offerus

Regisztráció: 2016. november 30. (4 év)

Bemutatkozás

"Mindegy mit mondunk magunkról az számít mit mond rólunk a KT"

Profil a rendelkezésre álló adatok alapján:

Saját bevallása szerint férfi, született 1964-ben, lakik Budapesten. 2016 decembere óta rendszeres látogatója az oldalnak. Kb. évi 150-200 filmet osztályoz. Egy bejegyzésben utalt rá, hogy a rendszeres filmnézést 2012 körül kezdte. Ezt a sebességet feltételezve jelenleg kb. 1200-1300 filmnél járhat. A taggá válása előtti filmeket jellemzően nem osztályozza. Érdeklődése sokrétű, bár úgy tűnik, hogy jobban szereti a szerzői filmeket, mint a közönségfilmeket (saját szóhasználatában bekapcsolódós, illetve kikapcsolódós filmek). Eddigi tagsága nagy részében hallgatott, csak osztályzataiból lehetett tudni, hogy létezik (a törzstagságot így is kiérdemelte). 2019 júliusa óta írogat is, értékeli egy-egy filmjét. Ezt mintha kísérletnek szánná. A kommentelés szabályait betartja, de a kereteit igyekszik tágítani. Sejthető, hogy az imdb-n szocializálódott, az oldalra való hivatkozások, a kommentek ott szokásos hosszúsága erre utalnak. Igyekszik a kommentjeit személyessé tenni, de hasznosnak gondolt külső információkat is szeret beilleszteni (ezeknek a forrására korrekten hivatkozik). A korszakokat tekintve horizontja a filmművészet bő évszázados története. Ízlésében még az európai filmek dominálnak, második helyen az amerikai kontinens filmjei, de egyre több keleti film kerül érdeklődése fókuszába. Osztályzatai valamivel engedékenyebbek a KT átlagánál. Inkább kedvet szeret csinálni másoknak a neki tetsző filmekhez, mint elvenni a kedvet a neki nem tetszőktől. Ha hozzászól az oldal működéséhez, azt igyekszik konstruktívan tenni. A filmek forrásait illetően a régi iskolát követi: lemezeket gyűjt (emiatt valószínűleg nem is nagyon engedheti meg, hogy neki nem tetsző filmek kerüljenek a gyűjteményébe, a beszerzés, szállítás, tárolás nem olcsó). Néha így is sikerül mellényúlnia. Offline filmes irodalmat is olvas. Anyanyelvén kívül ért még angolul. Nem szakmabeli, a lelkes amatőrök közé tartozik. Ez meglátszik időnként a filmes szakkifejezések bizonytalan használatában. Alapvetően ártalmatlan.

Jelentés lezárva 2019.10.12.

4 2020-11-19 4,3
Beoning
Gyújtogatók
4 2020-11-17 3,9

Nem láttam még ilyen szép háborús (háborúellenes?) filmet. És nem nevettem még ennyit rajta.

Külön érdeme, hogy oroszok készítették. A sok szovjet/orosz háborús film után – két generáció elmúltával már itt volt az ideje egy ilyen önreflexiónak, de még így is meglepő. A sok díja közül az egyik a Dialog Award – mintha ennek a filmnek találták volna ki.

Nekem külön élmény volt, hogy az ezt megelőzően látott és eléggé megterhelő Kokszongi sirató után - ahol a fekete mágia alkalmazásával hullottak az emberek - itt a fehér mágia segítségével tért vissza a főhős az életbe.

2020-11-10 21:51:18 Pilátus (2020) offerus (4) #14

„Mindene megvolt, mégis azt érezte: kirabolták”

Nagyon vártam ezt a filmet, a bemutató napján meg is néztem. Megfogott, de azért akkor lett egy kis csalódás is bennem. Sok erőssége van a filmnek, ahogy leírtátok és ahogy az eddigi díjak jelzik is. Valamennyire ismerve Szabó Magda stílusát, szövegeit a negatív főhős, az orvosnő karaktere, reakciói, a következetes ’lelketlen szeretet’ nekem eltúlzottnak tűnt. Helyenként mintha már thrillerbe hajlott volna emiatt a film. Miért? Valóban ezt a karaktert alkotta meg az író? Azóta meghallgattam az eredeti művet is hangoskönyv formájában (egyébként az Izát játszó Györgyi Anna olvasta fel és mivel a regény legtöbbször az anya nézőpontjából íródott, kifejezetten érdekes volt a két alkotás összevetése). Bár az irodalom többnyire előnyben van e tekintetben, a karakterábrázolás a regényben sokkal kifinomultabb, Iza viselkedése ott inkább sajnálatot, míg a filmben inkább értetlenséget, illetve elutasítást váltott ki. Lehet elmélkedni a pokolba vezető útról, meg arról, hogy mindenki úgy szeret ahogy tud. Ettől a döccenőtől eltekintve szerintem rendben van a film. Tegnap este újra megnéztem és egyelőre – maradt a négyes.

2020-11-04 20:16:57 [JÁTÉK] offerus #44663

7. A vihar kapujában?

2020-10-29 12:47:00 [Általános fórum] offerus #8835

Arra a tapasztalatra gondoltam, hogy ha egy társaságban csak férfiak vannak jelen, más irányú/stílusú tud lenni a beszélgetés, mintha mindkét nem képviselteti magát. Nyilván ez inkább offline összejövetelekre érvényes, de azért talán van kihatása a virtuális térben folytatott 'beszélgetésekre' is.

előzmény: caulfield (#8829)

2020-10-29 10:54:27 Arirang (2011) offerus (4) #1

Véletlenül került utamba ez a film. Azt hiszem, aki megnézi, máshogy fog tekinteni Kim Ki-duk filmjeire. Bár szépen megmutatja azt a félnomád életet, amelyet a rendező három évre választott magának, amikor leállt a filmezéssel, mégsem egyszerűen dokumentumfilm, inkább (ön)terápiás film. Nem csak a külső történések, de a belső világban lezajló változások dokumentálása is. Apropója egy konkrét esemény volt: egy majdnem halállal végző baleset a legutolsó filmjének forgatásán, amely kiváltója lett egy élet-közepi válságnak.

Angol felirattal itt.

2020-10-29 10:35:36 [Általános fórum] offerus #8828

Számomra ez a tegnapi nap kommentje volt. Alig négy évesként nekem sincs nosztalgiám, viszont ha nem lenne jellemző az a ’kulturált normális hang’, amire zéel utalt, akkor valószínűleg nem jöttem volna ide/már nem lennék itt/nem kezdtem el volna kommentelni.

Ami pedig a női hangot illeti, nekem is az a szubjektív érzésem, hogy erősödik, aminek örülök. Nyilván cucu príma statisztikákat tudna erről csinálni. A női jelenlétnek annyiból is pozitív hozadéka lehet, hogy ilyenkor többnyire a férfiak is jobban visszafogják magukat.

Kris Kristofferson (Alice már nem lakik itt)
Hazel O’Connor (Üvegtörők)
Földes László (Agitátorok) - hogy legyen egy hazai is

2020-10-27 20:31:16 Pilátus (2020) offerus (4) #4

Most olvastam (bár nem mostani hír): a filmet beválogatták a legjobb idegennyelvű filmnek járó Golden Globe-díjért versenybe szálló alkotások közé.

2020-10-25 20:31:21 [JÁTÉK] offerus #44340

10. Tavasz, nyár, ősz, tél... és tavasz ?

2020-10-25 19:58:37 Bakha satang (1999) / Mentolos cukorka offerus (5) #2

Három felől is jöttek felém a koreai filmek a napokban: KT tagok privát ajánlásai alapján (ezúton is köszönöm); tomside alábbi kommentje is kitűnő felvezetés volt, szeretem ezt a fajta elemzést; illetve a film nézése közben érkezett meg a Criterion ajánlója 12 filmmel az 1998-2009-es időszakból (mindegyik film fent van amúgy a KT-n). Eddig a dél-koreai filmek szó szerint az utolsó helyen voltak a listámon, mindössze 5 filmet láttam, azokból is az egyik Pálfi Györgyé (nyilván valami kooperáció). A filmek számomra egy-egy földrajzi térség, illetve kultúra felfedezésének is eszközei, ha már személyesen nem is tudok oda eljutni. Ezt a bő filmtermésű országot sem hagynám ki a világ körüli utazásból. Ami eddig visszatartott, az talán a sok erőszakos jelenet az itteni filmekben. Persze lehet, hogy ez csak előítélet. (Igazából csak az öncélú erőszak zavar). Ebben a filmben a helyén volt minden. Azóta összeszedtem pár dél-koreai filmet az értékeléseitek alapján. Megpróbálom a javasolt időrendi sorrendben nézni a filmeket, főleg, ha hozzájuk is tudok majd jutni.