zéel

Regisztráció: 2006. március 17. (15 év, 10 hónap)

Bemutatkozás

Megáll az idő a vihar kapujában.
Aljas utcák valahol Európában.
Az édes élet nagy ábránd.
Úrvacsora a nagy zabálás.
A nap vége: csend.
A zsarnok szíve kígyótojás.
(Filip Tamás: Kaleidoszkóp c. verséből)

Nem: nem publikus

Kraftidioten
Az eltűnés sorrendjében
5 2022-01-10 4,0

2022-01-27 10:37:01 [Magyar filmek] zéel #527

Hajdu Szabolcs régi terve, vágya volt egy Petőfi-film.
Persze (?!) neki esélye sem lehet.
Mint ahogy Pálfinak sem a Toldira. (Lásd a friss HVG-t!)

2022-01-26 23:32:36 [Magyar filmek] zéel #525

... annyi támogatást kapnak, amennyit még soha egyetlen magyar filmes sem kapott az elmúlt 100 évben.

2022-01-26 21:03:38 [Magyar filmek] zéel #523

Nyilván ő egy zseniális forgatókönyv író. Csak, ugye, ez eddig nem volt közismert, mert ez az első könyve. És milyen remek rendezőt is találtak. Igaz, hogy még a KT közönsége sem ismerte fel a Pesti balhé rendezőjének nagyszerűségét.

2022-01-26 19:44:14 [Magyar filmek] zéel #521

Jut eszembe: támogatási rekord!
Az utóbbi évtizedek – megelőzve a Kincsemet és a Sorstalanságot – legnagyobb mozifilmes gyártási támogatását kapta meg a Most vagy soha! című történelmi kalandfilm. Kis-Szabó Márk, Rákay Philip és Szente Vajk forgatókönyvéből készül. A film rendezője pedig Lóth Balázs (Pesti balhé).

2022-01-26 19:00:23 [Magyar filmek] zéel #519

Hajdu Szabolcs: A filmkészítéshez elengedhetetlen a gazdasági kiszámíthatóság, mert egy film hosszú ideig készül. Eleve sok minden borulhat, akár csak az időjárás miatt, de ha nincs biztonságos gazdasági háttér, akkor őrültség belevágni. A Délibábnál ez a kiszámíthatóság hiányzott, ugyanis 2009-ben kaptunk rá először támogatást még a Grünwalsky Ferenc-féle MMKA-tól, majd ezt a kormányváltást követően ukmukfukk elvették. Ha van egy hivatalos döntés a támogatásról, a filmet a producerek előfinanszírozzák, hogy minél hamarabb elindulhassanak a munkálatok. A pénzt elkezdtük költeni, tehát kényszerpályán voltunk, visszafordulni nem lehetett. Miután Kőrösi Zoltán került az MMKA élére, megint megítélték a támogatást, amit pár hónap után visszavontak, mert megszüntették a közalapítványt, és a filmes pénzek átkerültek Szőcs Gézához. Nem tudom, ő olvasta-e a forgatókönyvet egyáltalán, mindenesetre bedobta az én nevemet is azok között, akiknek lehetőséget adott semmissé vált.volna filmkészítésre, és kaptunk egy hivatalos dokumentumot is, hogy bírjuk a támogatását. Szőcs Géza sem volt sokáig pozícióban, az általa ígért támogatás is

Ezután nem sokkal minden átkerült a Filmalaphoz, és újra kellett kezdeni a pályázási folyamatot az elejétől. Ez produceri szempontból sakk-matt. Itt volt az a pillanat, amikor felmerült a kérdés, hogy beadjuk-e a pályázatot, vagy sem. Végül szavazással döntöttük el. Közel egy évig tartott, mire a pályázatunkat egyáltalán elfogadták, és utána jött a lebegtetés, hogy lehet, hogy támogatják. Már teljesen lemondtam a dologról, amikor beadtunk Szlovákiában egy pályázatot, és megnyertük. Az első pénzt tehát onnan kaptuk. Ezek után itthon is felgyorsultak a dolgok. El lehet képzelni, hogy ez mind nekem, mind a producereknek idegölő és kimerítő volt. A külföldi partnereink előtt teljesen hitelünket vesztettük. Három évem ment el ezzel, sok idő az életemből, harmincasból negyvenes lettem, még egyszer ezt nem akarom végigcsinálni.

előzmény: Jereváni Rádió (#518)

2022-01-26 18:36:12 [Magyar filmek] zéel #517

Ma 50 éves Hajdu Szabolcs!
A múltkor, amikor találkoztunk, azt mondta, fura azt mondani, hogy ötvenes.
Egyébként nem néz ki ötvennek. (Nem is tudom, ki néz ki ötvennek, de ő biztos nem.) Ami szintén biztos vele kapcsolatban, hogy Hajdu a legendás Simó-osztály egyik legtehetségesebb alkotója. Azt mondja magáról, nem filmrendező. Szerző. Akinek a színház legalább annyira fontos, mint a film. Sőt.
Amikor lehetett, tisztességes pénzből készített fontos filmeket. Többek között: Macerás ügyek, Tamara, Fehér tenyér, Bibliotheque Pascal. Aztán nem állt be a sorba a Filmalapnál, hanem egy rossz használt autó árából, a saját otthonában megcsinálta saját színdarabjának adaptációját. Az Ernelláék Farkaséknál hatalmas siker lett. A világban - és arthouse viszonylatban nálunk is. Már készül a trilógia másik két részének mozgóképes változata is. Nulla magyar pénzből. Igen, Hajdu Szabolcs új filmjei olyan magyarul beszélő alkotások lesznek, amelyekben egyetlen árva forint támogatás sincs. Attól, hogy nem is kért az államtól, ez még szerintem ugyanúgy szégyen. Ránk nézve.
És közben főszerepet játszik egy cseh és egy szlovák filmben is. Amelyekben csehül és szlovákul beszél majd.
Ki a zseni, ha nem ő? Ki csinál kiemelten jelentős dolgokat a magyar és európai kortárs kultúrtérben, ha nem ő?
Szerintem Hajdu Szabi a magyar John Cassavetes.
Nagyon boldogat!
(Kovács Gellért Filmszerész)

"Azt hittük, hogy meg tudjuk változtatni a világot. E helyett a világ változtatott meg minket."

2022-01-22 18:40:28 Felhő a Gangesz felett (2002) zéel (5) #31

A nap filmje! Remélem, lesznek még néhányan, akik felfigyelnek erre a, ma már nyugodtan kijelenthetjük, kultikus filmre.

2022-01-22 15:52:33 [Vapiti 2021] zéel #68

big like!

2022-01-21 19:13:23 Les carabiniers (1963) / Csendőrök zéel (4) #1

Háború-ellenes fekete komédia. (Inkább csak fekete.)