Kalti

Nem történt semmi
Nothing Really Happened
4 2017-11-01 ?

2017-08-20 20:41:08 [Általános fórum] Kalti #7036

29-en jelölték be őt kedvencnek, rájuk utalhat, de hogy ők mitől lennének öngyilkosjelöltek, az nem világos.
Ja, közben látom, hogy más is rájött az összefüggésre :)

előzmény: hhgygy (#7032)

Maximum annyit mondanék, hogy képessé vált megnyílni, valódi emberi érzelmeket megélni, de nem azt, hogy egy teljesen másik Máriát látunk. A finálé általad felvázolt értelmezése kétségkívül izgalmas, és lehet azt mondani, hogy mennyivel bátrabb húzás lett volna, amennyiben igaz lenne, mint az eredeti "megúszós" befejezés, csak egy bajom van vele, hogy a film egész addigi koncepcióját, mondanivalóját döntené romokba számomra.

Ahogy írtam, a vége reményteljes, pozitív, de távolról sem olcsó happy ending véleményem szerint. Ahogy azt az utolsó jelenet is sugallja, nyilván nem tűnnek el egy csapásra Mária kissé autista beidegződései és a férfi karakter sem lesz egy egyszerűbben elviselhető figura. Valószínű, hogyha a kapcsolatuk tartósnak is bizonyul (amit kétlek), ahhoz kőkemény küzdelemre lesz szükség mindkét oldalról. Szóval bennem nem az jött le, hogy innentől boldogan élnek, míg meg nem halnak. A szarvasos álomjelenetek nálam - kissé leegyszerűsítve - nálam arról szóltak, hogy ennek a két rendkívül különböző, ám egyformán zárkózott embernek a kapcsolata először ebben metafizikai térben képes csak kibontakozni. Az közös álom, illetve a szarvasok eltűnése az érzelmeik evilági beteljesedését jelképezi.
Nem egészen világos, hogy miért menne bármi is veszendőbe, ha Márai nem hal meg a végén. Nálam épp az venne el egy osztályzatot, ha a te verziódat fogadom el :), egyáltalán nem éreztem, hogy a történet valamiféle tragédiára akarna kifutni, annak belebegtetése csak egy dramaturgiai fordulópont.

Fú, ez már nekem túl groteszk lenne, hogy a szexjelenet közben kvázi épp haldoklik a csaj... Amúgy én egy közönségtalálkozóval egybekötött vetítésen láttam filmet, ahol a film után volt egy beszélgetés az alkotókkal. Elhangzott egy olyan kérdés, hogy volt-e olyan verzió a forgatókönyv írása során, amelyben Mária karaktere meghal, erre Enyedi Ildikó azt válaszolta, hogy ez a koncepció fel sem merült benne, az öngyilkossági kísérlet azt a mélypontot jelzi, ahonnan a főkarakter egy normális emberi kapcsolat iránti kudarcba fulladt kísérleteit követően már tényleg nem lát más kiutat. Ezzel együtt megölni nem akarta. Ettől függetlenül lehet egy releváns interpretáció a tiéd is. Amúgy én nem féltétlenül értelmezem a befejezést klasszikus happy endként, nyilván pozitív sugallatú a záróképsor, de azért némi keserédes él is vegyül bele.

Megrendítő erejű, mélyen humánus alkotás. Csak ül és néz maga elé az ember, ahogyan némán lepereg a végfőcím...

2017-02-24 21:01:20 [Vapiti 2016] Kalti #96

A Becstelen brigantyknak már összejött ugyanez 2009-ben.

Különös örömmel tölt el Jacob Tremblay győzelme, alighanem a legerősebb alakítás, amit ilyen ifjú színésztől valaha láttam.

2017-02-20 21:11:57 [Vapiti 2016] Kalti #73

Nálam a Room tarol minden fronton.

Ha pedig fogadnom kellene a végső győztesekre:

Arany: Room
Férfi Ezüst: DiCaprio
Női Ezüst: Brie Larson

2017-02-03 18:10:34 Arrival (2016) / Érkezés Kalti (5) #114

Azért azt ne feledjük, hogy az Arrival alant legagyizott, primitívezett sztorijának alapjául szolgáló novella pl. Hugo-díjat nyert, ami szerény ismereteim szerint máig a legrangosabb elismerés a sci-fi irodalomban. Ráadásul az általam hallott visszajelzések alapján nincs is szó arról, hogy az alapanyagot teljesen kiherélték volna, hanem a film viszonylag hűen adaptálta az eredeti sztorit (aki esetleg itt olvasta, megerősítheti vagy akár cáfolhatja). Akkor most mi történt, már a könyv is csak blöff volt, amit benyelt mindenki?

előzmény: kaamir (#113)

2017-01-24 14:40:22 Arrival (2016) / Érkezés Kalti (5) #96

Azt figyelem meg, hogy az utóbbi évek sci-fi blockbustereinél (Gravitáció, Interstellar vagy most az Arrival) tendenciaszerű, hogy hirtelen sokakból előtör a mélyen lappangó asztrofizikus, nyelvész professzor, űrkutató... Vajon nem felejtjük-e el közben, hogy a sci-fi szóösszetételben, a második tag az, hogy fiction? Persze én is inkább a tudományosabb, kevésbé elrugaszkodott irányvonal híve vagyok, de legelsősorban a film belső koherenciáját és logikusságot (tudom, hogy az Arrival esetében ezt is sokan vitatják) kérjük már inkább számon, ne azt, hogy mondjuk a sapir-whorf hipotézist - ami önmagában eleve csak egy feltevés, elmélet, nem száraz tényeken alapuló tudomány - van mersze kissé továbbgondolni.

előzmény: MicaHiro (#93)

2017-01-24 00:27:34 [Tévésorozatok] Kalti #2900

Így van, a San Junipero epizód nem kis meglepetést fog okozni ezek után, számomra a 3. évad fénypontja, újra is néztem azóta vagy kétszer, pedig ritkán teszek ilyet. Emellett a picit szintén rendhagyó 6. epizód is igen kiválóra sikeredett.