Újpest Ostora

Regisztráció: 2014. december 14. (2 év, 1 hónap)

Bemutatkozás

"...Köpet korom óta a lököttek között van a helyem
Néha hetekig csak csukott szemmel közlekedem
Végigszövegelem az utam, miközben közeledem
Önmagam felé..."

----

Kritikusi énem pedig itt ébred öntudatra: Retrun To Holy Mountain

Rendezők: Alejandro Jodorowsky, David Lynch, Ethan Coen, Jim Jarmusch, Joel Coen, Luis Buñuel, Martin McDonagh, Nicolas Winding Refn
Színészek: John Cleese, Mads Mikkelsen, Steve Buscemi

5 2017-01-05 4,7
I mostri
Szörnyetegek
5 2017-01-03 4,3

Nyilván nem nekem készült, de ezt figyelembe véve sem érzem, hogy a nosztalgiavonat fénysebességbe kapcsolásán kívül lenne más mutatvány a filmben.

2017-01-06 17:56:07 Hype! (1996) Újpest Ostora (4) #4

Igen, itt található. Tényleg korrekt munka, élvezet volt nézni. Képi megoldásaival, vágóképeivel is szépen illeszkedik a grunge atmoszférájához. Több számomra ismeretlen banda is felkeltette az érdeklődésemet, úgyhogy hálás lehetek a filmnek. A színtér kialakulásáról szóló résznél mondjuk elbírtam volna, ha valamivel mélyebbre megy, és a legnyilvánvalóbb motivációkon kívül más is előkerül. Noha jobban szeretek személyes élményekből tájékozódni, itt talán nem ártott volna több külső nézőpont. Ami viszont nagyon jól lett bemutatva (bár néha önismétlően), az a szubkultúra és a mainstream találkozásának ellentmondása, tehát az a bizonyos "hype". Meredek, hogy a seattle-i favágók flanel ingjei a divatvilág kifutójáig is eljutottak, de hát ilyen ez a popszakma...

előzmény: necksprain (#3)

A sznob nem pejoratív? Ilyet még nem hallottam.
Alapvetően egy őszintétlen szemléletet takar a jelző. Amikor nem meggyőződésből szeretsz/utálsz egy filmet vagy bármi mást, hanem azért mert bizonyos körökben is így ítélik meg. De ezeknek a köröknek soha nem lesz teljes értékű tagja a sznob, ahhoz önálló vélemény is kellene.

2017-01-02 08:49:03 Valgaften (1998) Újpest Ostora (5) #3

Nagyon intelligens humorral mutatja meg, hogy hogyan eshet valaki saját értékrendjének csapdájába. Annyira túllihegi a tag a toleranciát (szerinte rasszizmus csak hazai sört inni), hogy az végül megbosszulja magát. Alapvetően hasonlókat gondolok, mint a főszereplő, de ennél nagyságrendekkel lazábban kell létezni a világban - akkor is, ha sok gyűlölködő barom keresztezi az utadat. A végén azért csak felpattintja a Carlsberget ő is, nagyon helyesen! :D Anders Thomas Jensen és Ulrich Thomsen párosa itt is totál ütődött volt már, a szó legnemesebb értelmében.

2016-12-30 11:00:37 American Hardcore (2006) Újpest Ostora (5) #4

Tény, hogy elég sűrű az információ-áradat, de az mindenképpen erénye, hogy egy viszonylag jól körülhatárolható zenei közegen belül marad, és annak tárgyalja különböző aspektusait. Ezért talán kívülállók is összerakhatnak belőle egy koherens képet maguknak. A Hype!-ért meg köszönet, nekem valónak tűnik, pótolni fogom.

előzmény: necksprain (#2)

2016-12-29 17:01:43 American Hardcore (2006) Újpest Ostora (5) #1

A kedvenc dokumentumfilmem. A koncertfelvételek csodálatosan visszaadják a Reagen-korszak Amerikájába betagozódni képtelen srácok minden dühét. Az interjúkban pedig szerencsére megszólal kb. mindenki, aki tett valamit az amcsi hardcore punkért, és nem kardigános kritikusok pofáznak arról, amiről csak annak lehet fogalma, aki átélte. A jó sztorik mellett néha egészen mély dolgok is elhangzanak. Ez a film megmutatja, hogy a punk az egyik legönreflexívebb szubkultúra, az interjúalanyok minden fellengzősségtől mentesen mesélnek arról is, hogy mikor és miért üresedett ki ez az egész. Ekkor kezdtek sokan új utakat keresni, mint pl. Ian McKaye (Minor Threat) a zseniális Fugazi megalapításával. Szóval az energia nem veszett el, csak átalakult. Akit kicsit is érdekel a téma, annak kötelező!

Azóta is hősünkkel együtt zsugorodom. Bele az univerzumba. Ínyencek ki ne hagyják!

2016-12-28 12:12:32 Eraserhead (1977) / Radírfej Újpest Ostora (5) #35

Egyelőre letaszíthatatlan a toplistám trónjáról. Bármikor nézem, úgy folyik össze bennem menny és pokol másfél órára, hogy azt sosem fogom teljesen megérteni. Hiába fojtogató olykor az atmoszférája, felemelő, ahogy beenged oda. Lynch már itt mindent elmondott. Valójában ennek az esszenciáját gyurmázta legtöbb későbbi művében is. És ezzel nincs is semmi baj, mert az itt elénk tárt misztikum kimeríthetetlen forrás.

Tényleg gyönyörűen bontja le a vadnyugat alfahímjeinek ideálképét. A meghasonlott, de tartását el nem vesztő Jimmy Ringo érteti meg velünk, hogy ha akkor szépnek is tűnhettek a pisztolyropogásos évek, egy tapasztaltabb ember nézőpontjából semmi magasztos nincs benne, sőt... A fináléban pedig a természet körforgásának rendje szerint lép az új """"hős"""" a régi helyébe, hogy benne is lejátszódjon majd ez a folyamat. Jimmy bukása pedig azt üzeni, hogy hiába talál valaki belső békét, feloldozás nem mindig jár vele.

Ez aztán megerősítette bennem, hogy reményteli érzésekért ne az ausztráloknál kopogtassak. :D A mottót nálam a fehéreknek dolgozó bennszülött (David Gulpilil) mondta ki: "Furcsák vagytok, ti fehér emberek!" De számtalan mondat ragadt meg a fejemben, nagyon átélhető a párbeszédek nyers stílusa. Azt hiszem, nem láttam még erősebb neo-westernt. Bár, a Dead Man jobban tetszett, de az azért kitágítja a műfaj kereteit rendesen. Ez a film pedig csak felhasználja az elődök legjobb tulajdonságait, és gyúr belőle valami frisset, brutálisat és mégis hagyományosat. Nick Cave és Warren Ellis mesteri zenéire pedig a "telitalálat" enyhe kifejezés!