wim

Regisztráció: 2021. január 8. (6 hónap, 2 hét)

Bemutatkozás

Rendezők: Aki Kaurismäki, Anders Thomas Jensen, Andrej Tarkovszkij, Andrej Zvjagincev, David Lynch, Jim Jarmusch, Jiří Menzel, Ken Loach, Kitano Takeshi, Miyazaki Hayao, Stanley Kubrick, Taika Waititi, Terry Gilliam, Tim Burton, Tomm Moore, Víctor Erice, Werner Herzog, Wes Anderson, Yorgos Lanthimos
Színészek: Benedict Cumberbatch, Clint Eastwood, Jack Nicholson, Joaquin Phoenix, Laura Dern, Matthew McConaughey, Tilda Swinton
Országok: dán, japán, magyar, norvég, orosz

Nem: nő

Master i Margarita
A Mester és Margarita
3 2021-07-19 4,4
Lung Boonmee raluek chat
Boonmee bácsi, aki képes visszaemlékezni korábbi életeire
4 2021-07-18 3,0

4 2021-06-19 4,3
Mare of Easttown
Easttowni rejtélyek
4 2021-06-18 4,1

Abszolút szöveghűség, jól eltalált karakterek; aki olvasta, annak segít felidézni a regény emlékezetes részleteit, aki nem ismeri a sztorit, annak meg szépen elmeséli az egészet - de ennyi, és nem több. Látványos, precíz könyvismertetés, különösebb koncepció nélkül.
Az első 3-4 epizódot még élveztem, különösen a moszkvai kavarodást, a pompásan összeválogatott színészekkel (a macska sem zavart), és ez a szatirikus közéleti szál a későbbiekben is igen szórakoztató, de a jeruzsálemi epizódok nyögvenyelősek, a fantasztikus effekteket meg inkább hagyjuk. A zenehasználat (nagyjából két motívum ismétlődik a végtelenségig) kiborító.
Szinkronnal néztem, ami biztosan fölerősíti a retró-hatást, de ettől függetlenül is, mintha évtizedekkel ezelőtt készült volna. Komótos tempó, pátosz, bőbeszédűség, suta trükkök.
Nagy lelkesedéssel fogtam hozzá, de csalódtam - és még állítólag ez a legjobb feldolgozás.
Bulgakov regénye túlságosan összetett ahhoz, hogy markáns egyéni vízió nélkül essenek neki. Így jobb híján marad a pőre, szolgai történetmesélés, nulla atmoszféra.

Érdekes, milyen erős bulgakovi hangulata van pl.a Borgmannak, pedig maga a sztori csak néhány ponton kapcsolható a M. és M-hoz, tök más történet, a hangsúly is máshová helyeződik... Ez most csak úgy eszembe jutott -ha már az atmoszféráról beszélünk.

2021-07-09 16:45:59 Wandâfuru raifu (1998) / Túlvilág wim (4) #3

A sok sorozatnézés közepette felüdülés volt ez a darab - nem pihentetni, szórakoztatni akar, hanem a lényegről beszél. Felismerni a boldog pillanatokat, megélni az életet a maga teljességében. Érzelgősségtől mentes, tárgyilagos, szinte dokumentarista megjelenítés, a téma ellenére nem lett sem giccses, sem szájbarágós.
Ami zavart: az addig általános történet a végén egy szűkebb utcába kanyarodik, egy érzelmes szerelmi történetbe , ami bár fontos tanulságot rejt, úgy éreztem, itt leegyszerűsödik az elbeszélés. Az "egy nap a hivatalban" bemutatása helyett (aminek indult) végül "egy hivatalnok nagy napja" lett, ez picit kizökkentett. Tartalmilag persze szépen kerekre zárja a történetet ("most tudtam meg, hogy valaki más boldogságának a része voltam"), a fordulat számomra kicsit naiv, regényes.
Ettől függetlenül élmény, simán többször nézős; köszönet érte mimózának, akinek egy másik filmmel kapcsolatos hozzászólása hívta fel rá a figyelmemet. :)

2021-06-12 22:57:51 The Serpent (2021) / A kígyó wim (4) #2

Feszült, időnként körömlerágósan izgalmas krimi. Tahar Rahim a főszerepben hátborzongató, élveztem a remek hetvenes évekbeli aurát, a hippiszerkókat. Szörnyen idegesített viszont, ahogy a Knippenberget alakító színész túljátszotta a szerepét. Miatta csak gyenge négyes.

2021-06-12 22:10:19 Druk (2020) / Még egy kört mindenkinek wim (4) #37

Ha nem is cinizmust, de legalábbis iróniát érzek én is a "sorok között". Keserédes sztori, az a bizonyos happy end erősen idézőjeles .

előzmény: kaamir (#36)

2021-05-28 21:49:58 [Tévésorozatok] wim #3966

A 15 million merits is gondolatébresztő, bár talán kevésbé szórakoztató.

előzmény: Umberto (#3960)

Fapados, otthoni filmélményként nekem csak hármat ért, de ha belegondolok, hasonló körülmények között (moziban, pláne ekkora kihagyás után) biztos, hogy én is négyesre pontoztam volna. :)

2021-05-10 23:14:44 Balanta (1992) / A tölgy wim (4) #3

Nagyon zavart a szinkron, eredeti nyelven lehet, hogy ötösnek éreztem volna.

2021-04-17 14:43:44 Talpuk alatt fütyül a szél (1976) wim (?) #19

Bár nem tudom, ez elérhető-e mindenkinek, privát csoportban találtam, de a szabályzatban nem láttam akadályát, hogy megosszam.

2021-04-15 23:17:35 Flatliners (1990) / Egyenesen át wim (4) #9

Nekem ez a film pont kimaradt az ifjúkoromból, pedig az ismerőseim megőrültek érte - azt hiszem, sokáig épp ez tartott vissza a megtekintésétől. Több évtizedes késéssel néztem meg vagy 5-6 éve, már nem "ifjú" szemmel, és meglepődtem, milyen jó.
Persze, nincs kizárva, hogy nálam már a nosztalgia-faktor is közrejátszott ("Te jó ég, Kevin Bacon / K. Sutherland, milyen fiatal még..." -stb.). Az elején pedig, ahogy Kiefer Sutherland megáll a lobogó ballonkabátjában, és elmondja, amit elmond - hát az számomra ikonikus. :D
Kicsit olyan stilizált az egész (vagy talán csak mai szemmel nézve), mint egy képregény. Érzelmes, tele képtelen mozzanatokkal, plusz giccses a vége - viszont egész jól pörög. Semmi pénzért nem nézném meg a remake-et. Ezt viszont simán még egyszer.

2021-04-13 23:38:15 Run (2020) / Fuss wim (3) #6

Jól összerakott, működő thriller, annak ellenére, hogy hiányzik belőle minden eredetiség. Mintha már meglévő filmekből ollózták volna össze - az illesztés viszont hibátlan. Az említett okok miatt sokszor kiszámítható.A megőrzött újságcikk nekem is szúrta a szemem. A moziban a Carrie: erőltetett.