berto

Regisztráció: 2006. április 11. (11 év, 6 hónap)

Rendezők: Billy Wilder, Clint Eastwood, Giuseppe Tornatore, Henri-Georges Clouzot, Jean-Pierre Melville, Orson Welles
Színészek: Alain Delon, Bette Davis, Charlize Theron, Colin Firth, Emma Thompson, Ingrid Bergman, Javier Bardem, Jean-Louis Trintignant, Jennifer Connelly, Kristin Scott Thomas, Marlene Dietrich, Meryl Streep, Russell Crowe
Műfajok: dráma, film noir, krimi, thriller

Születési év: 1949

Rok spokojnego slonca
A nyugodt Nap éve
5 2017-10-01 ?

2017-10-13 15:08:52 Széllel szemben (2011) / Proti vetru berto (4) #3

2011-es dokumentumfilm Márai Sándorról. Vannak benne érdekes részletek, de a narrátor (Szabó Viktor akkori pozsonyi fh. a szakállával és a szakadt farmerjával) gyakori szerepeltetése a szememben sokat rontott az összképen. Volt egy mondata, hogy amikor felkérték erre a „szerep”-re keveset tudott Márairól. Mélységesen szégyellje el magát! És volt bátorsága ezt elmondani! Színésznek készült, de a 20. század egyik legnagyobb magyar írójáról, aki mellesleg drámaíróként is jelentőset alkotott, arról „keveset tudott”! Színésznek már az ilyen irodalomban járatlanok is elmehetnek?

2017-10-02 23:40:21 I tre volti (1965) berto (3) #1

Sikertelen sztárcsinálási próbálkozás Soraya hercegnő filmcsillaggá változtatására. Reza Pahlavi iráni sah második felesége a válása után 1965-ben forgatta ezt a filmszkeccset, amely három történetet tartalmaz. Az egyik rendező M. Antonioni! Soraya ugyan tetszetős, a forgatási helyszínek is érdekesek (Athén – Parthenon, Velence – karnevál), de a hősnő színészi tehetsége közelít a nullához. A harmadik történet címe: „Latin szerető” és csak Alberto Sordi zseniális játéka emelte az egész filmet oké/elmegy szintre. Hercegnőkről szólva Grace Kelly ezerszer tehetségesebb és szerintem szebb is volt.

2017-09-09 16:15:04 Naplemente délben (1980) berto (4) #2

Nem tudom, hogy illik-e kritika linkjét bemásolni, ha nem elnézést kérek, de ezt a minden mondatában nevetőgörcsöt okozó Váncsa-kritikát megreszkíroztam bemásolni: http://www.filmvilag.hu/xereses_aktcikk_c.php?&cikk_id=7718&gyors_szo=%7C%7CV%E1ncsa%7CIstv%E1n%7CV%E1ncsa+Istv%E1n&start=0
A filmet a szereplők miatt (Huszti kivételével!) értékeltem jónak, egyébként - egyetértve a kritikával - a nézhetetlenhez közelít.

2017-09-02 00:23:47 [Általános fórum] berto #7057

Csatlakoztam "oscarmániás"-hoz. Nekem is 71 találat.

Utánozhatatlan svéd film, ki gondolná a svédekről, hogy ilyen humoruk van? Egyszer már láttam, de érdemes volt újranézni, mert szinte követhetetlen az a rengeteg gag, ami félpercenként követi egymást. Kár, hogy a vonatost megismételték az Amerikába induló hajóval, de más hibát nem fedeztem fel benne. Micsoda ötlet, hogy Gertude Stein szerepét férfi játszotta, biztos a való életben is így volt, mármint a „kicsi” Gertrude képviselte a macsóságot. Alice meg G. 1946-ban bekövetkezett halála után jól hoppon maradt, kisemmizték az örökségből, egyetlen már akkor is nagyon értékes festményt sem hagytak rá. Hátralévő éveiben sok mindennel próbálkozott, például a „hasis karamell” elnevezésű készítménye kapcsán róla nevezték el az úgynevezett „Alice B. Toklas” sütit. Azt most fedeztem fel, hogy az orvosos, csontvázas jelenet Albert Schweitzer paródia, hiszen az elején a jellegzetes bajuszos doki játszik az orgonán. Depressziós hangulat ellen a legjobb hatású gyógyszer, aminek maximum hasfájás a mellékhatása a sok nevetéstől.

A befejezése ugyanolyan elszúrt, mint az 1945-ös "Nő az ablak mögött" című F. Lang filmnek (most jól visszamentem az időbe!)

2017-06-29 23:22:39 Toni Erdmann (2016) berto (2) #19

Elnézést kérek azoktól, akiknek tetszett, de ez a film engem teljesen kiakasztott. Láttam már néhány erotikában bővelkedő filmet (Salo…., Érzékek birodalma, Utolsó tangó… etc.) sőt bűnös élvezetként egy-két hard pornót is, de a rendezőnő mocskos fantáziája a gyomorforgató mignonos jelenetben megbotránkoztatott, abba is hagytam a film nézését. Egyébként is számomra a két főszereplő, apa és lánya elviselhetetlenül ellenszenves, sőt undorító volt. Már az elején az a humorosnak szánt bemondás, amikor Winfried öreg kutyájának az elaltatásáról van szó, a vén trottyos azt mondja az anyjának, hogy „Téged se altattatlak el...” Valaki ilyen beszólást engedjen meg az anyjával szemben az szerintem nem érdemli meg, hogy az anyja fájdalmak között a világra hozta, ott helyben, azon véresen, meg kellett volna fojtania. Belátom, karcos a véleményem, senkit sem akarok befolyásolni vele, csak leírtam, hogy mit gondolok erről a díjakkal körülajnározott szemétről.

2017-03-27 18:01:40 Örökség (1980) berto (2) #3

Kezdem a jó dolgokkal: ebben a filmben lehetett először hallani Döme-Verebes: Sohase mondd című dalát Hernádi Judit szenzációs előadásában. Két nagy „hazatérő” is feltűnt a vásznon, a Meseautóból Perczel Zita, alias Kovács Vera, és az oroszlánarcú Szabó Sándor. Ragályi Elemér varázslatos képei megpróbálták feledtetni a film rettenetes gyengéit. A film készítése idején még nem nagyon lehetett látni archív felvételeket az 1936-os berlini olimpiáról, de ma már sok helyen megnézhető Leni Riefenstahl monumentális, elképesztően hosszú filmje. (Egyébként a matuzsálemkort megélt német rendezőnő életéről is szeretne Mészáros forgatni.) Elöljáróban, nem akarom művészi mivoltukban megalázni sem Mészáros Mártát, sem pedig Monori Lilit, hiszen ha másért nem is, koruk miatt tiszteletet érdemelnek. A rendezőnő már a kilencedik X-et tapossa, Monori Lili – szívbetegként, már ellátogatott a túloldalra, de szerencsére visszahozták – is belépett a nyolcadik X-be. Ennek ellenére a szóban forgó film hemzseg az ordító hibáktól. Maga a történet annyira kimódolt, csak a forgatókönyv íróinak, (Kórody Ildikó, Jan Nowicki – róla majd később is írok!) a realitásoktól teljes mértékben elrugaszkodott fantáziájából születhetett meg. 1936-ban! egy dúsgazdag meddő úriasszony egy zsidó masamódot szemel ki arra, hogy helyette szüljön a ludovikás(!) százados férjétől vagyona örököséül egy gyereket. Nemes egyszerűséggel ezt a témát csakis agyrémnek lehet nevezni. Az is óriási szereposztási tévedés, hogy ezt a Sylvia nevű úriasszonyt Monori Lilivel játszatták el. Ugyan nem osztom a rendezőnő véleményét, hogy Monori a legtehetségesebb magyar színésznő, de kétségtelenül vannak kvalitásai. Elsősorban akkor, ha lecsúszott egzisztenciájú nőszemélyeket alakít, vagy vonaton utazva se szó, se beszéd, üzekedési célból beleül egy vadidegen férfi ölébe (Maár Gyula: Végül), Elsőként kellett volna említenem, hogy remekül tud kamerák előtt szülni. Amennyiben hinni lehet az interjúknak, Kende János, az operatőr elájult, de a művésznő tette a dolgát, premier plánban hozta világra a gyerekét. Szerinte Mészáros Mártának köszönheti, hogy a gyerek élve született meg. A letörölhetetlen spleenes, világfájdalmas arckifejezése alkalmatlanná teszi úriasszony megjelenítésére. A kor úri divatjának megfelelő ruhák úgy lógtak rajta, mint tehénen a gatya! Vegyük a férfi főszereplőt, a nyársatnyelt Jan Nowickit, aki sokáig volt a rendezőnő férje/élettársa. Valószínűleg kellett az ő gázsija is a pár létszükségleteinek a kielégítésére, mert a szerepjátszása a nullával egyenlő, még a közhelyes snájdigsággal sem rendelkezett, csak a néhai Kozák András szinkronja tette elviselhetővé az alakítását. Vajon K.A. nem lett volna ezerszer jobb?! Az idei Oscar-gála vörös szőnyegén lárvaarccal feszengő Isabelle Huppert 1980-ban még karrierje első évtizedét taposta, állítólag ő szeretett volna filmezni Monori Lilivel, meg is adatott neki, penészvirágú kinézetével nem emelte a szereplők játékának színvonalát. Szerencsére nem mutatták a szörnyű végzetét. (Feltűnt, hogy a mellette szereplő statiszta jókedvűen nevetgélt. Vajon mit képzelt? Korzózásra vitték a nyilaskeresztes banditák? Nem akadt senki a film utómunkálatai alatt, hogy valamilyen módszerrel kitakarják ezt a szarvashibának számító bakit?!) Kútvölgyi Erzsébet, Huppert szinkronhangja sokkal életszerűbben el tudta volna játszani ezt a szerepet.
Talán érthető, hogy csak azért nem nézhetetlen az értékelésem, mert végigkínlódtam a filmet, de nagyon feldühített, ezt a hosszúra nyúlt véleményt a bosszúságom levezetése miatt írtam. A filmkészítésben meglehetősen termékeny Mészáros Mártában azt nagyon becsülöm, hogy a hihetetlen megpróbáltatások ellenére (a szobrászművész apját a sztálini terror idején kivégezték, ő árván maradt, irdatlan nehéz körülmények között nőtt fel) képes volt, első női rendezőként jelentős alkotásokat is létrehozni, bár ezt a filmjét legjobb lenne elfelejteni.

Kiegészítés az ismertetéshez: fontos információ, hogy Hans Fallada: "Halálodra magad maradsz" című posztumusz regénye alapján készült.

2017-03-23 23:06:27 The Anniversary (1968) berto (4) #1

Bill MacIlwraith színdarabja alapján készített film, amely egyértelműen Bette Davis jutalomjátéka. Műfaját kizárólag fekete komédiának mondanám, mert az egész film poénokból álló tűzijáték. Már az is egy hatalmas gag, hogy a Kim Carnes által megénekelt B.D. szemekből csak egy látszódik. Ez a vérszomjas kalóz kinézet illik is Mrs. Taggarthoz, mert egy igen rettenetes hárpia elevenedik meg előttünk. Aki a férje halálának évfordulóját minden évben nagyszabású családi ünnepséggel teszi emlékezetessé, aki a három fiára ólomsúllyal nehezedik, megakadályozva önállóságuk kibontakozását. Hiába lázadnának ellene, a legidősebb fiú, Henry női ruhákba öltözve, a középső, Terry feleségével és népes családjával a Kanadába való szökést fontolgatja, a legkisebb, Tom pedig minden évben új menyasszonyt mutat be. Minden tervet és elképzelést az anyjuk (az édes jelzőről szó sem lehet!) meghiúsít, minden családi csatározást győztesen fejez be. Bette Davis szinte lubickol a szerepében. 60 évesen a színészi eszköztárának teljes bevetésével felejthetetlen szörnyeteget teremtett.