orbistertius

Regisztráció: 2022. január 6. (2 év, 1 hónap)

Umimachi Diary

Idegenek egymás között
4 2023-08-04 3,5

2023-12-27 10:06:09 [In Memoriam...] orbistertius #3253

Meghalt Li Szun-kjun, az Élősködők színésze

"Felix van Groeningen és Charlotte Vandermeersch csodálatos tavalyi filmje, a Nyolc hegy (aki még nem látta, feltétlenül nézze meg) alapja egy hasonló című regény, amelyet egy bizonyos Paolo Cognetti írt, megjelent magyarul is. Cognetti nagyjából húsz éve van jelen az olasz irodalmi életben. Leginkább novellákat írt, a Nyolc hegy az első regénye, és mindjárt nemzetközi sikereket ért el vele, több nyelvre lefordították, és – mint fentebb említettem – meg is filmesítették, méghozzá nem akárhogy. Cognetti az olasz Alpokban él, legalábbis van ott egy háza, ahol írni szokott. A természet szerelmese. Azonban időről időre elfogja a „vándorkedv”, szűknek érzi a máskülönben fenséges alpesi vidéket, és nekivág a világnak. Olyan helyeket keres, ahol a természet nagyságát, eredeti pompáját még átélheti az ember. Dario Acocella filmrendező elkísérte az egyik ilyen csavargására, s erről szól a Sogni di Grande Nord című film, amely megtalálható a Netflix hazai kínálatában. A film címét nagyjából úgy lehetne lefordítani, hogy álmok a magas Északról. Cognetti nem egyedül vág neki az utazásnak, hanem egy képzőművész barátjával. Alaszkába szeretnének eljutni, s a film ennek a különös utazásnak a történetét meséli el."
https://mandiner.hu/elet/2023/12/ut-a-vadonba-2 (A teljes írás sajnos csak előfizetők számára olvasható.)

Moziban újranézve – az ötös természetesen marad. Lesújtóan erős, iszonyatos feszültségtől lüktető film, rendesen beledöngölt most is a földbe, hiába tudtam pontosan, hogy mikor mi fog történni. Nagyon megterhelő, de hát az ilyenekért is érdemes filmet nézni. Daniel Day-Lewis és Paul Dano... Elfogynak a szavak. Mestermű.

Én szintúgy. Az első itthoni kiadást olvastam, úgy négy évvel ezelőtt, amikor talán még szó sem volt arról, hogy valaki filmet készít belőle. Amikor megláttam, hogy hamarosan érkezik a film, az első reakcióm egyfajta halvány, szkeptikus ellenkezés volt: olyan könnyű lett volna az egészet elrontani, és a valóban gyönyörű tájra fókuszáló, de voltaképpen üres, vagy éppen giccses alkotást létrehozni. És annyira örülök, hogy nem ez lett a végeredmény.

Olyan csendes, bensőséges, fájdalmas, szeretetteljes módon szép film, hogy minden hűvös, tárgyilagos méricskélés vagy értékelés értelmét veszti, pusztán érzelmi alapon csuklóból rányomom az ötöst, és miközben telnek a napok és rendszertelen időközönként megjelennek előttem pillanatok, pillantások a filmből, már azon gondolkodom, hogy mennyi idő elteltével nézzem majd újra.

Christian Bale a tőle megszokott szintet hozva még akkor is elvinné a hátán a filmet, ha a többi szereplő nem nőne fel a feladathoz, de szerencsére nem ez a helyzet, és Dafoe, Harrelson, valamint Casey Affleck is emlékezetes alakítást nyújt. A füstöt okádó gyármonstrum, a vasút, az elhagyatott, kísértetjárta helyszínek, a sötét, lepusztult házbelsők... Jó az operatőri munka, és az ember hamar bele tud helyezkedni ebbe a hangulatba, ebbe a világba. Van néhány aránytalannak vagy nem egészen átgondoltnak tűnő (többnyire csak) apróság, ami miatt nem szívesen adnám meg neki az ötöst, de ez így is egy nagyon erős négyes.

2023-07-17 16:35:51 Loft (2008) orbistertius (5) #5

Talán valóban "túl" csavaros lett a vége, de nálam ez végeredményben nem rontott olyan nagyot az élményen, és inkább az erős pillanatok maradtak meg – és ezekből azért volt jó néhány. Összességében ez egy feszes vonalvezetésű, sötét, feszült atmoszférával bíró, kiváló film, a főszereplő ötös remek játékával.

2023-07-15 09:18:12 Offret (1986) / Áldozathozatal orbistertius (5) #46

Gondoltam, hogy nem én leszek a KT-küldöttség egyedüli tagja a Művészben. :-) Én egészen hátulról néztem – egyébként most láttam először a filmet. Az első találkozásaim Tarkovszkijjal nem sültek el nagyon jól, egyszerűen nem érintett meg semmilyen értelemben sem. Úgy két-három év szünet után aztán az Andrej Rubljov hipnotikus erővel szívott magába (szintén itt, a Művészben, még június elején), és hasonló volt a helyzet most az Áldozathozatallal is. Egyszerűen csodálatos.

2023-06-10 14:49:26 [Hamarosan a mozikban!] orbistertius #6624

Öt nap, öt japán film a Toldiban június 19-e és 23-a között: https://toldimozi.hu/programok/japan-filmhet-2023

2023-02-26 18:11:33 [Hamarosan a mozikban!] orbistertius #6601

Frankofón Filmnapok az Urániában március 2-a és 12-e között: