangsúly, hanem azon, hogy mindkettő odakúr a végére valamit, amit (szerintem) nagyon nem kéne. Innen a párhuzam.

előzmény: Varga Ádám (#46)

Elé kéne tenni a '78-as Superman képeit:)
(Az út a Magány Erődjébe.)

előzmény: redsovi (#12)

2017-03-27 01:47:20 Silence (2016) / Némaság Olórin (3) #43

"Nyilván a fő problémád az, hogy mintha Scorsese azt sugallná, hogy áh, semmi gond, megtartotta a hitét, az a lényeg..." Nagyjából igen (plusz az ellentmondás, hogy azért adja be a derekát, hogy másokat megmentsen, aztán mégis azzal tölti a napjait, hogy másokat veszélybe sodor). Ezzel csinál belőle győztest Scorsese, és kvázi hőst is (Kichijiro dettó), merthogy micsoda teljesítmény, hogy még ilyen körülményekben, állandó veszély közepette is megtartotta a hitét - ami ugye egyben állásfoglalás is a keresztény hit mellett. Nekem ez borzasztóan hazug, gyáva kiút, minden lehetséges módon el van rontva. (Még a kivitelezés is: komolyan, az utolsó képen szinte röhögtem, kb. mint az Emmerich-féle Godzillában, amikor a kamera besuhan a lángok közé, és "jé, nézd, ott egy kis-Godzilla". Tudom, ez egy tiszteletlen hasonlat, de sajnálom, tényleg totál az jutott eszembe.)

előzmény: Ágó (#42)

Sajnos mire a BvS kritikailag bukott és anyagilag is várakozásokon alul teljesített, már sínen volt a JL. Nem kis idő, macera és pénz lett volna, hogy leálljanak vele, és átadják a filmet valami értelmesebb rendezőnek, a DC meg úgy döntött, inkább előre menkül (évek óta ezt csinálják), mert ugye be kell érni a konkurenciát... Ez van. Igazából nem egy-egy filmet kéne kihúzni itt a szarból, hanem a mögöttük álló gondolkodásmódot kéne megváltoztatni. Mondjuk a BvS után ugye lecserélték a fejeseket, szóval van remény - csak míg annak lesz foganatja, az min. egy-két év.

2017-03-26 15:03:12 Silence (2016) / Némaság Olórin (3) #41

Kichijiro azért menekült meg mindig, mert újra meg újra megtagadta a hitét és bemártott másokat. (Persze a film a végén őt is hazug módon kimosdatja, komplex, árnyalt karakterből hős lesz.)
És ahogy necksparin mondja, nem csak közönyös arcok voltak ott. Ha egyszerűen csak elvennék a külföldiektől a kegytárgyakat, és kész, akkor nem hurcolnák el őket. Lehet, hogy nem ölik halomra mindet, CSAK ugyanazt csinálják velük, amit más keresztényekkel: börtön és megtagadás vagy halál. Nem hiszem, hogy ez sokkal jobb Rodrigues szempontjából. Főleg, hogy ugye eredetileg azért tette, amit, hogy megmentsen másokat.
A 71-es amúgy semmit nem mond erről, konkrétan ott ér véget, hogy a főszerepelő a kegytárgyakat válogatja, azok gazdáit soha nem is látjuk. Szóval megmutatja, hogy ő mivé lett, és ennyi (amennyire tudom, a könyv is hasonlóképpen fejeződik be.)

2017-03-26 12:09:08 Silence (2016) / Némaság Olórin (3) #38

Hát ez így azért nagyon kényelmes, hogy logikával nem kell foglalkozni, merthogy hit:) Pedig dehogynem. Mármint a hit maga nem logikára épül, nyilván, de az esetleges megingása, a kétség, a megőrzéséért való belső harc az mind nagyon is racionális, mindig oka van. Meg hát ugye nem egyszer beszélgetnek PONT racionális szempontból a hitről a filmben. Ezt nem lehet csak úgy elkenni. Illetve attól, hogy a hit nem logikus, a filmnek még annak kellene lennie. Ez olyan, mint amikor azt mondják, hogy egy fantasytől nem kell logikát várni. Pedig dehogynem. A saját fantasyvilágán belül éppúgy logikusan kell működnie, mint minden másnak.
És Rodrigues végig hangsúlyosan keresztény értékek szerint élt. Aztán egyszer csak nem. De a hite azért megmaradt. De legalábbis viaskodott érte. Vagy elveszett, csak a legvégére visszatért. Hopp, de hát ez pont az a "gondolj, amit akarsz" maszlag, amiről korábban azt mondtad, nem szereted:) Tökéletesen látszik, hogy a kegytárgyak vizsgálatáig van következetesen felépítve a film.

Bonny: Nem vérszomjasak, csak tűzzel-vassal és abszolút kegyetlenséggel irtják a kereszténységet. Attól, hogy nem látjuk, szerintem elég egyértelmű, hogy mit csinálnak, ld. Kichijiro esetét.

előzmény: Ágó (#35)

2017-03-26 01:57:30 Silence (2016) / Némaság Olórin (3) #34

Hogyhogy "átalakul"? Vagy megtartja a hitét, vagy nem. Egyébként: azért adja be a derekát, hogy megmentse a szenvedőket, de aztán ugye simán segít a japánoknak kinyírni egy csomó keresztényt a vallási ereklyék megnevezésével. Ennek akkor van csak értelme, ha tényleg feladja a hitét, és megtörik. Scorsese verziójában viszont kapsz egy karaktert, aki még hisz, ergo továbbra is keresztény értékek szerint él, közben mégis rezzenéstelen arccal küld halálba egy csomó embert. Itt akkor mégis hogy működik a logika és a moralitás?

előzmény: Ágó (#33)

2017-03-26 01:45:51 Silence (2016) / Némaság Olórin (3) #32

Ezzel azért nem értek egyet, mert az egész sztori, a közeg és Ferreira karaktere (meg Rodrigues saját kételyei) mind a keresztény ember megtörtségét támasztják alá, készítik elő, egyértelműen afelé mutatnak, és NEM Scorsese szépítgetése felé. Szóval én sajnos nem egyenlő valószínűségű olvasatokat látok, hanem egy logikusan következőt és egy semmiből előhúzottat.

előzmény: Ágó (#31)

2017-03-26 01:24:12 Silence (2016) / Némaság Olórin (3) #30

Nem tudom, sugalmaz-e egyáltalán ilyesmit a könyv, vagy egyszerűen csak azért mondod, hogy fennáll a lehetőség, mert nem zárja ki explicite (minthogy erre nem is lenne képes, ha egyszer csak levelekből állnak az infók). A 71-es egyértelműen kizárja. Számomra az illik az addig elmesélt történethez és a felmerült témákhoz, nagyon gyávának és álságosnak, erőltetett "adjunk valamit a nézőnek" jellegűnek érzem ezt a befejezést.

előzmény: Ágó (#29)

2017-03-26 00:35:51 Silence (2016) / Némaság Olórin (3) #28

Tényleg csak az utolsó jelenet nincs benne a könyvben? Én csak a 71-eshez tudom hasonlítani, az azzal ér véget, hogy Rodrigues metodikusan vizsgálgatja az elé rakott, kereszténygyanús tárgyakat. Szó sincs ilyen hülyeségekről, hogy kegytárgyat ad Kichijirónak, aki életében először nem köpi be őt, miután (nyilván) elviszik kínozni/megölni, meg hogy végig megtartja a hitét, és nincs bársonyos hangú narráció sem. (Amúgy a Jézus-féle "lépj csak rám"-jelenet sincs benne, bár arról tudom, hogy a könyvből származik.) És nálam arcul köpi magát, mert kihozza Rodriguest győztesnek, és azt sugallja, hogy a keresztény vallás az igazi, az egyetlen. Vagyis, ahogy lent már írta valaki, elkötelezi magát a film, és térít.

előzmény: Ágó (#27)