ifj. Ó. Posszum

Regisztráció: 2014. április 8. (7 év, 9 hónap)

Bemutatkozás

A filmnek nyelve van, azáltal szólal meg.
Egy szuperprodukció során sem szabad megelégedni egyetlen egy szóval. Olyan, mintha egy ember az egész élete során csak egy mondatot tanulna meg és csak azt ismételgetné.
Unalmas lesz majd idegesítő.
Beszéljen a film a saját nyelvén!

Rendezők: Adriano Celentano, Federico Fellini, Jancsó Miklós, Paolo Sorrentino

Egy ház, három család
5 2022-01-22 3,6
Luca

5 2022-01-21 3,8
A legjobb dolgokon bőgni kell
Things Worth Weeping For

Eternals
Örökkévalók
4 2022-01-15 3,0

2022-01-22 12:06:39 [Vapiti 2021] ifj. Ó. Posszum #62

A Külön falkán meglepődtem. Öröm. (Nem láttam még, akarom nagyon!)

2022-01-22 11:50:03 Tick, Tick... Boom! (2021) ifj. Ó. Posszum (1) #12

Igen és ezt már Az ártatlanok kapcsán is kifejtettem, hogy mi lehet itt az alapvető gond. Nem, tényleg nem állított olyat, amit a spoileres részekben írunk. Ki is kapcsoltam volna, ha állít ilyet vagy olyat :D
De, ha végig nézed a filmet, és azt az időszakot, amit a film bemutat, a csávó így élt, a barátnőjével, a munkájával, a barátaival, stb. Halogat, stressz helyzetbe keveri magát. Ez ide vezethet...

Kérdezek egyet, egy banális példán keresztül. Van egy film, aminek a főszereplője egész életében hazudik. Megkeseríti ezáltal a saját és környezete életét is. A főszereplő felismeri a helyzetet, de már annyira beleivódott ez a mechanizmus, hogy nem képes változtatni. A film pozitívan zárul, a főszereplőnk a hazugságait használja fel megmentő fegyverként és hazugságokkal fogja megmenteni saját magát és a környezetét is a bajtól. Legitimizálta ez a sztori a hazugságot vagy sem?

2022-01-22 11:07:29 Tick, Tick... Boom! (2021) ifj. Ó. Posszum (1) #10

"Számomra az, hogy Larson halogatott, majd az utolsó pillanatban mégis összejött neki és megkapta a jutalmát, nem más, mint az egyik legősibb filmes sablon, amelyben a forgatókönyv azért gördít akadályokat a célját elérni próbáló főhős útjába, hogy nézőként még jobban izgulhass, majd vele együtt örülhess, amikor azok elgördülésével végül mégis elnyeri jutalmát. Ez egy sima, ártatlan, klasszikus játékfilmes húzás"
Nem is a filmmel, ezzel a szokásos sablonnal van gondom. Borzasztóan káros húzás.

A stressz helyzeten alapuló munkamódszer bizony nagyban hozzájárul komoly megbetegedésekhez, ezt nem képzelem bele, ez így van. Akkor vagyok aktív, ha szorít az idő, ezért ilyen helyzeteket generálok, hiszen csak ebben tudok működni. Ebbe beletartozik pl. a halogatás, ami a filmben is elég erősen jelen van.
Amikor vége lett a filmnek, rögtön az volt a konklúzióm, hogy szegénynek ilyen életmód mellett (nem a bulizás) eléggé borítékolható volt a rövid élet.
És akkor itt lettem dühös, hogy ez a sztori fürdik egy szirupos cukormázba és kap felmentést az ihlet romantikájára hivatkozva. Hát jól van, éljen a múzsacsók, meg a korai fűbeharapás.

Nekem az egyik Vapitis filmem lett volna, ha lehetne rá szavazni.
Ezért akartam ellenvéleményezni, amit írsz, írtok, hogy nekem mi miatt nem ütötte ki a biztosítékot. Sőt, volt nagyon is erős filmélmény. Aztán mikor elolvastam a spolieres részt, megértettem, mi a gond.

"Ha egy rendező az átlagnál durvább erőszakot kíván használni egy drámai elemekkel is operáló filmben, akkor elvárom, hogy azt konkrét céllal alkalmazza a film központi üzenetének tolmácsolására, illetve abba történetileg is kösse bele szervesen."

Központi üzenet tolmácsolása. Itt a baj. Régen el lenne b*szva minden, ha bármilyen művészeti alkotásnak központi üzenetet kéne tolmácsolnia. Bár nagyon efelé haladunk.

Sztem pont akkor mennek nagyon félre a dolgok, ha a film, és esetünkben De uskyldige is át akarna adni egy üzenetet. Akkor meg propagandát kiáltana mindenki.

Nem csinál mást, csak vesz egy popkultúrában agyon rágott, műfaji toposzt - szuperhősös identitás filmek - és megkeveri egy tucat pszichoanalitikus elmélettel és persze pszichológiával. Aztán szevasz, jöhet a kódolás, a néző következik.

De, hogy ne tűnjön úgy, hogy a levegőbe beszélek, csak leírom, mi az, ami miatt igen is baromi jó film és egyáltalán nem öncélú.
Az összes gyerekkarakter kitaszított, perifériára szorult figura (autista lány, frissen költözött, magányos kislány, pigmenthiányos kislány, alkoholista anyával élő kisfiú, stb.) Mind a körülmények áldozatai. És veszettül dühösek. Mert kiszolgáltatottak. Mi lesz akkor, ha erőt kapnak? Építés vagy rombolás? Nagyon kicsin múlik, hogy melyik fél győz.
És igen, minden a gyerekkorba kezdődik, és, bizony, ott van a gonoszság is. Jelen van, a jóra törekvéssel együtt. Ez minden archéja.
És ebből én kiolvasok egy nagyon dühös korleletet akár klímaszorongásról, akár a társadalmi elnyomásról, akár multikulturális közösség szorongásáról.
Mert a film hála a jó égnek nem akarja a számba rágni, mit látok, hanem mankókat ad és kérdez. Ez lenne a dolga.

És Mikkey, igen nekem is rögtön eszembe jutott Csáth.

2022-01-21 00:38:16 [Vapiti 2021] ifj. Ó. Posszum #50

Csak változott a végére a lista, célegyenesbe feljöttek a magyarok. Szerettem volna látni nem színész hangon beszélő színházi színészeket a magyar filmben.
Láttam. Szavaztam is.

Arany Vapiti
Annette (Leos Carax)
Természetes fény (Nagy Dénes)
Spencer (Pablo Larraín)

Ezüst női
Huzella Júlia (A legjobb dolgokon bőgni kell)
Rainer-Micsinyei Nóra (A legjobb dolgokon bőgni kell)
Walters Lili (Űrpiknik)

Ezüst férfi
Adam Driver (Annette)
Mads Mikkelsen (Druk/Még egy kört mindenkinek)
Szabó Ferenc (Természetes fény)

Ránéztem Seberg interjúkra, mert furának tűnt, hogy Stewart-nak úgy jár az arca, mint egy ugrálóvár egy raplaknyi gyerekkel.
De nem, Sebergnek nem volt egy másodperc nyugta sem. Baromi jól megcsinálta Kristen Stewart, baromi jó színésznő.

2022-01-10 07:32:15 [Vapiti 2021] ifj. Ó. Posszum #35

Nagyon erős év volt. Az Annette tartotta magát, de ahogy Ugor írtad lejjebb, filmnézésenként változott a lista.

Arany Vapiti
1. Robin Robin (Vörös, a vörösbegy) Az Aardman új csodája.
2. Annette (Leos Carax)
3. Nomadland (A nomádok földje) / Chloé Zhao
4. The Lost Daughter (Az elveszett lány) / Maggie Gyllenhaal
5. De uskyldige (Az ártatlanok) / skandináv művész X-men gyerekekkel
6. Spencer (Pablo Larraín)

Ezüst női
1. Alva Brynsmo Ramstad (A De uskyldige/Az ártatlanok)
2. Rakel Lenora Fløttum (A De uskyldige/Az ártatlanok)
3. Mina Yasmin Bremseth Asheim (A De uskyldige/Az ártatlanok)
4. Frances McDormand (Nomadland/A nomádok földje)
5. Jessie Buckley (The Lost Daughter/Az elveszett lány)
6. Sally Hawkins (Spencer)
7. Olivia Colman (The Lost Daughter/Az elveszett lány)
8. Kristen Stewart (Spencer)

Ezüst férfi
1. Sam Ashraf (A De uskyldige/Az ártatlanok)
2. Adam Driver (Annette)
3. Mads Mikkelsen (Druk/Még egy kört mindenkinek)
4. Nicolas Cage (Pig)

Őszintén. Ha egy Gyűrűk ura végigzsebelhette az Oscart, akkor egy Marvel film miért ne?
Mi az oly nagy filmművészeti különbség A király visszatér és mondjuk az Infinity War között?

2022-01-08 08:48:08 [Vapiti 2021] ifj. Ó. Posszum #33

Köszi szépen. Bepróbáltam, mint kutya a tűzcsapot.
Sajnálom a The Lost Daughtert, de ez van.

előzmény: cucu (#26)

2022-01-07 18:11:31 [Vapiti 2021] ifj. Ó. Posszum #23

Kérdés!
Szegény The Lost Daughternek esélye se volt, hogy jelölhető legyen a december 31-i Netflix premierrel. De gyorsan, pár nap alatt elérte a 20 szavazatot.
Így járt és kész, vagy lehet kérni, hogy jelölhető legyen? Vagy a szabály a szabály?