berto

Regisztráció: 2006. április 11. (11 év, 10 hónap)

Rendezők: Billy Wilder, Clint Eastwood, Giuseppe Tornatore, Henri-Georges Clouzot, Jean-Pierre Melville, Orson Welles
Színészek: Alain Delon, Bette Davis, Charlize Theron, Colin Firth, Emma Thompson, Ingrid Bergman, Javier Bardem, Jean-Louis Trintignant, Jennifer Connelly, Kristin Scott Thomas, Marlene Dietrich, Meryl Streep, Russell Crowe
Műfajok: dráma, film noir, krimi, thriller

Születési év: 1949
Lakhely: Zalaegerszeg

De kik azok a Lumnitzer nővérek?

1 2018-02-21 2,3

5 2018-02-15 4,2
Elena

4 2018-02-15 4,1

2018-01-28 18:21:23 Chair de poule (1963) berto (5) #1

Fittyet hányva a „Nouvelle Vague” egyre inkább eluralkodó irányzatának a 70 felé közeledő Julien Duvivier 1963-ban megrendezett egy vérbeli, régi stílusú, teljes joggal fim-noirnak is minősíthető bűnügyi filmet. Irodalmi alapból dolgozott, James Hadley Chase (1906-1985) brit krimi író munkája, de a forgatókönyvet ő és René Barjavel (magyarul két műve olvasható: A mimóza bosszúja és A nagy titok) írták. A kezdeti sikertelen széftörési akció, amit két barát, Daniel (Robert Hossein) és Paul (Jean Sorel) a tulaj hirtelen megérkezése miatt kénytelen félbeszakítani, gyilkossággal végződik, az elkövetőt, Danielt megsebesítik és börtönbe csukják. Egy év múlva egy másik börtönbe szállítás közben Daniel megszökik és egy jólelkű benzinkút Thomas nevű tulajdonosa munkát ajánl neki. A történetnek ez a része kísértetiesen hasonlít „A postás mindig kétszer csenget” szituációjára annyiban is, hogy az idősödő tulajdonosnak van egy szexi felesége (Catherine Rouvel eléggé szokványos alakítása), aki erősen vágyakozik a férj széfben őrzött vagyonára, amit egyedül ő szeretne birtokolni. (Raymond Chandler plágiummal is vádolta a kollégát, bár ebben az esetben nem az ő írásából történt a másolás.) A cselekmény pergő folytatása azonban - a végső tragikus befejezést nem számítva -, eltér az említett regénytől, illetve annak számos filmadaptációjától. Az említett hasonlóság ellenére a film megtekintésre érdemes, végig izgalmas, sodró lendületű.

[https://kritikustomeg.org/film/8696/pot-bouille-tisztes-urihaz-1957] Ennek a filmnek a leírásában hiba van, mert Gérard Philipe ezután még öt filmet forgatott.

2018-01-08 17:32:13 Régi nyár (1942) berto (3) #1

A film korabeli plakátja így hírdeti: „HONTHY HANNA első filmje”. A már életében legendává vált primadonna valóban ebben a megfilmesített operettben szerepelt először a filmvásznon. A cselekmény nem mondható igazán szövevényesnek, szórakozást inkább csak Fényes Szabolcs fülbemászó melódiái és „Hannuska” éneklése nyújthat azoknak, akik szeretik ezt a műfajt. A humoros mozzanatokat Csortos Gyula és Vaszary Piri biztosították. Rajnay Gábor a tőle megszokott jellegzetes modorában alakította a szerepét. Az 1969-es Keleti-változat jóval nézhetőbb, de igazságtalanság a kétféle verziót összehasonlítani, hiszen a kettő között 27 év telt el.

Köszönöm a kiegészítést!

1961-ben Liz Taylor ezért az alakításáért Oscar-díjat kapott. Én egészen biztosan nem számára ítéltem volna meg a díjat, mert Shirley MacLaine alakítása a „Legénylakás” című filmben szerintem nagyságrendekkel jobb. Valószínű, hogy nem akarták túlzásba vinni a Wilder-film díjazását, hiszen öt alkalommal amúgy is azt hozták ki nyertesnek. Taylor túl a ragyogó kinézetén egyetlen jelenetben nyújt nagyszerűt, amikor feldúltan elmondta, mit tett vele 13 éves korában anyja őrnagy barátja.

2017-10-19 18:29:08 Ármány és szerelem Anno 1951 (2011) berto (3) #4

2011-ben még készült(ek) TV-játékok a Magyar Televízióban! A furcsa és egészen bárgyú cím Bajor Gizi utolsó napjainak lehetséges történetét nyújtja. Máig is homályos a férj, Germán Tibor tettének indoka, nagyon sok oka lehetett, hogy előbb kioltotta imádott Gizijének, majd a saját maga életét. Kováts Adél vegye nagy-nagy megtiszteltetésnek, hogy az egyik legnagyobb magyar színésznőt alakíthatta. Egyedül Hegedüs D. Géza rövid, Timár Józsefként való szereplését emelném ki, bravúros kabinetalakítás volt.

2017-10-13 15:08:52 Széllel szemben (2011) / Proti vetru berto (4) #3

2011-es dokumentumfilm Márai Sándorról. Vannak benne érdekes részletek, de a narrátor (Szabó Viktor akkori pozsonyi fh. a szakállával és a szakadt farmerjával) gyakori szerepeltetése a szememben sokat rontott az összképen. Volt egy mondata, hogy amikor felkérték erre a „szerep”-re keveset tudott Márairól. Mélységesen szégyellje el magát! És volt bátorsága ezt elmondani! Színésznek készült, de a 20. század egyik legnagyobb magyar írójáról, aki mellesleg drámaíróként is jelentőset alkotott, arról „keveset tudott”! Színésznek már az ilyen irodalomban járatlanok is elmehetnek?

2017-10-02 23:40:21 I tre volti (1965) berto (3) #1

Sikertelen sztárcsinálási próbálkozás Soraya hercegnő filmcsillaggá változtatására. Reza Pahlavi iráni sah második felesége a válása után 1965-ben forgatta ezt a filmszkeccset, amely három történetet tartalmaz. Az egyik rendező M. Antonioni! Soraya ugyan tetszetős, a forgatási helyszínek is érdekesek (Athén – Parthenon, Velence – karnevál), de a hősnő színészi tehetsége közelít a nullához. A harmadik történet címe: „Latin szerető” és csak Alberto Sordi zseniális játéka emelte az egész filmet oké/elmegy szintre. Hercegnőkről szólva Grace Kelly ezerszer tehetségesebb és szerintem szebb is volt.

2017-09-09 16:15:04 Naplemente délben (1980) berto (4) #2

Nem tudom, hogy illik-e kritika linkjét bemásolni, ha nem elnézést kérek, de ezt a minden mondatában nevetőgörcsöt okozó Váncsa-kritikát megreszkíroztam bemásolni: http://www.filmvilag.hu/xereses_aktcikk_c.php?&cikk_id=7718&gyors_szo=%7C%7CV%E1ncsa%7CIstv%E1n%7CV%E1ncsa+Istv%E1n&start=0
A filmet a szereplők miatt (Huszti kivételével!) értékeltem jónak, egyébként - egyetértve a kritikával - a nézhetetlenhez közelít.

2017-09-02 00:23:47 [Általános fórum] berto #7057

Csatlakoztam "oscarmániás"-hoz. Nekem is 71 találat.