zéel

Regisztráció: 2006. március 17. (11 év, 5 hónap)

Nem: nem publikus

5 2017-07-29 4,3
Tess
Egy tiszta nő
4 2017-07-23 3,7

Betörő az albérlőm (2004)
Ne menj ki a moziból, amikor kezdik felsorolni az alkotókat! Mert a legjobb zene csak még azután jön! - írtam a Coen fivérek filmjéről régebben.
Teszem most még hozzá: nem csak a zene (gospel) szuper, hanem a látvány is! (A kórus vezetője tiszta Little Richard!:)

Egy választási győzelemben legalább akkora súlya van a tanácsadóknak, a kampány menedzsereknek, mint a jelölt személyének - mondja a film. Helyesen.
A legjobb film ebben a témában a szlovák Jelölt c. film. Nálunk - természetesen!? - ezt nem mutatták be.

Még szerencse, hogy Gothár most nem kap pénzt a Filmalaptól, mert képes lenne megint valami maradandót/elgondolkodtatót alkotni - erről a korról is.

Akinek Isten a barátja, az mondja meg, hogy ki nyerje el a közpénzeket, hogy kire szavazzunk...stb. stb.
Tudósítás a 60-as évek D-Olaszországából.
De valahogy - itt és most - mégsem tűnik olyan távolinak, ismeretlennek a történet.
Nagyszerű film, erős társadalomrajzzal.

2017-08-09 22:18:18 The Hit (1984) / Félelem nélkül zéel (5) #1

Dráma, krimi, thriller - a javából!
Már a kezdő zene sem akármi, ugyanis a főcím-zene Eric Clapton szerzeménye. No, és a teljes filmzene, az meg a legendás spanyol gitáros, Paco de Lucia remeklése.
De a forgatókönyv, színészek, az operatőri munka is mind-mind kiváló.
A rendező Stephen Frears eddig is a kedvenceim közt volt, de ezt a korai, szinte alig ismert gyöngyszemét csak most fedeztem fel. (Egy másik nagy kedvencem, Wes Anderson az öt legjobb brit film közé sorolta.)

A The Hit c. film műfaja: dráma, krimi, thriller. (A vígjáték megjelölés teljesen téves.)

2017-07-29 22:55:11 Under Sandet (2015) / Homok alatt zéel (5) #11

Ez a kitűnő háborús dráma nem lesz közönségsiker. Ehhez ugyanis legalább be kellett volna itthon is mutatni. (Szerencsére DVD-n megjelent.)
Ez a film jó példa arra, hogy egy katarzishoz nem szükséges sok-sok dollár, szuper látványosság. Attól még nem lesz hiteles, jó a film.
Ebben a filmben nincsenek jó ügyért harcoló hősök. Ebben a filmben nincs jó oldal meg rossz, csak két, szemben álló oldal. És mindkét oldalon vannak jó emberek meg rosszak. És gyerekek, akiknek "háborúsdit" kell játszaniuk. Életre-halálra. Értelmetlenül.

Nem gondolom, hogy Tomoceusz Katatikiből van több, hanem, hogy egyre több. Bár az is lehet, hogy így sem igaz, hanem csak egyre szégyentelenebbek, és már nem kell rejtegetniük az aljasságuk.
Mint ahogy a tisztességtelenséget sem. (Lásd pl. becsületes=hülye, szegény=lúzer stb.)

előzmény: agymosott09 (#12)

Sánta Ferenc, az író és Fábri Zoltán, a rendező még abból indulhattak ki, hogy az embernek van lelkiismerete, bűntudata, szégyenérzete. Illetve, akinek nincs, az pszichopata, az a Tomóceusz Katatiki.
Korunkban viszont azt látjuk, hogy egyre több a pszichopata, a lelkiismeretlen Tomóceusz Katatiki. És azt is láthatjuk, hogy ezek az emberek a hatalom megszerzésért/megtartásáért szinte bármire képesek. (És ma már diktátornak sem nevezik mindegyiket.)
Nekem (eddig!:) nem voltak ilyen ambícióim. Nem akarom, hogy mások függjenek, pláne, hogy féljenek tőlem. Nekem ez nem szerezne semmiféle örömöt.
Viszont szeretek jól, tiszta lelkiismerettel aludni, hogy ma sem ártottam senkinek. Sőt, esetleg, örömet is szereztem. Legalábbis erre törekszem.
Aztán persze, kitörhet bárkiből a sötét énje.
Lásd pl. The Experiment c. filmet vagy az Összeomlást!
Ez meg egy Dragomán írás a témához.

Ritka élményben lesz annak része, aki meg tudja nézni ezt a filmet - írtam alább 10 évvel ezelőtt.
A norvég Jens Lien A kiállhatatlan című 2006-os munkájával minden idők egyik legtökéletesebb, legnyomasztóbb és legmulatságosabb Kafka-, Orwell- és Huxley-adaptációját követte el, ráadásul egyetlen filmben, úgy, hogy nem konkrét műveket, illetve azok részleteit alkalmazta filmre, hanem az idézett irodalmi legendák szellemiségét ötvözte egyetlen, tűpontos, maró és okos látomásba. (asanisimasa)