limupei

La La Land
Kaliforniai álom
3 2017-03-01 4,1

2017-03-12 11:57:52 Moonlight (2016) / Holdfény limupei (5) #70

Ez a kedvenc téma is gyakran előkerül, de ha a számadatokat nézzük, valójában nem nagyon van ilyen. 89 év alatt kb. 1750 szerepet jelöltek Oscarra a négy színészi kategóriában, ebből 71 volt fekete* (és ebből 6 idén!), és ennek csak töredéke az, ahol érvényesült is a fekete tematika (például Denzel Washington karaktere akármilyen színű lehetett volna a Kiképzésben vagy Morgan Freeman karaktere is lehetett volna bármi A remény rabjaiban). Ebből 17 nyert, ami még mindig kevesebb mint 5% az összes nyertesből.
Ugyanebből az 1750-ből a meleg/leszbikus/transzgender stb karakterek száma sem éri el az ötvenet (3% alatt), ráadásul ebben benne vannak azok is, ahol nem erről szól a film, nem központi jelentőségű a téma (pl. Jodie Foster a Bárányokban, Tommy Lee Jones a JFK-ben vagy Benedict Cumberbatch a Kódjátszmában). A nyertesek száma pedig nagyjából egy tucat, és azért nagyjából, mert nem tudom, bele kell-e számolni például a fent említett Jodie Foster-Bárányok vagy Natalie Portman-Fekete hattyú vagy például Nicole Kidman-Az órák típusú szerepeket? Ha nem számoljuk bele, akkor az összes nyertes szerepnek szintén nem teszik ki a 3%-át az LMBTQ-karakterek.

Ugyanez megvan a fogyatékkal élő karakterekre és a holokauszt tematikára (még ezekre szokták rásütni az ominózus jelzőt), de az itt off lenne.

*Robert Downey Jr. Trópusi viharát ebből azért kihagytam :)

2017-03-12 09:29:23 Moonlight (2016) / Holdfény limupei (5) #68

De az is lehet, hogy azért nincs AIDS-es barát, mert az írónak (Tarell Alvin McCraney) nem volt olyan, "csak" egy drogos édesanyja, meg ez a város, ahol meleg feketeként kellett felnőnie.

2017-03-08 07:54:47 Gigi (1958) limupei (1) #17

Szerintem az Óriás sokkal jobb film a 80 napnál, a 12 dühös pedig még többel a Kwai-nál. A Ben Hur profi és szórakoztató, de nem az én műfajom (mondjuk a giccses Spartacusnál jobb). Úgy őszintén csak a z Arábiait szeretem, szóval ez nem az én Oscar-korszakom :)

Hát az adaptációba sok minden belefér (lásd Rómeó és Júlia - West Side Story), de ha már nagyon megpiszkálom, akkor tegyem kreatívan. Ott sikerült, itt nem igazán. De nem írok többet, mert egyre jobban haragszom rá. Most például eszembe jutott Fiona Shaw játéka a ravatalnál. Édes Istenem de rossz volt, pedig őt alapból bírom.

2017-03-07 22:05:52 Gigi (1958) limupei (1) #15

Miért? Színesebb volt, hangosabb volt, könnyebben emészthető volt. Tipikus ötvenes évek második fele (és a hatvanas első fele) Oscar fronton. Minden évben ennyit kellett teljesíteni, legyél te a legnagyobb. A 12 dühös embernek vagy A vád tanújának esélye nem volt a Kwai ellen, az Óriásnak a 80 nap alatt ellen, vagy a Gyilkosság anatómiájának és a Hely a tetőnnek a Ben Hur ellen, sem A svindlernek, az Ítélet Nürnbergbennek vagy Álom luxuskivetelbennek a West Side Story ellen, sem a Ne bántsátok a feketerigótnak az Arábiai Lawrence ellen. Az egyetlen kivétel a Legénylakás volt ebből a korszakból. Mondjuk az tény, hogy a többi nyertes legalább nem vállalhatatlan, mint ez :)

Nem vártam, hogy überelje, csak hogy valami értelmeset hozzanak ki belőle. De itt tényleg minden csak ötletszerű, nagyon jellegzetes akar lenni, de a szokásos kliséken túl csak kevés epizódja mutat. A harminc statisztás "tömegjelenet" és a többi olcsóság pedig csak rontotta az összképet nálam. Az egyik kollégám azt mondta, hogy olyan, mint az Éhezők viadala első húsz perce (mielőtt Katnisst kiválasztják) kilencven percre duzzasztva. Találó :)

előzmény: Adam Taylor (#7)

A film stáblistájában Djata van, a magyar feliratban szintén úgy hagyták. És mellesleg majdnem ez az egyetlen dolog, ami hasonlít a könyvre. Annyira átalakították az adaptáció során, hogy alig ismerni rá, a 18 fejezetből jó ha ötöt vagy hatot felhasználtak, azt is alaposan átírva. Ezzel persze nem lett volna baj, ha a végeredmény nem lenne ilyen üres és olcsó. Pont Dragomán finom megoldásaitól, a történet apró kis részleteitől lett érdekes és szép ez a történet, de itt alig maradt valami, amit még nem láttunk/olvastunk ezerszer a hasonló témájú művekben. Azért akad egy-egy jobb jelenet (pl. a labda visszaszerzése), de ettől még ez A fehér király nem az A fehér király, főleg hogy a címadó motívumnak is csak töredékét sikerült átvinni (pusztán a film alapján nem is lehet értelmezni). Szóval ez inkább "inspired by" sem mint "based on", de mindegy is, inkább olvassátok :)

2017-03-06 13:35:44 [Megérdemelte-e az Oscart...] limupei #10165

Egy fokkal jobb helyzetben van azért, mint a Logan. A Universalnak legalább nincs belőtt Oscar-mozija (nem, nem abban az értelemben, amiben félre szokás használni, hanem az igazi értelmében), habár a Focusszal felesben ott van nekik a P.T. Anderson-Daniel Day-Lewis mozi, de azzal úgyis a Focus kampányol majd. Szóval igen, a kritikusokon múlik majd (és végső soron Jackson is).

előzmény: Vektor (#10163)

2017-03-03 08:23:26 Logan (2017) / Logan - Farkas limupei (?) #15

El kell keserítselek, nem az Akadémia lesz az, aki 89-ből 81 fehér/hetero férfi mellé nem Logant teszi meg nyolcvankettediknek, hanem maga a Fox.