mimóza

Regisztráció: 2017. november 16. (3 év, 11 hónap)

Bemutatkozás

Régebben előfordult, hogy néztem filmeket csupán lazítás, kikapcsolódás, szórakozás végett.
Ma már nincs időm erre. Vagyis van, de túl drága. Úgyhogy nem kockáztatok, hogy fecséreljem. Az kell már csak, ami legbelül érint. Szétszed, összerak. Üt, gyógyít. Hasít, elsimít. Taszít, átölel. Földbe döngöl, égbe emel. Megfagyaszt, vagy épp érezteti a rózsa illatát. Késztet, hogy dönts, futsz vagy maradsz, eldobod a reményt vagy mindenáron őrzöd. Ami elintézi, hogy fejlődj, alkoss, épülj, de ne stagnálj. Érezz. Sokfélét. Mélyet. Elveszejtőt, megváltót. Hogy élj.
Túlzottak ezek az elvárások?
Nem számít.
Már csak ilyenek kellenek.

Rendezők: Abbas Kiarostami, Akira Kurosawa, Anders Thomas Jensen, Andrej Tarkovszkij, Andrzej Zulawski, Fábri Zoltán, Ingmar Bergman, Jiří Menzel, Kitano Takeshi, Lucian Pintilie, Miyazaki Hayao
Színészek: Anouk Aimée, Anthony Hopkins, Audrey Hepburn, Giorgio Cantarini, Grégoire Colin, Gregory Peck, Kevin Kline, Mads Mikkelsen, Max von Sydow, Nikolaj Lie Kaas, Ponijao, Robert De Niro

Nem: nő

Born in Jerusalem and Still Alive
Jeruzsálemben születtem és még élek
4 2021-10-09 ?

4 2021-09-23 4,0
A tizedes meg a többiek

5 2021-09-23 4,5

2021-10-14 21:46:38 [JÁTÉK] mimóza #46629

5. Ellenség a kapuknál (2001)?

2021-10-14 20:53:54 [JÁTÉK] mimóza #46623

5. A fegyvertelen katona (2016)?

Hol a "like" gomb?? <3

előzmény: szandika99 (#9)

Hódító Pelle
Híd Terabithia földjére

2021-10-11 20:56:57 [JÁTÉK] mimóza #46572

9. Shock Corridor (1963)

2021-10-10 20:07:38 [JÁTÉK] mimóza #46532

1. Szűzforrás?

Azt hiszem, az ilyen filmekre szoktátok e felületen írni, hogy "minimalista eszközökkel operáló" mozi. Követik egymást az évszakok a jeruzsálemi utcán, egy fickó pedig állhatatosan mesél a körülötte összeverődő csoportoknak. Ingyen. Terápiaként. Az őt hallgatók kortól, nemtől, nemzetiségtől, világfelfogástól függetlenül átérzik a történeteket, és ahol a leginkább megérintődik a szívük, ott mécsest gyújtanak. Akaratlanul is felteszi magának a néző a kérdést: én hol gyújtanám meg a lángocskát? Aztán azon is eltűnődik lassan: meggyógyulnak-e valaha Ronen sebei, és tud-e majd egy pánikrohamoktól mentes, felszabadult életet élni? Ő, és bárki/mindenki más, hasonló traumákkal a lelkében?
Jelen pillanatban sajnos könnyen bele tudtam magam élni a főszereplő fájdalmába, mert alig három héttel ezelőtt a barátaimat érte egy teljesen váratlan és szürreális tragédia egy hegyi túra során. Egy láthatatlanul a földben alvó, első világháborús bomba robbant fel tábortűzgyújtáskor a közelükben. Nem részletezem. Kimondhatatlanul szörnyűek ezek a dolgok.

Ugyanakkor bármilyen félelmetes és fenyegető hely is ez a földgolyó, bármennyi fájdalommal és sebbel telítődünk is, ahogy telnek az éveink, mégis valahogy derűt, kedvet és életerőt kell csiholnunk magunkban és egymásban, ha Emberként szeretnénk létezni, nem valami szomorú kísértetként...

Itt születtünk, és még élünk...

2021-10-08 10:57:34 Happy End (2017) mimóza (4) #11

Témáiban nagyon "hanekés", eszközeiben, megvalósításában meglepően visszafogott ez a film. Mivel elég sok toporogtató, hosszadalmas snitt váltja egymást, kénytelen vagy magadban élni közben a folyamatot. Türelem és hozzálassulás után azonban nagyon beszippant, és ott találod magad a szereplők fejében és lelkében. Az előttem szólók komoly rálátása és elemzései után már vajmi keveset tehetek a közösbe, de amikor magadba mélyedős, elgondolkodós filmre vágysz, bátran ajánlhatom, merülj ide bele. Trintignant arca maga a történelem, eleve megéri érte is az élmény, Isabelle Huppert - a kortalan színésznő - sem okoz csalódást. A 12 éves Fantine Harduin azonban zseniális a filmben, számomra ő viszi a hátán a történetet. Az ő szemén át láthatunk legtöbbet. Megdöbbentően hasonlít a fő motiívum és a karakter Ana Torrentéhez a "Nevelj hollót!" c. filmben. Jó kis projekt lenne egymás után megnézni a két alkotást. 40 év van a két film között, de most elkezdtem erősen tűnődni azon, hogy Haneke esetleg meríthetett Carlos Saura szellemiségéből?

2021-10-07 21:03:20 [JÁTÉK] mimóza #46513

És tényleeeeg!
Egek! Hogy ez milyen egy csűrcsavaros feladvány lett!
Bár magánügy, de sosem gondolkodtam még ennyit filmkockákon, s kutattam utánuk.
Gratula! Az összeállítónak és a megfejtőnek egyaránt!

előzmény: Joeker81 (#46512)

2021-10-04 08:04:25 [JÁTÉK] mimóza #46430

Mimóza csöndben veri a fejét a falba, mert elmélkedett jó darabig a héber feliraton, de Jóbig nem jutott el a borsószem agya. :D