Jereváni Rádió

Regisztráció: 2006. május 17. (15 év, 8 hónap)

Bemutatkozás

"- Na, Vendelin barátom, mi is történt azzal az asszonnyal?
- Elment, nagyságos uram.
- Elment?
- Sszty!
- Sszty!
- Kérem, én a Kaszinóban voltam fiatal pincérkoromban. Akkoriban még a Szemere, a Péchy, az Üchtritz voltak a vendégeim.
- Az Üchtritz...
- A zsokék odakünn várakoztak az ebédlőben, a trénerek meg a folyosón ültek.
- Üchtritz...
- Ott folyt a tippelés néha éjfél után is, és mi pincérek tegeződtünk a zsokékkal. Ritkán mehettem ki a lóversenyre, de azért ismertem minden lovat. Én persze sohasem nyertem...
- Milyen sültet lehetne itt enni? Látom kacsapecsenye van. De azt eleget eszem otthon.
- Igen, kérem, kacsa vöröskáposztával.
- Tudja, Vendelin fiam, én a leginkább vadat szeretek ebédelni. A régi Lippert-féle vendéglőben főzték a legjobb vadpecsenyét. Az öreg Lippert maga is nagy vadász volt, főlövészmester a budai lövészegyletben, én ezt tudtam, és odajártam nyulat enni. Na most van az, hogy fácán gesztenyével töltve. Most csak az a kérdés, hogy ez olasz gesztenye, vagy magyar gesztenye?
- Fácán gesztenyével.
- Igen... Hát ha különösebb baja nincs ennek a madárnak, akkor jöhet!"

Rendezők: Akira Kurosawa, Alfred Hitchcock, Andrzej Wajda, Billy Wilder, Fábri Zoltán, Federico Fellini, Fred Zinnemann, Giuseppe Tornatore, Huszárik Zoltán, Ingmar Bergman, Jiří Menzel, Milos Forman, Miyazaki Hayao, Nyikita Mihalkov, Shinkai Makoto, Sidney Lumet, Wong Kar-Wai, Woody Allen

Nem: nem publikus

3 2022-01-07 2,6
Guardians of the Galaxy
A galaxis őrzői
1 2022-01-06 3,8

Az Ember a Holdon, mint alakítás magasan a legjobb tőle. Mint film, akkor a Truman show. Mivel az alakítás volt a kérdés, ezért az előbbire ment a szavazat.

Egyetértek. Bár táncjelenetek szintjén még mindig a Swing Time viszi el nálam a pálmát, azonban ez annál jobb film. Van egy jól megírt forgatókönyv, bájos humorral és fordulatokkal és már-már komolynak bíró tétekkel. Nem az van bennem, hogy jó-jó kicsit bugyuta, kicsit limonádé párbeszédeket látok azért, hogy valamivel kitöltsék két táncjelenet között a játékidőt. Nem, itt konkrétan érdekelt a film cselekménye is.

Szóval jó a sztori, bájos a hangulat, jók a színészek is. Fred Astaire (az ember, aki frakkban született) természetesen most is lehengerlő amit művel (a szóló táncát tessék megnézni, állkapocsleejtő!), George Murphy is rendben volt, mind színészileg, mind pedig tánctudás szempontjából, Frank Morgan vicces karakter, a többiekkel sem volt gondom.

Muszáj azonban valakit kiemelnem. Bár a kánon szerint Fred Astaire első számú táncpartnere Ginger Rogers volt, akinek a tánctudása természetesen megkérdőjelezhetetlen, én mégis azt mondom: Eleanor Powell volt az igazi táncpartnere. Amit Murphy-vel művel a színpadon, ahogy magas sarkúban (!) több métert (!) csúszik lefelé a színpadon, egészen döbbenetes. S még valami, annyira finom, törékeny, gyönyörű nő volt, hogy "Szó bennszakad, hang fennakad,/Lehellet megszegik". Gróf Edelsheim Gyulai Ilonára emlékeztetett a szépsége.

Egy szó, mint száz, marha erős négyes ez a film, egy újranézéssel lehet kap egy ötöst is.

előzmény: tractorking (#1)

2022-01-07 17:47:50 [In Memoriam...] Jereváni Rádió #2968

94 éves korában elhunyt Sidney Poitier. Isten nyugosztalja!

2022-01-07 11:31:08 Oldboy (2013) Jereváni Rádió (3) #15

Egy mestermű tucathrillerré való degradálása.

2021-12-31 19:18:10 [Általános fórum] Jereváni Rádió #9414

Összesítettem a 2021-es évet. Tavaly Kurosawa győzött nálam, idén is majdnem, a Véres trónt egy film tudta megelőzni: A nagy ábránd. Renoir filmje akkora kincs, hogy amikor megnéztem, már tudtam: az év filmjét láttam.

TOP2021

17. Budapest Noir
18. Bíborszín
19. Amerikai éjszaka
20. A két pápa

Karácsonyra Kurosawa-t! (3. rész, de inkább BÚÉK!)

Yamada Isuzu a japán Judith Anderson. Ugyanolyan pókasszony feje van és ugyanúgy nem pislog, mint Anderson a Manderley-ház asszonyában. Irtózatos.

A film pedig egy szóval jellemezve: mestermű. Illetve: MESTERMŰ.

Itt megtekinthető.

2021-12-31 18:05:31 [Általános fórum] Jereváni Rádió #9412

2021-et stílszerűen a fogd a vakcinát és fussal kezdtem, ma pedig a Véres trónnal fejeztem be.

Mi lesz 2022 első filmje nálam? Még nem tudom, de valószínűleg valamelyik Kurosawa-film. :)

2021-12-30 19:30:04 [Általános fórum] Jereváni Rádió #9403

Ezek a művészi egok megnyilvánulásai. Ady mindenkinél nagyobbra tartotta magát, Babits irigyelte Ady-t, Márai legendásan utálta Illyést, Szabó Dezső meg mindenkibe belerúgott életében. Ettől még rosszabb vers talán a Balázsolás a Héja nász az avaron-nál? A Mennyből az angyal az Egy mondat a zsarnokságról-hoz képest? Nyilvánvalóan nem. Nyilván nem szép dolgok ezek, emberi gyengeségekről, gyarlóságokról van szó, de ez semmit nem von le s művészi teljesítményükből.

Minden művészi pályán megvan ez az egoharc, a filmművészet miért lenne ezalól kivétel?

előzmény: timidwolf25 (#9400)

2021-12-28 09:10:23 Shubun (1950) / Botrány Jereváni Rádió (5) #2

Karácsonyra Kurosawa-t! :) (2. rész)

Hát ez botrány. Mármint az, hogy eleddig ezt nem néztem meg.

Nagyszerű dráma, látlelet a bulváriparról, és még tárgyalótermi film is! Sose gondoltam volna, hogy valaha is látni fogok egy japán perről, ráadásul polgári perről szóló filmet. Itt ez végre megtörtént, s bár vannak benne Hollywood-ból ellesett fordulatok, ez bizony nem vált kárára a filmnek. Sok mindent nem tudok a japán bíróságokról, annyit viszont igen, hogy meglehetősen szégyen, ha valaki nem tud megegyezni a másik féllel, és pert indít vagy pert indítanak ellene. Nem egy olyan pereskedő nemzet, mint a magyar, vagy pláne, mint az amerikai. Talán ezért, és az ügyvéd beteg kislánya miatt tart ki a festő akkor is, amikor már sejti, hogy baj van az ügyvédjével. Meg a hűség és a becsület miatt is. Toshiro Mifune olyan sziklaszilárd jellemet mutat be, mint egy bushidot követő szamuráj, mégis a show-t ellopja tőle Shimura Takashi. Zseniális, mit alakít. Két jelenetet emelnék ki belőle. Az egyik a karácsonyi, a másik meg az utána következő kocsmás jelenet, melyben karácsonykor a kocsmában az újévi fogadkozásokat megteszik. Elképesztő, hogy a rendező hogy játszik az érzelmekkel, az egyik csúcsjelenet után rátesz még egy lapáttal és mégsem töri meg az ívet. A Sensei itt már ereje teljében volt, érett alkotás a Botrány.

Itt megtekinthető (magyar felirattal)

Karácsonyra Kurosawa-t! :)

Igazából nem jakuza-film a Részeg angyal, hanem egy - dosztojevszkij-i hatásoktól sem mentes - dráma, melynek egyik főszereplője éppenséggel egy jakuza. Toshiro Mifune persze ismét lehengerlően játszik (meg persze Shimura Takashi is), a filmvégi festékes, lihegős csetlés-botlás - amit viszontlátunk majd az egy évvel későbbi Veszett kutyában is - pedig egyszerűen parádés. Erős négyes, hajszálnyira lemaradva az ötöstől.