Jereváni Rádió

Jegyezd meg fiam, ezek bölcs tanácsok!

2014. november 11.

1 Szindbád (1971)

Huszárik Zoltán dráma 404 4,3 "Tudja nagyságod, nem érdemes másért élni, csak a nőkért!"
2 Scent of a Woman (1992)
Egy asszony illata
Martin Brest dráma 791 4,2 "A nő furcsa egy teremtés. Hogyan született... Isten kurva nagy zseni lehet. A haja...a haja mindent elmond. Temetted-e valaha az arcodat egy tengernyi hajba, és kívántad-e, hogy örökké ott maradj... És az ajka, amikor rádtapad, olyan, mint a hűvös bor, amit egy sivatagi utazás után kortyolgatsz. A melle, whoo-ah... Van nagycsöcsű, van kiscsöcsű. A mellbimbójuk felnyársal, mint egy kétágú villa. A lába... nem számít, ha olyan mint egy karcsú görög oszlop, vagy mint egy konyhaasztal lábai... Ami közte van, az a mennyország. Megszomjaztam. Bizony, Mr. Simms, a legfontosabb szó a világon, amire érdemes odafigyelni, nos az a... pina."
3 Buena Vista Social Club (1999)

Wim Wenders dokumentumfilm, zenés film 147 4,2 "Amíg vér folyik az ereimben, szeretem a nőket! Mert az élet ez! Nők, virágok, romantika, ez mind szép. Egy romantikus éjszakának nincs kifejezhető ára. És ezt még nem felejtettem el. 90 éves vagyok. Öt gyerekem van. Már ismeritek Salvadort és Basiliot. Salvador a legkisebb. Öt gyerekem van, de most dolgozom a hatodikon. Hatot akarok! Eggyel többet!"
4 Taxidermia (2006)

Pálfi György dráma, szatíra 661 3,8 Hadnagy: Igaza van a költőnek: mi végre van, ha feláll az emberi fasz? Ki tudja azt? Nem igaz, Morosgoványi? Morosgoványi Vendel: Igenis, hadnagy úr! Hadnagy: Továbbá megkérdem én, Morosgoványi, egyenes szóval, magyarul, hogy: van-e nagyobb dolog az asszonyi pinánál? Nevezze akárki akárhogy, mégiscsak a pina a közös nevező. Vagy nem? És ha nem, akkor azért nem, mert nem. Vagy azért, mert csúnya - ugye a szaga neki. Vagyis mosdatlan. Vagyis disznó. Hadnagy: Igenis, hadnagy úr! Hadnagy: Mert megengedem én, kérem, hogy mindenféle költők tollán szebb a "szerelemkelyhe", vagy "harmatos liliom", vagy éppenséggel a cunnika. Efelől semmi kétség. Vagy ahogy a nótában is meg van mondva: "Lennél te rózsa-rózsa bimbó, lennék a méh... ta-da-da döngi-döngicsélve szállnék feléd..." De ez csak úgy mondva van. Bizony. Udvarlásból meg illedelemből. Mer' a legtöbbje ez alatt a kimondott pinát érti és gondolja. Értöl engem???!!!?!? A PINÁT!!!!! Idefigyelj, Vendel. Énnekem van egy nézetem: hogy nem a pina forog a világ körül, hanem igenis, a világ forog a pina körül.
5 Clerks II (2006)
Shop-stop 2.
Kevin Smith (I) paródia, vígjáték 704 3,8 Randal Graves: Ez a buli ebben a melóban, hogy zsezsegnek körülötted az üde puncik és istenítenek, mert nekünk már van jogsink. Királyság! Dante Hicks: 33 éves vagy. Randal Graves: Akkor mutass nekem egy 33 éves tyúkot, aki ugyanolyan vad és szenvedélyes, mint egy 17 éves. A mai tinik tisztára be vannak gerjedve. Még azt is bírják, ha seggből szájba nyomod. Dante Hicks: Édes jó istenem! Randal Graves: Mivan? Dante Hicks: Ez most komoly? Randal Graves: Naná! A seggből szájba téma nálam mindig komoly.

Kötelezően ajánlott - magyar filmek 2. rész

2014. szeptember 17.

# Film Rendező Műfaj Nézettség Átlag
1 Az ötödik pecsét (1976)

Fábri Zoltán dráma, háborús film 767 4,8
2 Emberek a havason (1942)

Szőts István dráma 208 4,4
3 Ház a sziklák alatt (1958)

Makk Károly dráma 193 4,5
4 Ének a búzamezőkről (1947)

Szőts István dráma 96 4,3
5 Tízezer nap (1967)

Kósa Ferenc dráma 88 4,2
6 Veri az ördög a feleségét (1977)

András Ferenc szatíra, vígjáték 152 4,1

Ujj Mészáros Károly dráma, rövidfilm 64 4,1

Legmenőbb szövegek 2. rész

2013. december 8.

# Film Rendező Műfaj Nézettség Átlag Megjegyzés
1 Dog Day Afternoon (1975)
Kánikulai délután
Sidney Lumet dráma, krimi, thriller 462 4,2 "Attica! Attica! Attica!" (Sonny Wortzik)
2 Miller's Crossing (1990)
A halál keresztútján
Ethan Coen - Joel Coen dráma, krimi, thriller 415 4,2 "Johnny... te olyan nagy ember vagy, amilyen nagynak engedem, hogy legyél, és nem nagyobb." (Leo)
3 Split Second (1992)
Őrült Stone, avagy 2008: a patkány éve
Ian Sharp - Tony Maylam akciófilm, horror, krimi, ... 255 3,4 "Stone! Nekünk elbaszott nagy fegyverek kellenek!" (Dick Durkin)

A filmtörténet legkínosabb mondatai

2012. október 20.

1 Dirty Dancing (1987)
Dirty Dancing - Piszkos tánc
Emile Ardolino dráma, szerelmi történet, zenés film 722 3,3 "Baby-t senki sem ültetheti a sarokba."
2 Crossroads (2002)
Álmok útján
Tamra Davis kalandfilm, szerelmi történet, vígjáték, ... 151 1,7 "Az elsőnek különlegesnek kell lennie."
3 Torque (2003)
Vas
Joseph Kahn akciófilm, thriller 268 1,7 "- Jó a mocid. - Jó a segged. - Van neved? - Van."
4 G.I. Jane (1997)

Ridley Scott akciófilm, dráma 514 2,5 "- Hadnagy, életben van, jól hallom? - Szopjon le!"
5 American Ninja (1985)
Amerikai nindzsa
Sam Firstenberg akciófilm, kalandfilm 321 2,7 "- Még a nevedet sem tudom. hogy hívnak? - Joe. - Ennyi? - Csak Joe."

Woody Allen TOP 10

2012. január 14.

1 Annie Hall (1977)

Woody Allen dráma, szatíra, szerelmi történet, ... 917 4,4
2 Radio Days (1987)
A rádió aranykora
Woody Allen dráma, vígjáték 239 4,1
3 Hannah and Her Sisters (1986)
Hannah és nővérei
Woody Allen dráma, szerelmi történet, vígjáték 367 4,2
4 A Midsummer Night's Sex Comedy (1982)
Szentivánéji szexkomédia
Woody Allen szerelmi történet, vígjáték 158 3,5
5 Midnight in Paris (2011)
Éjfélkor Párizsban
Woody Allen fantasy, szerelmi történet, vígjáték 849 4,0
6 The Curse of the Jade Scorpion (2001)
A jade skorpió átka
Woody Allen fantasy, krimi, vígjáték 332 3,7
7 Vicky Cristina Barcelona (2008)

Woody Allen dráma, szerelmi történet, vígjáték 720 3,7
8 Match Point (2005)

Woody Allen dráma, krimi, szerelmi történet, ... 655 4,1
9 Manhattan (1979)

Woody Allen dráma, szerelmi történet 415 4,2
10 The Purple Rose of Cairo (1985)
Kairó bíbor rózsája
Woody Allen fantasy, szerelmi történet, vígjáték 176 3,8

Meg ne nézd ! Szubjektíven összeállított lista a legrosszabb filmekről 3. rész

2008. december 7.

1 Kis Vuk (2008)

Gát György - Uzsák János animáció, kalandfilm 486 1,1 Légy könyörületes magadhoz. Ne nézd meg! Én figyelmeztettelek!
2 Ma tou da jue dou (1973)
Kínai Herkules
Tak Choy akciófilm, dráma, harcművészeti film 23 1,4 Megnézése esetén a nézőben mindenképpen újradefiniálja a szar film fogalmát.
3 GiAnts (2003)
Óriáshangyák
David Huey akciófilm, sci-fi 34 1,2 Merénylet az emberi kultúra ellen. Akinek ez tetszik az vagy hazudik, vagy hazudik és még nem látta ezt a förmedvényt.
4 Vahsi kan (1983)

Çetin Inanç akciófilm 15 1,9 Csak azért nem a legrosszabb (mert egyébként az lenne), mert képes voltam néha nevetni is rajta, és a fejem se fájdult meg tőle. Ha megnézed rájössz, hogy ilyet még kitalálni sem tudsz.
5 Blackjack (1998)

John Woo akciófilm, thriller 77 2,4 John Woo C-kategóriás filmje alig egy évvel az Ál/arc után. Katasztrofális minden téren.
6 It's All About Love (2003)
A végső megoldás: szerelem
Thomas Vinterberg dráma, sci-fi, szerelmi történet, ... 56 2,5 Hiába a sztárparádé, egyszerűen nem tudom miről szól ez a film. Valami szerelmes-járványos-drámás izé. Van egy olyan sanda gyanúm, hogy a rendező sem tudta igazán.
7 CIA II: Target Alexa (1994)
CIA 2.: Célpont Alexa
Lorenzo Lamas akciófilm 22 1,4 Ez az a „film”, aminél még a nézhetetlen kategória is dícséretnek számít.
8 La pianiste (2001)
A zongoratanárnő
Michael Haneke dráma, zenés film 385 3,8 Ezt a filmet bizonyos szempontból károsabbnak tartom, mint a Salot. Azért, mert akik erőltetik, hogy a Salo művészet, azoknak is bizonygatniuk kell a véres/kulás részek indokoltságát (ilyenkor jönnek a fasizmus, a hatalom elnyomása elleni kiáltvány szövegek), szóval a Salo sohasem lesz egyszerű eset. De a Zongoratanárnő sunyibb módszerekkel operál, nincsenek benne extrém perverz részek, vagy ha vannak is, azokat sem mutogatják premier plánban. Csak ha az ember belegondol mondjuk a főszereplőnő személyiségébe rájön arra, hogy egy torz, pszichiátriai kezelésre szorulő, perverz nőről van szó, aki szabadidejében vagdossa a pináját, szagolgatja a gecis zsebkendőket, stb., munkáját tekintve meg egy főfoglalkozású pszichopata. A többi mellékszereplő (anyuka, diák) is hasonló skálán mozog, kiút nincs, lélek nincs, csak a testi perverziók. Erről szól a film. Ez nem művészet. Ez a giccs fordítottja.
9 The Brave One (2007)
A másik én
Neil Jordan dráma, krimi, thriller 244 3,2 Neil Jordan megpróbálta a női Taxisofőrt elkészíteni. Nem kellett volna...
10 Dirty Dancing (1987)
Dirty Dancing - Piszkos tánc
Emile Ardolino dráma, szerelmi történet, zenés film 722 3,3 Csak ennyit mondok: "Baby-t senki sem ültetheti a sarokba."
11 No Tomorrow (1999)
A fegyverek szava
Master P akciófilm 16 1,4 A Zs-allstars gála: Master P. , Gary Daniels, Gary Busey, Frank Zagarino, Pam Grier és Larry Manetti egy filmben! 1 x 0 x 0 x 1 x 2 x 1 = 0
12 Bounty Hunters (1996)
Vérdíj
George Erschbamer akciófilm, dráma 12 1,3 Ha Michael Dudikoffra és minden harmadik jelenetben belógó mikrofonokra vágysz, ne keress tovább!

Meg ne nézd ! Szubjektíven összeállított lista a legrosszabb filmekről

2008. november 16.

1 Little Nicky (2000)
Sátánka - Pokoli poronty
Steven Brill fantasy, szerelmi történet, vígjáték 571 2,7 Iszonyat szar film, Quentin Tarantino és Harvey Keitel nagy szégyene, hogy szerepelnek benne.
2 Salò o le 120 giornate di Sodoma (1975)
Salo, avagy Sodoma 120 napja
Pier Paolo Pasolini dráma, háborús film, thriller, ... 386 3,0 Ez az a film, amelynek megnézése után kiderül rólad, hogy perverz vagy-e vagy sem. Ugyanis két lehetőség van: vagy elhányod magad vagy elélvezel. Velem az előbbi történt...Ja, és a barátnődet ne vidd a moziba, tuti szakítóok lesz!
3 Dieu est grand, je suis toute petite (2001)
Isten nagy, én kicsi vagyok
Pascale Bailly szerelmi történet, vígjáték 116 2,8 Összeszedetlen tákolmány, unalmas és egyben értelmetlen film. Idegesítő vágások közepette szerencsétlenkedő főszereplőnő lamentál a vallások és a pasik között. Mondjuk írhattak volna mellé egy forgatókönyvet is, egy filmnek általában az nem árt.
4 Rap, Revü, Rómeó (2004)

Oláh J. Gábor akciófilm, krimi, vígjáték 129 1,6 Nyócker gettó film, kalap szart nem érő Gálvölgyivel, fuxos stohlbucival, amatőr roma és kínai szereplőkkel. Vérciki, full gázos, szánalmas kategória. Gálvölgyi az abszolút nulla fok, valaki szólhatott volna neki, hogy most nem a showjához vesznek fel kabaréjelenetet, hanem filmet forgatnak. Eleve ez a keresztapás bulldog-pofát koppintó kinézet, kis bajusszal és kiálló szemöldökkel hervasztónak minősül, de amit ’színészi játéknak’ bemutat az egész egyszerűen büntetés. A kínai–cigány szerelmespár, komolyan mondom úgy beszélnek a filmben, mint egy általános iskolai szavaló kórus. A sztori meg hát hagyjuk…amikor a rendező megpróbálja elképzelni a magyar gettót. Biztos hallotta a ganxstától meg dopemantől, hogy milyen kemény hely a józsefváros, nosza tegyünk bele egy kis feketevonatot, kínaiakat, cigányokat, bűnözést, erőszakot, halált, omladozó házakat, ja és egy szerelmi szál is jót fog tenni. Az, hogy közben kéne valami épkézláb történet is az már nem jutott eszükbe. Nevetségesség a négyzeten.
5 Sorstalanság (2005)
Fateless
Koltai Lajos dráma 618 2,7 A Schindler listájának képeskönyve. A főszereplőt alakító fiú olyan tehetségtelen, hogy „alakítása” néhol alulmúlja a Szomszédok c. teleregény legkétségbeejtőbb pillanatait is.
6 Baise-Moi (2000)
Legyél velem!
Coralie - Virginie Despentes dráma, exploitation, thriller 88 2,4 Na ez az, amikor az idióták azt hiszik, hogy attól, hogy valami ocsmányul szar és úgymond polgárpukkasztó az egyben művészi értékkel is bír. A barmok azt gondolták, hogy attól hogy megcsinálják a Született gyilkosok női (!) változatát, beletesznek néhány fejlövést, meg kúrást premier plánban, az emberek egyből lemennek hídba. Mert kb. ennyi a film, nem több. A „főhősnők” meg közben olyan mély filozófiai értekezéseket nyomnak, mint pl.: „rájöttem arra, hogy bármit megtehetek”, meg effélék. Amikor Franciaországban bemutatták persze botrány lett belőle, itthon pl. be sem engedték a mozikba. Miután megnéztem, rájöttem, hogy jól tették, nem azért mert prűd lennék, hanem azért mert jobban tették, hogy eggyel kevesebb szar film került a hazai mozikba. Aki meg nagy odamondogatást, meg polgárpukkasztást vár, azt ki kell, hogy ábrándítsam. Ez a film olyan, mint amikor köhög a bolha, nem érdemes foglalkozni vele. Szánalmasság a köbön.
7 Two Weeks Notice (2002)
Két hét múlva örökké
Marc Lawrence (II) szerelmi történet, vígjáték 326 3,1 A legtipikusabb nőklapja-film, azaz egyben a leggázosabb is. Hogy mi a nőklapja-film? Amerikai romantikus vígjáték szingli csajjal, sármos másik főszereplővel, széles gesztikulációk, nyálzene, párkeresési problémák a nagyvárosban (esetleg a prérin), cuppanós csókok a kandalló fényénél, illetőleg a szénakazalban, gázos szülők illetve kisöccs, hűtlen pasik, viccesnek (sic!) mondott szituációk, felső-középosztály ill. luxuskörnyezet, + az említett hetilapban a hazai premier előtti héten egy véletlenül elhelyezett címlap és sztárinterjú a főszereplőnővel. Tudjátok az a tipikusan vígjátéknak nevezett mozi, amikor az ember nézi a filmet, és közben rájön egy-egy jelenetnél, hogy itt most röhögnie kéne, mert ezt a részt viccesnek szánták. Amolyan kis édi-bédi, hi-hi-hi aranyosnak mondott, szigorúan happy enddel végződő film, amitől be lehet hányni. Na ez film olyan mint az állatorvosi ló, minden rossz megtalálható benne: nulla poén, nyál Hugh Grant, még idegesítőbb Sandra Bullock, először gyűlöljük egymást aztán egymásba szeretünk, panelek, giccs, picit fura apuka és barátnő, stb., summa summarum egy borzalom az egész.
8 Pizzás (2001)

Balogh György vígjáték 93 1,5 Kevés film volt, amit nem bírtam végignézni. Ezt negyedóráig bírtam, szó szerint nézhetetlen kategória.
9 Magyar vándor (2004)

Herendi Gábor kalandfilm, vígjáték 1087 2,6 A Valami Amerika egy tipikus egyszer megnézhető film volt, ezt azonban már egyszer sem érdemes megtekinteni. Erőltetett, gagyi, általános iskola 5. osztályába való faviccekkel teletűzdelt vígjátéknak mondott szarkupac. Gyalog Galopp-nyúlásokkal (Monty Python humora nélkül), borzasztó zenei betétekkel (emil rulez, soma, és társaik), még több reklámmal (a „kedvencem” az, mikor kb. egy percig mutatják premier plánban a márkanévvel ellátott pick-szalámit) Gyakorlatilag sikerült úgy végignéznem, hogy egyszer sem sikerült elhúznom a számat tőle, ami azért egy vígjátéknál nagy teljesítmény. Egy poén azért van benne, az amikor Korda György elkezd énekelni. De csakis azért, mert Korda már önmagában is röhejes…
10 Csudafilm (2005)

Ragályi Elemér vígjáték 244 1,9 Csinálj egy filmet történet és jellemábrázolások nélkül, ez lesz belőle.
11 Boldog lovak (1995)

Szőke András vígjáték 15 3,1 Nem vagyok egy Szőke-Badár fan, - a Tündérdomb c. filmet mondjuk szeretem - de ez a "film" egyszerűen értelmetlen.
12 Helyfoglalás, avagy a mogyorók bejövetele (2000)

Szőke András vígjáték 68 2,6 Ez meg kiábrándító és gyalázatos.

Legmenőbb szövegek

2008. november 10.

# Film Rendező Műfaj Nézettség Átlag Megjegyzés
1 Le professionnel (1981)
A profi
Georges Lautner akciófilm, thriller 593 4,3 "Rosen halott. N'Jala úgyszintén. Rólam meg épp most döntenek." (Joss Beaumont)
2 Macskafogó (1986)

Ternovszky Béla animáció, kalandfilm, vígjáték 1567 4,5 "- Grabovsky, megsebesült? - Nem szokásom." (Nick Grabovsky)
3 The Godfather (1972)
A keresztapa
Francis Ford Coppola dráma, krimi 1482 4,6 "A nevem Michael Corleone. Sokan fizetnének magának azért, ha kifecsegné. De akkor a lánya elvesztene egy apát. Pedig szerezhetett volna egy férjet." (Michael Corleone)
4 Demolition Man (1993)
A pusztító
Marco Brambilla akciófilm, krimi, sci-fi, ... 715 3,6 "Ezt örök életedre megkeserülöd, de már nem tart soká!" (John Spartan)
5 The Adventures of Ford Fairlane (1990)
Ford Fairlane kalandjai
Renny Harlin akciófilm, kalandfilm, vígjáték 559 3,8 "Tíz másodperced van hátra életed legkínosabb pillanatáig." "Nézd, Jazz! Elegem van a menő klubokból, a menő kocsikból, a menő csajokból. Elegem volt a sok jóból. Téged akarlak!" (Ford Fairlane)
6 The Crow (1994)
A holló
Alex Proyas akciófilm, fantasy, krimi, ... 682 3,9 "- Azt mondtam ne mozdulj, különben meghalsz! - Én meg azt mondom már meghaltam és mozdulok!" (Eric Draven)
7 Dip huet seung hung (1989)
A bérgyilkos
John Woo akciófilm, dráma, krimi, ... 201 4,1 "Mindig tarts meg egy golyót. Vagy magadnak vagy az ellenfelednek." (Jeff)
8 Scarface (1983)
A sebhelyesarcú
Brian De Palma akciófilm, dráma, krimi, ... 1037 4,4 "Én Tony Montana vagyok! Aki velem baszakszik, a legjobbal baszakszik!" (Antonio 'Tony' Montana)
9 Die Hard 2 (1990)
Még drágább az életed
Renny Harlin akciófilm, krimi, thriller 1033 3,8 "- Stuart ezredes, mondana nekünk néhány szót? - Akár kettőt is: kapja be." (Stuart ezredes)
10 Pulp Fiction (1994)
Ponyvaregény
Quentin Tarantino dráma, krimi, szatíra, ... 2060 4,5 "Puskát kellett volna hoznunk ehhez a melóhoz." (Jules Winnfield) "Zed egy halott, édes... egy hulla." (Butch Coolidge)

Ismeretlen gyöngyszemek - műfajoktól független saját válogatás

2008. november 1.

# Film Rendező Műfaj Nézettség Átlag
1 La vie revée des anges (1998)
Élet, amiről az angyalok álmodnak
Erick Zonca dráma 46 4,2
2 Ko to tamo peva (1980)
Ki énekel ott?
Slobodan Sijan vígjáték 36 4,4
3 Kavkazskij plennyik (1996)
A kaukázusi fogoly
Szergej Bodrov dráma, háborús film 63 4,1
4 Palermo - Milano solo andata (1995)
Palermo - Milánó, egyszeri utazás
Claudio Fragasso akciófilm, dráma, krimi, ... 10 3,9
5 Vadon (1989)

András Ferenc dráma 10 4,1
6 Depuis qu'Otar est parti... (2003)
Mióta Otar elment...

John Irvin háborús film 42 3,4

Kötelezően ajánlott - magyar filmek

2008. október 23.

1 Szindbád (1971)

Huszárik Zoltán dráma 404 4,3 Aki olvasott már életében Krúdyt, az tudja, hogy minden egyes műve gyakorlatilag líra prózában elmesélve. No mármost mindezt filmre vinni egyenlő a kör négyszögesítésével. Hogy mégis hogy sikerült minden idők legnagyobb magyar művészfilmét megcsinálniuk? A válasz talán az, hogy zsenik alkották, zseniális művészek: a zseni Huszárik, a zseni Latinovits, a zseni Sára, a zseni Morell (Istenem az az operatőri munka, azok a vágások!), stb. Felesleg tovább ragozni, nincs még egy ilyen gyönyörű film a világon, legyünk büszkék rá.
2 Isten hozta, őrnagy úr! (1969)

Fábri Zoltán dráma, szatíra, vígjáték 697 4,5 Örkény István klasszikus művének, ha lehet még klasszikusabb feldolgozása. Tökéletes szereplőgárda (Latinovits Zoltán, Sinkovits Imre, Fónay Márta, Venczel Vera, Páger Antal) természetesen szenzációs alakításokkal (A KT-n tartott szavazás szerint ez Latinovits legjobb alakítása!), eszméletlen szituációk, keserédes humor. A szatíra műfajának egyik csúcs alkotása ez, amely műfajban a Tanú még nagyobb film, de Latinovits miatt az Isten hozta őrnagy úr mégis beelőz nálam.
3 A tanú (1969)

Bacsó Péter dráma, szatíra, vígjáték 1389 4,6 A film, melynek minden mondata gyakorlatilag szállóigévé vált. „A nemzetközi helyzet egyre fokozódik”, „Egyszer magától kérni fogunk majd valamit”, „Kicsit sárga, kicsit savanyú, de a mienk”, „Az élet nem habostorta”, és még sorolhatnám, de fölösleges tovább sorolni, aki még nem látta, sürgősen pótolja, mert Bacsó Péter filmje egyszerűen frenetikus. A totalitárius Rákosi-rendszer totális szatírája, Kállai Ferenc és Őze Lajos óriási alakításával.
4 A tizedes meg a többiek (1965)

Keleti Márton szatíra, vígjáték 708 4,5 Hagyd a kreativitást az alkotókra. Hülyeségnek tűnik a mondat, ha nem ismeri az ember ezt a filmet. Eredetileg ugyanis egy II. vh-s, vörös hadsereg seggét nyaló propagandafilm lett volna a Tizedes meg a többiek, de aztán Sinkovitsék úgy gondolták, hogy ez a jelenet nem kéne, meg ez sem, meg ez sem, aztán a vége az lett, hogy teljes egészében átírták a forgatókönyvet. Az egész történetet („Az oroszok már a spájzban vannak!”) úgy ahogy van a forgatás közben találták ki. Örök klasszikus.
5 Megáll az idő (1982)
Time Stands Still
Gothár Péter dráma 415 4,3 Gothár Péter mozija az 1963-as érettségizőkről elképesztően jól mutatja be az ’56 utáni megtorlásokat követően a puha diktatúrába megfélemlített/belefásult/belekényelmesedett magyar társadalmat. A film mindezt a szabadságot szerető, nagy generációnak mondott akkori tizenévesek szemszögéből mutatja be bravúrosan. Az egyik legfontosabb film, amit leginkább megnézetnék mindenkivel (a Szindbáddal, a Tizedessel és a Tanúval együtt).
6 Dögkeselyű (1982)

András Ferenc dráma, krimi 289 4,2 Az egyetlen magyar akciófilm amit meg lehet nézni (ezerszer :). András Ferenc sajátságos, mondhatni sui generis alkotása igazi közép-kelet európai mozi, amely túllép a krimi-akciófilmek felszínességén. Szociografikus kor-illetve kórrajz, híven bemutatva a '80-as évek szocialista Magyarországának embertelen, sivár, kilátástalan világát. Cserhalmi György alakítása pedig mondanom sem kell egyszerűen tökéletes.
7 Pacsirta (1963)

Ranódy László dráma 194 4,4 Az egyik legjobb magyar adaptáció, ha nem a legjobb. A színészgárda hihetetlen milyen erős: Páger, Tolnay, Latinovits, Darvas, Nagy Anna, stb., alakításuk mondanom sem kell káprázatos, a forgatókönyv pedig mestermunka, a film megnézése után nincs az embernek hiányérzete a könyv iránt. A záró jelenetben pedig a szívnek meg kell szakadnia Páger Antaltól.
8 Dealer (2004)

Fliegauf Benedek dráma 228 3,6 Fliegauf Benedek fantasztikus első játékfilmjét, a Rengeteget követően (az is nagyon ajánlott mű) előállt a Dealerrel, és jött, látott, győzött. Egy diploma nélküli, autodidakta módon tanult ember amatőr (!) szereplőkkel, 0 költségvetésből forgatott filmjével nem csupán magasabbra tette a mércét, hanem ezzel együtt le is iskolázta a magyar rendezőgárda színe-javát (tisztelet a kivételnek). Az eredmény: talán a legsúlyosabb, legidegtépőbb film amit valaha is láttam. Drogfilm, de a drog csak keret, dosztojevszkiji mélységekig lenyúló lélekboncolás ez. A főszereplő, a dealer egy napját bemutató kamaradráma párját ritkító kincs a magyar filmművészetben.
9 Hukkle (2002)

Pálfi György dráma, krimi 353 3,8 Krimi Ozorán. Pálfi György első játékfilmje nem szokványos mozi, a szereplők nagy része a falu embereiből és háziállatokból áll, a filmben pedig gyakorlatilag nem hangzik el egy szó sem, csak hangok hallatszanak. Mégis működik, a történet kerek egész, a megvalósítása a mikrofelvételektől a tájképekig, a csukló öregúr ráncos arcától a bombázó repülőgép számítógépes trükkjéig bezárólag elsőrangú munka.
10 Portugál (2000)

Lukáts Andor vígjáték 148 3,7 Helyzetjelentés a magyar faluról, egy szomorú vígjáték formájában. A karakterek elképesztők, a színészek szenzációsak, különösen Szirtes Ági és Varga Zoltán. A film betétdala pedig azóta is a fülemben zsong. A 2000. év magyar filmje.
11 Moszkva tér (2001)

Török Ferenc dráma, szerelmi történet, vígjáték 867 4,1 Mozi a kis generációról. Török Ferenc első filmje, az 1989-ben érettségizőket bemutató Moszkva tér 100 %-ban megidézi nem csak a kort, a hangulatot, hanem egy adott nemzedék vágyait, érzéseit, lelki világát, úgy hogy közben egyszer sem válik sablonossá, sem pedig nevetségessé. A 2001. év magyar filmje.
12 Torzók (2001)

Sopsits Árpád dráma 115 4,0 Már a cím is. Igen ez egy ’56-os film, ’56 utánról. Mivel a forradalmat leverték, ezért az torzó maradt. 1960-at írunk, a helyszín egy árvaház, ahol minden gyerek igazából fogoly, a tanárok pedig – egy kivétellel – folyamatos elnyomásban tartják őket. Sopsits Árpád filmje egyszerre valóság és szimbólum a Kádár-rendszer kegyetlen, embertelen terrorjáról.

Ágytól, asztaltól

2008. október 12.

# Film Rendező Műfaj Nézettség Átlag
1 Scener ur ett äktenskap (1973)
Jelenetek egy házasságból
Ingmar Bergman dráma 295 4,6
2 5x2 (2004)
5 x 2: Five Times Two
François Ozon dráma, szerelmi történet 109 3,6
3 The War of the Roses (1989)
Rózsák háborúja

Huszárik Zoltán dráma 404 4,3
Oldeuboi (2003)
Oldboy
Park Chan-wook akciófilm, dráma, thriller 1074 4,4
Nuovo Cinema Paradiso (1988)
Cinema Paradiso
Giuseppe Tornatore dráma, szerelmi történet, vígjáték 509 4,4
American History X (1998)
Amerikai história X
Tony Kaye dráma 1598 4,5
Katyń (2007)

Andrzej Wajda dráma, háborús film, történelmi film 207 3,8
The Passion of the Christ (2004)
A passió
Mel Gibson dráma 851 3,5
Dancer in the Dark (2000)
Táncos a sötétben
Francis Ford Coppola dráma, krimi 1482 4,6
Babel (2006)
Bábel
Alejandro González Iñárritu dráma, thriller 906 4,0
Sen to Chihiro no kamikakushi (2001)
Chihiro szellemországban
Miyazaki Hayao animáció, anime, fantasy, ... 809 4,4
Gattaca (1997)

Andrew Niccol dráma, sci-fi, thriller 852 4,1

Al Pacino TOP 5

2008. szeptember 14.

# Film Rendező Műfaj Nézettség Átlag
1 Scent of a Woman (1992)
Martin Brest dráma 791 4,2
2 Dog Day Afternoon (1975)
Kánikulai délután
Sidney Lumet dráma, krimi, thriller 462 4,2
3 Scarface (1983)
A sebhelyesarcú
Brian De Palma akciófilm, dráma, krimi, ... 1037 4,4
4 The Godfather (1972)
Francis Ford Coppola dráma, krimi 1482 4,6
5 The Godfather: Part II (1974)
A keresztapa 2.
Francis Ford Coppola dráma, krimi, thriller 1117 4,5

TOP 2000-es évek

2008. szeptember 14.

# Film Rendező Műfaj Nézettség Átlag
1 The Passion of the Christ (2004)
A passió

Park Chan-wook akciófilm, dráma, thriller 1074 4,4
4 Babel (2006)
Bábel
Alejandro González Iñárritu dráma, thriller 906 4,0
5 The Three Burials of Melquiades Estrada (2005)
Melquiades Estrada három temetése
Tommy Lee Jones dráma, krimi, western 308 4,1

Meg ne nézd ! Szubjektíven összeállított lista a legrosszabb filmekről 2. rész

2008. augusztus 5.

# Film Rendező Műfaj Nézettség Átlag Megjegyzés
1 Parlez-moi d'amour (2002)
Beszélj a szerelemről!
Sophie Marceau dráma 19 2,2 Minden idők legunalmasabb filmje.
2 Anyád!... a szúnyogok (2000)

Jancsó Miklós vígjáték 270 3,2 Tökéletesen nézhetetlen kategória. Sűrű káromkodásokkal teletűzdelt zagyvaság, se eleje, se vége, se közepe, értelme nincs.
3 Argo (2004)

Árpa Attila akciófilm, vígjáték 857 3,3 Tarantino/Guy Ritchie koppintás sufni-tuning módra. Árpa Attila észrevehette volna, hogy a fentebb említett rendezők zseniálitása nem abban áll, hogy a filmjeikben sokat káromkodnak. Egy borzalom, ahogy megpróbál keménynek látszani ezekkel a karakterekkel, hulladék történetecskével és sűrű trágársággal.
4 Érzékek iskolája (1996)

Sólyom András dráma 65 2,9 Az archaikus nyelvbe oltott narráció/nyöszörgések és a színes felvevőlencse előtt a folyóban úszó hattyúk együttes audiovizuális élménye ideális vallatóanyag.
5 Ken Park (2002)

Edward Lachman - Larry Clark dráma 489 2,9 Polgárpukkasztás tartalom nélkül, hányingert keltő képek formájában. Van itt minden kérem, tinédzser fiúra rámászó részeg apuka, barátnő anyjának kinyalása, magát fojtogató fiú onanizálása premier plánban, marihuána, közöny, gördeszka. Mindezt a "lerántjuk a leplet az amerikai családokról" jegyében. De mellélőttek, mert ezzel a hányadékkal (filmnek azért nem nevezném) inkább saját beteg, perverz világukat leplezték le.
6 Nocsnoj dozor (2004)
Éjszakai őrség
Timur Bekmambetov akciófilm, fantasy, horror, ... 252 3,2 Stroboszkóp gyorsaságával vetekedő vágások, valami misztikum, rettentő eredeti történet a Jó és a Rossz küzdelméről a földön. New York helyett Moszkva, Ford és Chrysler helyett Lada és Kama3. Értelmetlen zagyvalék.
7 The Hot Chick (2002)
Tökös csaj
Tom Brady fantasy, vígjáték 517 2,6 Ízléstelen, primitív, altáji humor egy Rob Schneider nevű borzalommal a főszerepben.
8 The English Patient (1996)
Az angol beteg
Anthony Minghella dráma, háborús film, szerelmi történet 722 3,6 Három óra tömény nyál és giccs, plusz euthanázia méltatás. Kapott érte egy raklap oscar-díjat, ezen sincs mit csodálkozni.
9 From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money (1999)
Alkonyattól pirkadatig 2.: A texasi vérdíj
Scott Spiegel akciófilm, fantasy, horror, ... 88 1,9 Az eredeti sem jött be nekem, de ez a folytatás egyszerűen bűnrossz. Úristen, és van ennek harmadik része is, az milyen lehet?
10 Régi idők focija (1973)

Sándor Pál vígjáték 180 3,6 Értem én, hogy némafilmes stílus, de ez akkor is egy borzalom. Hogy mitől zseniális az, hogy Garas Dezső 66-szor elmondja, hogy "Kell egy csapat!", azt máig nem tudom megérteni.
11 Armageddon (1998)

Michael Bay akciófilm, dráma, kalandfilm, ... 1249 3,3 Az USA természetesen megmenti a világot most is, ezúttal egy rosszindulatú aszteroidától. A megoldás is megvan: Bruce Willis a kőkemény olajfuró és tökös csapata, egy gyorstalpaló ürhajós tanfolyamot elvégezve felrobbantják az utolsó pillanatban a gaz meteoritot (plusz love story Ben Affleck és Liv Tyler). Mindezt patetikus zenével kísérve, sűrű csillagos-sávos lobogóerdőbe burkolva, megspékelve a világ hálájával Tokiótól Japánig bezárólag. Ha lenne hányós ikon most belinkelném.
12 Yadon ilaheyya (2002)
Deus ex machina
Elia Suleiman dráma, háborús film, szerelmi történet, ... 22 3,3 Palesztin film a zsidó-palesztin viszonyról, Rómeó és Júliás alaphelyzettel megspékelve? Ez így papíron baromi jól hangzik. A film azonban dögunalom.