Xuja

Az átlagához képest csalódás. Takaréklángon égő noir / dráma, amit Crawford alakítása visz el a hátán (úgy-ahogy, azért a művésznő volt már jobb is ennél). Nem túl fordulatos, kiszámítható és formailag sem innovatív, de azért akad egy-két jobb karakter, például Steve Cochran kiválóan hozza a robbanékony, büszke és ambíciózus gengsztert, de a fokozatosan kikupálódó könyvelő figurája is tetszett. Erős hármas.

Na ez felment ötösre. Sokkal súlyosabb, sötétebb mint az eddigi Huston filmek, és amellett, hogy a második fele az abszolút noir esszencia, kifejezetten egyedi koncepciójú és elegáns rendezésű. A heist résztől válik igazán lebilincselővé, de utána sem ül le igazán: lassú, de tartalmas az, ahogy a karakterek szép lassan elérik végzetüket.

Karakterábrázolásban messze ez az eddigi legjobb noir, mindegyik szereplőnek megvan a jelentősége és a motivációja is, ez különösen azért bravúr, mert egy-egy karakterre elég kevés játékidő esik. Nekem Doc figurája tetszett amúgy legjobban, abszolút viszi a show-t.

2021-05-13 14:04:41 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] Xuja #25785

Szerintem a befolyásolhatónak van egy pejoratív értelmezése, holott sokkal jobb tulajdonság szinte bármilyen téren, mint az ellentettje: a konok, makacs, csak a saját prekoncepcióit figyelembe vevő ember. (Feltételezve persze, hogy ésszerű, kézzel fogható dolgoknak hisz, nem pedig konteó / szektahívő stb).

Melankolikus, de mégis intenzív melodráma némi noiros beütéssel. A karakterábrázolásban kétségkívül innovatív: Bogart sérült, bizonytalan, de mégis nagyon átérezhető jelleme az amúgy zseniális (talán a pályafutása legjobb) alakításával megfűszerezve egyszerűen telitalálat. A többi aspektusa annyira nem varázsolt el, a cselekmény elég kiszámítható, és a rendőri munka ábrázolása is eléggé elnagyolt. Gloria Grahame viszont jól fel tudott zárkózni Bogarthoz, és egy elég erős alakítást tett le ő is az asztalra.

2021-05-13 12:24:03 D.O.A. (1950) / Holtan érkezett Xuja (4) #24

Ez még mindig egy remekbeszabott, hangulatos, szórakoztató B noir egy baromi érdekes és jól kivitelezett koncepcióval. Erős négyes.

2021-05-12 08:44:50 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] Xuja #25775

Boxer megihletett:

2021-05-10 19:37:13 Los olvidados (1950) / Elhagyottak Xuja (4) #16

Továbbra is erős film ez: nyomasztó és elkeserítő kiáltvány az emberi nyomorúságról és kilátástalanságról. A történet elég megkapó, de a didaktizmusa kissé zavaró volt, illetve a gyerekszereplőkkel sem voltam mindig kibékülve, sokszor mintha olvasták volna a szöveget (és ezen az se segít, hogy nemrég láttam újra a Valahol európában zseniális alakításait). Filmnyelvileg nem igazán érdekes, de egy-két, tipikusan Bunueles szürrealista jelenet azért feldobja.

2021-05-10 12:23:22 Rashômon (1950) / A vihar kapujában Xuja (5) #29

Természetesen zseniális maradt az újrázás után is. Tökéletesen rendezett, erős atmoszférájú moralitáskrimi az emberi civilizáció hanyatlásáról, páratlanul izgalmas forgatókönyvvel. A komplex flashbackszerkezetű történet sima thrillerként indul, de aztán bőven kinövi a műfaj kereteit, amihez tökéletesen passzol az innovatív képi világ is. Fájdalmasan sötét és pesszimista az egész, egyedül a vége az, amiben megjelenik némi reménysugár.

Is-is, plusz a felhozatal se túl erős. A "jobbakat" (Nomadland, Promising Young Woman) meg már látták szvsz sokan. (Azért a Falling-ra nyomtam most egy szavazatot).

előzmény: oscarmániás (#3)

itt van

előzmény: somogyireka (#1175)

2021-05-09 13:42:41 All About Eve (1950) / Mindent Éváról Xuja (5) #24

Egyszerre szórakoztató és elrettentő, összetett, kompromisszummentes látlelet a showbusiness árnyoldalairól egy csúcsformában levő színészgárdával. Nem lehet eléggé méltatni sem az alakításokat, sem a forgatókönyvet, mindkettő zseniális. Davis-t és Sanders-t emelném ki, az előbbi hozza a szokásos sármos, simlis, nagydumás rosszfiús karakterét, utóbbi pedig nagyon markánsan adja a leáldozó csillagú, öregedő és önértékelési zavarokkal küzdő dívát.

Egy dolog azért zavart a vége felé: amikor Eve megtudja hogy DeWitte tud a múltjáról és hogy ezzel zsarolni tudja, akkor a színésznő látványos, sírásos összeomlása nagyon elütött az eddigi karakterétől De persze ettől még abszolút remekmű. Mondanám, hogy teljesen megérdemelten tarolt az Oscaron, de a Sunset Blvd.-ot még nem néztem újra..

2021-05-07 19:53:02 [Általános fórum] Xuja #9203

És tényleg.. Hetedik. Akkor sztem azért kevertem, mert pár éve még hátrébb volt.

Amúgy tényleg nehéz megtippelni, de tippem szerint azért inkább az IMDB 250-hez (mínusz az indiai, illetve túlértékelt blockbuster bullshitek) fog közelebb állni, mint az eredeti TSPDT-hez, hiszen kedvenc filmekre kérdeznek rá, az eredetinél meg a kritikusok meg nem (csak) személyes szimpátia alapján listáznak.

előzmény: chaplinfann (#9202)

2021-05-07 18:06:35 Punk (2019) Xuja (?) #7

Igen, inkább a Germs akkor a jó példa (meg akkor mondjuk a Radio Birdman, X, Damned, Cramps, Stiff Little Fingers ismeretségű bandáknál maradjunk), ilyenből kerestem volna külföldit.

előzmény: Hulla88 (#6)

2021-05-07 17:15:49 Tenebre (1982) / Tenebrae Xuja (?) #23

Esetleg sajoferencet is érdemes lenne apasági vizsgálatnak alávetni.

előzmény: Mizi (#22)

2021-05-07 17:13:22 [Általános fórum] Xuja #9201

Igen, ez lenne a logikus. Kíváncsi vagyok amúgy a top 25-re, tippre nem lesz benne az Üldözők, Ének az esőben és A játékszabály az officialhoz képest, helyettük viszont jön pár ismertebb kult (Ponyvaregény, Keresztapa, esetleg egy Lynch).

előzmény: chaplinfann (#9200)

2021-05-07 17:05:06 Punk (2019) Xuja (?) #5

Inkább az előbbi kategre gondoltam, amik ilyen tipikus kult státusz ismertségben vannak (vagyis az utca embere nem hallott felőlük, de amúgy a stíluson belül ismertek).

Kempes: Ezeket nem ismertem, köszi! De én kicsit ismertebbekre gondoltam azért, mint pl: Dead Kennedys, Germs, Clash stb.

előzmény: Hulla88 (#3)

2021-05-07 15:14:27 Punk (2019) Xuja (?) #2

Van / volt amúgy jelentős, nem angol nyelvű punkzenekar? (Csak azért kérdezem, mert most hirtelen nem ugrik be egy sem.)

előzmény: jesi (#1)

2021-05-07 14:45:05 [Általános fórum] Xuja #9199

És ez csak egy játék, vagy valamilyen súlyozással be lesz majd építve a 2022-es listába?

előzmény: chaplinfann (#9198)

Jó az alapötlet, de azért ezt sokkal izgalmasabban is meg lehetett volna valósítani. Nem tetszett, hogy a rendőri nyomozás szinte teljesen kimaradt belőle, és a karakterek döntései is sokszor a B kategóriás filmekét idézték. A film erőssége a Mason és Bennett karakterei között létrejövő kapcsolat, illetve a családanya mindennapjainak és "bezártságának" bemutatása, amivel kicsit túl is megy a szokásos noir kereteken. Gyenge négyes.

Ja és melyik volt a vakmerő pillanat?

2021-05-07 12:19:08 Adam's Rib (1949) / Ádám bordája Xuja (4) #8

Kifejezetten üdítő élmény volt. A Philadelphia Story óta eltelt közel 10 év alatt sokat fejlődött Cukor (és az egész hollywoodi vígjáték): a karakterek sokkal hitelesebbek, rengeteg az apró nüansz, ami árnyalja a két főszereplő kapcsolatát és kifejezetten aktuális kérdéseket is boncolgat. A nemi szerepek megkérdőjelezése mellett rengeteg az apró helyzetkomikum, előzetesen sokkal harsányabb vígjátékra számítottam (de persze a csúcspontokon azt is megkapjuk).

Tracy és Hepburn is nagyon élik a szerepüket, és bevallom, nekem az utóbbi, női karakter volt a szimpatikusabb, de azért Tracy is nagyot megy az édesgyökér pisztolyos jelenetben. Baromi szerethető vígjáték, tényleg csak egy hajszál választja el az ötöstől.

Hatásos politikai dráma egy tiszta ambíciókkal induló, ám a hatalomtól hamar megrészegülő populista kormányzóról, az őt csaholó kutyaként követő kezdeti riporter szemszögéből. A sztori kisebb-nagyobb bakugrásokkal haladt az elején, szerintem itt indokolt lett volna a 2+ órás hossz, ugyanakkor így is hatásos az elbeszélés. Az erős karakterrajz mellett a színészek is baromi jók, a címszereplő Broderick Crawford teljesen megérdemelten kapott ezért Oscart.

A végével kapcsolatban Olórinnal értek egyet: kicsit suta megoldás lett megölni Willie-t, kétségkívül merészebb lett volna, ha azzal ér véget hogy megmarad a pozíciójában. már nekem Judge öngyilkossága se volt túlságosan realista. De a Hayes-kódex miatt egy bűnöző (politikus) nyilván nem úszhatta meg.

2021-05-06 10:02:25 Gone Girl (2014) / Holtodiglan Xuja (?) #123

Te vagy az új Gasz András?

előzmény: Norbert Simon (#122)

2021-05-05 21:14:35 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] Xuja #25766

WokePeti épp akkor ébredt fel.

Áthelyezve a(z) Stowaway topikból.

előzmény: HejjaX (#25764)

2021-05-05 12:51:29 The Window (1949) Xuja (4) #2

Ez egy nagyon kellemes kis thriller volt, kár hogy ennyire ismeretlen. Nagyon feszült, gonosz humorú kis gyöngyszem egy valóban kiemelkedő gyerekszínésszel. A háttérben megbúvó ironikus társadalomkritika a felelős szülői magatartásról és a rendőrség inkompetenciájáról az izgalmak mellé ad egy kis pluszt is.

Azzal egyetértek, hogy a suspense felépülését még Hitchcock is megirigyelné, de egyéb aspektusaiban a rendezés azért középszerűbb, mint a Mester legjobb munkái (ha már feljött a Hátsó ablak).

2021-05-04 15:32:54 The Third Man (1949) / A harmadik ember Xuja (4) #56

A történet - bár csavaros - mégis kissé sovány, főleg ha az évtized nagyágyúihoz (Máltai sólyom, Hosszú álom) hasonlítom, ennek ellenére mégis egy baromi szórakoztató, könnyed, humoros, ugyanakkor kifejezetten sötét elemekkel is megpakolt krimi ez, ami az emblematikus zenéje, klasszis színészei, remek atmoszférája és gyönyörű fényképezése miatt lett klasszikus. A képi világot amúgy nem lehet eléggé méltatni, mindenképpen a leglátványosabb noirok között van, főleg a második felében vannak szemet gyönyörködtető megoldások. Szóval összességében elég erős filmecske ez, ami kicsit erősebb sztorival VAGY az amúgy brillírozó Welles több játékidejével kiérdemelné az ötöst is.

2021-05-04 10:05:46 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] Xuja #25761

Ja tényleg, nem néztem a topikot, csak a hsz-re emlékeztem a főtábláról és most megláttam itt az OFFban.

előzmény: oscarmániás (#25760)

2021-05-04 10:00:24 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] Xuja #25759

A #25748 miért lett ide helyezve?

A kicsit lagymatag felvezetés után kapunk egy feszült, intenzív és fordulatos bokszmeccset, ami simán elmenne egy sportfilmbe is, és utána is fenn tudja tartani ezt a színvonalat. A rendezése profi, céltudatos, ragyogó az atmoszférája és a végkifejlet megkapóan noiros. A. Totter-t emelném ki a színészek közül: amilyen jól játssza a romlott ringyót a megszokott szerepeiben, most ugyanolyan hiteles volt az odaadó, szerelmes és aggódó feleség szerepében.

2021-05-04 09:40:30 Hamlet (1948) Xuja (4) #16

Na ez egy elég velős, tömény élmény volt, a két és fél óra ellenére. Kiváló adaptáció, ami érezhetően nem csak egy filmre vitt színházi előadás, hanem teljesebb élményt ad az ügyes filmnyelvi megoldásoknak köszönhetően. Olivier zseniális, talán a legjobb alakítása, de Peter Cushing és Eileen Herlie is kiválóan asszisztálnak a játékához (viszont jópár alakítás meg nem volt elég emlékezetes, vagy éppen túljátszott volt). Erős négyes.

2021-05-04 09:28:23 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] Xuja #25757

MM? Mészáros Márton rajongóknak? *-*

(bocs, szar poén, mehet offba:D)

Áthelyezve a(z) Bus Stop topikból.

előzmény: oscarmániás (#1)

2021-05-03 13:51:52 [Általános fórum] Xuja #9187

Jó, nem csak nekünk, de tipikusan a kelet európai, volt szocialista blokk értheti 100%-osan a humorát.

Amúgy azért is érdekes kérdés, mert mondjuk a szintén elég sajátos jugoszláv kultúrát / életérzést bemutató Kusturica világhírű lett; lehet hogy ez ennél összetettebb kérdés, és nem (csak) a tematikában keresendő a válasz.

előzmény: manuva (#9186)

2021-05-03 12:42:51 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] Xuja #25753

Nem igazán érdekli. Ez a "nem tetszik, ne olvasd" típusú érvelés meg elég gyerekes érvelés egy fórumon. De mindegy, annak azért örülök, hogy nem csak nekem van problémám ezzel a színvonallal.

előzmény: Danesz99 (#25747)

2021-05-02 11:29:39 Banshun (1949) / Késő tavasz Xuja (5) #6

Továbbra is zseniális! Lassú, meditatív filmdráma a változás szükségszerűségéről és elfogadásáról, visszafogott alakításokkal és gyönyörű képkockákkal, amelyekből csak úgy árad az éteri tisztaság és az élet szeretete. A zárójelenet - mindenfajta hatásvadászat nélkül, a maga csendességében - katarktikusan megindító.

2021-05-02 11:06:45 Nobody (2021) / Senki Xuja (3) #14

Egyrészt egy laza, stílusos, vérbő akció / bosszúfilm sok humorral, másrészt viszont sokszor komoly(kodó) is, ez a kettősség pedig nagyon nem áll jól neki. Ahogy a szerep sem Odenkirknek - a lúzer férj szerepében hiteles, terminátorként viszont nagyon nem. A buszos csörte volt szerintem is a csúcspont, a finálé már az amúgy pofás akciózások közepette döbbenetesen súlytalanná is válik.

2021-05-01 20:08:47 The Big Steal (1949) / Vera Cruz aranya Xuja (3) #3

Valóban inkább akciófilm némi vígjáték beütéssel, mint noir. Jóval többet ki lehetett volna belőle hozni, mind humor, mind pedig a főszereplő páros kapcsolata tekintetében, de amúgy aranyos kis film, ami a kor legszédítőbb autós üldözésével operál. Mitchum is lesz ennél sokkal inkább badass, erős hármas a verdikt.

2021-05-01 18:12:48 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] Xuja #25732

Mivel nincs ignore.. de szvsz nem troll.

előzmény: Mizi (#25731)

2021-05-01 12:25:05 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] Xuja #25721

Nem tudom, őt annyira fájdalmas fizikálisan olvasni, hogy már a spoilerei se izgatnak..

előzmény: szandika99 (#25720)

2021-04-30 22:48:34 [Általános fórum] Xuja #9180

Kíváncsiságból megnéztem a teljes (20000+ tételes) TSPDT listát, és 74 magyar film van rajta. Az első 10 az alapján:

109 - Sátántangó

9783 - Az ötödik pecsét
11082 - Valahol európában
13813 - A tanú
13872 - Az én XX. századom

Érdekes kérdés, hogy mi alapján lesz valami nem csak magyar, hanem egyetemes filmklasszikus. Nyilván vannak jellemzően csak nekünk szóló filmek (a Tanú ennek iskolapéldája), de hogy Huszárik vagy Fábri miért nem ment akkorát külföldön, mint mondjuk Jancsó, azt sose értettem.

2021-04-30 18:54:28 Tension (1949) Xuja (4) #11

Elég sablonosan indul, az első félóra inkább csak felvezetés és ráhangolódás, utána viszont egy kifejezetten intelligens, stílusos és csavaros noirrá válik. Szerencsére a végéig kitart a lendület, a lezárásban minden benne van, amit ebből a sztoriból ki lehetett hozni., A karakterek és a színészek is bombasztikusan jók, én embert így még nem utáltam, mint Totter-t a velejéig romlott femme fatale szerepében, de Sullivan-ra is mintha rászabták volna a sármos, nagymenő és csavaros eszű rendőrnyomozót, aki már szinte szadista élvezettel próbálja megtörni gyanúsítottjait.

2021-04-30 18:49:52 Nora inu (1949) / Veszett kutya Xuja (4) #7

"Veszettül" jó! Hangulatos, tartalmas, részletgazdag látlelet a bűn természetéről és a társadalmi felelősségről, mindezt abszolút visszafogottan, hatásvadászat nélkül tálalva. Nem annyira mondanám noirnak, legalábbis egyáltalán nem stilizált, közelebb áll Ozu "slice of life" filmnyelvéhez. A zseniálisan kibontakozó forgatókönyv mellett a két főszereplő kapcsolata nagyon mély és emberi, amihez a színészek is remekül asszisztálnak (Shimurát konkrétan imádtam). Filmnyelvileg azért kezdetlegesebb, mint a későbbi klasszikusai a Mesternek, erős négyes.

2021-04-30 11:06:55 Psycho (1960) Xuja (5) #182

Támogatom! Viszont remélem, hogy az Aranypolgárt meg leviszik 2 alá a csajok, mert az ilyen sznob film, meg hát elég ciki régi filmeket nézni amúgy is..

2021-04-30 10:55:58 Psycho (1960) Xuja (5) #180

Ha senki nem akarja megváltoztatni a szavazatát, akkor kb 1450 zseniális osztályzattal lenne a Kis Vuk 4 feletti átlagú. Van ennyi törzstag? :D

2021-04-30 10:37:44 Psycho (1960) Xuja (5) #177

Ez még nem volt a nap filmje?

2021-04-28 14:42:49 Thunder Force (2021) / A Lecsap Csapat Xuja (?) #8

"Jóval több a rossz film a Netflixen, mint a jó. Szerintem több értelme lenne kevesebb, de minőségibb filmet gyártani"

Teljesen egyetértek, de azért azt is látni kell, hogy az egyszeri filmnézőt sokkal könnyebb megfogni változatos és mennyiségi kínálattal, mintha a minőségre mennének rá. Amíg az ilyen 365 nap féle filmszemetek (is) ott vannak a legnézettebbek között, addig ne várjunk túl sokat.

2021-04-28 14:34:22 Love (2015) / Szerelem Xuja (?) #13

Én is utálom ezt a "nem élted át, nem tudod értékelni" hozzáállást, egy film álljon már meg a saját lábán is. A Nanook, az eszkimó is elég szar lenne, ha csak az tudná élvezni, aki már vadászott rozmárra.

2021-04-28 12:04:03 White Heat (1949) / Fehér izzás Xuja (4) #37

A #31-es fogalmazza meg jól, amit én is gondolok: egy igazi pokoljárás ez a noir, nagyon innovatív főhősábrázolással. Cody mentálisan sérült, rohamok gyötrik, és egyszerre félelmetes és szánandó jelenség. Van benne pár filmtörténeti pillanat és baromi erős a sztori, illetve a korához képest meglepően brutális ( tematikailag is, de amit a vásznon megmutat, az is elég merész lehetett 49-ben).

Ami miatt lecsúszik az ötösről, az egyrészt az, hogy néha veszít a feszességéből (Pardo beépülésénél az a beszélgetés eléggé B filmes például), illetve az erős tematikájához képest rendezésileg nem éreztem annyira kiemelkedőnek. Erős négyes.

Kicsit tényleg túlhalmozta a flashback szekvenciákat és Stanwyck is elég színpadias, de amúgy egy nagyon feszült, kiválóan építkező és árnyalt karaktereket (és karakterkapcsolatokat) bemutató thriller, határozott és erős rendezéssel. Nagyon tetszett, hogy a nézőnek a karakterek iránt érzett szimpátiája folyamatosan változott, ahogy a forgatókönyv szép lassan kibontakozott. A befejezésig erős négyesen állt, viszont az intenzív és brutális érzelmi töltetű finálé után nincs szívem nem zseniálisat adni.

2021-04-27 16:39:11 [Általános fórum] Xuja #9160

Ja, értem. De akkor is a magyar filmek toplistája a legjobb kiindulóalap, nem hiszem, hogy nagyon más eredmények jönnének ki, mint amit a többség már megszavazott.

előzmény: budaik (#9156)

2021-04-27 09:18:25 [Általános fórum] Xuja #9155

Gyorsak a szerkesztők, már össze is lett dobva egy.

előzmény: budaik (#9154)

2021-04-26 14:02:38 The Big Clock (1948) / A nagy óra Xuja (4) #7

Összességében pofás, gördülékeny, fordulatos noir, de a zseniálistól azért messze van. A Milland-Laughton páros persze jó, de láttam tőlük sokkal kiforrottabb alakítást is, és néha a humora is elég erőltetett volt. Gyenge négyes.

A neorealizmus esszenciális remekműve. A cselekménye leírva nem sok, de a felépítését, a tempóját azt tanítani lehetne, illetve az atmoszférája is elvinné már önmagában is. A finálé pedig ott van a filmtörténelem legjobb jelenetsorai között.

A magyar felirat minősége viszont borzalmas.. a nem a közvetlen cselekményhez tartozó párbeszédek nincsenek lefordítva (a szinkron is ilyen?), ez kontárság. Angol felirattal ajánlom!

2021-04-26 09:39:15 [Megérdemelte-e az Oscart...] Xuja #11562

Azért ez, hogy egy ennyire nem Oscar kompatibilis (és annyira szvsz nem is jó) film így taroljon, az nekem meglepetés.. De nem nagyon követtem mostanában a díjátadókat (ezt is csak így utólag) úgyhogy lehet én vagyok lemaradva :D

Paul Ricard véleményét osztanám inkább, nem az erős négyesezőkét. Rég találkoztam (vagy talán soha) ennyire érdektelen és feszültségmentes noirral, a sztori az igazából elmenne, de elképesztően lapos az egész. A feszültség elmaradása mellett a karakterek is abszolút nullák. A csatornás finálé egyébként tetszetős volt - kár hogy akkor már borzasztóan vártam a végét.

2021-04-25 11:49:01 The Father (2020) Xuja (4) #17

Baromi erős letérképezése a demenciának, a személyiség széthullásának és az abból eredő bizonytalanságérzetnek. Zseniális a forgatókönyv: a főszereplő szemszögén keresztül egy igazi kirakósjáték a film, némi thrilleres narratívával. A vége - bár valóban megható - nem olyan katarktikus, mint amire előzetesen számítottam, így egyelőre lemarad az ötösről. Az eddigi legerősebb film, amit láttam az Oscar-mezőnyből.

2021-04-24 14:56:48 [Általános fórum] Xuja #9144

Na ha már így felpörögtünk akkor tippelek én is (sorrend nélkül):

Emberek a havason
Szerelem
Saul fia
Szegénylegények

2021-04-23 13:35:32 Talpalatnyi föld (1948) Xuja (4) #9

Autentikus korkép a harmincas évek paraszti, tanyasi társadalmáról megkapó atmoszférával. A keményen dolgozó, családcentrikus, önfeláldozó főszereplők sorsát nem volt nehéz érdeklődéssel követni, az uraságok ábrázolása viszont kissé sztereotíp volt (de szerencsére maga a film ügyesen kerüli a direkt propagandát.)

Technikailag nem igazán kiemelkedő (főleg Szőts filmjeihez képest), meg szívesen megnéztem volna felújított minőségben is, néhol igencsak az élvezhetetlenség határait súrolta a kép / hangminőség.

2021-04-23 13:17:50 Stowaway (2021) / A potyautas Xuja (?) #2

Egy 3 emberes filmben? Na neee.. :D

előzmény: Malcolm X (#1)

2021-04-22 12:35:53 Red River (1948) / Vörös folyó Xuja (4) #27

Kissé nekem is csalódás.. A felvezetés baromi hosszú, a konfliktus csak bő egy óra elteltével realizálódik, addig pedig keveset foglalkozik a karakterekkel és a motivációkkal. A második fele szerencsére már sokkal izgalmasabb és mozgalmasabb, olyan ízig-vérig romantikus vadnyugati mese lett belőle.

A #21-el egyetértve Hawksnak szerintem nem állt annyira jól a téma. Az akciójeleneteknél nincs a helyzet magaslatán (a film végi támadás egy katyvasz) és nem annyira karakter és dialógusközpontú, mint általában a filmjei. Nem véletlenül Brennant viszi a hátán a filmet az első, unalmasabb felénél.

A színészek meg kiválóak, ha a marcona hőst kell játszani, de elég egydimenziósak, és a forgatókönyv megtámogatható lett volna emlékezetesebb alakításokkal is (a nő kifejezetten gyenge volt). Azért összességében tetszett, és érzem hogy nem véletlenül klasszikus, de túl sok helyen tudok belekötni. Gyenge négyes.

2021-04-21 13:20:16 [Kritikus kód] Xuja #2161

Köszi! Gyanús volt hogy már egy ideje ugyanazok a számok :)

előzmény: Hulla88 (#2160)

2021-04-21 12:48:08 Call Northside 777 (1948) Xuja (4) #1

A noiros fényképezést leszámítva ez sokkal inkább egy újságírós-nyomozós dráma, mint bűnfilm, nem igazán a bűnügy van a középpontban ki se derül ugye a valódi tettes. Oknyomozós drámának viszont kiváló: izgalmas és alapos a forgatókönyve és Stewart is nagyot alakít. A tempó viszont kicsit egyenetlen, illetve a rendezés is - az operatőri munkát leszámítva - eléggé középszerű, de azért így is erős az összkép.

2021-04-21 11:57:38 Valahol Európában... (1948) Xuja (4) #19

Újranézve most egy erős négyes.. Továbbra is remek, de most eléggé didaktikusnak éreztem.

A hangminőség engem is zavart, néha nehezen voltak érthetőek a szereplők, de a filmzenéje kiváló.

2021-04-21 09:38:20 [Kritikus kód] Xuja #2159

A hasonlóságok milyen időközönként frissülnek?

Azon a részen sok koreai él, saját gyülekezetük is van, miért lennének elutasítóak velük? Plusz a film sokkal inkább szól a család egységéről és a belső békéről, mint magáról a bevándorlásról.

Szerintem messze nem rózsaszínű: a végére ugye leégnek a termények elölről kell kezdeniük. anyagilag padlóközelben vannak, viszont mint család összetartanak, ez adja az erejüket.
Idealizált, de ebben sokkal inkább látok egy optimista életszeretetet, mint tipikus amerikaias giccset.

előzmény: szandika99 (#5)

2021-04-19 13:22:09 The Naked City (1948) / A meztelen város Xuja (4) #4

Egyedi koncepciójú dokunoir kiváló forgatókönyvvel. Ahogy a gyilkossági ügy szép lassan, aprólékosan felgöngyölítésre kerül, az tényleg páratlan, egyedüliként az M jut az eszembe, ami ilyen részletgazdagon mutatta be a rendőri munkát. A sztori mellett az élő, lélegző New York látványa ad még egy érezhető pluszt. Karakterek terén viszont már kissé gyengébb, itt csak Fitzgerald tudott emlékezetes lenni.

2021-04-19 13:11:18 Raw Deal (1948) / Piszkos alku Xuja (4) #2

Kissé egyenetlen tempójú noir, amelyik tud egy-két, a zsánerhez képest meglepő húzást eszközölni, de a rövid játékidő ellenére is akadnak jócskán üresjáratok. Sokkal kevesebbet fókuszáltam volna a gengszterfőnökös szálra, és inkább az ígéretesebb szerelmi háromszöget bontottam volna ki jobban. A képi világ amúgy kellemes meglepetés volt, elég korrekt vizualitást hoz egy B mozihoz képest.

Gyönyörűen megrendezett és eljátszott, megindító, szívvel-lélekkel teli dráma, de nagyon hangulatfilm. Az elején kicsit feszengtem is ezért, aztán kezdtem egyre jobban megszeretni a karaktereket és az atmoszféra is egyre jobban beszippantott. A finom humor és kellemesen őrült karakterek (Youn yuh-jung különösen zseniális) adják a sava-borsát, tehát ne várjon senki valami túlzottan letaglózó drámát (de a végén azt is megkapjuk - persze csak a film visszafogott és ízléses stílusában.) Erős négyes, egyelőre ennek szurkolok az Oscaron :)

@szandika99: Mi volt benne a propaganda?

2021-04-16 13:04:28 [In Memoriam...] Xuja #2855

Nyugodjék békében!

2021-04-16 11:01:56 Key Largo (1948) Xuja (4) #33

Stílusos, szórakoztató gengszterfilm / thriller / kamaradráma egyveleg (a noir megnevezést nem értem) Robinson és Bogart jutalomjátékával. A többségében egy helyszínen játszódó mozi remekül mozgatja a karaktereit és kelt feszültséget, valamint izgalmas morális dilemmákkal is szolgál. A hajós leszámolás is kifejezetten tetszett, ugyanolyan stílusos, mint az azt megelőző másfél óra. Erős négyes.

Erős atmoszférájú, hatásos noir, Heflin kitűnő alakításával. A Peter Lorre-ra hajazó bűntudatos arckifejezésével ő egy tökéletes casting volt, sajnos a többiek viszont elég harmatosak voltak hozzá képest. Valamint kicsit unom már a Hayes kódexet, mert 100%-ra kiszámíthatóvá teszik a befejezéseket (ami itt amúgy is meglehetősen suta volt.) Összességében az első fele jobban tetszett, de a végére is maradt benne annyi kraft, hogy négyesen maradjon.

Ebben az esetben szerintem teljesen megérdemelt mindegyik Oscar-díj. A legjobb külföldi film meg mehetett volna a Biciklitolvajoknak, ha létezett volna anno ez a kategória :D

2021-04-14 11:30:26 The Red Shoes (1948) / Piros cipellők Xuja (4) #4

Az elejét nagyon untam, feszengtem, azt éreztem hogy ez nem lesz az én filmem. Aztán viszont (szűk 1 óra eltelvével) szerencsére sikerült elkapnia, a hosszú, egyébként zseniálisan koreografált és impresszív vizualitású balettjelenetet már kimondottan élveztem, és utána is egészen a végéig érdekfeszítő maradt.

Messze nem olyan szórakoztató, mint a Colonel Blimp, de technikailag érdekes film, kiváló színészekkel (Walbrookot emelném ki a mezőnyből.) Illetve egy nagyon érdekes kérdéskört feszeget a művészet - szerelem - boldogság egymásra gyakorolt viszonyaiban. Szóval egyelőre ez egy stabil négyes, de szívesen újranézem majd, hátha megy még feljebb.

2021-04-13 15:26:04 [Általános fórum] Xuja #9117

Pl a "Hogyan fogyaszt leginkább mozgóképes tartalmakat online?" De sokszor nem is maga a kérdésfeltevéssel van baj, hanem a szerkezete nem jó (de ezt az ilyesmi kérdőívek kb 90%-ánál tapasztalom).

Az is fura, hogy egy kalap alá veszi azt, aki fizet a streamingért - azzal, aki csak használja valakinek a fiókját (kb mintha a moziba belógó nézőket is beleszámolnád a jegyeladásba).

2021-04-13 15:16:50 [Általános fórum] Xuja #9114

Én is kitöltöttem, bár elég pongyola volt némelyik kérdés..

Örülök, hogy valaki már felhozta a Gyilkos aranyat, mert teljesen helytálló összehasonlítás: ahogy Bogart lealjasulása, elembertelenedése és paranoiája bemutatásra kerül, az igazi mestermunka. A legijesztőbb és legelgondolkodtatóbb az a konklúzió, miszerint, az öreg szavait idézve Bogart inkább áldozat, aki a végére meg is bűnhődik Bár kétségtelen, hogy ezek a motívumok adják hozzá azt a pluszt, ami klasszikussá teszi, de ezt leszámítva is egy feszült, kemény és izgalmas kalandfilmet kapunk, amit a szatirikus és keserédes, de azért összességében mégis optimista lezárás koronáz meg. Bogart mellett kiemelném még az öreg aranyásó karakterét is, zseniális figura.

Letaglózó, depresszív mozi a nyomor szülte kilátástalanságról és morális válságról, dokumentarista eszközökkel megvalósítva. Mostani nézéskor a történetet kicsit töménynek és elnagyoltnak éreztem néhol, de a lényeg így is átjön, erős négyes.

2021-04-12 15:50:40 Casino (1995) Xuja (4) #159

"Scorsese gengszterfilmjei viszont nem tetszenek, mert a tempó túl gyors, a filmek peregnek ezerrel, viszont pont ezért képtelenek a hatásuk alá vonni."

Akkor ajánlom az Aljas utcákat, abban nyoma sincs még ezeknek a pergős montázsoknak, hanem sokkal inkább egy földhözragadt léptékű, realista, lassú sodrású gengszterdráma. Ennél a filmnél simán jobb, de még talán a Nagymenőknél is.

előzmény: kekmedve32 (#158)

Rákászás 100 évvel a Forrest Gump előtt!

Grandiózus, megindító és nagyon emberi dráma, most már az ötöst sem sajnálom tőle. Már a koncepció is kifejezetten érett, a megvalósítás pedig minden tekintetben profi: kellően kibontva és érzékletesen mondja el a háborús veteránok viszontagságait és sorsfordulatait, mindezt gyönyörű képekkel és remek alakításokkal megspékelve. Az utolsó egy órában már teljesen egyértelmű, hogy hova fognak kifutni a szálak, de a megvalósítás miatt még így is erős az összkép. Ízig-vérig hollywoodi, talán kissé túl optimista alkotás, de szerencsére a giccsel itt csínján bánt Wyler. Gyenge ötös.

Ez a film még a szokottnál is súlytalanabb és vontatottabb. A humor és néhol a hangulat rendben van, de a történetből kb semmit nem értettem, de igazából ez sem lényeges mert mint kiderül persze megint Blofeld áll az egész mögött.. Az eddig a szériára nem jellemző brutalitás is jót tett neki, meg a liftes csörte pl kiváló, de a finálé az eddigi leggyengébb akciózást szállítja. Az utolsó két Connery film a leggyengébb eddig a szériából (bár nem elsősorban az ő karakterével volt a probléma), ezért bízom benne, hogy jót fog tenni a vérfrissítés a következő részekre.

2021-04-11 12:13:48 Run (2020) / Fuss Xuja (3) #4

Feszült, jól felépített thriller, az első fele kimondottan izgalmas. Nem vágott a földhöz összességében, de a kategóriájában a jobbak közé esik. Viszont azért zavart 1-2 dolog:
1. Azt, hogy gyógyszerekkel bénítja, azt én későbbre raktam volna, mert szerintem súlyosabb, mint hogy eltitkolta a felvételi eredményt..
2. minek rakta el az anya a rá nézve terhelő cikkeket? dramaturgiailag szükséges volt, de logikailag hülyeség

A csavar és a zárójelenet is kimondottan jó, ha kicsit kevésbé lett volna klisés, megkapta volna a négyest. Erős hármas.

Miért kéne egy szórakoztató (de igazából bármilyen) filmnek akármilyen problémát megoldania?

előzmény: kekmedve32 (#65)

Na ez unintentional comedy a javából: abszolút röhejes, teljességgel átgondolatlan, színészi ámokfutásos drogellenpropaganda. Viszont olyan bájosan szar néha, hogy nincs szívem rányomni az egyest. Ralph olyan fejeket vág szívás közben, hogy tuti mém lenne belőle, ha ismertebb lenne ez a kis "gyöngyszem".

Ja és amikor az esküdtek félrevonultak, és csak az egyikük protestált hogy nem bűnös, akkor azt hittem hogy a 12 dühös ember sztorijára fog kifutni, nagyon röhögtem volna. De Gasnier-ben volt annyi, hogy csak inspirációt adott és nem aratta le Lumet előtt a babérokat, na.. :D

2021-04-10 11:56:52 Rope (1948) / A kötél Xuja (4) #191

Továbbra is izgalmas pszichodráma, de ezúttal úgy éreztem, hogy csak egy (erős) négyest érdemel Hitch ezen műve. A dialógusok néha eléggé életszerűtlenek voltak, valamint - bár értékelem a filmnyelvi experimentalizmusát - annyiszor tévedt a szereplők hátára a kamera, ami már zavaró. Viszont a színészek, az egyre fokozódó feszültség és Rupert ideológiájának megingása zseniális, a néma befejezés meg a korszakban is egyedülállóan kiváló megoldás. Hátha újranézve majd ismét ötös lesz..

2021-04-09 13:47:59 [A filmtörténelem legjobb jelenetsorai] Xuja #288

A kötél

A néma lezárás, ahol távoliban látjuk a szereplőket, neonfényben, ahogy várják a rendőrőket.

2021-04-08 11:52:45 Possessed (1947) / Megszállott Xuja (4) #5

Szépen megkomponált és hatásosan levezényelt látlelet a skizofréniáról, ügyesen ötvözve némi bűnügyi szállal (de nincs igazán noir hangulata). Az első fele hangulatosabb és erősebb, a második már inkább csak korrekt, de a befejezés az igencsak ütősre sikerült (semmi váratlan, de nagyon megindító és gyönyörű). Crawford játéka kimagasló, de a többi aktor is hozza amit kell, stabil négyes.

Első Bogart filmem, amire hármast adok.. Csavaros, jól felépített a sztori, de valahogy mégsem tudott igazán lekötni, semmi atmoszférája sincs a filmnek, így a történések is érdektelenek voltak sokszor. Bogie hozza a formáját, de valahogy most gyengébb volt a karaktere, mint ahogy megszoktam. A szerelmi szál pedig egyszerűen röhejes. Viszont a zsebbe tehető nők elképzelést támogatom! :D

Komplex, csavaros, egzotikus és kifejezetten szerzői noir, fel is kúszott ötösre. A fényképezés gyönyörű, a már említett tükörreflexes jelenet meg egy vizuális orgia. Emellett remek tempójú, az atmoszférát vágni lehet, és a színészek is abszolút top formában vannak (Welles szokás szerint különösen zseniális). A kevés, de jól időzített humor is jól áll neki.

A kisebb-nagyobb logikai bakikat én is érzékeltem, de nem (sokkal) csorbítják számomra a film értékét. Az, hogy Hayworth a hunyó, az persze, hogy evidens a mai, femme fatale-ket zsigerből ismerő nézőnek, az akkori közönségnek viszont meglepő lehetett. Meg azért ne felejtsük el, hogy az eredeti cut az 155 perces volt, sokkal kidolgozottabb lehetett. De Welles nyers zsenialitása ebből a 90 percből is tökéletesen átjön.

Persze, hogy túl van tolva, ez az egész film egy hatalmas nagy szatíra, aminek a váza valóban egy sablonos felemelkedés - bukástörténet. Én megértem, hogy nem mindenkinek tetszik, de az, hogy egyedi, az szerintem nehezen megkérdőjelezhető.

előzmény: ifj. Ó. Posszum (#133)

2021-04-06 14:00:18 Wreck-It Ralph (2012) / Rontó Ralph Xuja (4) #48

Kreatív, újító (Disney-s mércével), pörgős és részletgazdag animáció, hozta az elvárásaimat. Giccsmentes, könnyed szórakozás blőd, de jópofa karakterekkel, stabil négyes.

2021-04-05 21:16:25 Dèmoni (1985) / Démonok Xuja (?) #18

Azért az cuki, hogy leírsz egy frusztrált és sértő mondatot (aminek amúgy a világon semmi köze ehhez a topichoz), de leírod hogy no offense, hát ez így már akkor rendben is van :D

előzmény: Mario Brothers (#17)

2021-04-05 21:08:48 Brute Force (1947) Xuja (4) #4

Az egyik leghollywoodiasabb és legszentimentálisabb noir, amihez szerencsém volt, néha baromira túl lett tolva a giccs. Másrészt viszont (és ez főleg a második felére igaz) nagyon jó a sztori, a témához megfelelően kellően erőszakos, a Lancaster-Cronyn kettős nagyot alakít, és olyan kíméletlen akciózúzdába torkollik a befejezés, ami már tényleg Peckinpahot előlegezi meg.

2021-04-05 20:59:23 Odd Man Out (1947) / Egy ember lemarad Xuja (3) #5

Sötét, filozofikus noir, ami jóval ambiciózusabb és művészibb, mint hasonszőrű társai. A gond csak azzal van, hogy mindez a többlet borzasztóan hiteltelenül és érdektelenül van tálalva. Emellett a színészek sem voltak túl emlékezetesek.. Kár érte, mert az első fele elég megkapó és izgalmas.

2021-04-04 11:51:55 Undine (2020) Xuja (4) #1

Lassan csordogáló, misztikus fantasy-dráma egy kifejezetten erős női alakítással és remek fényképezéssel. A sztori feldolgozásához és a szimbólumok, metaforák megértéséhez érdemes a sellők legendájának utánajárni, de még így is lesznek bőven lyukak a megértésben. Az ismétlődő, visszafogott, de gyönyörű zongorás score az egyik erőssége az atmoszféra mellett. Gyenge négyes.

2021-04-03 22:08:14 Ének a búzamezőkről (1947) Xuja (4) #13

Nagyon szépen hozza ugyanazt az éteri tisztaságot, mint a "testvérfilmje", az operatőri munka zseniális és Görbe meg a korszak legnagyobb formátumú magyar színésze. Most is a végét tudnám felhozni kissé negatívumként, én máshogy kerekítettem volna ki a sztorit (de a zárókép így is gyönyörű). Majdnem ötös.

Én azért továbbra se értem, miért nem lehet a látvány köré karaktereket és jó sztorit írni (a'la Avatar), mert ezek nem rontják el a film vizualitását..

előzmény: Fatupi (#4)

2021-04-02 12:49:14 Dark Passage (1947) / Sötét átjáró Xuja (4) #28

Baromi izgalmas, feszült noir, bravúros rendezéssel. Az első fele POV nézetes, sejtelmes hangulatú, remekbeszabott párbeszédekkel és karakterekke, egyszerűen telitalálat. A második fele már konvencionálisabb, és valamit a lendületéből is veszít, de még így is erős marad az összkép. Eddig nem nagyon kedveltem Bacallt, de ez most egy tökéletes alakítás volt tőle, a csábos díva helyett ez az emberibb, földhözragadtabb szerep sokkal jobban áll neki. A befejezés viszont tényleg lehetett volna merészebb.

2021-04-02 12:00:24 Monsieur Verdoux (1947) Xuja (4) #11

Erős sodrású, sajátos, szórakoztató, sötét bohózat a talán legellentmondásosabb Chaplin karakterrel. A változó fókuszú forgatókönyv egy folyamatos érzelmi hullámon viszi át a nézőt: kacagtató burleszk, bizarr dráma, maróan gúnyos szatíra - ennek a filmnek ezer arca van! A Diktátorhoz hasonlóan viszont a befejezés igen mellément, borzasztóan demagógnak éreztem. Erős négyes.

2021-04-01 12:46:18 Notorious (1946) / Forgószél Xuja (4) #61

Pofás kis thriller ez, remek színészekkel és izgalmas történettel. A forgatókönyv messze nem csak a kémsztorira, hanem a szerelmesek ellentmondásos kapcsolatára is legalább ennyire fókuszál, ez egy kifejezetten jó húzás volt. Viszont a Mester legjobb filmjeivel azért nem tudja tartani a lépést, de persze egy másodvonalbeli Hitchcock is stabil négyes.

Bergman amúgy zseniális a szerepben, Claude Rains meg ismét kiváló volt, szerintem simán a korszak legalulértékeltebb színészei között van. Sose kapott főszerepet?

Itt a tartalomleírásban kettőspont helyett legyen pont, és az utána következő részt vágjuk le, spoileres.