zéel

Regisztráció: 2006. március 17. (14 év, 4 hónap)

Nem: nem publikus

Bratstvo
Testvériség
4 2020-07-07 ?

2020-08-02 22:49:05 [JÁTÉK] zéel #42269

Kis-nagy világ/Synecdoche, New York (2008)

2020-08-02 17:20:56 The Fixer (1968) / Az ezermester zéel (?) #3

:) vagy kalóz-feliratot? (vagy az van?)

2020-08-01 22:49:37 Ordinary People (1980) / Átlagemberek zéel (5) #13

Sok év után újra néztem, ezúttal eredeti hanggal. Ugyanolyan felkavaró, megrendítő, mint elsőre. A barátnőknek, "szomszédoknak" megfelelni vágyó anya továbbra sem a kedvenc figurám.

2020-07-30 14:42:28 [Általános fórum] zéel #8617

Ennek a filmnek a magyar címe az IMDb szerint: Roham.

2020-07-28 14:48:39 [Magyar filmek] zéel #448

Pálfi György - SÖMMI

Az index.hu oldalon megjelent Káel Csaba, magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos interjújában Klág Dávid újságíró rákérdezett a Sömmi című film elutasító határozatára.

Idézem:
"Egy konkrét filmtervre rá szeretnék kérdezni: Pálfi György betyárfilmje, a Sömmi kapott támogatást előkészítésre, de gyártásra már nem, úgyhogy valószínű, hogy nem fog elkészülni. Mi történt a kettő között?

Ez a filmterv kapott egy bizalmat a gyártási előkészítés szintjéig. Volt egy becsült költségvetése, amit elfogadtunk, és amikor újra ideérkezett, azt a költségvetést nagyságrenddel meghaladta, és ezt már nem tudtuk bevállalni. Nehéz ez a rendszer, képzeljük el, hogy van egy adott mennyiségű forgatókönyv egy évre. A támogatások megítélésekor figyelembe kell vennünk, hogy színes legyen a kínálat, lehetőleg olyan alkotók is kapjanak, akik bizonyítottak, meg olyanok is, akik most kezdik. Ne legyen portfólió-probléma, ne legyen három betyárfilm egyszerre, bár most a történelmi filmes pályázat miatt ezek elég népszerűek lettek."
(Index.hu, 2020. 07. 17.)

Most, hogy a kormánybiztos nyilvánosan elismételte a döntőbizottság elutasító határozatának indoklását, szeretnék reagálni és nyilvánosan kijelenteni, mi erről a "becsült költségvetésről" semmit sem tudtunk. Mi arra kaptunk megbízást, hogy kiszámoljuk, mennyi pénzből lehet felelősen elkészíteni a Sömmi című játékfilmet az elfogadott forgatókönyvből.
A folyamatos egyeztetések során sem merült fel, hogy nekünk bármiféle előre meghatározott költségkeretbe kellene beleférjünk.
Sőt, a mai napig nem tudjuk, mennyi az annyi, amibe bele kellett volna férjünk. Ki állapította meg az összeget? Mikor? Mi miért nem tudunk róla a mai napig?
Kérdésünkre, panaszainkra az NFI nem reagált az elutasító döntés óta.

Ezek szerint mi más feladatot hajtottunk végére. Mert az nagyon más, ha bele kell férni valamibe és akkor neki kell ülni újra a forgatókönyvnek és addig húzni kifelé a jeleneteket, amíg, az eredeti alkotói szándék és a megvalósíthatóság ki tud egyezni egymással, és nagyon más, ha ki kell számolni, hogy mekkora a valódi büdzsé.

Szeretnénk párbeszédet kezdeményezni, de bármelyik eddigi megkeresésünket visszautasították.
Én a magam részéről nagyon sajnálom, hogy nem lehet ezt egy asztalnál megbeszélni (vagy covid-mentes virtuális asztalnál), hogy az NFI magyarázatra vagy tárgyalásra sem méltatja az alkotókat (ebben az esetben minket), akikkel és akikért elvileg dolgozik.
Véleményem szerint, ha akarták volna ezt a filmet meg tudtunk volna egyezni. Az elzárkózás gyanakvásra ad okot.
Vagy mondhatnám úgy is: szívesen kifejlesztem a filmet (újból) a megadott költségvetésre, ha megmondják, hogy mennyit szánnak rá.

Nem volt film Magyarországon márciusban, ami ennyire elő lett volna készítve és ami több mint 150 embernek munkát adhatott volna a vírus sújtotta nehéz idők után.

A portfólió problémáról: nem tudok olyan betyár filmről, amelyik előkészítési vagy gyártási szakaszban lenne. Csak elutasított betyárfilmekről tudok.

Ugyanakkor nagyon hálás vagyok a Filmintézetnek mégis, hogy három hónapig gyakorolhattam a hivatásomat. Öröm volt újra kitalálni egy filmet.

Pálfi György

2020-07-26 13:56:41 Van élet a halál előtt? (2001) zéel (3) #4

...régen láttam, de a film címe zseniális.

2020-07-19 20:17:17 Manderlay (2005) zéel (5) #11

Ez a film tkp. egy - örökérvényűnek tűnő - filozófiai tanulmány. Lehetne a címe Escape from Freedom is, mint Erich Fromm híres könyvének.
Lars von Trier az O története c. francia regény előszavát nevezi meg a film irodalmi alapjául. Ebben az előszó szerzője afrikai rabszolgák történetét írja le, akik a felszabadítás után képtelenek voltak boldogulni, és követelték a korábbi állapotok visszaállítását.

Jut eszembe még Visky András erdélyi magyar író friss megállapítása:
Az igazán sötét nyolcvanas években azt gondoltam, hogy az emberek szabadok akarnak lenni, és ez a vágy összeköt bennünket ebben az országnyi és kelet-európai börtönben. Ma már másképpen látom. Nem akarunk szabadok lenni, mert a szabadság mint nehéz életfeladat, szorongást okoz. Visszakívánkozunk a rabságba, a másokra átruházott döntések szürke, pontosabban világosfekete (Samuel Beckett szép szava) édenébe.

2020-07-19 00:06:24 [Általános fórum] zéel #8608

Vannak azok az a filmek, amelyeket az embernek nincs kedve precízen elemezni. Nem azért, mert olyan csapnivalóak – csapnivaló filmeknél semmit sem könnyebb elemezni –, hanem azért, mert annyira fellelkesítenek, annyira emberinek tűnnek, annyira szerethetőek, annyira a szívre hatnak az agy helyett, hogy az ember inkább csak annyit akar mondani róla: MENJ EL, NÉZD MEG, JÓ LESZ.
(Kovács Bálint után szabadon)