convar

Regisztráció: 2012. július 22. (7 év, 4 hónap)

Bemutatkozás

Pár kiegészítés még a kedvenceimről:

- filmek:

1. Pink Floyd The Wall
2. Sin City
3. The Straight Story - Igaz történet
4. Dogville

Csak eddig vagyok biztos a sorrendben, tehát a többi csak felsorolásszerűen:

Féktelen Minnesota (Feeling Minnesota)
Őfelsége pincére voltam
A cigányok ideje
Amerikai szépség (American Beauty)
Rekviem egy álomért (Requiem for a Dream)
Bourne-rejtély/csapda/ultimátum

Egyébként imádom a scifiket is, már-már betegesen vonzódom a műfajhoz. Nagy Terminator fan vagyok, de a Szárnyas fejvadász (Blade Runner), az Alien-ek, és a Predator-ok is alap.

Amiket általában kerülök: a Michael Bay és társai féle popcornokat és a vígjátékokat. Ez utóbbinál kivételt képeznek a "magyaros ízesítésűek". Az Üvegtigriseket pl. nagyon is szeressük! :)

- sorozatok: Twin Peaks, Maffiózók (The Sopranos), TSCC - Sarah Connor krónikái, Drót (The Wire), Sötét angyal (Dark Angel), Dollhouse

- TV műsor: Beugró, Mindenből egy van

- sportág: tenisz, autó-motorsportok

- sportoló: Ayrton Senna forever

- sportolónő: Agnieszka Radwanska, Simona Halep, Ana Ivanovic, Sabine Lisicki, és nem utolsósorban Li Na

- zene: Vaya Con Dios, Bruce Springsteen, Dire Straits, Ghymes, Quimby, Pink Floyd, INXS, The Doors, Led Zeppelin, Deep Purple, Aerosmith, Lenny Kravitz, Sheryl Crow, Santana, Franz Ferdinand, Oasis, Katie Melua, Norah Jones, Faithless, Depeche Mode, Apollo 440, Kosheen

- könyv: George Orwell: 1984, Frank Herbert: A Dűne

Filmes osztályzataim, összegyűjtve:

Szimulátorozom is, én lennék a magyar Grand Prix Legends bajnokság, a HGPLM utolsó bajnoka:

Jelenleg itt versenyzek: http://www.eolc.de/board/open.php?f=member&mID=909 de itt is sokszor indultam: http://freeleo.hu/weekly/?page=Driver&driver=Gabor%20Olah

Indavideo: http://indavideo.hu/profile/convar
Youtube: http://www.youtube.com/channel/UCH9fakOo40rOv7HGvbGc1rQ

Rendezők: Guy Ritchie, Quentin Tarantino, Robert Rodriguez, Woody Allen
Színészek: Ashley Judd, Charlize Theron, Jennifer Connelly, Jessica Alba, Kate Winslet, Leonardo DiCaprio, Michael Madsen, Rudolf Péter, Salma Hayek, Steven Seagal, Summer Glau
Korszakok: alapjában véve nekem nem ettől függ hogy egy film jó-e.

Születési év: 1979

5 2017-07-08 4,3
À l'intérieur
A betolakodó
2 2016-03-31 3,5

Spoileres lesz!!!!!!!!!! előre szólok.

Ennek a Tarantino filmnek is megvannak a maga erősségei, ill. a szokásos, csak erre a rendezőre jellemző szórakoztató stílusjegyei (bár mintha filmről filmre egyre kevesebb lenne belőlük, pl. ebből is hol voltak már azok a tényleg hosszú és egyben sokszor vágatlan, de mégis annyira jó dialógusok amelyek a korai filmjeit jellemezték?), de összességében vhogy nem is tudom……….. eleve azért nem volt ebben a témában 160 perc. Persze a hosszú játékidő is egy tipikus jellemzője Tarantinonak, csak vhogy régebben azért indokoltabbnak érezte az ember. Itt pl. az a Playboy villás jelenet is miért kellett? Mi is történt ott? Hát a film szempontjából biztos hogy semmi érdemleges. Akkor már legalább Hugh Hefner-t megjeleníthette volna vki benne, hogy mégiscsak legyen vmi apropója. És ez amit most kiemeltem csak egy volt a sok ilyen közül.

DiCaprio persze nagyon jó itt is (külön élvezhette gondolom a sok szerep a szerepbent). Pl. nagy pillanat volt az is amikor a forgatási (ebéd)szünetben elsírja magát, merthogy miközben mesél a kislánynak hogy miről szól az éppen olvasott regénye, ráeszmél hogy mennyi párhuzam van az ő pályafutása és az éppen olvasott regény főszereplőé között. Bár abból a jelenetből is talán ki lehetett volna még többet hozni azzal ha elárulja a lány hogy kicsoda, és pl. bemondja hogy Meg Ryan, vagy Nastassja Kinski, vagy Virginia Madsen (ők mindannyian 8 évesek voltak 1969-ben, ahogy a filmben látható gyerekszínész is), ezzel is egy újabb hírességet (vagy legalábbis annak nevét) szerepeltetve Steve McQueen-é mellett. Csakhogy hadd lessünk ezen is :)

Vagy amikor Timothy Olyphant karaktere hozza kellemetlen helyzetbe azzal hogy elkezdi arról faggatni hogy

Timothy: Figyelj, valamit muszáj megkérdeznem tőled. Tényleg előled halászta el McQueen A nagy szökést?

Leo: Nem voltam meghallgatáson, nem találkoztam John Sturgesszel, szóval nem mondhatnám, hogy elhalászták előlem a szerepet. De az a hír járja, hogy egy röpke pillanatig McQueen fontolgatta, hogy lemondja a filmet, és akkor egy ideig rajta voltam egy négyfős listán.

:DDD Amúgy itt végképp rájön az ember (ha addig esetleg még nem történt volna meg), hogy ez a Rick Dalton talán mégsem egy akkora ász, mint amekkorának mondjuk a film legelején még kinéz. De különben ez is egy jó oldala volt a filmnek sztem, tehát a karakterrel ez a lecsúszott színészes drámai vonal. Amely vonal talán abban a lakóbuszos Leós elfelejtett szöveg miatti kiakadásban éri el a legszomorúbb de egyben mégis a legviccesebb csúcspontját, hiszen miközben röhöghetünk magán az őrjöngésén közben sajnálhatjuk is a sorsát, hogy az odáig jutott hogy amiatt ilyeneket őrjöng:

De! az igazán érdekes arc az mégiscsak a Pitt által alakított Cliff, akiről nem mellesleg még azt sem tudjuk meg hogy tényleg megölte-e a feleségét (hiszen az a hajós jelenet nem lett végig megmutatva), ezzel is növelve a karakter személye körül kialakuló elemi feszültséget, főleg a film utolsó stádiumában.

És hát akkor a vége. Az (is) különben nagyon jó Tarantinoban, hogy nála sosem tudhatod hogy mi lesz a vége/ki marad életben stb., és a Becstelen Brigantyk óta tisztában vagyok vele hogy a történelemhamisítástól sem riad vissza. Ez persze nem feltétlen baj (ezek a filmek úgyis is csak az ő univerzumában működnek/léteznek, tehát ha elfogadjuk közben a rendező sajátos játékszabályait a történetvezetésre/dialógusokra/koreográfiára/emberi anatómiára egyszóval mindenre vonatkozóan), sőt mint írom épp ellenkezőleg, mert így legalább nála tényleg sosem lehet tudni hogy mi lesz. És épp ezért így, ebben a filmjében is végig lehet izgulni azon hogy mi lesz Rick Daltonnal, Cliffel, az ő blökijével :) nameg persze mindenekelőtt Polanski feleségével és az ő barátaival, már ha lesz velük egyáltalán valami - és ugye nem is lett :) És vhogy jó is volt ez a vége, így happyenddel, mert így legalább az igazságérzetünk is jól meg lett simogatva ezáltal, ami nekem spec. elég jól is esett.

Amúgy tényleg annyira kiszámíthatatlan volt hogy mi fog történni a végén, én arra is gondoltam pl. hogy Cliff az acides cigitől megtébolyulva - kombinálva a végig rejtélyben maradt, ködös múltjával - esetleg saját maga fogja a szomszéd házban tartózkodókat lemészárolni. Aztán arra is hogy full heppiend mentesség lesz (mert ugye Tarantinonál akár ez is megtörténhet, ahogy meg is történt már), tehát nemcsak Sharon-ékat hanem Rick-et és Cliff-et is kinyírják a hippik. Hát nem ezek lettek :)

De a soundtrackje miatt is végig olyan nagyon szeressem vagy ne szeressem kettőség volt végig bennem. Értem ezalatt hogy pl. egyrészt a zenekar rajongójaként nyilván jólesett hogy két Deep Purple szám is felcsendült a filmben (a Kentucky Woman: https://www.youtube.com/watch?v=iJ1RNT8x4FA és a Hush: https://www.youtube.com/watch?v=W1PNvopXjbg ), ahogy erős mosolyt csalt az arcomra pl. a Mrs. Robinson https://www.youtube.com/watch?v=9C1BCAgu2I8 is, meg nyilván a California Dreamin https://www.youtube.com/watch?v=9YicQtP-xyg is nagyon adta a kor hangulatát. Csakhogy: mindemellett én a régi Tarantino filmekben pont azt is szerettem hogy egy csomó (addig nekem) tök ismeretlen előadó tök ismeretlen vagy lehet annak idején nem tök ismeretlen, de azóta tökre elfelejtett, de közben meg tökjó számaira hívta fel a figyelmem (az egyik legjobb példa erre az hát persze hogy a Ponyvaregény Misirlou-ja: https://www.youtube.com/watch?v=V4eEqN4HY7Q Dick Dale-ről addig azt se tudtam hogy létezett). Na ilyen „felfedezést” ez a film se nagyon nyújtott - amit a legutóbbi, régebbi korokban játszódó filmjeiben (amely korokban még mint olyan hogy könnyűzene még nem is létezett ugye) még csak-csak megértettem és így elfogadtam, de egy 1969-ben játszódó filmnél már azért elvártam volna Quentintől hogy prezentáljon már nekem pár akkori, ismeretlen vagy közben feledésbe merült gyöngyszemet is.

Összességében ez egy tipikus 4-es nekem. Négyes csak azért mert a műsorideje ellenére elég kevés az igazán szórakoztató pillanat/jelenet/párbeszéd/egysoros benne (lásd Ponyvaregény, amiből oldalakat lehet idézni, vagy pl. Mr. Drapp/Mr. Szőke aranyköpései a Kutyaszorítóban-ban - ebből mit fogsz?). Viszont a kort azt meg nagyon szépen megidézte, és mivel én amúgy imádom ezt a kort, ebből a szempontból meg végig imádtam ezt a filmet is nézni. + mint írtam nekem a befejezés is tetszett. Szóval tényleg, ez számomra amolyan tipikus „jó”, ill. kiegészíteném: jó volt egynek. Ill. egyszer. Mert amúgy ez megint nem egy olyan Tarantino film lett amit gyakran elő fogok még venni, akárcsak egy-egy jelenete miatt (mint ahogy a 90-es évekbeli gengszterfilmjeit szoktam, mindez persze összefüggésben azzal is amit pár sorral fentebb írtam). Mindenesetre az Aljas nyolcas-hoz képest így is kellemes felüdülés ez a film, nekem az volt a mélypont az eddigi munkásságában (azt 1xűen már untam, annyira vontatott volt). Nameg: oké mint írtam, ehhez a korhoz én is vonzódom és tudom hogy Tarantino is (ennek már ezen film elkészülte előtt is kb. kismillió jelét adta), tehát meg van értve hogy fontos volt neki ez a film. DE!!! akkor is, végre visszatérhetnénk már a jelenbe egy Tarantino filmben, annak mostmár nagyon tudnék örülni. (De ezt meg lehet már hiába is várom, merthogy úgy néz ki hogy a köv. - és egyben elvileg utolsó! merthogy azzal meglesz a 10. rendezés - project egy Star Trek film lesz. WTF????????????? :( )

Ja és még egy végső gondolat: azzal amúgy nem értek egyet hogy Tarantino ezzel meggyalázta volna Sharon Tate emlékét (mint azt olvastam nem egy helyen). Erre a filmre esetleg a hippik ill. a velük szimpatizálók nézhetnek némileg rossz szemmel, hiszen a kor messze legjellegzetesebb, legjelentősebb szubkultúrája egyetlen, a Manson vezette bűnbanda képében jelenik meg - bár sztem ez is elég erőltetett, elvégre ezek a Spahn-tanyáról jövők tényleg kegyetlen gyilkosok voltak ill. azokká lettek hippiség ide vagy oda, ezen nincs mit szépíteni. És ha egyszer Tarantino Mansonékról és az ő Helter Skelter-jükből akart filmet készíteni…….

Meg különben is, csak meghallgatom újra Scott McKenzie örökzöldjét, a San Francisco-t

vagy akárcsak belenézek újra a Michael Wadleigh rendezte Woodstock c. dokuba

és máris helyreállt bennem a világ rendje=máris újra úgy érzem hogy rossz korba születtem, merthogy a 60-as években akarok élni :( és term. így, ill. csakis így, hippiként :) (Manson és a többi Jézus-mozgalmas ill. egyéb szélsőséges meg min. tehet egy szívességet)

2019-10-05 00:43:31 Reservoir Dogs (1992) / Kutyaszorítóban convar (5) #103

Úgy gondoltam hogy minden idők egyik legjobb, legőrültebb Tarantino karaktere külön is megér(demel) egy tribute videót:

Kutyaszorítóban - "bestof" Mr. Drapp/Mr. Szőke

2019-09-26 20:14:43 Get Out (2017) / Tűnj el! convar (3) #66

Ja, és a kérdésedhez annyit tudott hozzáfűzni, hogy igen, ez is egy komoly bug a sztoriban, az ilyenek miatt csúszik végül félre az egész film úgy ahogy van.

előzmény: dubag (#55)

2019-09-26 20:10:27 Get Out (2017) / Tűnj el! convar (3) #65

"Kiderül, hogy az első esti hipnotizáláskor csúszott valami félre, és a film során a legtöbb dolog valamiféle paranoid elferdítése a valóságnak. Valójában fokozatosan megőrül, és végül egy tök ártatlan családot mészárol le."

Ez tényleg sokkal jobb forgatókönyv lett volna, mert így végig "halálosan" komolyan lehetett volna venni a filmet, bármekkora képtelenségeket is látunk egyre inkább benne (hiszen az úgyis csak a srác fejében létezik).

Persze valszeg ilyen sztori is volt már a filmtörténelemben :)

előzmény: dubag (#55)

2019-09-26 20:02:45 Get Out (2017) / Tűnj el! convar (3) #64

Nem rossz nem rossz, de azért nem egy sebből vérzik a sztori. A legnagyobb képtelenség sztem az benne, hogy 2 ember a semmi közepén, egy kisszobában az agyátpakolgatásokat azt úgy megoldja maszekba :D

Meg aztán onnantól hogy felerősödött a survivor vonal jöttek a klisék is mondhatni menetrendszerűen: a betört tarkójú srác még 1x nekimegy a srácnak, mert hát az hogy kapott nem is egy akkora ütést vmi baszomnagy és kemény sárga golyó által az mi az neki, a karambolba hát persze hogy a néger nő=nagymama belehal, a srác meg term. nem, a nagypapa hát persze hogy csak hasbalövi a Jennifer Connelly hasonmásverseny 4. helyezett nőt, és aztán hát persze hogy fejbelövi magát is (miért is? az illető épp visszakapta a személyiségét! ennyire nem örült volna neki? miért nem?), ja, és eleve amikor a nagypapa fojtogatja a srácot, hagyjuk már hogy a fogyó levegő közepette is tökéletes lélekjelenléte van még ahhoz hogy kivegye a telóját és csináljon egy fényképet azért hogy általa működésre késztesse a vakut.

De visszább is pl. semmi nem magyarázza meg azt hogy a barátnő, aki akkor már hónapok óta tökéletesen játszotta a barinőt miért beszél a reptéri őrhöz úgy(=annyira 0 érzelmi töltettel, pedig ugye elvileg máris újra csábítani akarna!) mint egy GPS.

(Amúgy utáltam ezt a fordulatot, mert amíg nem derült ki hogy a másik oldalon áll a csaj, addig nagyon szimpi volt, én azt reméltem volna hogy közösen fognak menekülni mindenki más elöl.)

Apropó, amúgy az is elég béna megoldás volt ahogy a csaj kiléte/hovatartozása kiderült. Pont abban a szobában kellett tárolni azokat a fényképeket - de hamár ott is tárolták, nem kellett volna legalább bezárni azt a k. ajtót? De nem, még direkt nyitva is hagyták félig, szinte tálcán kínálva fel a srác számára hogy rájöjjön a turpisságra. De tényleg, olyan volt mintha vki direkt rá akarta volna vezetni a srácot az igazságra. De akkor meg miért nem volt utána semmi visszautalás erre?

Bár az is igaz hogy az viszont meg szenzációs, hogy ahova végül kifutott a sztori az egy csomó korábbi jelenetnek mennyire új értelmet ad (pl. szolgálólány/nagymama: "Biztosíthatom, hogy nem kell elszámolnom senkinek.", aztán a gondnok/nagypapa éjszakai futása, ugye fiatal="fehér emberkorában" olimpiai futó volt, vagy pl. az eltűnt jazzzenész véleménye arról, milyen érzés afro-amerikainak lenni, itt lényegében egy fehér ember válaszát halljuk, aztán szintén ő amikor fordul egyet maga körül, és látszólag a ruháját mutogatja, valójában meg az új testét, stb. stb. Szóval ezek miatt meg hatalmas pirospont a készítőknek.

Meg hát végülis maga az alapsztori, mint a cselekmény fő mozgatórugója, ill. maga a téma amit a rendező boncolgatni kívánt vele, amúgy nem volna éppenséggel rossz. Meg hát a színészek is egész jók, a fényképezés is, a vágások is, stb. stb. stb..........

............csakhát ott van a rengeteg baki ill. klisé is.... így hát hogyan is lehetne értékelni ezt a filmet? Hát pl. így, 3 csillaggal, ahogy én (is) tettem.

Viszont még ami biztos, hogy egy komoly tanulsága a filmnek: ha már túl vagy egy testcserén, akkor a fényképezkedés szigorúan tilos!!!!!!!!! :D

2019-06-08 21:35:15 Atomic Blonde (2017) / Atomszőke convar (4) #18

Én nagyon élveztem a filmet. Eleve ott van/volt Theron, aki egyik kedvenc színésznőm, és akiben van vmi megfoghatatlanul vonzó, jéghideg, egyben mégis olykor igencsak tüzes elegancia, ami egyben ha ő úgy akarja akkor nagyfokú coolság is, amit mellesleg nagyon imádok benne. Így aztán imádtam ebben a szerepben (is), na, mert ebben a filmben aztán a csúcsra járathatta ezt az adottságát.

Aztán azok a pasztelesen gyönyörű neonfények, színek (különösen pl. Theron szállodai szobájában), amik végig jellemezték a film látványvilágát, egyszóval nekem nagyon bejött az operatőri munka is.

Aztán persze maguk azok az akciók……………. a lépcsőházi verekedés pl. sztem az egyik legnagyobb action scene evör - nem mondom hogy A legjobb, mert nehéz vagy inkább egyenesen értelmetlen rangsorolni köztük, dehogy ez is oda került közéjük, az biztos:
https://indavideo.hu/video/Atomszoke_Atomic_Blonde_-_a_lepcsohazi_verekedes_1 vagy ha valaki esetleg rühelli az indát:
Nem is értem hogy csinálták meg, egy deka vágás nélkül (??? vagy legalábbis látható vágás nélkül, tehát ha mégis vágták, akkor baromi ügyesen csinálták), hiszen bár persze, azt már ősidők óta tudjuk hogy a pofonokat lehet imitálni, nade! pl. aki legurul a lépcsőn az tényleg legurul (vagy nem????), akinek nekivágják a rezsót annak tényleg nekivágják (vagy nem????), stb. stb. Egyszóval utólag is már egy párszor visszanézve, nézem nézem, de akkor se ill. annál inkább nem értem hogy ezt a 8 percet hogy úszhatták meg a színészek sérülés nélkül. (Pedig megúszták, erről egy werk videóban Theron maga is nyilatkozik, ill. ezzel kapcs. még poénkodik is :) https://www.youtube.com/watch?v=gNX5TgW0gTs „A kaszkadőrök rengeteg ütést álltak ki, amiért nagyon sok alkoholt kellett vennem kiengesztelésül.” :DDDD Amúgy az azért sokat elmond Theron képességeiről és a munkája iránti áldozatkészségéről , hogy nemhogy egyáltalán kaszkadőr nélkül, de a tetejébe hosszú snitteket is fel tudtak vele venni, amivel még a rendezőt is nem kicsit lepte meg.) De hát Hollywood nagy varázsló, mint tudjuk :)

Meg azok a remek egysorosok, mint pl. ...

...de inkább lásd az idézetek fület, oda beírtam egypárat.

...vagy a végén, ahogy megkapjuk a stáblistát.

Persze egy filmnek szokott lenni sztorija is. Ennek is volt, de tény hogy ezt a filmet nem ez emeli ki a középszerűségről (hanem amikről eddig volt szó, ill. abban is van vmi amit egy helyen olvastam, hogy maga az idő és a hely, ill. maga az a neves történelmi esemény, amely ott zajlik közben a szereplők körül inkább mintha csak egyfajta hangulatos díszletként szolgált volna - hát igen, viszont legalább így tényleg nagyon hangulatos lett :) ), mert ami igaz az igaz: a forgatókönyvön azért lehetett volna még csiszolni(=egyszerűsíteni). És emiatt, tehát egész pontosan a kicsit már túlzottan is elkoptatott sok csavaros felépítésben gyökerezik számomra a film legnagyobb hibája is: méghozzá az, hogy itt is bekövetkezett így az ami ilyenkor rendszeresen beszokott, tehát hogy a legvége (pontosabban az utolsó előtti) csavar, tehát amikor kiderül hogy Lorraine volt Satchel, a kettősügynök, az utólagosan zárójelbe, vagy ha úgy tetszik majdhogynem illegitimmé tett egy csomó addigi (akció)jelenetet. Persze azért megpróbálják gyorsan egy odavetett mondattal kimagyarázni (Lorraine: „Egy pillanatra azt hittem, meg akartok ölni.”), de ez lássuk be, nagyon gyenge duma, avagy nagyon kevés annak kimagyarázására, amik addig történtek a filmben. Hogy csak egyet említsek, mint ahol ezen csavar miatt a leginkább kilóg a lóláb, ami pl. ott a lépcsőházban (meg aztán abban az utcai incidensben is, aminek a végén a vízbe is lökték Lorraine autóját) történt. Mert ott márpedig igenis rohadtul biztos, hogy az életére törtek Lorraine-nek. Mert ha mégsem (mondjuk ez a látottak alapján nagyjából amúgy kizárt, de mondjuk úgy hogy ha mindezek ellenére mégis azt akarná nekünk beadni Leitch), akkor azzal ott pont a lényeg veszne ki teljesen abból a jelenetből, mégpedig a dolog élethalálharc jellege ugyebár, ami azt a jelenetet annyira naggyá teszi (ill. nem pont ez, igazából ez csak az egyik alapfeltétele volna annak hogy úgy ill. azon a magas predesztinálon kezeljük azt a végletekig véres és csontropogtató bunyót ahogy sztem a rendező is szeretné, nameg ahogy a filmrajongók is, így pl. én is). Szóval ez sztem egy óriási logikai hiba a film cselekményében úgy érzem, ezért (és csak ezért) a -1 csillag.

Viszont amiért 4 csillagnál rosszabbat erre akkor se tudnék adni ha egy hónap internetmegvonással fenyegetnének, azt megintcsak lásd visszább, ill. hameg azokat egy adott perspektíva mentén összegezni akarnám: mert látszik hogy ez egy olyan film amibe rengeteg melót tettek a színészek meg mindenki más is, ill. amin ezek tényleg látszódnak is nem kicsit. Ja és még mert...

...az a teljesen váratlan, és ezzel együtt kivételes(en szürreális) élmény, hogy Charlize Theron-t látni a magyar 3-as metrón, miközben szól a Depeche Mode Behind the Wheel-je *** : MEGFIZETHETETLEN :) 1000 köszönet érte, David Leitch!!!! :)

Jöhetnek a folytatások!

*** fél OFF

Bocs hogy a végén itt majd kicsit kitör belőlem a DM fan, de amúgy aki még esetleg nem ismerné a Behind the Wheel-t, minden idők egyik legnagyobb szintipop muzsikáját (mondjuk a másik sztem legnagyobb is egy DM szerzemény, a Policy of Truth: https://www.youtube.com/watch?v=7smG_3QdYtw közöttük sosem tudtam dönteni :) ) annak tényleg érdemes egy esélyt adnia a death metál, opera, és Lagzi Lajcsi rajongókon kívül kb. mindenkinek, mert a magán a zenén kívül az Anton Corbijn által rendezett videóklipje is vmi egészen varázslatosan hangulatos, ill. a kettő együtt egy tényleg páratlan élmény, én legalábbis úgy gondolom: https://indavideo.hu/video/Depeche_Mode_-_Behind_The_Wheel

2019-06-08 21:32:20 Atomic Blonde (2017) / Atomszőke convar (4) #17

Sloboda Micalovic-ra, alias Milenára még visszatérve: a karakter egyik legmarkánsabb, legemlékezetesebb jelenete, amúgy meg tessék, na ilyen ám egy igazi tűzrőlpattant menyecske :D Álomnő na :) bár.... talán egy kicsit azért sokat iszik, vagyis nem is csak kicsit, hanem inkább mint a gödény :D

Kicsit sok volt benne a mese(szerű elem) (a legszembetűnőbb talán az a fáról elrepülés volt, mondjuk megszokhattam volna már Kusturicától az ilyesmit, lásd pl. hogy már a Cigányok idejében is volt repülő villa), meg különben is, nem tetszett SPOILER!!! amerre a film felénél kanyarodott a történet. Szóval ugye tényleg szinte pont a játékidő felénél jelennek meg a feketeruhás kommandósok, akik ugye brutális módon ki is nyírnak mindenkit aki csak elébük kerül. Így nagy szívfájdalmamra Milenát is - ill. (utólag) épp az zavart a legjobban hogy ez nála pont nem volt teljesen egyértelmű. (Mert pl. a bátyját nagyon könnyen be lehetett azonosítani az elszenesedett holttestéről is, Milenát nem. Mutatnak egy női alakot is szénné égve, de abban nekem nem sikerült felismerni Milenát. *) És ezért én annyira számítottam arra hogy 1x még visszatér, mondjuk úgy hogy ő menti ki végül az Emir Kusturica által mondhatni meglepően (azért meglepően, mert bár a színészkedés sem idegen tőle, ő elsődlegesen, „főállásban” azért mégis csak egy rendező volna) jól alakított Kostát és Monica Bellucci-t (akinek viszont igazából ki sem derült a filmbéli neve, amúgy Bellucci meg egész szépen elsajátította a nyelvet) a feketecsuhások karmai közül. Ezt végig tényleg annyira vártam, és mivel elmaradt, bennem egy elég komoly hiányérzetet szült.

És hogy miért? Hát mert férfiszemmel nézve hát nem vétek egy olyan jó nőt mint Milena már a film közepénél kiírni a történetből? :)
SPOILER VÉGE!!!

(És akkor magáról Sloboda Micalovic-ről - merthogy végre őt is a valódi nevén illessem, aki nekem, mint az nagyjából gondolom le is jött mindenkinek az eddigiekből még Bellucci-nál is sokkal jobban tetszett, szóval róla még egy kis esszé: hát ő nekem tényleg hiányozni fog – hacsak nem vállal még szerepet egy soronkövetkező Kusturica filmben, merthogy amúgy ahogy néztem az imdb-s adatlapját nemigen mozdul ki hazájából, viszont Kusturicán kívül nem sok szerb film jut el hozzánk, tehát ha nem lesz több Kusturica filmben szerepe akkor könnyen meglehet hogy most láttam vele filmet először és egyben utoljára. Áucs.)

Na de összességében azért egy igen szép (szerelmi) történet volt ez egy kis háborús szatírás fűszerezéssel, sok-sok finom szimbolikával és ezzel összefüggésben sok-sok állati szereplővel (kígyó, vándorsólyom, szamár, hogy csak a legfontosabbakat említsem), némelyik tényleg igencsak fontos, történetformáló szereppel is felruházva. És mindez term. itt is Kusturica hamisítatlanul nagyon egyedi stílusában, tele a rendező filmjeire szokás szerint jellemző emlékezetes, remek karakterekkel, és tele a rendező filmjeire szokás szerint jellemző remek muzsikákkal (persze ehhez kell egy kis fogékonyság is a balkáni zenék iránt). Meg különben is, néha olyan jó elmerülni az ő (kis mikro)világában ** – sőt sokszor tényleg úgy elvágyódnék oda (na persze nem pont oda és nem pont akkor amikor jön a fekete kommandó), pl. Milenával még tehenet is szívesen fejnék én is :) Meg azok a rezesbandás, egyébként végletekig felfokozott ereszdelahajam bulik (lásd pl. a fenti videót is, de ugye a régebbi filmjei is tele voltak ilyen full feelgood típusú őrületekkel), hát azokról már nem is beszélve….. Kusturica szereplői aztán tudnak élni, na! :)

Olvastam olyan kritikát is a műről hogy csak ismétli magát benne a direktor. Hát könyörgöm, akik már lassan 40 éve pályán vannak mint Kusturica is, azok közük melyik nem fut bele előbb-utóbb önismétlésbe? Woody Allen pl. minden évben megteszi ezt, ehhez képest hogy Kusturica meg elköveti átlag 5-10 évente az semmi - sőt ennyi időközönként még tőle jól is esik újrázni az embernek, újra megélni azokat az elemi impulzusokat, meg néha annyira primer de egyébként meg annyira kellemes érzelmeket amiket ő és csak ő képes adni a filmjeiben (még akkor is ha valóban sokszor csak az újrafelhasznált elemeknek, az újra és újra visszatérő filmes eszközeinek is köszönhető mindez, egyszóval az általa nyújtott „feelingnek”), teljességgel egyéni filmes látás- kifejezés- és előadásmódjának valamint világképének köszönhetően.

Meg olyat is hogy egyébként is elég sekélyes ami a mondanivalót illeti, hiszen ha lecsupaszítjuk a cselekményt ***, akkor végülis csak egy egyszerű love storyt kapunk. Erre meg azt tudom mondani, hogy ha valaki, mint ő egyszer már leforgatta minden idők egyik legszívhezszólóbb drámáját (Cigányok ideje), aztán meg a leggrandiózusabbat (Underground), majd végül a legszórakoztatóbbat is (Macska-jaj), az mégis mit csináljon, ill. mit kellett volna csinálnia? Vissza kellett volna vonulnia 1998-ban, csak azért mert az addigi életművét már úgysem lehet überelni, max. tovább színesíteni? Szerencsére ezt Kusturica sem így gondolta.

* SPOILER!!! Belliucci-t (és ezzel együtt minket) persze a végén megkímélte a rendező attól hogy véres húscafatokként lássuk, sőt igencsak fennköltté tette ezt a pillanatot is. SPOILER VÉGE!!!

** Nem véletlen fogalmaztam így, hiszen amiket Kusturica filmjeiben látunk az persze nem az igazi Szerbia/ill. 1992-ig Jugoszlávia/vagy tágabb értelemben véve Balkán, hanem csak Kusturica Szerbiája, ahogy az ő fejében létezik (mert amúgy, hogy egy másik kultikus rendező kultikus filmjéből idézzek, nyilván „ugyanaz a sz*r van ott is, mint itt”). Szóval nem az igazi Szerbiába vágyódom én olyankor, az kell a rossebnek, hanem Kusturica Szerbiájába.

*** Mondjuk miért kellene lecsupaszítani? A film szépsége, esztétikai értéke épp abban gyökerezik sztem ahogyan egy már valóban vagy 600x megírt alaptörténet összetalálkozik Kusturica stílusával.

Na és akkor zárszó: szóval minden tökéletlensége ellenére inkább 100 ilyen, mint akárcsak egy Vasember és társai marveles szuperhősös baromság, vagy a szintén igencsak infantilis Star Wars, vagy Halálos iramban féle hamis és üres parasztvakítás. Mert amiket Kusturica csinál (na persze azért nem csak ő, főleg nem itt Európában) azok legalább filmek, filmes alkotások, nem pedig csakis és kizárólag pénzügyi befektetésnek szánt celluloidhalmazok. Nem kicsit sarkos vélemény tudom, de egy délszláv, és nem mellesleg szerzői film topikjában talán megengedhetem magamnak.

Hatalmas film arról hogy embernek maradni mindenek felett, a végefelé nem egy meglepetéssel.

Butuska Pavel, kellett neki beszólni annak az Einstein fizimiskájú főmuftinak.........