zéel

2020-02-21 11:55:56 Gisaengchung (2019) / Élősködők zéel (5) #77

Az amerikai elnöknek nem tetszik a film. Trump kirohanásával akaratlanul is tovább erősítette az Élősködők kampányát. A filmet forgalmazó Neon le is csapott a lehetőségre, a filmes cég a Twitteren azt írta, érthető az elnök dühe egy feliratos film miatt, hiszen nem tud olvasni.

Szeretlek mint Állat! ...a Magyar Mozgókép Szemlén, február 27.-én, csütörtök, 19:20
Corvin mozi - az egyébként szinte elérhetetlen film - (én szóltam!:)

P.S.: aki szédülős, üljön inkább a hátsó sorok valamelyikébe!

ITT. Csak felnőtteknek!

2020-02-18 20:41:04 The Whistleblower (2010) zéel (5) #1

Súlyos, megrendítő film Jugoszlávia szétverését követő, békésnek gondolt időszakról. Torkon ragad, lefejel és megrugdos.
Miután sikerült szétverni Európa egyik legnagyobb és legszebb országát, a háború lezárásaként un. békefenntartó szervezetek (SFOR, IPTF) katonái érkeztek a szétszabdalt országba. A békét ezeknek a nemzetközi békefenntartóknak kellett volna garantálni, de egyesek inkább sötét, undorító ügyekben kavartak. Igen magas rangú támogatókkal a hátuk mögött.
Köszönet mimózának, amiért felhívta a figyelmünket erre a borzalmas esetre, ill. az ezt feldolgozó kitűnő filmre.
A filmet "A leleplező" magyar címmel ITT lehet megnézni.

2020-02-17 18:58:43 [Általános fórum] zéel #8273

...elég regisztrálni!

előzmény: oscarmániás (#8272)

2020-02-17 18:38:32 [Általános fórum] zéel #8271
2020-02-16 10:15:22 Joker (2019) zéel (5) #296

Hildur Guðnadóttir, a Joker zeneszerzője

2020-02-14 11:07:20 Pilátus (2019) zéel (?) #2

Tegnap reggel a Klasszik Rádión a film női főszereplőjével, Hámori Ildikóval volt egy egészen kiváló beszélgetés. Beszélgetés, amihez ugye két ember kell: a színésznőn kívül kellett egy felkészült, intelligens, kíváncsi riporter is, aki adva volt Horváth Gergely személyében.
Az anya-lánya kapcsolatot/konfliktust középpontjába állító filmhez határozottan felkeltették az érdeklődésem Hámori Ildikó okos gondolatai, lelkes forgatási tapasztalatai.
Várom nagyon a film bemutatóját! (Aminek, sajnos, még nincs meg a dátuma.)

2020-02-14 10:54:11 [Magyar filmek] zéel #410

Én két meghallgatandót ajánlok "bejelölni":
- az egyiket lásd alább (#407)!
- a másikat a Pilátushoz teszem fel...

előzmény: offerus (#409)

2020-02-13 20:21:34 [Magyar filmek] zéel #408

Szabó Magda Pilátus című regényéből készült film 4 elismerést söpört be a MIFF Awards-on: a legjobb rendező (Dombrovszky Linda), a legjobb női főszereplő (Hámori Ildikó), a legjobb operatőr (Hartung Dávid) és a legjobb vágó (Mezei Áron) díját.
Ma reggel volt egy izgalmas beszélgetés a filmről Hámori Ildikóval a Klasszik Rádión. Nagyon várom a bemutatót!

P.S.: Most vettem észre, hogy offerus már bőven megelőzött a jó hírrel - a filmnél. (De inkább kétszer, mint egyszer sem.)

2020-02-12 22:53:23 Rákosi Mátyás száműzetésben (2016) zéel (4) #5

Ja, lehet, hogy igazad van. De nálam időnként a tartalom feletti öröm háttérbe szorítja a kivitelezés hiányosságait.

2020-02-12 21:21:41 Rákosi Mátyás száműzetésben (2016) zéel (4) #3

Szeretem az ilyen történeteket, filmeket. Jó kedvre derítenek. Lehet, hogy újra megnézem "szegény" Rákosi elvtárs-pajtás száműzetését - itt.

Hogy lehet, hogy ennek az érdekfeszítő filmnek ilyen kevés nézője/szavazója van itt? Kitűnő rendezés, remek alakítások, az élet által írt izgalmas történet. Az izgalom hátterében egy kis betekintést nyerhetünk Amerika kevésbé vonzó arcába is,
Ráadásul még a Sugárban is eredeti nyelven, feliratosan tudtam megnézni. És nem is voltunk kevesen.

2020-02-11 20:34:02 [Magyar filmek] zéel #407

Obiectiva Theodora. Részletek egy erdélyi színésznő lehallgatási dossziéjából / Török-Illyés Orsolya és Hajdu Szabolcs megrendítő rádiójátékáról...
Magam sem hittem volna, hogy egy hangjáték ennyire megfog. És nem enged!

2020-02-11 14:24:01 [Megérdemelte-e az Oscart...] zéel #11455

a filmakadémia demográfiai változásai: a tagságban évről évre növekszik a külföldiek aránya, aminek köszönhetően fokozatosan nyit a testület a külföldi filmek felé

2020-02-11 12:38:43 [Megérdemelte-e az Oscart...] zéel #11448

A közösségi média alapvetően nem a közös ünneplés, együttes öröm megélésének irányába tolódott el, hanem a szóljunk be valamit akárkinek irányába. Általános tapasztalat. Vajon ez mennyire magyaros jellemző?

2020-02-10 16:52:41 [Megérdemelte-e az Oscart...] zéel #11432

Az Élősködők győzelme fontos üzenettel bír. Ezzel Hollywood nagy lépést tett afelé, hogy a sajátjával egyenrangúnak ismerje el a globális filmtermést.
Tavaly Alfonso Cuarón spanyolul beszélő, fekete-fehér mexikói drámája, a Roma volt versenyben a fődíjért, de a legjobb film kategóriában végül alulmaradt a sokkal hagyományosabb és kiszámíthatóbb Zöld könyvvel szemben.

2020-02-08 21:26:29 [In Memoriam...] zéel #2546

2020-02-08 11:24:54 Visszaszámlálás (1986) zéel (5) #3

Aki már látta Ken Loach legújabb, megrendítő erejű Sajnáljuk, nem találtuk otthon c. filmjét, az megérti, hogy miért jutott eszembe EZ a nem kevésbé megrendítő, kitűnő magyar film.
Készült a Dárday István vezette Társulás Stúdióban, még a rendszerváltás előtt. Azóta a jelen társadalom problémáival foglakozó magyar film nem sok készült. De jó, hogy még az angol Ken Loach tudja, hogy mi az igazi művész dolga, felelőssége.
(A tartalom-ismertető ugyan korrekt, de túl bőbeszédű. Inkább ne olvassátok el a film előtt! Legföljebb az elejét.)

P.S.: A hagyományos filmelfogadási rendszer megkívánja a kidolgozott irodalmi forgatókönyv meglétét. Ettől a műfajtól azonban (Dárday István: „Ez nem műfaj, nevezzük inkább gondolkodásmódnak”) részben, mert szerkezetében nagyon kötődik az adott valósághoz, részben, mert módszerében improvizációra épül, nem lehet megkívánni, hogy előzetesen kidolgozza azt, ami részben csak a film készítése során alakul ki. Ennek megfelelően a Társulásban nem volt szükséges előzetesen irodalmi forgatókönyvet benyújtani, az elfogadás több fázison megy keresztül, már egy vázlatosan leírt, vagy képi anyagon bemutatott filmterv is elégséges alap lehetett egy film beindításához.

2020-02-07 15:42:15 Felhő a Gangesz felett (2002) zéel (5) #29

A Felhő a Gangesz felett nem drogfilm. A drogprobléma csupán egy olyan sarkított helyzete az életnek, melynek kapcsán általánosságban tudtam beszélni a magányról, az elidegenedésről és az ezeket feloldani képes szeretetről....Okoskodhatunk, de semmi más nem számít, csak a szeretet. Ezek klisék, de kénytelenek vagyunk hangsúlyozni őket: egyre távolabb vagyunk egymástól, holott egyre közelebb kellene lennünk. Nem mondunk ki dolgokat, mert ha kimondjuk, közhelyszerűen hangzanak. Én nem objektív szemlélőként mesélek el egy történetet, hanem szubjektív módon, nyíltan vállalom a dolgokat, legyen szó klisékről vagy a lélektani és a fizikai kínok kifejezéséről . (Dettre Gábor, MaNcs, 2002, 10. 03.)

Görcs volt szinte végig a gyomromban, amíg néztem a filmet.
Ugye ez itt már a kapitalizmus magasabb foka. Itt már nincs külön kizsákmányoló és külön munkavállaló, itt már mindkettő te vagy. Önkizsákmányoló, embertelen - a végletekig.

2020-02-06 10:09:44 Gisaengchung (2019) / Élősködők zéel (5) #57

Fekete-fehérben, egy alkalommal. Hm?!

2020-02-06 09:44:14 [In Memoriam...] zéel #2539

...elment az utolsó cowboy! RIP

előzmény: PG (#2537)

2020-02-04 14:13:34 Hamm! (1977) zéel (5) #4

Zseniális és brutális! Van ez a világpusztító figura, akinek soha, semmi nem elég.
A film készítője, a ma már világhírű amerikai grafikus (The New Yorker stb.), Bányai István.

2020-02-04 14:09:39 Utolsó előtti ítélet (1979) zéel (5) #2

Csak most figyeltem föl a film plakátjára: zseniális! Persze akkoriban még képzőművészek készítették. Ráadásul ezt nem is akárki, hanem Bányai István (kösz a feltöltőnek!). aki már régóta Amerikában él és alkot. És nagyon jó fej. Itt látható egy hosszabb interjú vele, ahol megemlíti ezt a filmplakátot is.

2020-02-03 20:40:46 Goldberg variációk (1992) zéel (3) #1

A film egy temetés utáni nap története. A szülők egyetlen fiúkat veszítették el.
A film nézése közben 5-től 1-ig gondoltam az osztályzatokat. Így lett aztán közepes, ez az egyáltalán nem középszerű film. Külön érdeme, hogy az anya szerepében láthatjuk, a ritkán látható Cserhalmi Erzsébetet.

2020-02-03 18:09:51 [Általános fórum] zéel #8264

én is meglepődök néha, hogy iszonyú intelligens emberek, milyen szarokért tudnak rajongani én az ilyen embereket nem gondolom igazán intelligensnek, legföljebb tanultnak, akár diplomásnak is, magas IQ-val és alacsony EQ-val

2020-02-03 13:51:01 [Magyar filmek] zéel #406

2020. február 3. és 9. között ingyenesen megtekinthető 6 díjnyertes magyar dokumentumfilm.

2020-02-02 22:55:25 [Általános fórum] zéel #8255

A nép kinyilvánítja mire vágyik, felmerül a kereslet, és ahhoz igazodik a kínálat.
Ez már csak a tankönyvekben van így.
A kereslet is irányított.

2020-02-02 18:15:47 Utolsó előtti ítélet (1979) zéel (5) #1

A tegnapi szomorú hír, Andorai Péter halála okán néztem meg ezt a filmet.
Különleges film, sőt, különös! Egy zaklatott házassági kapcsolatról egy zaklatott film. Tartalmilag és műfajilag is. Nem tudod, hogy amit látsz, az hallucináció, álom vagy maga a valóság. Az első pár perc képei is csak fokozzák a kételyt. A megfejtés a végén, mint egy jó krimiben. Mert krimi is, nemcsak dráma.
Egészen kiváló alkotó-csapat jött össze Grunwalsky Ferenc filmjéhez. Forgatókönyvíró: Bereményi Géza, Hernádi Gyula és a rendező. Operatőr: Ragályi Elemér. Zeneszerző: Szakcsi Lakatos Béla. Az abszolút főszereplő: Andorai Péter. (Méltó partnere Bánsági Ildikó. Két rövid jelenetben feltűnik Petri György, a költő is, aki lényegében magát alakítja. Én is kocsmában találkoztam vele.)

Vannak ma még ilyen nagy-formátumú emberek, mint Richter Gedeon volt?

2020-02-01 17:12:14 [In Memoriam...] zéel #2533

Hát, elment Simon mágus is!:(((

előzmény: bakocsa (#2530)

2020-02-01 00:05:33 [Magyar filmek] zéel #404

Na, igen, az a rádiójáték hátborzongató. És elképesztő történet (meg munka!) a Secunak "köszönhetően".
És, hogy milyen lehetett ezt Orsolyának feldolgozni?!
(ezt ma reggel hallgattam)

Igen. Ha egy színész jó egy filmben, az elsősorban a rendező munkáját dicséri. Ami már a színész kiválasztásnál kezdődik. (Vagy el is dől?!)

2020-01-31 23:36:20 [Magyar filmek] zéel #402

Nekem a Valan nagy kedvencem. A másikat még nem láttam.

2020-01-31 22:59:04 [Magyar filmek] zéel #400

A filmkritikusok a legjobb filmnek Hartung Attila filmjét, a FOMO - Megosztod, és uralkodsz-t válaszották. A legjobb rendezés díját Bagota Bélának ítélték oda Valan - Az angyalok völgye című filmjéért.
A Magyar Filmkritikusok Díját 58. alkalommal adták át az előző év legjobbnak ítélt teljesítményeiért.

2020-01-31 17:12:54 Két vallomás (1957) zéel (4) #2

Ott már nem, de ITT igen.

előzmény: Jereváni Rádió (#1)

2020-01-30 15:17:55 Felhő a Gangesz felett (2002) zéel (5) #27

Azért a "mimózabeszédet" ne hagyjuk elsüllyedni! Ritka értékes kincset kapott ezzel a KT tudós közönsége. Pl. azt a felismerést, hogy lehet egy filmről a film kapcsán keltett érzéseinkről, gondolatainkról, személyes érintettségünkről is írni. Persze csak akkor, ha az a film olyan, hogy megfogott, megérintett, hatott rám. Mint most ez a megrendítő erejű magyar film - mimózára.
Köszönöm, köszönjük!

előzmény: mimóza (#26)

Megint csak jó volt olvasni a hozzászólásod. Ha további részletek érdekelnek az akkori Romániáról, akkor figyelmedbe ajánlom a Magyar filmek topicban feltett hangjátékot. Török-Illyés Orsolya és Hajdu Szabolcs munkája. Meg a Securitate-é.

előzmény: offerus (#6)

2020-01-29 23:50:26 Krémes érzések (1997) zéel (5) #2

ITT
A film után két idézet jut eszembe.

"A sport meg a politika (meg a vállalkozás - zéel) a győzteseké.
Aki nyer, annak van igaza.
A művészetben ez másként van."
(Esterházy Péter)

A másikat nekem dedikálta Hazai Attila (a "Pepsi érzés" nevű zenekarának dalszövegéből):
"Ha félreismer a világ,
és nincsenek barátok,
ne változz meg,
maradj, amilyen vagy,
várd ki a végét a dolgoknak."
( Pécs, 2006. júni. 13.)

Hát...én várom. Ö nem!

2020-01-27 21:09:56 [In Memoriam...] zéel #2529

Szégyen, de csak most tudtam meg, már nincs köztünk a szinte ismeretlen színész-zseni, Vásári József! :(((
megemlékezés a régi Origoból

2020-01-27 20:59:20 Haggyállógva Vászka (1996) zéel (4) #6

a film

előzmény: kisbenceee2 (#5)

2020-01-27 19:58:01 [Magyar filmek] zéel #399

Török-Illyés Orsolya rádiójátékban meséli el, hogyan hallgatta le édesanyját, a híres erdélyi színésznőt a Securitate.
Most még itt meg lehet hallgatni. Döbbenetes.

2020-01-27 19:15:32 1917 (2019) zéel (3) #31

nem az volt a fő infó, hanem ez
how wonderful are the times we are living in
a kettő együtt meg poén
ill. annak gondoltam
tévedtem
komolyabban: én valószínűleg túl nagy várakozással néztem meg a filmet
talán ebből is adódhatott a közepesem

előzmény: acidphase (#30)

2020-01-27 18:06:43 1917 (2019) zéel (3) #29

how wonderful are the times we are living in
talán nem spoiler, ha elárulom, hogy a film jelentős része lövészárokban játszódik

előzmény: acidphase (#27)

2020-01-25 22:00:43 Ostrom (2017) / A Siege zéel (5) #3

Háborús film az egykori Jugoszlávia hátországából. A szomszédunkból.
Gyomorszorító. Pedig sehol egy hős katona. Csak egy hős asszony, aki egy kis vizet szeretne szerezni.

2020-01-25 19:12:25 Felhő a Gangesz felett (2002) zéel (5) #24

Megkockáztatom, hogy a valaha készült egyik legjobb magyar film.
Bizony!
Ez a szinte elérhetetlen film most online megtekinthető. Súlyos, nehéz dráma. Csak felnőtteknek!

előzmény: bakocsa (#22)

2020-01-25 16:00:23 Felhő a Gangesz felett (2002) zéel (5) #23

Most találtam. Egy régi MaNcs interjú a zseniális, fiatalon elhunyt Ternyák Zoltánnal:

MN: A Felhő a Gangesz felett egyik kritikájában azt írták, hogy ajándék ebben a filmben szerepelni.
TZ: Visszakaptam az életemet. Azt kaptam most, hogy talán van még kedvem játszani. Mert majdnem elment. Boldogtalan voltam, nem tudtam, ki hisz még bennem. Nem találtam a helyem. Most Dettre Gábor mentett meg, ugyanúgy, ahogy azt Kővári Katalin rendezőnő tette meg akkor, amikor kirúgtak a Katonából. Kitalálta az Éjszakai Színházat, ahova, megkockáztatom, azért jöttek el a színészek, hogy újra együtt játszhassunk. Újra szólt a hatlövetű, ugyanúgy, mint most. Dettre szabadságot adott.

előzmény: operett (#4)

2020-01-25 15:48:38 [Magyar filmek] zéel #398

Nagyon erős stáb formálódik Mundruczó amerikai filmje körül.

2020-01-24 16:54:24 Nino bárkája (2019) zéel (4) #3

Egy jó magyar vígjáték. Ritkán van szerencsénk ezt leírhatni, mert e műnemben nálunk többnyire idétlen, gatyaletolós, olykor szexista mozidarabok készülnek, amelyek megalázzák azt is, aki benne van, s azt is, aki nézi...A Nino bárkájában a színészek láthatóan lubickolnak a szerepükben. Kellemes meglepetés a Tourette-szindrómás szépség szerepében Gera Marina, aki meggyőzőbb, hitelesebb, mint volt az Örök tél magyarított Zsivágó-históriájában. A film igazi ásza az érző szívű vendéglőst megformáló Znamenák István. (Báron György, ÉS, 2020. jan. 24.)

2020-01-22 11:36:59 [Vapiti 2019] zéel #53

Számomra ugyanis ezt jelenti az igazi filmművészet; olyan alkotásokat, amik mélyen megpendítenek bennem valamit, amik elgondolkodtatnak, és kirántanak a komfort zónámból.
Igen, számomra is!

Egyébként a szűkített lista - szokás szerint - nagyon jó. A filmek közül még nem is tudom, hogy melyikre fogok szavazni. A férfi és női színészt azonban tudom: Joaquin Phoenix és Laura Dern.

előzmény: lizardking (#52)

Hitler - A gonosz születése címmel megy a magyar szinkronos változat.
Tévéfilm, ezen belül rendben van. Sőt, kérdéseket involvál.
Minden diktátor kisebbrendűségi érzésekkel küzd? (szegény, hátrányos sorsban születés, műveltségi hiányosságok, alacsony termet)
Minden diktátor elméje zavarodott, nem százas?
Minden diktátor gátlástalan? Aki abban hisz, hogy a félelem megöli az értelmet? stb.

2020-01-17 18:27:02 100 Dinge (2018) / 100 dolog zéel (3) #2

Az első perc zseniális.

2020-01-17 17:15:15 Valan - Az angyalok völgye (2019) zéel (5) #14

A Valanban tulajdonképpen mellékes a gyilkosság, az „angyalcsinálás” témája, a film jóval érdekesebben beszél a kelet-európai rendszerváltások elvesztett tömegeiről és a völgyből kimászás lehetetlenségéről, a morális lealjasodásról és a méltóság látszólagos megőrzése mellett a tudat felbomlásáról, a vallási ideológiával elfedett erkölcsi leépülésről. Az 1989-ben egy fiatal lány eltűnésével kezdődő és a 2011-ben egy csontváz előkerülésével újragondolt elmúlt húsz-harminc év a rendszerváltás utáni idők thrillerbe oltott allegóriája. (Stőhr Lóránt, ÉS, 2020/3)
Hát...ennyi! A lényeg!

Igen, humánus, szép történet. Ráadásul ma is időszerű, fontos témák. Mindez együtt ritka nagy bravúr.
Itt most még meg lehet nézni. Eredeti, olasz nyelven, magyar felirattal.

Megjegyzem még, hogy a film mostani tartalom-ismertetőjét nem érdemes elolvasni a film előtt, ugyanis meglehetősen spoileres.

előzmény: hhgygy (#2)

2020-01-16 01:02:46 [Magyar filmek] zéel #396

gondolom, bővülni fog

Zseniális film. És nem fogott rajta az idő. Sajnos.

"Mit számít, hogy valaki gazember, ha kapcsolatai vannak? Ami számít, az a hűség a párthoz." Úgy látszik, hogy már Mussolini idejében is a házmester tudta a tuttit.
Bizony, bátor és nagy film ez még ma is. És, sajnálatosan, aktuális. Több témában is.
Ráadásul a két zseniális színész, Marcello Mastroianni és Sophia Loren szokatlan szerepben és csúcsszuper formában. Persze nem árt ehhez egy zseniális rendező sem.

Az Egy különleges nap c. kitűnő Ettore Scola film most olvasható ismertetője erősen spoileres. Az alábbit javaslom helyette:
1938. május 8-án "nagy nap" virradt az olasz fővárosra: Hitler látogatást tesz Mussolininál és fogadására megjelenik III. Victor Emanuele király, a Duce, és a többszázezres ünneplő tömeg. Kiürülnek a házak, mindenki a nagy eseményre siet. Két ember marad csak otthon egy belvárosi épületben: Antonietta (Sophia Loren) és Gabriele (Marcello Mastroianni).

2020-01-14 23:14:17 Az ember, akit kihagytak (2000) zéel (4) #2

A poénok mostanra beértek. Igaz, egyre kevésbé viccesek.

A rendező, Novák Erik olyan fajsúlyos jelenségeket tematizál ebben, az elejétől a végéig belső nézetes, kézi kamerával felvett filmben, mint az életközépi krízis, a kiégés, az alkoholizmus vagy a depresszió. A narratíva gerincét a főszereplő nőügyei adják, a jórészt rögtönzött párbeszédekből álló jelenetek során feltárul a rendező által alakított képzőművész antihős toxikus személyisége (mindez úgy, hogy végig csak a hangját halljuk), miközben Péterfy Bori, Farkas Franciska, Parti Nóra és Fátyol Hermina is remekelnek a vásznon. A poligám kapcsolatok kibogozhatatlan hálójából kisiklott életek, komplexusok és mellbevágó momentumok rajzolódnak ki, az elidegenítő formanyelv (sok svenk, a kamerába néző szereplők) ellenére a film az első jelenettől kezdve beszippant és gondolkodásra, sőt szembenézésre késztet: ahhoz, hogy megtaláljuk az úgynevezett „igazit” és egyenesbe jöjjön az életünk, először saját magunkat kell valahogyan rendbe tenni…(kulter.hu)

2020-01-10 18:49:44 Nyitva (2018) / Open zéel (4) #18

Az embert két egymásnak ellentmondó vágy mozgatja: egyszerre akar biztonságot és szabadságot. (Mondjuk, ez utóbbiban ma már nem vagyok biztos. Na, mindegy. Mellékszál.) Párkapcsolatban is. Ez akkor működhet, ha összeillő a pár, ha szimmetrikus a kapcsolat. (Vagy akkor sem.)
Jó, hogy ez a film elkészült. Csoda, hogy elkészülhetett.

Lábjegyzet: Váratlanul hazamenni nem ér!

Így van! Azzal a kis kiegészítéssel, hogy kiemelt jelentőséget tulajdonítok a filmekről megjelent értő, érdekes írásoknak. (Sőt! KT hozzászólásoknak is, ha ilyen.)
Most is, nagy örömömre, ahogy alább írtam, találtam egy (!) ilyen filmkritikát. Egy háttér-információ-gazdag elemzést. Amelyik azt is észreveszi, hogy ez a remek film szól is valamiről. És hogy nem csak a képi világot, a színészek játékát stb. lehet vizsgálgatni egy filmnél, hanem a gondolatiságát is.
Az meg külön öröm, ha ilyen frappáns megjegyzéseket olvashatok itt is: "Rá tetszett tapintani a lényegre!" :)

Mintha a kritikusok is csak a lényeget nem vették volna észre. Viszont most találtam egy (azaz 1) filmkritikát, amelyik a lényegről ír. Ugyanis egy igényes, komoly filmnek (legyen az krimi vagy thriller!) kell. hogy legyen valami elgondolkodtató tartalma, legyen kapcsolata a való világ, a magyar társadalom problémáival. (Még, ha a magyar nézőket igyekeznek is leszoktatni az ilyen típusú filmekről.)
Nos, tehát illő megnevezni ezt a kritikust: Papp László Tamás. (A kritikát természetesen beküldöm a cikkek közé. Ajánlatos csak a film megtekintése után elolvasni.)

Azt tanítani kellene, ahogy te kifejted a véleményed, a kritikád!

előzmény: Ágó (#3)

Lényeg, méghozzá magyar filmben. Ráadásul olyan minőségben mintha egy társdalom-kritikus skandináv vagy amerikai bűnügyi filmet néznénk.
Most ITT elérhető, kitűnő minőségben.

Ennek a filmnek nem lett volna szabad elkészülnie, de úgy látszik porszem került a gépezetbe. Ebben a filmben ugyanis benne van az elmúlt harminc-negyven évünk, napjainkig. Mint bűnügy.

A személyes élmények alapvetőek egy film értékelésénél...
Persze. Csak ismételni tudom régi rögeszmém:
egy film minősítése nem csak a filmtől függ, hanem a befogadótól, nézőtől is, annak élettapasztalatától, műveltségétől vagy éppen az aznapi hangulatától...

előzmény: kaamir (#48)

2020-01-05 11:00:14 Nászutak (1970) zéel (4) #3

Érdekes korszak, érdekes film.
Magyarországon az olasz fiúk voltak a menők, az NDK-ban meg a magyarok. Ugyanazon okból.

A világot a Művészet tartja meg.

Igen! Én is így gondolom.

Ezért van akkora ereje a valódi múzeumoknak.

Hát...nem tudom. Ha egyedül kószálhatnék a szentpétervári Ermitázsban vagy a párizsi Musée d'Orsay-ban, a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeumban...De mindenütt csak a nagy tömegre emlékszem leginkább.

előzmény: somogyireka (#1)

2020-01-04 17:04:21 Gólyatábor (2016) zéel (5) #2

Csoportban baromi hülyék (sőt, rosszabbak!) tudnak lenni az emberek.

Kösz a Gólyatábort! Kár lett volna kihagynom - mint filmet. Egyébként pedig :((((

előzmény: pietro (#13)

2020-01-04 14:58:00 I Am Easy to Find (2019) zéel (5) #2

Köszönöm! Ez MOST nagyon betalált.
Hát, igen. Ennyi az élet. Új legjobb barát. Új legjobb férj/feleség. (Ja, ez nincs is benne. Csak én gondoltam hozzá.)
A gyerekek meg elmennek.
És micsoda felelősség, úgy elengedni őket, hogy meg tudjanak állni a saját lábukon. Önállóan.

előzmény: mimóza (#1)

Egy rémes gyerekkortól a világsztárságig. A magányos sztárságig. Nem lehetett, nem lehet könnyű Alain Delonnak lenni.
Korábban nem voltam egy nagy Alain Delon rajongó. Nem is igazán ismertem a filmjeit. (Kivéve: Rocco...a filmtörténet egyik nagy klasszikusa ma már!)
Most, ennek a kitűnő dokumentumfilmnek a hatására igyekszem minél több Delon filmet megismerni.

Milyen könnyen beáll az alattvalói szerepbe a legtöbb ember, ha nem demokratikus a rendszer. És, aki lázadni próbál, azt a többiek, a "rendes" emberek azonnal rendre intik.
Örökérvényű szatíra a 60-as évekből, Csehszlovákiából.

A Saul fia egy másik kategória. Megismételhetetlen minőségnek gondolom. Egészen kiváló csapat jött össze erre a filmre. A csapaton belül is kiemelkedő lehetett (a rendezőn kívül) Röhrig Géza szerepe. És nem csak mint színészé.

Az Itt a szabadság! c. film rendezője Vajda Péter.
Salamon András társrendező megnevezéssel szerepel a filmen.

2020-01-02 15:50:03 Itt a szabadság! (1991) zéel (4) #6

Most ITT!

Egy szinte ismeretlen jugó filmremeknél (Csak egyszer szeretünk) már ajánlottam a ká európai filmek (fizetős) kincsesbányáját.

Üdv a Pintilie rajongók/tisztelők kicsiny, de lelkes táborában!:)
...és kösz a filmről írt (hozzászólásnak álcázott) elemzésed!

előzmény: offerus (#25)

Csatlakozom!:)
továbbá: Volt egyszer egy Szíria

előzmény: Fatupi (#29)

2019-12-31 12:24:41 Döntő pillanat (1938) zéel (4) #1

Egy szinte ismeretlen Kabos film. Talán, mert ez a film nem túl vicces.
Most már nekünk is ismerős a 30-as évek munkanélkülisége, kiszolgáltatottsága.
Elérhető (jan. 5.-ig) ITT.

2019-12-31 12:09:16 [Magyar filmek] zéel #395

2019 magyar KULTfilmjei (TOP 10)
nekem tkp. tetszik
bár a Fogoly helyett valami mást tennék, de a "más"-ra viszont nincs ötletem

Ez nem fair!:)
Én nem tudok választani. Nem csak jó meg nagyon jó filmek, hanem zseniális filmek tömege. (Régen minden jobb volt!:)

Két film, két teljesen különböző film:
- Saul fia
- Holdfény királyság

2019-12-28 22:29:28 Foglyok (2019) zéel (3) #3

Megtekinthető: ITT.

2019-12-28 22:10:47 Jules szökése (2016) zéel (4) #1

A recski munkatáborból nyolcan szöktek ki, de csak egyiküknek sikerült megszöknie és Nyugatra eljutnia. Ő volt Michnay Gyula, becenevén Jules. Itthon 30 ezer ávós kereste.
A Foglyok c. film "folytatása" ...ITT megtekinthető.

Big like! :)
(NYC-ben már az első pillanattól kezdve én is otthon éreztem magam. Otthon - és jobban, kellemesebben.)

előzmény: caulfield (#34)

2019-12-26 18:53:52 [Általános fórum] zéel #8214

A Magyar Nemzeti Filmalap (NFA) 2020. január 1-jétől Nemzeti Filmintézetként (NFI) működik tovább, a filmszakmával kapcsolatos hatósági szerepkört pedig a Nemzeti Filmiroda látja el. A Nemzeti Filmiroda pedig a Miniszterelnöki Kabinetiroda alá, a Rogán Antal vezette kabinetiroda hatáskörébe kerül.
(Forrás: ATV)
Kellemes ünnepeket!

2019-12-26 17:51:11 Apám szíve (2018) zéel (5) #2

Ez, de durva...jó! Remek fekete komédia.

Ja, gondoltam. A műmosoly tényleg necces. Egyébként az amerikai kultúrát - vessetek a mókusok elé! - , de nagyon élveztem. Legalábbis turistaként. Műmosollyal együtt. Sőt, ez sokkal kellemesebb, mint a sok elgyötört arc. De ez bőven mellékszál ahhoz képest, hogy nem fogott meg a film. Pláne az előzetes várakozásimhoz képest.

előzmény: caulfield (#31)

Igen, a "nem hiteles" kifejezés egy megtörtént eseményt bemutató filmnél nem túl szerencsés (mondhatni: vicces!:). De pl. én, ugye, arra utaltam. hogy európaiként, az egész amerikai műmosolyos, ügyvédes stb. kultúra nekünk/nekem idegen. És ezzel NEM minősítettem az amerikai kultúrát, csak azt mondom, hogy más.
A filmet viszont minősítettem. Szerintem nyomába sem ér pl. a Kramer kontra Kramernek (meg a többi, általad említettnek).

2019-12-25 14:51:39 Betonzaj (2015) zéel (5) #2

Sztarenki Dóra, a film abszolút főszereplője, Táncművészeti Főiskolán szerzett diplomát, eredeti hivatása táncos. Ma már azonban a fiatal magyar színészgeneráció egyik nagy tehetségeként tartják számon.
Ezt a kickboxos lány szerepet (Dia) azonban táncos múltja nélkül aligha tudta volna ilyen bravúrosan megcsinálni.

Sztarenki Dóri olyan érzékenységgel és erővel formálta meg Dia karakterét, ami nélkül ez a film nem jöhetett volna létre. (Kovács István, rendező)

2019-12-24 00:37:03 A fehér szarvas (2019) zéel (5) #8

Karácsonyi mozizásra ünnep ajándék. Dec. 29-ig ismét megtekinthető a film.
Eddig 4,8 az átlaga. Ugye nem is kell itt több reklám?

Nem is olyan rémes ez a film, mint amit a magyar címe sejtet.
Ez a félrevezető magyar cím a hazai közönség totális hülyének nézése. Annak a feltételezése, hogy nálunk csak az idiótaságra van vevő.

2019-12-23 14:23:12 Bande à part (1964) / Külön banda zéel (4) #2

Anna Karina forever young!
Akinek a fenti jelenet sem tetszik, nyugodtan hagyja ki ezt a filmet!
Ráadásul, köztünk szólva, ez a film egyik legjobb jelenete. (A másik a múzeum-látogatás!:)
Maga a film sem nem igazi dráma, sem nem igazi krimi. Hogy akkor mi? A fene tudja, olyan szerethető, nézhető valami, ha olyan a hangulatod.
Nekem a Jules és Jim meg a Fekete kefe c. magyar film jutott eszembe. Szóval óvatosan, mert ez utóbbi sok kitűnő kollégát kiborított itt.

A válás, pláne gyerekkel, Amerikában is sz@r ügy. Nem is lehet nagyon más a történet, mint pl. nálunk. De mégis, nekem, magyar nézőként, ez a film nem hiteles. Sok benne a mű és kevés a művészet.
Persze, egy amerikai nézőnek lehet, hogy ez így rendben van, mert ott, ugye, nagyon más a társadalmi közeg, kultúra.
Háromnegyedet adnék, ha lehetne.

2019-12-21 10:55:25 [Általános fórum] zéel #8207

66 film-csemege. Én most kiválasztok a 66-ból 6 nagy kedvencet.
Akinek van kedve, kövessen!:)
1. Ajándék ez a nap
2. BUÉK! (1978)
3. Örökbefogadás
4. Roncsfilm
5. Angi Vera
6. Csók, Anyu!

előzmény: St4nt0N (#8205)

2019-12-19 20:18:15 Bande à part (1964) / Külön banda zéel (4) #1

A film magyar címe a francia szó(tár) szerinti fordítása. Viszont magyarul semmi értelme.
Találó viszont a film angol címe, mely szerény fordításomban: Autszájder banda. Vagy esetleg (utalva a franciára): Különleges banda.

2019-12-17 10:13:46 [Megérdemelte-e az Oscart...] zéel #11253

Nagy gratuláció az Akik maradtak c. film alkotóinak! (Bevallom, nekem meglepetés ez a hír.)

2019-12-15 18:38:43 Kitörés (1970) zéel (5) #3

A kilátástalanság, falakba ütközés, tehetetlenség, megbélyegzés, hatalomelvűség, mutyizás és még sorolhatnám.... még mindig ugyanígy itt ólálkodnak közöttünk.
Mi vagyunk a pontyok az éttermi akváriumban.

Fontos gondolatok egy fontos filmhez.
...és igen, villanykapcsolgatással szavaztak a nézők!:)

előzmény: Rituska (#2)