Rotbaroness

Regisztráció: 2021. június 10. (5 hónap, 3 hét)

Nem: nő

4 2021-06-30 3,8
Into the Wild
Út a vadonba
3 2021-06-30 4,1

Ez az a film aminél ha várod, hogy legyen már vége akkor elérte a célját. Kicsit sokat olvastam előtte, hogy mennyire megrendülnek az emberek, nekem nem volt nézés közben épp ennyire traumatizáló, de nehéz elfelejteni. Biztos hogy utána fogok nézni Breivik ideológiai hátterének is ezek után. Érthető az is, hogy nem akarta a gyilkost fókuszba emelni, de jobban kihangsúlyozhatta volna a tábor politikai oldalát, hogy mi az, amit nem bírt elviselni. Mondjuk a molinók a sátraknál elég hatásosak és kevés idő volt jobban belemenni, ha tartani akarták a terror idősorát.
Az is megdöbbentő, mennyit bénázott a rendőrség amíg odaértek a szigetre.

Hogy mennyire etikus ezt így lefilmezni: ha túlélők rábólintottak, akkor szerintem nem kérdés. Nekik segített, másoknak is segíthet, hogy megértse, mi történt és megkérdezze hogy miért, erre való. Inkább az zavar, hogy ennyien mentek oda egyszerre filmezni, ez a konkrét film nem hiszem hogy ne lenne érzékeny és óvatos. Ahhoz pedig hogy ezt popcornnal és kellemes borzongást várva nézze meg valaki, attól elég messze van a film, illetve szerintem ez egyéni felelősség. Én sokáig halogattam, hogy megnézzem mert ez nagyon nem arról szól hogy várjuk a katarzist a thriller után, és úgy látom más se tud úgy gondolni rá, hogy mekkora az élvezeti értéke.

2021-06-10 09:22:53 Colectiv (2019) / Kollektíva Rotbaroness (5) #4

Hát ez odaszegez rendesen a képernyő elé. Kicsit tartottam tőle, hogy sok lesz benne a naturalista részlet, de anélkül is tud sokkolni bőven. Még akkor is tud újat mondani, ha többé kevésbé követtem a közéleti eseményeket annak idején.

Kicsit lehetett volna több részlet a 2015-ös tüntetésekről, szerintem akkor elindult valami a társadalomban aminek máig tartó hatása is van (tüntetések után alakult USR és PLUS pártok, Recorder megjelenése és oknyomozásai, bár ez már lehet jóval túlmutat a colectiven). De teljesen megértem hogy aki végigfilmezte ezt a nyomozást nem volt boldog attól, hogyan alakultak az események. A kórházigazgatók kinevezésének szabályait felvizezték, Vlad Voiculescut 2017-ben leváltották, és csak egy rövid időre lesz ismét egészségügyi miniszter a covid miatti válsághelyzetben, 2021 áprilisában ismét leváltják. A film bemutatása után a 2020-as választásokon ismét a szociáldemokraták nyertek (igaz már nem akkora többséggel).

Ha pedig más is kétségbeesik hozzám hasonlóan a film végén, akkor tudni kell, hogy nem az egyik oknyomozó újságíró vagy a rokona halt meg, hanem a colectiv tűzben megégett 19 éves áldozat, Alex Hogea, akinek az apját a film elején láthatjuk. Ő is későn került át a román kórházból, Bécsben kezelték nozokomiális fertőzéssel. Időben sem a választások után történik, hanem még 2015 decemberében szóval nekem kicsit furcsa volt, hogy ezzel fejezték be a filmet, mert a securitatés fenyegetés után egészen más a jelentése és nem is nagyon hangsúlyozták, hogy konkrétan kiről van szó.

Egyébként meg ha bírjátok a metált, hallgassátok meg a Goodbye to Gravity The Day We Die számát, szerintem zeneileg is sokat vesztet a román zenei szcéna az együttessel, másrészt a sors fintora, hogy a szövege pont arról szólt, amiről a film is.