guybrush

Regisztráció: 2007. augusztus 1. (12 év, 8 hónap)

Lakhely: Puerto Pollo

4 2020-03-25 3,3
Rossz színész

4 2020-03-25 3,9

2020-03-24 19:33:59 Angel Heart (1987) / Angyalszív guybrush (5) #41

Szerintem belefér a horror címke is, mert a címbéli M nem csak Murderként, hanem Monsterként is értelmezhető, csak ez esetben nem egy természetfölötti lény áll középpontban, mint a Universal rémfilmjeiben, hanem egy valóságos szörnyeteg. Még a cselekménye is párhuzamba állítható a Frankensteinnel, mert mindkettőben egy gyerekgyilkos tébolyultat üldöznek az önbíráskodó falusiak.

De amúgy igen, a thrillerelemek egyértelműen hangsúlyosabbak benne, én viszont mindig is inkább a film-noir előképeként fogtam fel a filmet, már csak azért is, mert nem az áldozatokkal, hanem az elkövetővel késztet azonosulásra.

Egyébként teljesen egyetértek Bencével, az Angyalszív óriási film! A Blade Runnert nem számítva, nem tudnék mondani régebbi művet, ami a Hard-boiled detektívtörténeteket bibliai motívumokkal ötvözte volna (bezzeg később a Hetedik után jóformán csak olyan volt), akkoriban a bűnügyi és fantasztikus műfajok ilyen fajta vegyítése is újdonságnak számított. Ráadásul olyan későbbi kultikus címeket ihletett meg, mint a Hellblazer-képregény, a Gabriel Kinght-videójáték, vagy Nolan Mementója.

Emellett adaptációként is példamutató, szuper ötlet volt áthelyezni a cselekményt New Orleansbe, hasonlóan erős atmoszférájú southern gothic horror azóta sem készült.

2020-03-18 17:26:18 [Filmet keresek] guybrush #2682

Peter Farrelly: Green Book

előzmény: Zuzmo (#2666)

2020-03-14 11:34:11 Alicia (1994) guybrush (4) #4

Én az ártatlanság elvesztésének allegóriájaként fogtam fel a kisfilmet. Szerintem érzékletesen visszaadja a felnőtté válással járó szorongást, ahogy az első menstruációt követően a feje tetejére áll a lány világa attól, hogy az ébredező szexualitása és a nőiséget tabuként kezelő keresztényi neveltetés viaskodik benne.

De számomra bölcsészkedés nélkül is tökéletesen élvezhető film, jó a ritmusa, a hangulata, a látványvilága. Nálam a polgárpukkasztás is pozitívum.

előzmény: oscarmániás (#3)

2020-03-12 07:56:57 Alicia (1994) guybrush (4) #2

Minőségi biopunk szürreália, itt szeretgethető.

Érdemes lenne a rendezőt átkeresztelni David Lynch-re vagy Darren Aronofskyra, egyből feljavulna a pontozás átlaga.

2020-03-10 18:28:23 [Filmet keresek] guybrush #2656

Spotlight

előzmény: Zuzmo (#2653)

2020-03-09 10:43:39 Ivan Iljics halála (1965) guybrush (?) #11

Van egy jó Ivan Iljics-film, az Ivansxtc. Nem szolgai adaptáció, Tolsztoj elbeszélése mellett a rendező élettapasztalatai is erősen átszövik, a címszereplő Ivant a saját ügynökéről mintázta, aki többek közt Dicapriót és Spielberget is képviselte egy időben, majd a '90-es évek végén öngyilkos lett.

Témája miatt pusztán fillérekből készülhetett el a hollywoodi stúdiórendszeren kívül, de ettől csak még autentikusabbnak tűnik. Danny Huston óriásit megy benne.

2020-03-08 18:25:56 [Általános fórum] guybrush #8289

Demonlover (2002)
The Mountain (2018)

előzmény: elzablues (#8277)

2020-03-04 13:35:19 The Nightingale (2018) guybrush (3) #12

Nem attól lesz exploitation, mert explicit, hanem a szándéktól, ami mögötte van.

Míg Bergmant a hasonlóan naturalista Szűzforrásban az emberi természet foglalkoztatta, addig Kent filmje nem képes túlmutatni a bejáratott rape 'n revenge-toposzok keretein, a karakterei a közel két és fél órás játékidő ellenére is megmaradnak a korszellemet kiszolgáló vázlatos típusfiguráknak, élükön a karikaturisztikusan ördögi, kolonizáló fehér férfival.

De szerzői filmként azért sem képes funkcionálni, mert gondolatébresztő kérdésfelvetések helyett csak demagóg kinyilatkoztatásokra futja (fehér nők = barna rabszolgák), amitől elég kiáltvány jellege van.

A közelmúltból inkább a francia Revenge-t tudnám ajánlani, az nyíltan felvállalja önnön vadfeminista bunkóságát, nem próbál a Komoly és Fontos Mondanivaló álcájával takarózni, mégis sokkal hatásosabb, - talán mert nem csak egyféle tónusban képes a nézőhöz szólni.

A The Nightingale-ben húsz perc után immúnis lettem a folyamatos nyomorpornóra.

előzmény: Interracial Facial Creampie (#8)

2020-03-01 09:06:24 Color Out of Space (2019) guybrush (5) #11

A film alapjául szolgáló Lovecraft-novella 1927-ben jelent meg. Lem Solarisa és a Sztrugackij fivérek Stalkere mellett az szolgáltatta a fő inspirációt Jeff VanderMeer számára, amikor megírta az Annihilation című regényét. A belőle készült filmben még ennél is súlyosabb az intertextualitás, abban már tényleg minden megidéződik - a '78-as Testrablók támadásától kezdve egészen a '96-os Tomb Raider-videójáték atlantiszi fináléjáig. Azzal, hogy ez a film visszatért a gyökerekhez csak lezárult a kör.

Ettől függetlenül megértem, hogy 2020-ban ez a történet valakinek már nem üti meg az ingerküszöbét, én is pontosan azt kaptam, amire számítottam, de nálam ezúttal ez elég volt az 5-öshöz. Jól esett kivételesen egy szöveghű Lovecraft-feldolgozást látni. Ráadásul (néhány haloványabb CGI-momentumot leszámítva) szerintem a megvalósítás is bravúros, nem ritka, hogy egy jelenet nem csak felkavaró, de vicces is tud lenni. A legtöbb horrorkomédiának ez még különbontva sem sikerül.

Jogos, tényleg majdnem mindegyiket remake-elték.

+ Hogy magára a szavazásra is reagáljak, a felsoroltaknak talán az 1%-át láttam, úgyhogy tényleg fogalmam nincs, de ezeket bírtam: Penny Dreadful, Euphoria, GLOW, Fleabag.