zéel

Regisztráció: 2006. március 17. (16 év, 10 hónap)

Bemutatkozás

Megáll az idő a vihar kapujában.
Aljas utcák valahol Európában.
Az édes élet nagy ábránd.
Úrvacsora a nagy zabálás.
A nap vége: csend.
A zsarnok szíve kígyótojás.
(Filip Tamás: Kaleidoszkóp c. verséből)

Nem: nem publikus

An Cailín Ciúin
A csendes lány
5 2023-01-24 4,4
Un cartus de kent si un pachet de cafea
Cigarettes and Coffee
5 2023-01-18 3,9
Két város, avagy utazás Európa mélyére

5 2023-01-15 ?

4 2022-12-13 ?
Triangle of Sadness
A szomorúság háromszöge
5 2022-12-12 4,0

Szeretet nélküliségtől a feltétel nélküli szeretetig.
Keveset beszél...és sokat mond.
Ahogy mimóza írja: halk és szelíd.
De erős! (Mint egy jó ír mustár.)

Rendszerváltás után. Egy idős férfi, 30 év után elveszíti munkáját, a nyugdíjig még két éve van hátra. Most mihez tud kezdeni?
Egy korai Cristi Puiu rövidfilm. Valós és égető, K-Európában sok millió embert érintő problémáról.
Nálunk miért nem készült ilyen film?
Na jó, volt egy-két fontos doku még a 90-es évek elején (Almási Tamás mellett Schiffer Pált kell megemlíteni), de más ká európai országokhoz képest a magyar alkotókat lényegében hidegen hagyta a rendszerváltás, a munkanélküliség témája. (Igaz, a magyar rendszerváltás nem is volt egy siker-történet. Sőt!) ---De két kiváló játékfilmet azért még ide sorolhatunk (jellemző módon ezek is még a 90-es évek elején készültek): Maár Gyula Hoppá c. remek szatíráját és Szabó István Édes Emma, drága Böbe c. drámáját.

2023-01-16 15:05:34 Torquato Tasso (1984) zéel (?) #1

DUNA world 2023.január 17.11.17
Goethe Tasso-ja különösen érdekes, mert az író mindkét oldalt ismerte. Politikus is volt, és, mint író, alkotó ember, művész is. Ebben a darabban feszegeti, próbálgatja a határokat. Se a hatalommal, se a művésszel nem kíméletes, inkább leleplező. Gábor Miklóst nem véletlen izgatta ez a kérdés. Kétszer is elővette ezt a darabot, 1987-ben a Várszínházban is megrendezte. Emlékszem, amikor az egyik próbán, melyet kamerával is rögzítettem, ülve figyelte Tasso egyik jelenetét, majd felkiáltott, szinte sírva, kicsit előjátszva a színésznek, és saját szavaira lefordította a Goethei szövegét. – „Oh, hogy én mennyire utálom a hatalmat! Nincs a hatalomnál undorítóbb dolog számomra a világon! De mit tegyek?! Én egy ilyen taknyos gyerkőc vagyok, én Tasso, a tejfeles szájú művész, aki szereti, ha szeretik, aki elvárja, hogy gondoskodjanak róla, kifújják az orrát, kitöröljék a fenekét, etessék, kényeztessék, s megadjanak neki mindent, amire szüksége van, hogy alkothasson. És persze halálosan meg vagyok sértve, ha nem vesznek komolyan, ha úgy kezelnek, mint egy taknyos gyereket, egy kedvenc játékszert, akiben csak az örömüket keresik, s nem becsülnek meg úgy, mint egy győztes hadvezért, vagy egy kiváló politikust…!” (Felvidéki Judit)

LEMBERG/Lviv/Lvov (Ukrajna). Részlet a "KÉT VÁROS, AVAGY UTAZÁS EURÓPA MÉLYÉRE" c. dokuból.
Sopsits Árpád dokumentumfilmje (Szabó Gábor érzékeny képeivel) még az orosz invázió előtt készült, 2020-ban.
Fókuszban a bontakozó ukrán identitás bemutatása egy sokszínű, sok vallású, (akkor még) ragyogó európai városban.
Most újra katonai célpont. Miért?!

T. Szerk!
Ennél a filmnél eggyel több hsz.om van, mint szerettem volna. Természetesen a második az érvényes.
Kösz, ha törlitek az elsőt!

2023-01-10 18:21:47 Ya ne vernus (2014) / Nem jövök vissza zéel (5) #5

Mimóza spoileres mini-elemzése egyszerűen zseniális.
A film alkotói öröm-könnyek közt olvashatnák.

Egyébként a film magyar címe fordítási hiba, helyesen:
Nem megyek vissza!

előzmény: mimóza (#3)

2023-01-10 15:18:19 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] zéel #26741

Magyar címe helyesen:
Nem megyek vissza!

Áthelyezve a(z) Ya ne vernus topikból.

Száz év magány mosoly! igen!
Itt most csak egy gondolatot ragadok ki a filmből, egy bölcs ember életre szóló tanítását:
Utazni az egyik a legfőbb jó az életben!
Utazni, világot látni, más népeket, kultúrákat megismerni! Igen. Nekem is ez a tapasztalatom. És, ha más kultúrákhoz nyitottan, barátsággal közeledsz, akkor nem lehet megetetni idegen-gyűlölettel, sőt, semmiféle gyűlölködéssel, irigykedéssel, gyalázkodással. Talán még mosolyogni is megtanulsz.

P.S.: ...és ezért nézek előszeretettel, nagy kíváncsisággal grúz, örmény, észt, szerb, török, görög, kazah, finn, bolgár, svéd, japán stb. filmeket. Sokuk felér egy nagy utazással.

Keleti Ágnes 102 éves!!!
Aki legyőzte az időt