Filozofus

4 2020-01-02 4,0

2020-01-13 00:09:30 [Vapiti 2019] Filozofus #37

Arany Vapiti

En guerre / Sztrájk a gyárban // Stéphane Brizé
Gisaengchung / Élősködők // Bong Joon-ho (Bárcsak elcsípné az első helyet!)
Egy nő fogságban / A Woman Captured // Tuza-Ritter Bernadett

A többit még nem tudom. :)

Holy Motors – Leos Carax (2012)
Az ölés aktusa – Joshua Oppenheimer (2012)
A torinói ló – Tarr/Hranitzky (2011)
Pina Bausch – Wim Wenders (2011)
A bőr, amelyben élek – Pedro Almodóvar (2011)
Ítélet Magyarországon – Hajdú Eszter (2013)

Ezek voltak szerintem a legjobbak és a legfontosabbak. :)

Igen, játéknak szántam – mint ahogyan a Vapiti-díj is játék –, többszörös játéknak, amely (reményeim szerint) megmutatja a – valóban ellentétektől terhes – kor mégis elképesztő gazdagságát.

Ahogyan Ugornak – akivel a lista szokatlan hosszúságán tanakodtunk – a levelezésünk során kifejtettem, már csupán az vita tárgya lehetne, miképpen lehetséges, hogy egyetlen év ilyen filmtermést eredményezzen – mintha itt nem csupán a kanonizációval lenne dolgunk, úgy sejtem, politikai és társadalmi folyamatok eredményei (többek közt a "harminc dicsőséges év" és '68, stb. felhajtóereje) is belejátszanak abba, hogy e (szűkített) lista ilyen hosszú.

S míg azon gondolkodtam, kire adom jövőre a szavazatom, az ötven évvel ezelőtt megjelent/leforgatott/befejezett/elutasítást kapott vagy elismerést nyert filmek közül nem tudok választani. Az Agitátorok?, amely 19-ről a legjobb magyar film; a Z...?, amely talán Costa-Gavras legjobb filmje; az Andrej Rubljov?, a Disznóól?, a Satyricon?, na ne..., vagy legyen a Szerelmes asszonyok?, a Kes?, a szenzációs Hosszú futásodra...?, a megrázó Öregek?, Godard?, de melyik filmje?! Nem sorolom tovább.

Ha annyi eredménye lesz – kedves szavazataitokon és örömmel olvasott kommentjeiteken felül –, hogy többen is kedvet kapnak néhány 1969-es film megnézésére, már értelme volt a lista összeállításának.

Egyszer talán megcsinálom azt a listát is, amely úgy szól: "Kinek adtad volna 100 esztendővel ezelőtt a Vapiti-díjat?"

Sziasztok!

Ez a film https://kritikustomeg.org/film/70543/werk-ohne-autor-mu-szerzo-nelkul-2018 nemcsak német, hanem olasz kötődésű is (https://www.imdb.com/title/tt5311542/).

Előre is köszönjük a módosítást! :)

Sziasztok!

Tarr Családi tűzfészek című filmje [https://kritikustomeg.org/film/1416/csaladi-tuzfeszek-1979] nem 1979-es, hanem 1977-es [lásd: https://www.imdb.com/title/tt0077383/]. (Az 1977-es dátum szerepel a filmben is.)

Köszönjük a pontosítást! :)

Sziasztok!

Ez a film https://kritikustomeg.org/film/79865/capharnaum-kafarnaum-a-remeny-utja-2018 nemcsak francia, amerikai és libanoni alkotás, de ciprusi és katari is – lásd: https://www.imdb.com/title/tt8267604/.

Ez pedig https://kritikustomeg.org/film/86596/le-jeune-ahmed-young-ahmed-2019 a belga mellett francia is – https://www.imdb.com/title/tt8359822/

Köszönjük a módosításokat!

Sziasztok!

Ez a film [https://kritikustomeg.org/film/6464/la-promesse-az-igeret-1996] – a felsoroltak mellett – tunéziai kötődésű is [lásd: https://www.imdb.com/title/tt0117398/].

Köszönjük a módosítást!

Sziasztok!

Hol sikerült ráakadnotok erre a filmre? Kerestem videómegosztókon és más oldalakon is, ám nem sikerült rábukkannom.

Sziasztok!

Amint már egy komment is jelzi, ez a film (https://kritikustomeg.org/film/86595/parasite-az-eloskodok-2019) megtekinthető, s többen is szeretnénk értékelni.

Köszönjük!