tamas.s

Regisztráció: 2018. március 2. (3 év)

Bemutatkozás

Üdv! Tominak hívnak. Természettudós vagyok, így nem nehéz kitalálni, hogy a filmesztétikához vajmi kevés közöm van. Nem vagyok egy műértő, csak egyszerű film és képzőművészet kedvelő. A pontjaim is inkább csak pillanatnyi benyomásaimat tükrözik (így könnyedén változhatnak, akár egy alvás után is), mégis a filmeket igyekszem a saját kategóriájukban értékelni (igen, ez enyhe ellentmondást hordoz magában:). Kedvelem az erős hangulati elemekkel operáló, sötét, borús filmeket, a színészi játék, és főleg a hangulat számomra elsődleges, de semmitől nem zárkózom el. Az oldalra egy szilánkos combcsonttörés utáni féléves kényszerpihenő alkalmával regisztráltam (elsőként és ezidáig utolsóként a filmes oldalak közül), amiből szerencsésen felgyógyutam, de a részvétel a fórumban megmaradt. Azóta nem egy, az oldal által ajánlott filmélményt sikerült beszereznem, amiért külön köszönettel tartozom. Az utóbbi időben rákaptam a régi idők mozijára, főleg a noir-okra. Na meg a neo-noir-okra. All-time kedvenc filmem az Apokalipszis most. Örülök, hogy itt lehetek, minden jót kívánok az oldal szerkesztéséhez. Üdv, Tomi

Rendezők: Alfred Hitchcock, Billy Wilder, Christopher Nolan, David Fincher, David Lynch, Fritz Lang, Martin Scorsese, Orson Welles, Quentin Tarantino, Robert Siodmak, Roman Polański, Stanley Kubrick
Színészek: Anya Taylor-Joy, Brad Pitt, Burt Lancaster, Cary Grant, Christian Bale, Dan Duryea, Edward G. Robinson, Edward Norton, Glenda Farrell, Harrison Ford, Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Jack Nicholson, James Cagney, James Stewart, Lauren Bacall, Leonardo DiCaprio, Orson Welles, Robert De Niro, Rosamund Pike, Samuel L. Jackson, Sigourney Weaver, Sterling Hayden, Tim Roth
Műfajok: dokumentumfilm, dráma, film noir, horror, krimi, sci-fi, thriller, vígjáték

Születési év: 1989

4 2021-02-20 3,4
A gyilkosok emlékműve

5 2021-02-20 4,2
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Harry Potter és a félvér herceg
4 2021-02-20 3,4

Inland Empire

2021-01-26 16:33:44 Criss Cross (1949) tamas.s (5) #4

Végre sikerült megnézni ezt a remek filmet, könnyedén top10-es, de talán top5-ös is nálam a műfajában. Már a felütés megvett kilóra: a sötét város helyenként halovány fényekkel bepöttyözve... na és Miklos Rozsa zenéje! Dan Duryea szokásához híven tökéletesen hozza a simlis bűnözőt, Lancester óriási, Yvonne de Carlo pedig egy nem szokványos femme fatale szerepben: persze nem is a legtisztább lelkű nő, de nem az a kifejezett számító veszedelem, mint sok "kollégája", a legtöbb reakciója kifejezetten emberi. Tulajdonképpen egyik színészre sem lehet egy szavam, ahogyan a hangulatra sem, amelyből árad a baljós előérzet. Az előttem szólóhoz hasonlóan csak méltatni tudom a történetvezetés keretét és a precízen megkomponált rablástól hátralévő játékidő izgalmait. Egészen biztos, hogy sokszor nézős lesz ez a találó című mozi.
A főcím itt meghallgatható

2021-01-10 19:53:55 Angel Heart (1987) / Angyalszív tamas.s (4) #45

Feszes, jól összerakott nyomozás remek zenével és hangulattal, a számomra kedves noir-elemekkel megtűzdelve. Az elbukó hős kálváriája számomra a legvégéig nem volt tiszta, szerencsére sikerült minden előzetes tudás nélkül nekiülni a filmnek. A kifutás nekem picit túl direkt, ezzel együtt jó filmélmény volt. Johnny történetét egyébként Robert Johnson delta-blues előadótól kölcsönözték, aki a legenda szerint eladta a lelkét az ördögnek a gitártudásért és a "sztárságért". Blues- és rockzenész generációkra volt hatással, mindössze 29 dalos életművet hagyott maga után, amikor 27 évesen egy fellépés közben az ördög visszavette az adósságát, ezzel egyben valószínűleg ő volt az első "huszonhetes".

2020-12-29 23:47:01 [Ajánlj egy dokumentumfilmet] tamas.s #46

Magic Trip: Ken Kesey's Search for a Kool Place (2011). r: Alison Ellwood, Alex Gibney.
A film Ken Kesey (gondolom, nem kell bemutatni senkinek, a Szall a kakukk feszkere iroja) es baratai utazasat mutatja be 1964-ben egy NY-i konyvbemutatora a nyugati partrol. A felvetelek eredetiek, nehol kicsit kiszinezve modern technikaval. Az ut eleve egy film keszitese celjaval indult, amire azonban 1999-ig varni kellett, majd egy ujabb, egesz estes, 2 CD-s film 2011-ben jelent meg. Mindenkeppen ajanlott azoknak, akiket erdekel a korai ellenkutura (annyira korai, hogy a filmben el is hangzik az egyik resztvevo reszerol, hogy a rendorok sem foglalkoztak velul, ugyanis akkor meg nem letezett "hippi mozgalom", nem irtak roluk az ujsagok!). Ok az uttorok uttoroi voltak, csodalatos elmeny vegignezni ezeket az eredeti felveteleket maguk, a resztvevok altal narralva. Csak ismetelni tudom magamat, akit kicsit is erdekel a korabeli vilag, a pszichedelikus kultura kezdete, azoknak erosen ajanlott. A film elerheto 2 reszben a youtube-on. Egyuttal udvozlom minden kedves filmkedvelo baratomat, leven ez a masodik hozzaszolasom (az elso a forumban). Udv, Tomi

Nagyon megerinto tortentet, nehol enhyen holywood-i megoldasokkal, amelyek azonban egyaltalan nem tulzoak. Zsenialis alakitasok, foleg a foszereplo reszerol (nem elfeledkezve a gyermekkori reszekrol, de senki masra sem lehet panaszunk), gyonyoru kepi megoldasokkal, perfekt kameramunkaval. Az amugy altalaban zavaro CGI pont megfelelo mertekben es indokoltan van hasznalva. Szamomra kulon erdekesseg a korszak, a korszellem abrazolasa, imadom ugyanis az 50-es es a 60-as eveket is, igaz mas-mas okbol. Nem mennek bele a mu melyebb mondanivalojaba, szerintem ez mindenki szamara egyertelmu (hideghaboru, feminizmus, szentimentalis szemelyisegtortenet). Ugy erzem, hogy ez a minisorozat mufaj a jelen (jovo) egyik kulcsmufaja, egyesiti az egeszestes mozik erenyeit a sorozatok kinalta lehetosegekkel (a nuansznyi reszletekbe valo betekintes, a jellemabrazolas melyebb kiteljesedese, etc.), a klasszikus sorozatok forgatokonyviroi altal tulzasba vitt es soha veget nem ero terjengossege nelkul. Gyonyoru szemelyisegfejlodes tortenet, na. Egyebkent 3 evnyi "csondes tagkent" valo reszvetelem utan, elso hozzaszolasom alkalmabol udvozlok mindenkit, kedves mozirajongo barataim! Udv