morcosmedve

Regisztráció: 2007. március 22. (10 év, 8 hónap)

Nem: nem publikus

4 2017-04-27 3,2
The Man from Earth
Az őslakó
2 2017-04-23 4,0

A fantasztikum számomra igazán csak egy elképzelt, lehetséges jövőben, vagy valamilyen újmitikius fantasy környezetben tud jól érvényesülni. Ezeknél ösztönösen kevésbé kötöm a valóság referenciáihoz a mesét. A lött dolgokat újranarrálni mindig merészebb vállalkozás. Pölö a Jeruzsálembe áttalicskázott naiv buddhizmus olcsó kubikusa, mint vallásgeneráló erő annyira röhelyes metafora, hogy simán ripityomra hullik a zsáner. És valahol ott vagyok, ami miatt a Star Trek sosem volt az én sorozatom: lepattanok a bikkfatudománykodásról (vagy arról, ami annak tűnik).
Hasonlóan primitív újramitologizálás, hogy a világ piramisai a predátorok által üzemeltetett élien-keltetők. Csak ott rámennek a vadászat archetípusra, agyamban felhorgad minimum Diána, és máris működik a meztelen létélmény.

Amúgy az alapkoncepciót és a dramaturgiát remeknek tartom (az összképet borzasztó rossznak). Ha a mesélőnk valóban mesélni kezdene, és előállna legalább némely hihető, emberszabású, személyes élménnyel, átlépte volna a küszöbszintemet. Ez a típusú mesélés viszont nem a film erőssége, mindenképp valamilyen polémiát próbál rámerőltetni, mint keretrendszert. Így viszont Mester és Margaritán innen, Zabhegyezőn túl sok felfedeznivalót nem kínáltak nekem az alkotók.

2017-03-26 23:49:39 Legion (2010) / Légió morcosmedve (3) #32

A film első fele kifejezetten tetszett. A feszes tempó, a hatásvadász jelenetekkel fűszerezett narratíva, az akció-thrillerbe közvetlenül átemelt bibliai metaforák elegendően hangulatosak és szórakoztatóak. Lényegében ezek az ismertetőjegyek tűnnek el teljesen a második félidőben, hogy még annak a létjogosultságát is megkérdőjelezzem, amit addig láttam.

Erősen hullámzó színvonalú alkotás, ahol B-kategóriás jelenetek és hangulatok keverednek szuperprodukciós jegyekkel. A szenzációs nyitányt rögtön agyonüti anyuci indokolatlan fenyegetőzése. A realisztikus ábrázolás közepette ugye el kellene hinnem, hogy a jól menő és jól fizető, kényelmet garantáló multis állás helyett inkább a kősivatagot választja, ahol még egy nyavalyás pocok sem tűnik fel, hogy enyhülést nyújtson. Az ilyen elvi aggályokat egy családanyánál a valóságban viharos gyorsasággal temeti maga alá az első kisebb kőomlás. "Apukám, téged nem üldöznek, téged akarnak. Fogadd el a melót!" Itt és most még eszembe juthatna a náci Németország példázata, hogy igen, ellent kellene állni a zsarnoknak, de ezt a helyzetet már régen elmosta a globalizmus világgazdasági kényszere. Mész és melózol (de legalábbis keresel egy pénztermelő modult). Ennyi.

Ha már a karakterek motivációs alapjait sokszor ürgeöntéssel se sikerül előcsalogatni, a karakterközpontú ábrázolás helyett vihetné a hátán a filmet a lehengerlő dramaturgia. De a mackósajt cammogású filmes ütemterv sokszor (dög)unalmas, és 5 percenként kérdezem meg magamtól, miért is nézem mindezt.

Mindezt ellenpontozzák a vaderes badass jelenetek és csatapercek, a mellbevágóan egyszerűen eleső katonák és fő karakterek. Ott éreztem, hogy szembesülök a film főtervezőjének eredeti koncepciójával. Na arra tényleg vevő lettem volna!

A slágerek ellenére eléggé lapos filmélmény. Judy Tyler jelentett üdítő színfoltot, de ehhez képest alig szerepelt, később meg már egyáltalán nem. A rockkorszak egyik áldozata. :(

2016-09-29 13:31:24 Love Me Tender (1956) morcosmedve (4) #1

Leszámítva az elvis-es szappanopera-betéteket (ezek eléggé kizökkentőek), viszonylag mentes a halivúdi hülyeségektől. Meglepően jó, könnyed polgárháborús western, valószerű történettel és fordulatokkal, tisztességes színészekkel, forgatókönyvvel és dramaturgiával, enyhe nosztalgikus bájjal spékelve a déli farmerek tisztességes mivoltáról (bár így belegondolva még ez is kapott ellenpontozást).

Ez egy örök érvényű mese. Ez egy borzasztó ostoba film.

2016-08-07 02:57:32 Riddick (2013) morcosmedve (4) #18

Ja.

előzmény: Havierez (#17)

2016-08-05 21:42:04 Riddick (2013) morcosmedve (4) #16

Nem tudom megunni, és minél többször nézem, annál jobban üt.

Saját olvasatom a végén a Lincoln-levélre: Lehet, hogy hamisítvány, de a benne foglalt tartalom mégis olyan, mintha igazi volna, akár Lincoln is írhatta volna. Ők meg a levél szellemében hozták meg a döntéseiket. Mintha a körülöttük lévő mészárszéken túlemelkedve mégiscsak létezne felemelő gondolat, ami kiemel ebből, amiért érdemes élni. Csak nyakig vérben fetrengve mindez eléggé kontrasztos. Ez lehet a tükörképe az amerikai polgárháborúnak.

Meghalt a király! Éljen a kukás!

Mert nekem is eszembe jutott erről a filmről egy metafora:
"Az előzmények romjaiból ma már csak annyi darabkát tudunk kikukázni és piacra dobni, ami a fél fogunkra is alig elég." Legalábbis az alkotók szerint. Ezért valami újba fogtak. Lényeg a piacra dobás, hiszen 60db vacsora több, mint a negyed. Ezzel nem tudok azonosulni. Számomra SW-ot csupán nyomokban tartalmaz. Ami miatt szeretem és érdekesnek találom ezt az univerzumot, abból itt semmit nem kaptam. Bőven van miből válogatni, tehát maradok tisztelettel elégedett kukatúró...