mimóza

Regisztráció: 2017. november 16. (4 év, 2 hónap)

Bemutatkozás

Régebben előfordult, hogy néztem filmeket csupán lazítás, kikapcsolódás, szórakozás végett.
Ma már nincs időm erre. Vagyis van, de túl drága. Úgyhogy nem kockáztatok, hogy fecséreljem. Az kell már csak, ami legbelül érint. Szétszed, összerak. Üt, gyógyít. Hasít, elsimít. Taszít, átölel. Földbe döngöl, égbe emel. Megfagyaszt, vagy épp érezteti a rózsa illatát. Késztet, hogy dönts, futsz vagy maradsz, eldobod a reményt vagy mindenáron őrzöd. Ami elintézi, hogy fejlődj, alkoss, épülj, de ne stagnálj. Érezz. Sokfélét. Mélyet. Elveszejtőt, megváltót. Hogy élj.
Túlzottak ezek az elvárások?
Nem számít.
Már csak ilyenek kellenek.

Rendezők: Abbas Kiarostami, Akira Kurosawa, Anders Thomas Jensen, Andrej Tarkovszkij, Andrzej Zulawski, Fábri Zoltán, Ingmar Bergman, Jiří Menzel, Kitano Takeshi, Lucian Pintilie, Miyazaki Hayao
Színészek: Anouk Aimée, Anthony Hopkins, Audrey Hepburn, Giorgio Cantarini, Grégoire Colin, Gregory Peck, Kevin Kline, Mads Mikkelsen, Max von Sydow, Nikolaj Lie Kaas, Ponijao, Robert De Niro

Nem: nő

Egyre távolabb
4 2021-12-10 3,7
Hateship Loveship

4 2021-12-10 ?

Egy csepp méz; Mentolos cukorka; Sült zöld paradicsom; A cseresznye íze; A zöld papaja illata, A birsalmafa árnyéka; An (A remény receptje)

2022-01-17 13:11:07 Willow (2019) / Fűzfa mimóza (5) #13

Milčo Mančevski transzcendens csodájáról ne feledkezzen meg senki Vapiti-szavazása idején, aki csak látta eddig, és még látni fogja az elkövetkező négy napban...

2022-01-05 13:46:48 The Father (2020) / Az apa mimóza (5) #32

Micsoda Örömhír mára! Csak öt és fél hónapja várok a pillanatra, hogy a Vapitire bejelölhessem e filmet és Sir Anthony Hopkinst is. Köszönöm nagyon, hogy megtettétek ezt a gesztust a Filmnek! Mindenképp megilleti, nagyon értékes alkotás.

előzmény: cucu (#30)

2021-12-27 21:35:08 [Általános fórum] mimóza #9395

Én is kérdezgettem pár hónapja, és mindenképp borzasztó lesz, ha EZ a film a tavalyi Vapitin még nem indulhatott, az idein pedig hivatalos bemutató híján szintén nem. A Vapitik történetének legnagyobb igazságtalansaga lenne a szívemben. És teljesen értetlenül állok a tény előtt, hogy ez a minden mérce szerint nagyon értékes film miért is nem kapott hivatalos magyar bemutatót. A magam részéről könyörgőre fogom, valahogy hadd legyen szavazható "Az apa" ...

előzmény: kaamir (#9392)

Mondhatnám, hogy Charlton Heston tehet az egészről! :) <3
És ez igaz is lenne.

Konkrétabban és ténylegesen azonban jelenleg az előttem szólók bejegyzései okán néztem meg ezt a remekművet. Elképesztő utazás a lélek mélységeibe, fantasztikus jellemábrázolásokkal. Az apróságok miatt, amik felett úgy gondolom, hogy elsiklottam, meg kell néznem majd még egyszer. (Pl. most, hogy töröm a fejem, arra sem emlékszem, "ki a tettes". :D :D Viszont a személyes lelki utak, valamint az univerzálisan értelmezhető mintázatok ábrázolása mellett - úgy érzem -, ennek jelentősége el is törpül.)

Az első percekben a robbanásig levegőt sem igen vettem. Mestermunka az a jelenetsor, nem is tudom, hogyan lehetett ennyire hibátlanul megalkotni/felvenni! Majd pedig "a híd alatt, híd felett" szekvencia ejtett rabul. Biztos, hogy nem fogom feledni. (Director of photography: Russell Metty - igen, megtanultam!!!)

Egészében is elsöprő erejű alkotás, örülök, hogy megismertem.

2021-12-10 15:36:30 Away from Her (2006) / Egyre távolabb mimóza (4) #17

Örök kérdés, mi marad meg végül. Az út végén.
Ez a film finoman és érzékenyen próbál választ keresgélni.

2021-12-09 17:56:17 Edge of Madness (2002) mimóza (4) #1

E film láttán kedvem támad (újra sok-sok szépirodalmi művet) olvasni - a filmezésen túl.
Félelmetesen erős dráma bontakozott ki a szemem előtt, annyiféle szemponttal, gondolkodnivalóval és jelentésréteggel, hogy muszáj újranéznem, és elolvasni e film alapjául szolgáló, "A Wilderness Station" (Szállás a vadonban) c. novellát, amelyet Alice Ann Munro, irodalmi Nobel-díjas kanadai írónő jegyzett le.
Elemezhetjük a történetet gyerekjogi, nőjogi, társadalmi, korrajzi, lélektani szempontból, de befigyel egy még tágabb (magasabb?) horizont is, midőn elhangzik a kérdés: "Hol van a te testvéred?"
Sőt, tekinthetem egy, a vándorutunkról szóló, teljes egészében szimbolikus példázatnak is.
Ha akadna 5-10 bátor nézője még rajtam kívül, érdekes lenne összevetni, hogy ki milyen szempontot emelne ki ebből az alkotásból.

Szívből örülök, hogy rátaláltam erre a gyöngyszemre, mondhatni véletlenül, de nem hiszek a véletlenekben.

Amióta az Északi karácsony c. filmet ismerem, valószínűleg előveszem még sokáig a vonatkozó időszakban. Hihetetlenül jó és okos film - nem találsz benne kliséket, de pörölycsapásként ejti rád a lényeget. :)

Én is szélsőségesen hallgatag vagyok, olyannyira, hogy az már sokszor a magam számára is elviselhetetlen, de ez a két fickó messze túltesz rajtam is. 8 perc után úgy éreztem, én ezt az egy órát képtelen leszek kibírni velük, de aztán úgy döntöttem, maradok. Az, hogy "minimál", ennek a filmnek a jellemzésére igen gyenge.

Stilizált minimál?

És mit tegyek, ha szeretni akarom Kaurismakit, de úgy érzem, képtelen vagyok erre,, mert mintha másik bolygó lenne?
Talán egy út, hogy kicsit mélyebben kutatok a nemzete történelmében. Vagy hiába, ezt az attitűdöt, közeget úgyis csak a finnek érezhetik otthonosnak? Bánt, hogy sehogyan sem tudok kapcsolódni hozzá.

Nem is csupán nehéz a válasz, hanem lehetetlen. ;)
Így sorban, jó is lesz....
Ha mégis választani kell, azt olyannak érezném, mint valamelyik ujjamat levágni.
Ha úgy hangzana a kérdés, melyiket hallgattam életemben legtöbbször, s melyikhez tudom a jeleneteket ámomban is visszaidézni, akkor az A misszióból Gabriel oboadallama és a finálé.

(Hja, és ha ilyen hangom lehetne valaha...!
Once Upon A Time In The West