mimóza

Regisztráció: 2017. november 16. (3 év, 8 hónap)

Bemutatkozás

Régebben előfordult, hogy néztem filmeket csupán lazítás, kikapcsolódás, szórakozás végett.
Ma már nincs időm erre. Vagyis van, de túl drága. Úgyhogy nem kockáztatok, hogy fecséreljem. Az kell már csak, ami legbelül érint. Szétszed, összerak. Üt, gyógyít. Hasít, elsimít. Taszít, átölel. Földbe döngöl, égbe emel. Megfagyaszt, vagy épp érezteti a rózsa illatát. Késztet, hogy dönts, futsz vagy maradsz, eldobod a reményt vagy mindenáron őrzöd. Ami elintézi, hogy fejlődj, alkoss, épülj, de ne stagnálj. Érezz. Sokfélét. Mélyet. Elveszejtőt, megváltót. Hogy élj.
Túlzottak ezek az elvárások?
Nem számít.
Már csak ilyenek kellenek.

Rendezők: Abbas Kiarostami, Akira Kurosawa, Anders Thomas Jensen, Andrej Tarkovszkij, Andrzej Zulawski, Fábri Zoltán, Ingmar Bergman, Jiří Menzel, Kitano Takeshi, Lucian Pintilie, Miyazaki Hayao
Színészek: Anouk Aimée, Anthony Hopkins, Audrey Hepburn, Giorgio Cantarini, Grégoire Colin, Gregory Peck, Kevin Kline, Mads Mikkelsen, Max von Sydow, Nikolaj Lie Kaas, Ponijao, Robert De Niro

Nem: nő

Korotkije vsztrecsi
Rövid találkozások
5 2021-07-28 ?
Moszkva szlezam nye verit
Moszkva nem hisz a könnyeknek
5 2021-07-24 4,2

3 2021-07-01 ?
Intimacy
Intimitás
4 2021-07-01 3,5

Félelmetesen precízen összerakott, érdekfeszítő, fordulatos családi dráma. Talán nem túl megfelelő a "varázslatos" szó itt, mert ahhoz meglehetősen sötét a hangulata, de mégsem találok jobbat. Aki szerette a Méhkas szellemét és a Nevelj hollót! c. alkotást, ezt is szívébe fogja zárni. A gyermeklélek, női lélek, apa-lánya, anya-lánya szerepek igen érzékeny ábrázolása jellemző e filmre is. Figyelmeztetés, hogy aránylag kiegyensúlyozott állapot szükséges a megtekintéséhez, mert végletekig felkavaró képsorok tűnnek fel időnként, és nagyon szédítő érzelmi hullámvasúton száguld át veled a cselekmény.
Egyébként pedig a film tipikusan spanyol, összetéveszthetetlen hangulata van. Rajongóknak erősen ajánlott.
Laura Vaquero szemeit nem fogod elfelejteni, éppúgy, mint Ana Torrentét a kommentem elején említett két filmből.

Van pár filmalkotás, amit szeretnék mindig először látni. Ez is közéjük tartozik ezentúl.

2021-08-05 09:20:03 Doch (2012) / Legyen meg az ő akarata mimóza (5) #1

Ismét egy olyan filmet láttam, ami méltatlanul ismeretlen köreinkben (és nagyjából mindenhol máshol is). Kicsit a Boze Cialo érzete és képei ugrottak be közben, de feljöttek bennem az évek során megtekintett "újabb kori" román drámák is. Hangulatteremtésben kiváló az alkotás, könnyen bele tudtam helyezkedni a történetbe. A fényképezés nagyon szép, és a zene is emlékezetes marad. A karakterek életszerűek, a színészek természetesen alakítják szerepeiket. A történet húsbavágó, a forgatókönyvet gondosan írták meg. A sztori fordulópontjain azt éreztem, több feszültség, erősebb indulat, drámaibb, "kirobbanóbb" kifejezésmód kellett volna, de emlékeztettem magam, hogy ez nem giccs, nem Hollywood. Így helyrebillent a fejemben a dolog. Nincs mesterséges zsebkendőhatás, ott sírod el magad, ahol éppen mélyen érint a történés.
Nézzétek meg ezt az alkotást, nyugodtan ajánlom, bár egyáltalán nem könnyű beleéléssel ott lenni a folyamatban, és feldolgozni sem, mert sokáig ott fog benned munkálni.
Eredeti nyelven, magyar felirattal itt láthatod.

2021-08-04 17:20:06 Donnie Darko (2001) mimóza (5) #84

Nálam majdnem stimmel! 5-öst adtam Donnie Darkora, imádom a filozófiát, kamillázni szoktam, és még nyuszim is van! :D

[Ezer bocs, nem hagyhattam ki!]

2021-08-03 13:47:02 [Olimpia (Tokió 2020)] mimóza #65

Igen, nagyon sajnáltam őt, hogy így lecsúszott a dobogóról, de - szerintem - ezért a helyezésért sem kell a kardjába dőlnie. :) Összességében ma nagyon szép sorozatot láttunk. :)

előzmény: Kempesbaba (#64)

2021-08-03 13:23:20 [Olimpia (Tokió 2020)] mimóza #62

11. nap - eddig:

férfi kajak 1000 m - Kopasz Bálint aranyérem, Varga Ádám ezüstérem
női kajak 2, 500 m - Kozák Danuta, Bodonyi Dóra bronzérem
vitorla - Berecz Zsombor ezüstérem
női pólósaink az elődöntőbe jutottak!
kötöttfogás - 77 kg - Lőrincz Tamás aranyérem!

Nagyon gratulálunk nekik! <3

Még szurkolhatunk Szőke Alexért, aki a 97 kg-os súlycsoportban a bronzért küzd. :)

Nagyon különleges film, valóban rövid találkozásokból áll össze. :) Kétségtelen, hogy kell egy pici idő a ráhangolódáshoz, de utána már otthon vagy. Halkan ajánlották, hangosan adom tovább. Gyönyörű pillanatképekkel, kinagyított részletekkel, ügyes vágásokkal, lelkeket tükröző dalokkal, pattogó párbeszédekkel halad előre a film, amelyeket időnként megállítottam, hogy átgondoljam, amit hallottam. Teljesen biztos, hogy az összefüggések és kapcsolódások - visszafelé-előre-keresztbe-kasul - jó részét nem fogtam fel tisztán, s talán emiatt idővel újra fogom nézni az alkotást. Így is bőven megéri az öt csillagot. Nem gondolom, hogy a KT nélkül bármikor is tudomást szereztem volna erről az ékkőről.
Újra csak hála tehát. Jó, hogy vagytok!

2021-07-28 19:58:45 [Általános fórum] mimóza #9275

Én pedig ezzel:
Le trou (1960)
Az odú
(Jacques Becker)
francia-olasz dráma, krimi, thriller

4,7-es átlag, 78 szavazat - a tiédre is vár!

előzmény: Bence01 (#9271)

2021-07-28 17:47:59 Dvoje (1967) / Ketten mimóza (5) #9

Ez a rendkívül szépen és érzékenyen megrendezett/megjelenített alkotás ma a nap filmje. Örökké hálás leszek érte, hogy megismertem.
Szívből ajánlom mindenkinek!

A The World to Come c. tavaly készült drámát nemrégiben láttam. A történet a 19. században játszódik, a Keleti- vagy Déli-Kárpátokban forgatták (pontos adatot még nem sikerült kinyomoznom). Innen kezdve nálam nyert ügye volt. A filmben elég alapos jellemrajzok vannak, a kapcsolatok dinamikáját is gondosan kidolgozza. Tulajdonképpen 4 szereplős.
Itt alig ismeri még valaki. Szerintem érdemes.

Onnan kezdve, hogy Gosa becipeli a HÉV kocsijába a hatalmas szamovárt, ez a film színtiszta zsenialitás és fergeteges játék. Odáig másfél óra felvezetés zajlik. Nem, nem, nem mondtam, hogy az első rész unalmas vagy érdektelen lenne. Áh, dehogy! Ez egy igazi filmeposz. Felölel vagy 20 évet, kiválóan fűz fordulatokat, sorsokat, követ életutakat, társadalmi változásokat. Minden szereplő sziporkázik, és a karakterek árnyalt bemutatása, valamint a cselekmény is fontos. Ám az utolsó fél óra mindent megér. Ott már tényleg sírunk. Néha, mert meghatódunk, néha, mert olyan szép, amit látunk, néha pedig szimplán a röhögéstől.
Csatlakozom az előttem szólókhoz, levett a lábamról ez a nagyon emberi, hamisítatlan moszkvai történet.