Ágó

Regisztráció: 2005. december 1. (11 év, 3 hónap)

Bemutatkozás

A Magyar Katolikus Rádió Pereg már a film című műsorának szerkesztő-műsorvezetője vagyok.

Rendezők: Alexander Petrov, Brad Bird, Christopher Nolan, David Fincher, Franco Zeffirelli, Giuseppe Tornatore, Hugh Hudson, James Cameron, John Lasseter, Martin Scorsese, Milos Forman, Miyazaki Hayao, Pete Docter, Richard Attenborough, Robert Zemeckis, Steven Spielberg, Terrence Malick, William Wyler, Zhang Yimou
Színészek: Amy Adams (III), Audrey Hepburn, Ben Kingsley, Buster Keaton, Casey Affleck, Christopher Plummer, Colin Firth, Daniel Day-Lewis, Debra Winger, Ed Harris, Emma Thompson, Gary Oldman, Gregory Peck, Jeremy Irons, Jessica Chastain, Jim Broadbent, Jodie Foster, Joseph Fiennes, Judi Dench, Julie Andrews, Kate Winslet, Ken Watanabe (I), Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Michael Caine, Morgan Freeman, Naomi Watts, Roberto Benigni, Robin Williams, Sean Connery, Sissy Spacek, Tom Hanks, Whoopi Goldberg
Műfajok: animáció, dráma, musical, rövidfilm
Országok: amerikai, angol, ír, lengyel, olasz
Korszakok: '90-es évek

Stefan Zweig: Búcsú Európától
4 2017-03-13 ?
Fargo

5 2017-03-12 4,2
"Mint mi közülünk egy..."

4 2017-03-10 ?

2017-03-29 19:37:43 [A filmtörténelem legjobb jelenetsorai] Ágó #285

Ezen jót mosolyogtam. :)

Jó kis film ez, bár azon nagyon meglepődtem, hogy látványtervezői(!) Oscart kapott. Az egész film irodákban, szobabelsőkben és egy parkolóházban játszódik. Semmi "pláne" nincs benne, bár nyilván jó dolog, hogy kortárs látványtervezőknek adtak aranyszobrot, úgyis olyan ritkán kapnak. Csak mégis... abban az évben volt egy Casanova, egy Logan futása és egy Utolsó filmcézár.
Emlékszem, erről pár éve vitáztunk valamelyik fórumon. A kortárs látványtervezőknek általában esélyük sincs a kosztümös, történelmi filmek stábjával szemben. Ugyanakkor fontos, hogy az ő munkájukat is elismerjék, ami kevésbé látványos, de ugyanolyan alapos.

Csak sikerült így a végére odapakolni a leggyengébb részt. :)

2017-03-27 15:20:09 Silence (2016) / Némaság Ágó (5) #45

Ok. Rendben. Legyen így. Csupán annyit akartam felvillantani, hogy előtte és utána (a végén) sem fekete-fehér a kép. Szerintem.
Érdekes, amit írsz, caulfield! Köszi!

Nem. Cate Blanchett narrál végig.

2017-03-27 01:29:54 Silence (2016) / Némaság Ágó (5) #42

Már hogyne kéne, persze, hogy van benne logika is, ilyet nem is mondtunk, csak azt, hogy nem az az alapja. :)
Továbbra is ugyanazt tudom mondani. Rodrigues a végén külsőségek, ereklyék, eucharisztia, meg minden nélkül marad kapcsolatban Istennel. Ennek jele az utolsó jelenet. Ebben szerintem semmilyen gyáva húzás nincs. Ami pedig a keresztény értékeket illeti: Rodrigues korábban sem teljesen keresztény módon viselkedik, többször arrogáns, lenéző, vagy épp társát sodorja bajba. Persze, hogy közben törekszik a hite szerint élni... csak nem mindig sikerül. Azt akartam ezzel írni, hogy szerintem egyáltalán nem olyan a váltás, hogy eddig keresztényként él, aztán huszárvágás és utána meg nem. (Meg ez egyébként sem így működik.) Nyilván a fő problémád az, hogy mintha Scorsese azt sugallná, hogy áh, semmi gond, megtartotta a hitét, az a lényeg... mindegy is minden egyéb külső tényező. Ez szerintem inkább kérdésként lebeg ott az utolsó jelenet fölött. Nem éreztem, hogy hőssé emelné Rodrigues-t. Lényegesebbnek látom, amit az utolsó percekkel mond Scorsese, éspedig hogy nincsenek erősek és gyarlók, bátrak és kichijiro-félék, hanem időnként mi is kichijirók vagy júdások vagyunk. Rodrigues is milyen hosszú utat jár be, mire végre tényleg meg tud bocsátani Kichijirónak.
A kérdésetekkel kapcsolatban:
a könyv egy holland kereskedőt említ, pontosabban a naplórészletét. Ebben az szerepel, hogy egy kereskedőtársánál kegytárgyakat találtak, minek hatására őt és azt, akinek eladta a kegytárgyakat, lecsukták. Meg később, hogy kitiltották. De azt már egy másik részletből lehet csak kikövetkeztetni. Ennyi szerepel. Illetve az, hogy Hollandia erre úgy reagált, hogy legközelebb már nem vittek Japánba kegytárgyakat. Ennyit lehet kisilabizálni belőle, elég kurtán van megfogalmazva. Ebből én arra következtetek, hogy a kereskedő életben maradt, hogy mit tettek vele, nem tudjuk meg a könyvből.

2017-03-26 03:33:03 Silence (2016) / Némaság Ágó (5) #35

Én azt mondom, hogy mindeközben a hite simán megmaradhatott. Csak soha többet nem beszélt róla senkivel. Magában viaskodott Istennel, akiben hol megingott a hite... hol erősebben, hol gyengébben hitt. (Mint egy komoly megpróbáltatásokat átélő keresztény általában.) Vagy nem maradt meg a hite, csak élete végéig beszélt a csendhez? Ez is lehet. Vagy az is, hogy a tettei messzire kerültek attól, amit egykor helyesnek tartott... de még ez sem jelenti a hittagadást. Csak az ember végtelen gyengeségét. Ezzel csak olyasmit akartam megpiszkálni, hogy aki hisz, az nem fog automatikusan "keresztény értékek szerint élni".
Mert az örök dilemma: a hit baromira nem logika kérdése. :)
De ez már messzire vezet...

2017-03-26 01:49:04 Silence (2016) / Némaság Ágó (5) #33

Afelé mutat, hogy átalakul a hite és az Istenkapcsolata, nem afelé, hogy megszűnik. Szerintem.

2017-03-26 01:34:57 Silence (2016) / Némaság Ágó (5) #31

A lehetőség mindenképp benne van. Ahogy persze az is, hogy hittagadó lett. Nem derül ki egyik sem.
Vagy inkább úgy fogalmazok, hogy nincs leírva egyik sem. Ha a 71-es kizárja, akkor választott egy olvasatot. Scorsese meg egy másikat.
Én egyáltalán nem éreztem ebben nézősimogatást vagy pláne azt, hogy az illene a film addig elmesélt sztorijához. Van létjogosultsága mindkettőnek.

2017-03-26 01:09:54 Silence (2016) / Némaság Ágó (5) #29

A könyvben csak stilizált levelekből lehet bármit kikövetkeztetni a végén, amikben akár az is benne van, hogy Rodrigues hite - egy átalakult, mélyebb, vitázó, személyesebb hit - megmarad élete végéig. De ezt a könyvből nem tudjuk meg, csak egy lehetőségként áll fenn. Scorsese úgymond élt ezzel a lehetőséggel. Számára így folytatódott a történet, belerakta a filmbe ezt a befejezést. Én mégsem érzem, hogy ezzel hibázott volna. Annyit állít, hogy Rodrigues hite megmaradt a haláláig. Ettől még nem lesz térítő vagy elkötelezett. Szerintem legalábbis nem. (Varga Dénes jót írt erről a témáról az origós cikkében.)

Nagyon nem leszek népszerű ezzel, de azt vettem észre magamon, hogy egyre jobban elegem van a mindent csak lebegtető, kizárólag kérdéseket feltevő, "minden mindennel egyenlő", #csaknehogyelköteleződjünk típusú filmekkel. Sokkal jobban értékelem, ha egy filmben érezhető állásfoglalás az alkotók részéről, de az nem lehengerlő, a döntést rám bízzák. Számomra ezt nyújtotta Scorsese is.
De nyilván elfogadom, ha valakinek nem.