zéel

2020-08-02 22:49:05 [JÁTÉK] zéel #42269

Kis-nagy világ/Synecdoche, New York (2008)

2020-08-02 17:20:56 The Fixer (1968) / Az ezermester zéel (?) #3

:) vagy kalóz-feliratot? (vagy az van?)

2020-08-01 22:49:37 Ordinary People (1980) / Átlagemberek zéel (5) #13

Sok év után újra néztem, ezúttal eredeti hanggal. Ugyanolyan felkavaró, megrendítő, mint elsőre. A barátnőknek, "szomszédoknak" megfelelni vágyó anya továbbra sem a kedvenc figurám.

2020-07-30 14:42:28 [Általános fórum] zéel #8617

Ennek a filmnek a magyar címe az IMDb szerint: Roham.

2020-07-28 14:48:39 [Magyar filmek] zéel #448

Pálfi György - SÖMMI

Az index.hu oldalon megjelent Káel Csaba, magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos interjújában Klág Dávid újságíró rákérdezett a Sömmi című film elutasító határozatára.

Idézem:
"Egy konkrét filmtervre rá szeretnék kérdezni: Pálfi György betyárfilmje, a Sömmi kapott támogatást előkészítésre, de gyártásra már nem, úgyhogy valószínű, hogy nem fog elkészülni. Mi történt a kettő között?

Ez a filmterv kapott egy bizalmat a gyártási előkészítés szintjéig. Volt egy becsült költségvetése, amit elfogadtunk, és amikor újra ideérkezett, azt a költségvetést nagyságrenddel meghaladta, és ezt már nem tudtuk bevállalni. Nehéz ez a rendszer, képzeljük el, hogy van egy adott mennyiségű forgatókönyv egy évre. A támogatások megítélésekor figyelembe kell vennünk, hogy színes legyen a kínálat, lehetőleg olyan alkotók is kapjanak, akik bizonyítottak, meg olyanok is, akik most kezdik. Ne legyen portfólió-probléma, ne legyen három betyárfilm egyszerre, bár most a történelmi filmes pályázat miatt ezek elég népszerűek lettek."
(Index.hu, 2020. 07. 17.)

Most, hogy a kormánybiztos nyilvánosan elismételte a döntőbizottság elutasító határozatának indoklását, szeretnék reagálni és nyilvánosan kijelenteni, mi erről a "becsült költségvetésről" semmit sem tudtunk. Mi arra kaptunk megbízást, hogy kiszámoljuk, mennyi pénzből lehet felelősen elkészíteni a Sömmi című játékfilmet az elfogadott forgatókönyvből.
A folyamatos egyeztetések során sem merült fel, hogy nekünk bármiféle előre meghatározott költségkeretbe kellene beleférjünk.
Sőt, a mai napig nem tudjuk, mennyi az annyi, amibe bele kellett volna férjünk. Ki állapította meg az összeget? Mikor? Mi miért nem tudunk róla a mai napig?
Kérdésünkre, panaszainkra az NFI nem reagált az elutasító döntés óta.

Ezek szerint mi más feladatot hajtottunk végére. Mert az nagyon más, ha bele kell férni valamibe és akkor neki kell ülni újra a forgatókönyvnek és addig húzni kifelé a jeleneteket, amíg, az eredeti alkotói szándék és a megvalósíthatóság ki tud egyezni egymással, és nagyon más, ha ki kell számolni, hogy mekkora a valódi büdzsé.

Szeretnénk párbeszédet kezdeményezni, de bármelyik eddigi megkeresésünket visszautasították.
Én a magam részéről nagyon sajnálom, hogy nem lehet ezt egy asztalnál megbeszélni (vagy covid-mentes virtuális asztalnál), hogy az NFI magyarázatra vagy tárgyalásra sem méltatja az alkotókat (ebben az esetben minket), akikkel és akikért elvileg dolgozik.
Véleményem szerint, ha akarták volna ezt a filmet meg tudtunk volna egyezni. Az elzárkózás gyanakvásra ad okot.
Vagy mondhatnám úgy is: szívesen kifejlesztem a filmet (újból) a megadott költségvetésre, ha megmondják, hogy mennyit szánnak rá.

Nem volt film Magyarországon márciusban, ami ennyire elő lett volna készítve és ami több mint 150 embernek munkát adhatott volna a vírus sújtotta nehéz idők után.

A portfólió problémáról: nem tudok olyan betyár filmről, amelyik előkészítési vagy gyártási szakaszban lenne. Csak elutasított betyárfilmekről tudok.

Ugyanakkor nagyon hálás vagyok a Filmintézetnek mégis, hogy három hónapig gyakorolhattam a hivatásomat. Öröm volt újra kitalálni egy filmet.

Pálfi György

2020-07-26 13:56:41 Van élet a halál előtt? (2001) zéel (3) #4

...régen láttam, de a film címe zseniális.

2020-07-19 20:17:17 Manderlay (2005) zéel (5) #11

Ez a film tkp. egy - örökérvényűnek tűnő - filozófiai tanulmány. Lehetne a címe Escape from Freedom is, mint Erich Fromm híres könyvének.
Lars von Trier az O története c. francia regény előszavát nevezi meg a film irodalmi alapjául. Ebben az előszó szerzője afrikai rabszolgák történetét írja le, akik a felszabadítás után képtelenek voltak boldogulni, és követelték a korábbi állapotok visszaállítását.

Jut eszembe még Visky András erdélyi magyar író friss megállapítása:
Az igazán sötét nyolcvanas években azt gondoltam, hogy az emberek szabadok akarnak lenni, és ez a vágy összeköt bennünket ebben az országnyi és kelet-európai börtönben. Ma már másképpen látom. Nem akarunk szabadok lenni, mert a szabadság mint nehéz életfeladat, szorongást okoz. Visszakívánkozunk a rabságba, a másokra átruházott döntések szürke, pontosabban világosfekete (Samuel Beckett szép szava) édenébe.

2020-07-19 00:06:24 [Általános fórum] zéel #8608

Vannak azok az a filmek, amelyeket az embernek nincs kedve precízen elemezni. Nem azért, mert olyan csapnivalóak – csapnivaló filmeknél semmit sem könnyebb elemezni –, hanem azért, mert annyira fellelkesítenek, annyira emberinek tűnnek, annyira szerethetőek, annyira a szívre hatnak az agy helyett, hogy az ember inkább csak annyit akar mondani róla: MENJ EL, NÉZD MEG, JÓ LESZ.
(Kovács Bálint után szabadon)

2020-07-18 10:35:55 Feldobott kő (1968) zéel (4) #5

A cannes-i filmfesztivál Cannes Classics című hivatalos programja idén Sára Sándor önéletrajzi klasszikusát, a Feldobott kő c. filmjét is meghívta. (Amelyben olyan jelentős alkotások szerepelnek, mint pl. Wong Kar-wai Szerelemre hangolva című filmje.)
„Mindegyik, a cannes-i filmfesztiválra kiküldött film egy-egy felénk dobott kő. A szóban forgó kis kavics nem más, mint Sára Sándor Feldobott kő című filmje, egy remekül fényképezett, fegyelmezett szerkezetű fikciós „dokumentumfilm”, amely eltökélt, mint a filmben a szabad ég alatti vetítésén részt vevő szereplők. A film által felvetett politikai kérdések, és az általa közvetített intenzív, közös filmművészeti élmény sarkalltak minket arra, hogy a Cannes Classics szekcióba beválogassuk a múlt e kovakövét, amely bár távoli, mégis oly közelinek hat, mint egy zsebre tett kavics.” – mondta a film kiválasztásáról Gérald Duchaussoy, a Cannes Classics program-igazgatója.

2020-07-17 12:28:21 [JÁTÉK] zéel #40457

Mandarinok ?

2020-07-17 12:14:29 [JÁTÉK] zéel #40454

Téli álom ?

A nap filmje - döbbenetes film.
Jó, hogy kap egy kis reklámot!

2020-07-13 20:32:01 [JÁTÉK] zéel #39991

Ilyenek voltunk ?
The Way We Were (1973)

2020-07-13 16:22:09 A zöld sárkány gyermekei (2011) zéel (5) #9

jav.
Egy magyar film, amitől nem megy el az ember kedve - az élettől is.

Borzalmas. Undorító. Gonosz. Kíméletlen. Gunyoros...és (by the way) zseniális.
Óriási film. A boldogságtól ordítani tudnék.
Köszönet kitűnő kollégánknak, kőrisfa koporsónak az ajánlásért!

2020-07-10 12:13:34 [JÁTÉK] zéel #39518

Nader és Simin - Egy elválás története?
Az ügyfél?

2020-07-07 10:17:32 My Name Is Joe (1998) / Nevem Joe zéel (4) #3

Ken Loach - mint mindig - nagy szeretettel, együttérzéssel ábrázolja a kisemmizettek, lecsúszottak, rossz helyre születettek kilátástalan életét.
Aki tehát egy könnyed kis love story-ra vágyik, ne ezt a filmet nézze meg! Mert ez a film nagyon szomorú, sőt, elkeserítő.

2020-07-05 18:53:01 [Általános fórum] zéel #8589

Emlék-mű a magyar film-és színház nagyjairól, Törőcsik Maritól Makk Károlyig.
Készítették az egykor volt SzFE hallgatói.

2020-07-04 12:59:27 [JÁTÉK] zéel #38700

A régi város

A telep c. film története:
A történet színhelye egy lakótelep, ahol számtalan furcsa esemény zajlik. Mindenkinek van mit rejtegetni, senki sem ártatlan. Csak egy kislány van, aki szembeszáll a sötét erőkkel.

A film műfaja:
dráma, krimi, rövidfilm

2020-06-29 23:05:23 Gisaengchung (2019) / Élősködők zéel (5) #107

...és a gazdagságot az élősködéstől?

előzmény: caulfield (#105)

2020-06-29 22:01:24 Gisaengchung (2019) / Élősködők zéel (5) #103

Azért vegyük figyelembe, hogy ha szegénynek születsz, akkor szegény is maradsz. A kitörés esélye a nullához közeli. Kivéve, ha van valami jó szakmád (pl. gázszerelő).
Ha valaki kisodródik a társadalom perifériáján túlra, aligha lesz még egyszer foglalkoztatható. (Másfél millió magyar járt így a rendszerváltás után. Jut eszembe a film kapcsán.)

2020-06-29 16:45:21 Gisaengchung (2019) / Élősködők zéel (5) #98

Jó kérdések! Kik is azok a paraziták?
Feltételezhetjük nyugodtan, hogy az alkotók nem akartak szájbarágós címet adni. Benne van ebben bőven a társadalomkritika is.

előzmény: oscarmániás (#97)

esszéfilm - filmesszé
nagyon érdekes, amit írtál (most vettem észre!:)
Török Feri/Ferenc mondta valahol, hogy a film a gondolkodás egy lehetséges formája

2020-06-26 12:29:13 [Ajánlj egy dokumentumfilmet] zéel #45

Csuja László.filmrendező karantén-videónaplója

2020-06-25 12:58:08 Man 2020 (2020) zéel (?) #2

Lásd még EZT is!
Jut eszembe Teller Ede:
"Pesszimista az, aki tudja, mi lesz, és emiatt boldogtalan. Optimista, aki úgy véli, a jövő annyira bizonytalan, hogy minden elképzelhető."

2020-06-25 12:17:19 The Turning Point (2020) zéel (5) #2

Ezek a képsorok a nyugalom megzavarására alkalmasak. Csak erős idegzetűeknek!

előzmény: metal_face (#1)

2020-06-24 22:19:35 [JÁTÉK] zéel #37372

Hm. Megejtés :))

2020-06-24 22:17:53 [JÁTÉK] zéel #37371

Csodaszép zene, bravúros megejtés.
Gratuláció a megfejtőnek, Raulnak. Köszönet a játékvezetőnek, mimózának. (Nekem az a zene nagyon nagy kedvencem.)

előzmény: mimóza (#37367)

2020-06-22 14:26:43 Jojo Rabbit (2019) / Jojo Nyuszi zéel (5) #30

Eszembe nem jutott volna megnézni ezt a filmet, ha ma nem ajánlja valaki.
Nagy hiba lett volna kihagynom.
Ez a (wesandersonos!?) stílus nagyon az én világom. És még komoly mondanivaló is van! Ötös, nem vitás.
(Ja, és végülis eredeti nyelven nézem. Bár, ahogy belehallgattam, a szinkron sem lehet rossz.)

2020-06-22 14:07:39 [JÁTÉK] zéel #36965

Csalóka napfény

2020-06-20 14:12:05 [Filmet keresek] zéel #2778

Megfejtés
nem, nem a Játék kategória!:)

a Reménykedők c. Rényi Tamás film
a Játékban, ugye, egyébként sem indulhatott volna ez a film
nulla (azaz 0) szavazattal
ha valaki tud elérhetőséget ehhez a Rényi Tamás filmhez, ne tartsa magában!:)

2020-06-19 23:24:46 [Filmet keresek] zéel #2777

Nem rejtvény, nem játék...de nem bírok rájönni, hogy melyik magyar filmből van a jelenet 00.22-től help!:)
a Szilveszter a magyar filmben/BUÉK c. (utolsó) összeállításban

Óriási ez a film. Csemege. Különleges csemege. Tartalmilag és formailag egyaránt.
A szeretetről és még inkább a szeretet hiányáról. Nem tudom, láttam-e már valaha ilyen egyedi hangulatú filmet.
Remélem, ilyen szülők csak a moziban vannak.

2020-06-17 14:32:24 Perintö (2008) / Legacy zéel (3) #5

Nekem csak békeidőből van tapasztalatom.
Jut eszembe: jó látom, hogy (még!?) nem láttad Hajdu Szabolcs új filmjét?

2020-06-17 12:08:54 Perintö (2008) / Legacy zéel (3) #3

Egy szelet finom tortáért mire képes az ember!:))
Mellesleg: a finnek a világ legszelídebb népe.

Korrekt tévé-riport minőség. Azért az átjött, hogy nagy hiba volt kihagynom Zsigmond Vilmos budapesti fotó-kiállítását.
Aki egy komoly dokut akar látni a világhírű magyar operatőrről, annak ezt a francia filmet ajánlom: Harmadik típusú találkozások Zsigmond Vilmossal.

2020-06-14 21:49:05 Corporate (2017) / A munkaügyes zéel (4) #1

Ne bízz senkiben, ha egy nagy cégnél dolgozol! - talán ez lehetne ennek az izgalmas, mai francia drámának az üzenete.
A film most (több más, új francia filmmel együtt) ingyen és online is elérhető.

A Corporate c. francia film ismertetőjének első mondata így korrekt:

Emilie, egy fiatal HR-menedzser, aki egy nagy multinál dolgozik.

2020-06-14 10:11:26 [JÁTÉK] zéel #35664

Gratulálok! Egyik nagyon nagy kedvencem az Easy Rider, de szembe nem jutott! :(

előzmény: Dangar (#35657)

2020-06-13 12:21:30 Swing (2014) zéel (4) #7

Nem gondoltam volna, hogy valaha is megnézem ezt a filmet, de miután láttam Csákányi Eszter zseniális magyar szövegű (no meg, persze zseniális zenéjű! ugye az eredeti Leiber-Stoller szerzemény, akik Elvis Presley házi szerzői voltak!) "Jó nő" c. számát, hát megnéztem. És nem bántam meg. A maga műfajában ez a film teljesen rendben van.

Csákányi Eszter a Swing c. filmben...
...akkor megnézem!:)

2020-06-10 10:55:35 [JÁTÉK] zéel #35190

Templom a dombon

2020-06-08 18:00:46 [JÁTÉK] zéel #34977

Igen, igen!:)))

2020-06-07 21:57:46 [JÁTÉK] zéel #34865

Gratulálok én is! Pedig most nyomon voltam, méghozzá jó nyomon: magyar film, ötvenes évek.
Persze a jó nyom mintsem ért egy női megérzéssel szemben.
Még egyszer: gratulálok!

előzmény: robynballantyne (#34859)

2020-06-07 21:53:49 [JÁTÉK] zéel #34864

Igen! :)))
Kb. én is hasonlóképen látom. (Illetve nem látom!:))

2020-06-07 21:30:17 [JÁTÉK] zéel #34855

Egyetértek! :))

2020-06-07 21:00:48 [JÁTÉK] zéel #34844

Bacsó Péter egyik legjobb (és alig ismert) filmjére, a Kitörésre gondoltam. Ott is van egy akvárium, méghozzá fontos jelentéssel. De a második kép meglehetősen elbizonytalanított a tippemben.

Csatlakozom! Egy normális hang a mai harsány világban. Értékelem én is.

2020-06-07 11:04:15 Víkendszerelem (1981) zéel (4) #1

2020-06-05 10:03:47 Békeidő (2020) / Treasure City zéel (5) #65

most már ITT is megnézhetjük
jut eszembe: tegnap a Margó irodalmi fesztiválon volt egy érdekes beszélgetés Török-Illyés Orsolyával könyvekről, filmekről, a kisebbségi létről

2020-06-03 23:17:24 [In Memoriam...] zéel #2628

Földi Teri a nagy női főszerepeket a szinkronban kapta meg. Akkor, amikor még levetítették a főszereplőknek az egész filmet, amikor még a stúdióban valódi színész partnerek álltak a mikrofon körül, nem csak a hangjukat hozta az elektronikus postás. Akkor, amikor még díjakat osztottak szinkronszerepekért. Az ország az ő hangján ismerte meg Faye Dunawayt, Annie Girardot-t, Anne Bancroft-ot. Azt, hogy mi minden lehetett volna, mi mindent játszhatott volna el, ha akad bárki, aki időben figyel rá azt a Konyec című filmben játszotta el Keres Emil oldalán, filmtörténeti revansot véve színészi sorsáért Rohonyi Gábornak köszönhetően. Mert a színésznek mindig meg kell köszönnie a lehetőséget, amit egyébként már régesrégen kiérdemelt, csakhogy nem érdemre mérik.(Sándor Erzsi)

előzmény: napola (#2627)

Könnyű vér (1989)
Szomjas György legjobb korszakából

2020-06-02 19:08:47 Fent a Spitzbergáknál (1973) zéel (4) #5

Igen, ez egyértelmű bizonyíték.
Nyilván akkor az IMDb adat a korrekt.

előzmény: Kempesbaba (#2)

2020-06-02 16:11:56 Fent a Spitzbergáknál (1973) zéel (4) #1

Életképek a budapesti 70-es évekből. Egy jellemző, ma már hihetetlennek tűnő mondat a tévéfilmből: "én nem veszek olyat, amire nincs szükségem". (Aztán, persze, megveszi.)
A film főszereplője (a kitűnő Pécsi Ildikó) taxis, kocsijával keresztül-kasul járja a város utcáit, tereit. Ez pedig felér egy "vissza a múltba" városnézéssel.
Kíváncsi lennék, hogy hogyan vették fel az utcai (tömeg)jeleneteket. Nagyon hitelesnek tűnnek.
(A film elején a Puskin mozi előtt halad el Pécsi Ildikó taxija, ahol éppen a Veri az ördög a feleségét c. filmet játsszák!:))

2020-06-01 10:49:25 Jim Carrey: I Needed Color (2017) zéel (5) #3

Eddig kifejezetten kerültem a filmjeit.
Mostantól kifejezetten keresni fogom.

...ez is nagy kedvencem - Kern Andrással.

előzmény: mimóza (#4)

Ruttkai Éva és Kállai Ferenc szinkronja zseniális .

előzmény: pietro (#3)

2020-05-28 09:58:17 [JÁTÉK] zéel #33679

Rekviem egy álomért

2020-05-26 19:11:16 Békeidő (2020) / Treasure City zéel (5) #64

Hogy még a legbensőbb, legmagánabb magánügy sem szent, annak döbbenetes példája az Obiectiva Theodora c. rádiójáték.
Hajdu Szabolcs és Török-Illyés Orsolya titkosszolgálati dossziék alapján rekonstruálta azt a hangfelvételt, amit a Szekuritáté a híres erdélyi színész, Illyés Kinga (Török-Illyés Orsolya édesanyja) lakásában elhelyezett mikrofonokkal fölvett.
A megrendítő erejű rádiójátékot ITT még meg lehet hallgatni.

2020-05-26 14:38:00 Békeidő (2020) / Treasure City zéel (5) #59

Először 2007-ben találkoztam velük személyesen is, a nagy kedvencem, az Off Hollywood vetítése után, a Toldi moziban. Akkor ezt írtam: Tegnap este a vetítés után volt egy beszélgetés a film alkotóival. Pontosabban: a rendező, Hajdu Szabolcs, a főszereplő Török-Illyés Orsolya és az operatőr, Nagy András voltak ott. Az összbenyomás: nagyon okos, nagyon tisztességes, a munkájukat szinte megszállottan szerető, rendkívül tehetséges fiatalok!
Azóta szinte minden színházi, filmes munkájukat megnéztem. Azóta drukkolok nekik, hogy tisztességesen (két gyerekkel!) is talpon tudjanak maradni, egy tisztességtelen világban. Szinte mindent megpróbálhattak: Szabolcs volt kőműves segéd, Orsolya bolti eladó stb. De lehet, hogy ez még nekik is sok volt. A frusztráció, hogy hát mégiscsak filmeket szeretnénk csinálni. ---Nem tudom. Nagyon fáj.

előzmény: somogyireka (#58)

Ritka öröm egy ilyen szépséges szép film, mint ez a szovjet-kirgiz film 1965-ből.
Tanult kollégánk, tractorking, szokásosan értékes elemzése már évekkel ezelőtt felhívta a figyelmünk erre a különös szépségű filmre, de én csak most találtam rá. Méghozzá eredeti nyelven, magyar felirattal - ITT.

2020-05-24 19:24:16 [JÁTÉK] zéel #33530

Csak egy szerelmesfilm

2020-05-24 14:30:11 Party (1979) zéel (4) #2

Ez a film a 70-es évek világa, az akkori vagyoni különbségek hiteles világa. Azóta a vagyoni különbségek sokszorosára nőttek az akkorinak.
Azóta nem készült ebben a témában magyar film. Én legalábbis nem ismerek ilyet.

A Kes, ugye még a 60-as évek. Akkor még volt ok poézisre, humorra, sőt, még akár optimizmusra is. És most?
Jut eszembe egy másik, megrendítő mai film. A bolgár Irina, aki az angol Ricky sorstársa. Miután elveszítik addigi munkájukat, ugye, bármit elvállalnak, csakhogy megakadályozzák a teljes lecsúszást.

előzmény: sleepingdancer (#4)

2020-05-22 15:29:54 Kelet-nyugati átjáró (2009) zéel (5) #1

A rendszerváltás előtt Magyarország volt a keleti blokk legszabadabb, legnyitottabb országa. A kelet-német (NDK) polgárok számára egyenesen paradicsom. És ők ezt nem felejtették el. Nekik Mo. volt az egyetlen lehetséges átjáró nyugat felé.
Ez a dokumentumfilm a kevés, hiteles magyar visszaemlékezések egyik legjobbja.

Agyamban kopasz cenzor ül
Minden szavamra ezer fül

Nyilván ismered az Európa Kiadó örökzöldjét - a 80-as évekből. De annyira illik a filmhez, ill. ahhoz, amit írtál...

A Rekviem egy álomért zenéje a Kronos quartet előadásában egészen fantasztikus.

Átfutottam az alábbi hozzászólásokat. Sok okos, érdekes vélemény, de egy név, legalább említés szintjén nagyon hiányzik. Pedig ő az író, a (társ)forgatókönyv író: Bereményi Géza.

2020-05-21 10:33:52 Ugrás (2017) zéel (4) #1

Mi a rosszabb, mi fáj jobban: egy fizikai fájdalom vagy egy lelki?
Alighanem, sok fiatalt (és idősebbet) érintő téma. Tehetséges feldolgozásban.

2020-05-16 20:26:52 The Graduate (1967) / Diploma előtt zéel (5) #39

Te akkor 14 évesen regisztráltál ide!? Akkor éppen ideje, hogy felvegyelek a kedvenceim közé. (Akárcsak a mostani hozzászólásod, mini elemzésed alapján is.)

előzmény: BalaKovesi (#38)

Ehhez a filmhez javaslom ezt az ismertetőt:
"A jószándékú konyhafilozófia erős hulláma kísérte a járvány kitörését. Felhívta a figyelmem egy megható, még a legnevetségesebb formájában is szívszorító, és mélységesen érthető emberi vágyra, amely a felsőbb szándékot keresi az életünket formáló erőkben. Értelmet akarunk lelni az eseményekben, amelyek velünk vagy általunk történnek meg. Megsértődnénk, ha úgy éreznénk, hogy az Univerzum nem vesz tudomást rólunk... Ez a kis film két filozofikus természetű lény, a Nyúl (aki Budapesten él) és a Szamár (aki a napos Los Angelesben lakik) számos beszélgetésének egyikét örökíti meg. Valódi őszinteséggel próbálnak belesni a létezés kulisszái mögé, hogy tervet, célt, okot találjanak benne. Nagyjából annyira járnak sikerrel, mint mi, emberek..." (Enyedi Ildikó)

2020-05-15 23:22:50 [Ajánlj egy dokumentumfilmet] zéel #39

Your Neigbour’s Son - the making of torturer
A dán Jørgen Flindt Pedersen és Erik Stephensen két évvel a görög junta 1974-es bukását követően, 1976-ban forgatta a junta vallatótisztjeivel és áldozataikkal készült riport-dokumentumfilmet. ...a junta fiatal és arcra, beszédre nagyon is megnyerő, mondhatnám, Krisztus-ábrázatú vallatótisztjei szinte a maguk mesterségbeli tudását fitogtatva mesélik el, hogyan kínozták saját egyetemi tanárukat, miért gondolták úgy, hogy nekik a vallatótisztek, az elnyomók között van a helyük, miért voltak meggyőződve arról, hogy amit tesznek, az helyes, és amit a tetteikért kapnak (lakást, pénzt, biztos állást), az nekik jár. Addig úgy képzeltem, hogy az ÁVH vagy a Gestapo állományába tartozók arcára van írva a gonoszság, úgy képzeltem, fel fogom ismerni a besúgóimat. A film hatására ébredtem rá, hogy a besúgók, a kínzómesterek közöttünk vannak... (Két kitörölhetetlen film, ÉS, 2020. május 15.)

2020-05-14 14:35:58 A hét nyolcadik napja (2006) zéel (4) #2

A film ismertetője alapján valami kis romantikus giccsre számíthatunk - nyugdíjasoknak. De persze Elek Judit nem csinál ilyen gagyit.
Ez a film inkább mesefilm (főként a vége!), sok egyáltalán nem meseszerű, hanem valós kortárs gazemberségekkel. Ennek az ismerős világnak egyik legellenszenvesebb figurája a Pogány Judit alakította ügyvéd.
A legszimpatikusabb viszont a főhős, egy igazi művész, sőt, életművész (a szó pozitív értelmében), az idős táncosnő, akit a lengyel filmek ünnepelt sztárja, Maja Komorowska alakít, kitűnően.
Ha már a színészek...Bodrogi Gyula nevét is meg kell említeni. Hogy ő még a kisebb szerepekben is mindig milyen jó. Mint most is.
A cikkek közt olvasható írások közül pedig Forgács Nóra Kinga (Prae) értő elemzését emelném ki.
Röviden: erős négyes.

2020-05-13 20:32:17 [Általános fórum] zéel #8519

Enyedi Ildikó is elkapta a koronavírust, de közben leforgatott egy karanténfilmet

2020-05-13 19:43:05 [Általános fórum] zéel #8515

a rendszer kezdettől fogva a fehér, heteró férfiakat részesíti előnyben
no, igen! vannak ilyen rendszerek

Költészet. Elégia. Versfilm...és Zene.
Mindezt a gyönyörűséges francia nyelven.

2020-05-12 18:13:28 [Színház] zéel #215

Ma este 19 ó-kor Bánk bán, de Szabó Borbála átiratában.
A bemutatót nagy sikerrel fogadta a közönség és a kritika is.
ITT 19 ó-tól
...addig is egy rövid novella Szabó Borbálától ITT

2020-05-11 16:24:52 [A KT melyik színvilágát használod?] zéel #10

Próbálok együttérezni veled én is. De én úgy emlékszem, hogy anno én is megpróbáltam az új (kék) arculatot, majd gyorsan visszaálltam a régire.
Vagyis:
1. Lehet, hogy rosszul emlékszem?
2. Mégis van lehetőség a régi arculat visszaállítására?

Konzervatív vagyok!

2020-05-10 14:20:21 Próbaút (1960) zéel (4) #1

Vincze Imre. Csak én nem ismertem a film kitűnő zeneszerzőjének a nevét? Pedig mennyi nagyszerű magyar filmnek volt a zeneszerzője az 50-es és a 60-as években.
Persze a film többi, ismert nevű alkotója (Illés György operatőr, Máriássy Judit forgatókönyvíró, továbbá a színészek, élükön Sinkovits Imrével) is megérdemlik az elismerést.
A téma örökzöld: a házasság és a válás. A film érdeme, hogy ebben a történeteben a gyerek nem valami kis mellékszereplő. Viszont az anyuka (Krencsey Mariann) ...bevallom, nehezen fogtam vissza magam, hogy a filmbeli "anyukáról" ne írjak nagyon csúnyákat
Jut eszembe Szabó Borbála eredeti hangú, izgalmas kis novellája a válásról.
A film ITT.

aztán a subba letöltötte, és kirakta a saját feltöltéseként indavideora
magyarán ellopták a szellemi termékedet? vagy volt valamiféle hivatkozás rád?

Jut eszembe egy régi, kedvenc idézetem:

Nem fogok tetszeni minden olvasónak, de nekem sem tetszik minden olvasó. (Berzeviczy Gergely)

A film most ITT megtekinthető.

Ismertető a A Budapest-művelet c. dokuhoz:
Az évszázad műkincsrablása a budapesti Szépművészeti Múzeumban.
1983. november 5-én éjjel a betörők Raffaello Esterházy Madonnájával, az Ifjú képmásával, Tiepolo Pihenő szent család Egyiptomba menekülés közben és Mária hat szenttel című festményeivel távoztak, ezen kívül magukkal vitték Tintoretto Női és Férfi mellképét és egy ismeretlen festő Giorgione-képmását. Az elkövetők a tatarozás miatt felépített állványzaton, az ablaküveget kivágva jutottak az épületbe.

Igen. Jobban örülnék, ha a filmről írnál, mert ez egy fontos film. De, egyelőre, ez a kéretlen hype is megteszi.
De mielőtt OFF-ba megyünk elárulok neked egy nagy titkot:
sokat olvasok, és így gyakran találkozom olyan véleménnyel, megállapítással, ami nekem nagyon megtetszik. És, ha ezt elég érdekesnek, fontosnak találom, akkor megosztom. Ha ez téged zavar, akkor ne olvass engem. (Többnyire én sem olvaslak téged.)
...és akkor én itt be is fejeztem, mert a végén az lesz, mint a Hajdu Szabolcs féle virágboltban, béke időben.

előzmény: Ragemarci (#5)

Jair Bolsonaro, a jelenlegi brazil elnök mondja:
"Ami a demokráciát garantálja, az a hadsereg..."

elárulnád, hogy ebből hogyan jutottál arra a következtetésre, hogy ez az ÉN "gondolatom" lenne

előzmény: Ragemarci (#3)

Kedvcsinálónak (?!) idézet a filmből (Jair Bolsonaro, a jelenlegi brazil elnök mondja):
"Ami a demokráciát garantálja, az a hadsereg..."

2020-05-07 15:00:05 [Magyar filmek] zéel #447

Dokumentumfilmek on-line
A MADOKE tavaszi 5+1 dokumentumfilmes akciójának teljes listája:
A létezés eufóriája (r.: Szabó Réka, 83 p., 2019)
A monostor gyermekei (r: Zurbó Dorottya, Arun Bhattarai, 74 p., 2017)
Ütős csajok (r.: Nordin Eszter, 74 p., 2016)
Cooking History / Gulyáságyú (r.: Kerekes Péter, 88 p., 2009)
Besence Open (r.: Kovács Kristóf, 68 p., 2013)
+1 Szél viszi (r.: Bartha Máté, 36 p., 2019)

Ne hagyjátok ki! :)

Ennek a filmnek a magyar címe:
A demokrácia örvényében
Tartalma:
Brazília két elnöki ciklusának felkavaró valósága, a demokrácia leépülése tárul fel ebben a személyes visszaemlékezésekkel, helyszíni felvételekkel átszőtt politikai dokumentumfilmben. Első kézből.

Mi kár, hogy szép eszméid újolag
Csak ollyan hírhedett almát teremnek,
Mely künt piros, de béle por.
(Madách Imre: Az ember tragédiája)

Diktatúrából a demokráciába. Demokráciából a diktatúrába?
És tömeges lelkesedéssel és reménykedéssel (majd csalódással) mindegyik változás iránt.
Tanulságos, sőt, hasznos brazil doku. (Haszna? Egy életre elmegy a kedved a politikától, politikusoktól. És nem csak a braziloktól!)

Háttér infók és friss fejlemények ITT.

2020-05-05 12:28:09 Man (2012) zéel (5) #17

az ember legyőzi a természetet (ja, most éppen nem)

2020-05-02 01:35:17 Jutalomutazás (1975) zéel (5) #11

Jut eszembe a filmről és a hozzászólásodról:

...a diktatúrát
a tiltásokat el lehetett ép lélekkel viselni
de ezt az elmúlt tizenöt évet…
az árulások csalódások hegyláncai alatt
össze lehet roskadni…

A fenti sorok Nagy Gáspár "Éjjel a megváltó hó" c. 2006-ban írt verséből valók. Azóta eltelt még, ugye, újabb lélekromboló tizenöt év is.

előzmény: somogyireka (#10)

A Vagyok c. film ismertetőjében az "...egy elhagyatott vagonban..." helyett egy elhagyott folyami hajóban a korrekt szöveg.

2020-04-30 20:55:04 Békeidő (2020) / Treasure City zéel (5) #52

Hajdu újabb munkája az utóbbi évek egyik legizgalmasabb magyar mozgóképe - írja találóan Báron György a legfrissebb ÉS-ben. Merem ajánlani...a filmet és a kritikát is!