Jereváni Rádió

Regisztráció: 2006. május 17. (14 év, 11 hónap)

Bemutatkozás

"- Na, Vendelin barátom, mi is történt azzal az asszonnyal?
- Elment, nagyságos uram.
- Elment?
- Sszty!
- Sszty!
- Kérem, én a Kaszinóban voltam fiatal pincérkoromban. Akkoriban még a Szemere, a Péchy, az Üchtritz voltak a vendégeim.
- Az Üchtritz...
- A zsokék odakünn várakoztak az ebédlőben, a trénerek meg a folyosón ültek.
- Üchtritz...
- Ott folyt a tippelés néha éjfél után is, és mi pincérek tegeződtünk a zsokékkal. Ritkán mehettem ki a lóversenyre, de azért ismertem minden lovat. Én persze sohasem nyertem...
- Milyen sültet lehetne itt enni? Látom kacsapecsenye van. De azt eleget eszem otthon.
- Igen, kérem, kacsa vöröskáposztával.
- Tudja, Vendelin fiam, én a leginkább vadat szeretek ebédelni. A régi Lippert-féle vendéglőben főzték a legjobb vadpecsenyét. Az öreg Lippert maga is nagy vadász volt, főlövészmester a budai lövészegyletben, én ezt tudtam, és odajártam nyulat enni. Na most van az, hogy fácán gesztenyével töltve. Most csak az a kérdés, hogy ez olasz gesztenye, vagy magyar gesztenye?
- Fácán gesztenyével.
- Igen... Hát ha különösebb baja nincs ennek a madárnak, akkor jöhet!"

Rendezők: Akira Kurosawa, Alfred Hitchcock, Andrzej Wajda, Billy Wilder, Fábri Zoltán, Federico Fellini, Fred Zinnemann, Giuseppe Tornatore, Huszárik Zoltán, Ingmar Bergman, Jiří Menzel, Milos Forman, Miyazaki Hayao, Nyikita Mihalkov, Shinkai Makoto, Sidney Lumet, Wong Kar-Wai, Woody Allen

Nem: nem publikus

Porcukor

4 2021-04-23 3,8
Alternative Math

5 2021-04-23 3,9

Tényleg sziporkázóak a párbeszédek. Kellemes, bájos, humoros.

Kellemes csalódás. A történet bár kissé egyszerű, khm, kissé bugyuta, de mégis fordulatos, kellő humorral, már-már bájjal is rendelkezik.

Ami viszont utolérhetetlen, azok a táncjelenetek. Ginger Rogers és Fred Astaire (az ember, aki frakkban született) párosa 85 (!) évvel a film elkészülte után is lenyűgöz, megbabonáz, egyszóval zseniális, pedig én aztán nem vagyok a táncikálós filmek rajongója.

Kedvenc jelenetem az, amikor az Ezüst Cipő mulatóban voltaképpen elbúcsúznak egymástól a főszereplők, a szomorúságot és az odaadást ilyen légiesen könnyed módon, ennyire elegáns koreográfiába csomagolni, az állkapcsom leesett tőle. Azt hiszem, ez az, amit Woody Allen csak "pezsgős filmeknek" hív az önéletrajzában, egy olyan ragyogás a filmvásznon, ami ugyan soha nem jön már többé el, de fénye most is mindent beterít.

Hölgyeim és Uraim, a szóban forgó jelenet: The Last Dance!

2021-04-30 23:01:47 [Általános fórum] Jereváni Rádió #9181

Mi az a TSPDT?

előzmény: Xuja (#9180)

2021-04-30 21:41:27 [Általános fórum] Jereváni Rádió #9178

Nagyjából a felét "találtam el", de ez nem meglepő, ez a 4-5 film nagyjából minden magyar filmről szóló toplistán ott szerepel (nyilván nem véletlenül). A maradék 5-6 film meg tényleg egyéni ízlés kérdése. Én például hiányolom Szőts Istvánt a listáról (az Emberek a havason nemzetközi hatása közismert), a Szegénylegények ajnározását sem tudom hova tenni (tudom, tudom, Scorsese is odavan érte, de akkor sem értem, mondjuk nekem Jancsó munkássága közelebb áll a blöffhöz, mint a művészethez), de hát ez van, de gustibus non est disputandum.

2021-04-30 16:35:09 [Általános fórum] Jereváni Rádió #9170

Top Hitchcock:

1. Szédülés
2. Manderlay-ház asszonya
3. Hátsó ablak
4. Téboly
5. Rémület a színpadon

2021-04-24 16:51:01 Ragtime (1981) Jereváni Rádió (5) #2

Keresem a szavakat hozzá, Milos Forman legkomplexebb művéhez. Tízből tíz pont, legyen ennyi elég.

2021-04-24 14:27:47 [Általános fórum] Jereváni Rádió #9141

A maradék tízre a tippeim:

Szindbád
Az ötödik pecsét
Megáll az idő
Moszkva tér
Szerelem
Ház a sziklák alatt
Emberek a havason
Veri az ördög a feleségét
Dögkeselyű
Pacsirta

2021-04-23 18:05:30 Alternative Math (2017) Jereváni Rádió (5) #6

Mélyen egyetértek!

2021-04-23 11:27:45 Alternative Math (2017) Jereváni Rádió (5) #4

Zseniális rövidfilm! Tökéletes!

Az Aloha kapcsán írtam, hogy Cameron Crowe pengeélen táncol a bájos és a giccs között. Itt ez a helyzet hatványozottan áll: mintha nem is pengeélen, hanem lándzsák hegyén szökellve balettozna a grunge éra rendezője.

Gondoljunk csak bele, negyvenes apuka özvegyen marad egy tinédzser fiúval és egy hétéves kislánnyal, ez már maga egy Nicholas Sparks-i szituáció. Utána jönnek az állatkert megnyitásának nehézségei, ez is egy irgalmatlan giccs téma lehetne. De Crowe nem ezt csinálja, mindig akad egy jó fordulat, egy vicces dialógus, ami miatt szerethetővé válik a történet és nem nyálassá. Egy ilyen eset van, amikor már átesik a ló túloldalára: amikor a kidőlt fán keresztül viszik be a látogatókat az állatkertbe. Az tényleg giccses. De összesen ennyi. Én meg azt mondom, hogy ennyi még belefér.

A soundtrack szokásosan remek (Jonsi a Sigur Ros-ból, ki más?), egy kicsit szentimentális a muzsika, de hát ez van, a direktor úr ahogy öregszik, úgy válik maga is egyre szentimentálisabbá. Pont ez nem probléma számomra, sőt hitelesnek tudom tekinteni. Azért azon nagyon vigyorogtam, hogy az izlandi énekes muzsikája ide vagy oda, Crowe akkor is beteszi a Hunger Strike-ot a Temple of the Dog-tól. Oh, yes! Pirospont! :)