gyengeandras

Regisztráció: 2015. február 8. (4 év, 8 hónap)

Rendezők: Charles Chaplin

4 2018-02-16 3,8
Kincsem

2 2018-02-04 3,3

2018-03-06 14:41:42 Örök tél (2018) gyengeandras (3) #24

Mint film nem több gyenge közepesnél, vagy néha még az alatt.
Ami az értékét adja az a témaválasztás. Bár szerintem ezzel is elkésett vagy huszonöt évet. A vélemények azért szórnak ennyire, mert ma sincs "kibeszélve", milyen is volt a mi kollektív történelmünk a XX. században: Horthy és Kádár, a tettő között a háború magyar és német fasisztákkal, holokauszttal, és persze Rákosi, 56 meg az oroszok.
Nem baj hogy elkészült a film, mert hiánypótló. Igaz ugyan, hogy a sok sablonos, hamisan csengő párbeszéd és giccses jelenet (pl. az idegen ország helyett én inkább a madárfüttyös kis falumat választom, mégha azt a szentendrei skanzenben, vagy valmi ilyen helyen forgatták is!) nemigen tudja hitelesen közvetíteni az üzenetet a fiatalabb nézőknek.

2018-02-23 12:34:18 Családi tűzfészek (1979) gyengeandras (4) #37

Ez egy nagyszerű film arról, hogy "amikor már minden szívdobbanásnak ára van" hogy siklik félre az emberek élete. De miért lehet ez még ma is aktuális? 1977 (tanácsrendszer) több mint negyven éve volt. Csak annyi a fejlődés, hogy a széthullott családokból lakás nélkül maradottakat ma homlesseknek nevezzük. Nagy dilemma, hogy a rendszerben, vagy bennünk emberekben van-e a hiba!

2018-02-22 13:57:20 [Filmet keresek] gyengeandras #2251

Egy filmet aminek csak a sztoriját tudom felidézni de sajna a címére nem emlékszem.
Kicsit sci-fis a történet meg olyan "holivudijas" de alapvetően igen elgondolkoztató: egy rettenetesen száraz év után az afrikai fickó elindul a falujából gyalog és hamarosan éhezők milliói csatlakoznak hozzá, hogy eljussanak Európába és ott a gazdagok háza előtt haljanak éhen. Az ENSZ meg mindenki más tehetetlen és végül a spanyol tengerpartra átkelve megérkezik a tömeg, ahol a kivezényelt fegyveres határőrizet iszonyú vérengzést visz végbe. Nincs happy end !

2018-02-22 13:49:43 Marat/Sade (1967) / Marat halála gyengeandras (5) #3

Mint film (is) felejthetetlen élmény! Az üzenet? Talán az a legmarkánsabb, hogy a diktatúrák elleni forradalmak valahogy mindig diktatúrához vezetnek. Nem egy optimista világkép, de talán épp ezért alkalmas arra, hogy elgondolkodtasson, felrázzon, és esetleg cselekvésre ösztönözzön. És miért pont elmegyógyintézet? Hiszen ezek mi vagyunk! Tessék csak tükörbe nézni!

2018-02-16 11:48:46 The Square (2017) / A négyzet gyengeandras (4) #30

A főhős (kurátor!) úgy tekint a négyzetre, mint műalkotásra, mint a kavicskupacokra, amiket a takarító véletlenül elsodort: egyikben sem hisz ! A művek un. üzeneteit, mint betanult, társadalmilag elvárt erkölcsi szlogeneket mantrázza. Szolidaritás, egyenlőség, tisztelet, tisztesség, stb. A valóság dzsungel, a nyers erőszak világa. A polgár, aki nem egy Rambó vagy kung-fu bajnok, elmenekül az erőszak (vagy fenyegetése) elől, s ha már nem tud kitérni, minden felhalmozott frusztrációját irracionális kegyetlenségbe fordítja. Erről szól a „majom-ember” a fogadáson jelenet vége, amikor a tömegben elhangzik, hogy „öld meg”! Az esetek többségében (a hétköznapi konfliktusokban) azonban a polgár, ha a bűnnel vagy erőszakkal találkozik és az állam nem védi meg, vagy gyáván elfut, vagy gyámoltalanul áldozattá válik. Mindkét esetben az utána feltoluló bűntudat, düh, és undor felülírja a krisztusi elveken nyugvó társadalmi szabályokat, közmegegyezést. A megsértett polgár valóban azt kívánja, hogy az őt fenyegető vagy megtámadó lények szűnjenek meg, pusztuljanak: robbanjanak fel a négyzet közepén (ironikusan a társadalmi igazságosság terében). Ilyen összefüggésben egy pesti aluljáró is négyzetnek tekinthető!
A film mégis igyekszik optimista lenni. A társadalmi csoportoknak, vagy inkább az oda tartozó egyes embereknek bátran egymás szemébe kell nézni. El kell menni a másikhoz és szemtől szemben kiállni az igazunkért vagy éppen a bűnbocsánatért. Ezt tette a meggyanúsított kisfiú és végül maga a kurátor is.

2018-02-04 18:39:52 Kincsem (2017) gyengeandras (2) #35

Nem, nem ! Ez így csak egy nettó giccs, jó sok pénzért. A látvány és kosztümök hollywoodi imitációja sem feledteti, hogy nincs benne semmi ami miatt a film, mint művészet létezik. A jó magyar és rossz labanc szembenállás, sírva vigadás, dzsentri romantika és hasonló toposzok csak rontanak a dolgon. Kár volt rászánni annyi pénzt és nekünk időt hogy megnézzük!

Rorschah-al èrtek egyet. Ez egy fàrasztòan gyenge film! Az un.mondanivzlòja igen csak lapos ès mèg bosszantòan suta mòdon is van bemutatva. Az erőszak jelenetek öncèluak ès mesterkèltek a köztük lèvő hosszù, unalmas rèszeket nem tudjàk ellensùlyozni. Az orosz szàl röhejesen sematikus ès az elmondott szövegek legfeljebb ha 20%-ban talàlkoznak az orosz nyevvel!
Nem csak a Faun labirintusàhoz, hanem egy elvàrhatò, tisztes szìnvonalhoz kèpest is csapnivalò a film!

2018-01-18 09:55:45 Sátántangó (1994) gyengeandras (5) #56

A hosszúsággal pont az a gond, hogy szinte lehetetlen a filmet "egy szuszra" megnézni. A regényt akár több napon keresztül, megszakításokkal olvashatod, de a film, mint műfaj egy tagból álló, egyidejű élmány. Tarr Béla is érezhette ezt mert valahol a film felénél (vagy inkább később) beiktatott egy szünet feliratot is. /igaz a konyhába kimenni sörért bármelyik hosszú snitt latt is simán lehetséges...:) /

Nekem a narrátoros részek voltak néha kicsit erőltetettek. Mintha Tarr nem találta volna a képi kifejezést Krasznahorkai összekötő szövegeihez. Ezzel együtt a film szerintem zseniális!

Lehet hogy már másfél éve senki nem nézte meg a filmet. (Az utolsó komment 2016 szeptemberi!) Pedig most (megint) sok-sok üzenettől terhes alkotás...

2016-12-27 23:58:24 Arrival (2016) / Érkezés gyengeandras (3) #49

Szerintem is blöff! Nem értem az üzenetét. Mi van? Azért fontos ajándék (fegyver) a nyelv, mert ennek segítségével megértik egymást az emberek és végre nem gyilkolásznak, hanem összefognak? Mekkora egy primkóság már ennyi mondanivaló egy ilyen kaliberű (-nek mondott) filmtől? Vagy tényleg nem látok a szememtől és ennél sokkal több van benne?