Sziez

Regisztráció: 2017. május 8. (9 hónap, 3 hét)

Bemutatkozás

Ex-mozigépész és moziüzemvezető (amikor még voltak mozik Budapesten) :-)

Rendezők: Fábri Zoltán, Stanley Kramer
Színészek: Diane Keaton, Páger Antal
Korszakok: Mindegy

Nem: nő
Születési év: ?
Lakhely: ?

Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto
Vizsgálat egy minden gyanú felett álló polgár ügyében
5 2018-02-18 4,4
The Loneliness of the Long Distance Runner
A hosszútávfutó magányossága
5 2018-02-16 4,3
A Pál utcai fiúk
The Boys of Paul Street
5 2018-01-14 4,3
Talpuk alatt fütyül a szél

1 2018-01-12 3,8
The Ballad of Cable Hogue
A pap, a kurtizán és a magányos hős
4 2018-01-12 4,1

5 2017-12-03 4,2
The Fence
Rácsok mögött
5 2017-11-27 ?

Említsük meg Morricone zenéjét is! 50 év távlatából is felejthetetlen! Már az önmagában megéri az ötöst!

Kamaszkoromban láttam ezt a filmet moziban, engem megérintett. Katartikus történet.

2018-01-13 00:28:12 Talpuk alatt fütyül a szél (1976) Sziez (1) #15

Ebben van valami igazságod. Jancsónál minden csak jobb lehet.

előzmény: budaik (#14)

2018-01-12 23:52:23 Talpuk alatt fütyül a szél (1976) Sziez (1) #13

Borzalmas! Már a 70-es években is halálra untuk! A szerencsésebbek röhögtek rajta.
Most idősebb fejjel újra nézve még rosszabb. Western klisék Jancsó díszletek között. Köze nincs se az alföldi, se a hortobágyi világhoz, se az 1800-as években, se semmikor. Stilizált tanyák, múzeumfaluk, sminkelt, fodrászolt nőcik, eredeti pesti értelmiségi akcentus.
Legalább Bessenyeit vagy Cserhalmit láthatnánk, hátha az ő játékuk kompenzálna valamennyit, mert Bujtor önmagában nem ment meg a katasztrófától. Kár volt az anyagért, meg az állatokért. Ennél a Rosszemberek egy fokkal jobb, abban legalább a kocsmai táncjelenet ér valamit.

Azért említsük már meg a film elején elhangzó dalt is, mint az egyik legjobb filmdalt, amit valaha hallottam!

2017-12-23 21:01:00 Mackenna's Gold (1969) / Mackenna aranya Sziez (?) #24

Ha meg eljutottak hozzánk ezek a filmek, márpedig eljutottak, akkor mi a probléma? Akkor mégiscsak eljutott ide minden jó film, nem? (Bár az általad felsoroltakból egyiket másikat nem nevezném jónak, de ez egyéni ízlés.) A Psycho sokáig ment a Filmmúzeumban, nem tudom, mit értesz azon, hogy 1 hét után indexre került.

Az pedig, hogy később kerültek ide, hát, most mit lehet tenni, örüljünk, hogy idekerültek!
A kelet-németek meg hozzánk jártak moziba, a Hair-en még a csilláron is lógtak.
Amúgy sokkal színesebb volt a filmkínálat, mint manapság. Most találj a mozikban egy cseh, egy lengyel, vagy egy olasz filmet! Elvétve, ha akad! Oroszról nem is beszélve.

2017-12-23 00:20:15 Mackenna's Gold (1969) / Mackenna aranya Sziez (?) #20

Kádár alatt nem volt szempont, hogy egy film mennyire lenne sikeres, vagy mennyi profitot hozna, mert a mozit am block államilag támogatták. Nem üzleti, hanem propaganda célokat szolgált. És kulturális célokat is, hogy ne legyünk igazságtalanok, a kultúrát pedig az állam akkoriban támogatta.

Az Éjféli cowboy nekem speciel nem tetszett, és bár a rezsim minden olyan filmet bemutatott, ami a nyugati világ erkölcsi fertőjéről szólt, ez a film már annyira vájkálás volt a mocsokban és a nyomorban, hogy engem is émelyített. Amellett elég vontatott is volt. A Majmok bolygójával viszont nem tudom elképzelni, mi lehetett a problémájuk. Egy francia regényből készült, amit amúgy nálunk is kiadtak. De valóban mind a két film nagy sikerrel ment a Filmmúzeum műsorán éveken keresztül. Mondjuk a Filmmúzeumban minden sikeres volt, hetekre előre nem lehetett jegyet kapni a filmekre.

2017-12-23 00:06:39 Mackenna's Gold (1969) / Mackenna aranya Sziez (?) #19

Az, hogy egy filmben sztárokat szerepeltetnek, még egyáltalán nem garancia arra, hogy az a film jó vagy értékes. Láttam én Charlton Hestonnak is több korai westernjét, amik csapnivalóak voltak. És ez egyéni vélemény, de sztem a Shane-nel vagy a Huddal sem vesztett sokat a magyar közönség.
A 70-es években mi is azt hittük, hogy a rezsim nem engedi be a jó filmeket. Mivel amiket behozott, azok jók voltak, joggal hihettük, hogy még több olyan is van ott, ahonnan azok jöttek. Aztán 1980-ban kimentem Kanadába, ahol zsinórban láttam a westerneket, és rájöttem, hogy a krémjét kaptuk, a többi, akár még Kirk Douglas-szal is, meghökkentően silány. (És röhögtünk itthon az NDK indiánokon, de az amerikai filmekben még azoknál is sokkal falsabb indiánokat láttam. Volt, amelyiknek valami úszósapka volt a fején, úgy volt irokéz vagy mi. Egyetlen indián se volt köztük, még a 70-es években is mexikóiakkal játszatták az indiánokat.) Ráadásul sablonosak voltak, és gonoszak és inkorrektek az indiánokkal szemben. Az amerikai önvállveregetéstől meg rosszul voltam.

Ezzel nem mondom, hogy nem maradhatott ki jó film, én pl. Anthony Quinn Flap-jét behoztam volna, de az igazán értékes dolgok eljutottak ide. Kivéve a Ben Hurt, arról tudom, hogy 62-ben itt járt, de nem engedték az elvtársak bemutatni.

2017-12-22 22:32:19 Mackenna's Gold (1969) / Mackenna aranya Sziez (?) #15

Valóban sok nyugati filmnél előfordult, hogy több éves késéssel értek ide, ennek azonban anyagi okai lehettek. Egy "lefutott" film nyilván olcsóbb volt, mint egy premier film. Az ország pedig nem állt túl jól valutával.

A Majmok bolygója és az Éjféli cowboy csak a Filmmúzeumban mentek, tehát minden bizonnyal csak korlátozott forgalmazásra sikerült megvásárolni a jogaikat.

2017-12-22 22:24:27 Mackenna's Gold (1969) / Mackenna aranya Sziez (?) #14

Az összes film, amit említettem, ment a mozikban, A hallgatag emberből pl. nekem volt is néhány filmkockám egy filmszakadásnak hála :-) ), a Délidőt és az Apacserődöt én már a Filmmúzeumban láttam, de a Chato földjét pl. rendes moziműsoron. A Butch Cassidyt viszont csak a Filmmúzeum játszotta. Természetesen nem említettem meg az összes westernt, amit nálunk is bemutattak, mert valóban bejött a Hét mesterlövész is, és a Félszemű seriff is, és volt még egypár.

A Mackenna aranya lehet, hogy most már kamaszgyerekfilm-nek tűnik, akkoriban annyira nem az volt, hogy korhatáros volt, ha jól emlékszem 16 éven felüli. Akárcsak a Lopakodó hold.

Én a Tru Grit (A félszemű)-nek nem találok korai változatát, csak egy 2010-est. Az nem tudom, hogy illik a képbe. Ha nem került a magyar mozikba, annak biztos nem politikai okai vannak.
És sztem a 70-es évek előtt készült amcsi westernek sem politikai okok miatt nem kerültek ide, hanem mert nemes egyszerűséggel vacakak voltak. Hogy ne az sz-betűs szót használjam. Ezt bizonyítja, hogy a Vadnyugat hőskora, az öntömjénező amerikai "filmeposz" simán átjött a cenzúrán. Lényegében egy-két kivétellel szinte minden átjött a cenzúrán, ami értékes volt. Szerinted melyek azok a klasszikus westernek, amik nem jöttek be?