Sziez

Regisztráció: 2017. május 8. (6 év, 10 hónap)

Bemutatkozás

Ex-mozigépész és moziüzemvezető (amikor még voltak mozik Budapesten) :-)

Rendezők: Fábri Zoltán, Stanley Kramer

2 2023-12-29 3,4
Hotaru no haka
Szentjánosbogarak sírja
5 2023-12-29 4,4

Nem indiai nő, hanem indián a Javáé törzsből, és Put Koit-nak, azaz a Nap lányának hívják. A filmben az apja eladja őt egy fehér katonának, egy tizedesnek.
Szerintem ez egy alulértékelt film, ami számomra nem csupán faji megkülönböztetésről, a Dél-Amerikai indiánok lenézettségéről szól, hanem sokkal többről. Nap lánya számomra szimbólum, aki a természet szépségét és értékeit testesíti meg, de amit kihasznál, semmibe vesz, majd eldob az ún. "civilizált" világ, a katona személyében .
Nagyon szép és megrázó film, megragadó képekkel és zenével, amit Gloria Pires játéka és Caetano Veloso dala tesz emlékezetessé.

2024-02-29 14:56:45 The Birds (1963) / Madarak Sziez (5) #141

Ez a film szerintem a fenyegetettségről szól. Annak idején, amikor bemutatták, sokan a hidegháború atomháborús fenyegettségének szimbolikáját látták benne. Talán ezért nem is lényeges, mitől vadultak meg a madarak. A lényeg, hogy van a levegőben egy veszély, amire az emberek nem számítanak, amit tanácstalanul fogadnak, és ami ellen teljesen védtelenek. Látják, ahogy egyre fenyegetőbben közelít, gyűlik a fejük felett, de tehetetlenek vele szemben.
Hozzánk csak húsz évvel később, akkor is csak a Filmmúzeumba jutott el ez a film. De még akkor is érződött benne ez a párhuzam. A kommentekből úgy tűnik, ma már senki sem asszociál róla atomháborús fenyegettségre, pedig alighanem újra aktuális lett. Sajnos.

2024-02-03 15:28:16 Pour elle (2008) / Bűntelenül Sziez (5) #3

Izgultam rajta, amit nálam már kevés film ér el, ezért 5 csillagot adok.

2024-01-29 12:02:16 Moonfall (2022) Sziez (2) #26

Azt az ötletet, hogy mi történik, ha a Hold elkezd belezuhanni a földbe, érdekesnek tartottam, ezért elkezdtem nézni. De amikor megjelent az emberevő holdszörny, lebiggyedt az ajkam. Hát, csak ennyire tellett az ötletből? Nagy csalódás, szomorú vagyok, azt hittem látok egy afféle Gravitáció kettőt. Közelében sincs sajnos.

Jó film, a zene is jó, konkrét cselekménye nincs szerintem, inkább klipek laza összefűzéséből áll, viszont az egész egy irányba mutat, van egy erőteljes üzenete az elnyomás, erőszak és a háború ellen. Csak rettenetesen nyomasztó. 82-ben azért még nem volt ilyen sötét a világ. Most már ilyen. Ez a film napjainkban lett igazán aktuális.

2024-01-28 16:09:39 No Place to Run (1972) / Hová fussak? Sziez (5) #1

Nagyon régen láttam ezt a filmet, de a mai napig emlékszem rá, milyen mélyen megérintett. Az árván maradt kamaszfiú nagyapja segítségével menekül az állami gondozás elől. Megindító történet drámai feszültséggel, mély érzelmekkel, remek alakításokkal.

2024-01-02 14:27:21 Eight Below (2006) / Kutyahideg Sziez (?) #10

Sajnos a történet alapja megtörtént esemény, ami egyáltalán nem gyönyörű történet volt, sokkal inkább felháborító. Egy japán kutatócsoport hagyta ott a kutyáit a déli sarkon kiötve (!). Hónapokig nem tudtak visszamenni. Amikor visszatértek, csak két kutyát találtak életben, akinek valahogy sikerült elszabadulni a láncról. A többi kutya éhenhalt megkötve. Cseppet sem szép történet.

Gyerekkorom nagy kedvence volt Gregory Peck, miatta megadok két pontot erre az egyébként szerintem gyenge fimre. Lapos, vontatott, unalmas, sötét, de a fő problémám vele, hogy ebben még mindig az indiánok a rosszfiúk. Nagyon igazságtalan film, számomra végig értheteten, hogy miért akarja megmenteni Gregory Peck a gyereket a saját apjától, amit egyébként a gyerek se ért, és szerintem az apa sem. A apa csak a saját családját próbálja visszaszerezni, a gyerek pedig kötődik az apjához, és megpróbál hozzá eljutni, de Gregory ebben hősiesen akadályozza.
Az anya meg 10 évig volt az apacsok fogságában, ezt az ökörséget, talán ketrecben tartották, vagy mi?
Nem csak néha, hanem végig megmagyarázhatatlan módon viselkednek a szereplők, mert az egész történet erőltetett és buta. Sajnálom, hogy Gregory Peck ezt elvállalta. Rajta kívül a film egyetlen pozitívuma a zenéje.

2023-12-09 14:47:44 Birdy (1984) / Madárka Sziez (5) #12

Egy olyan film, aminek még másnap is a hatása alatt vagyok, megérdemel egy ötöst. Valamikor a 80-as években is láttam, akkor is megmaradt bennem.

Ez egy remek film, és ma aktuálisabb, mint valaha. Attól tartok, ma is sokan sorbaállnának egy ilyen "boldogító" agyműtétért, talán még azt se bánnák, ha ezután a kedvenc műsoraik a reklámok lennének a tévében. Hisz a reklámok világa olyan színes és vidám, tökéletesen tükrözi az ő lelkivilágukat a műtét után. Lehet, hogy jobb, ha az ember egy kicsit idióta, de meglátja az élet szépségeit, és tud örülni annak, amije van.
A film a fiatalon elhunyt főszereplő, Patrick Dewaere halála után egy hónappal került a mozikba. Talán rajta is segítehetett volna egy ilyen agyműtét, de sajnos a film történetével ellentétben a valóságban az öngyilkossága sikeres volt. Kár, hogy nem ragadta meg a film üzenetét, amit ő maga mond el egy monológban a történet keretében, miközben egy tolószékben ül: "Nem azt nézem, amim nincs, hanem azt nézem, amim van."
Jó film, érdemes megnézni!