ChrisAdam

2019-08-25 12:58:56 [Hamarosan a mozikban!] ChrisAdam #6448

Holy sh*t!

előzmény: kaamir (#6447)

Hát ez baromi nagy kínszenvedés volt, pedig minden adott volt, hogy működjön, de sehogy se áll össze. Kifejezetten frusztráló film, borzalom. Nem is tudom, mire adok kettest.

2019-08-16 00:05:30 [Hamarosan a mozikban!] ChrisAdam #6440

Hát semmi sem garancia semmire. Kivéve a sör a hűtőben, mert az azt jelenti, hogy ma este is jót fogok aludni.

Végre Tarantino is szerelmet vallhatott A mozinak, A filmnek, és a bennük szerteágazó szabadságnak - és ahogy mindezt teszi a színészekkel, az operatőrrel, a vágásokkal, a zenékkel, az izzó, de mégis visszafogottabb szkripttel, az piszkosul tetszik, széles vigyor ragadt fent az arcomon. Így lesz igazán hiánypótló alkotás a filmográfiában, no meg: hogyan tud meglepni minket a mester a kilencedik (+) felvonás után is, bravúr!

2019-08-15 18:17:53 [Hamarosan a mozikban!] ChrisAdam #6437

Azért Franz Jägerstätter sztorija egy picit vastagabb annál, minthogy el lehessen mesélni egy "videoklipben".

2019-08-13 22:59:25 [Hamarosan a mozikban!] ChrisAdam #6423

A Rossz versek igazán kitűnő lenne, de túl magyar. Képtelenek lennének úgy értékelni, ahogy mi.

előzmény: Bogár Bence (#3)

8, 16 és 35! De egyébként körülbelül semennyire, mivel dcp-be van konvertálva. Bár így is biztosan hozzáad a feelinghez (színek, néha-néha felbukkanó tekercshibák, a szalag molekuláinak természetes nyüzsgése): főleg az erre érzékenyek fogják nyomokban érezni a lélegző celluloidot. (Most hirtelen a Hang nélkül ugrott be, ami filmre volt véve és a plázamozi se akadályozott meg abban, hogy ezt tisztán lássuk.)

előzmény: Korben (#6)

A zene (!), a fényképezés (!!), a hangulat, illetve Saoirse Ronan miatt megérdemli a négyest.

2019-08-03 12:02:32 Logan's Run (1976) / Logan futása ChrisAdam (2) #9

Nagyon hullámzik a film - a nézhetetlen és a gyenge hármas közt. Vannak apró pillanatai, amikor egy picit is élvezhetővé válik, de sajnos lehetetlen kihúzni a csávából akár az évszám miatt, akár a gyenge effektek miatt, rendkívül balga kis filmecske. Egy remake igazán ráférne, mert baromi érdekes az alapötlet.

2019-08-02 12:07:28 [Hamarosan a mozikban!] ChrisAdam #6422

Idehaza is elterjedt az a népszerű trend az utóbbi időben, hogy egy közelgő filmhez fasza előzetes dukál. Drakulics elvtárs

Aranyos kis posztszoci cucc. :)

2019-07-28 21:10:09 Midsommar (2019) / Fehér éjszakák ChrisAdam (5) #14

Napok óta próbálok épkézláb véleményt mondani, de nem igazán megy. Szerintem nem volt még moziszék ennyire kényelmetlen, nem volt még moziélmény, ami ennyire a mellkasomra ült volna. Légszomj, ólomsúlyú lélegzetek, enyhe remegés. De lehet ez nem mond számodra semmit, mert totál máshogy ér célba. Megette a lelkemet, a félelem is, de inkább valami furcsa és megmagyarázhatatlan, ami a filmből árad.

2019-07-24 21:49:24 [In Memoriam...] ChrisAdam #2475

Nyugodjék békében!

Álljon itt talán a legkedvesebb filmjelenetem, ami neki köszönhetően lett felejthetetlen.

2019-07-19 23:28:00 [Hamarosan a mozikban!] ChrisAdam #6420

Nehéz eldönteni, hogy akkor röhejesebb, amikor Judi Denchet vagy amikor Ian McKellent látjuk macskapofával. Remélem a filmben lesz közös jelenetük.

2019-07-16 17:23:09 Desperado (1995) ChrisAdam (4) #10

Salma Hayek miatt kap egy négyest. De kicsit amúgy olyan, mintha egy hosszú videoklipet néznék.

Akad benne egy kis Disney-propaganda azért (jöjj és lásd, mi mindent uralunk mi), cserébe kapunk egy rakat jópofa áthallást. Igencsak kreatív film, kár, hogy kicsit túl lett nyújtva.

2019-06-26 13:44:27 Yesterday (2019) ChrisAdam (?) #5

A felvetés, miszerint Mozart vagy a Beatles ma nem lenne olyan népszerű, mint a korában, pont azért baromság, mert a népszerűségükhöz az a korszellem is összetevő volt, ami akkor tombolt. Ráadásul a mai kor zenéjében jelentősen ott van már Mozart, és/vagy a Beatles hatása.
A régen minden zene jobb volt felkiáltás pedig azért veszélyes, mert - ahogy a filmeknél is, úgy itt is - a jobbak maradnak fent. Csak a jóra emlékszünk, és maximum a paletta szélesedik a közösségi megosztók lehetőségének köszönhetően. A minőségi zene viszont nem kevesebb/több, szerintem. Persze az más kérdés, hogy nem lesz még egy Beatles vagy Pink Floyd, Beethoven vagy Mozart. De ne is legyen, csúnya is lenne.

2019-06-19 23:05:09 Child's Play (2019) / Gyerekjáték ChrisAdam (3) #2

Szórakoztató horrorka, aminek akad pár jó jelenete, de folyamatosan ott lóg a levegőben, hogy lehetne sokkal több. Illetve odabiggyeszteném a vígjáték műfaját is. Ne is tessék komolyan venni.

Nem értem az utolsó bekezdést: időtlen idők óta felkapcsolják a világítást a stáblista alatt, még a művészmozikban is (talán annyi, hogy ott fél/egy percet várnak ezzel).

Én is a Westendben néztem, 3D-ben (sajnos a sajtóvetítésre meghagyják ezt az "élményt"), és elképesztően szellemképes volt a 3D, a totálok főleg, de olykor a közeliek is. Minden valószínűséggel félre volt kalibrálva a vetítő (meg mi is a szélefele ültünk, így gondolom hatványozódott), hiba lenne ezt felróni a filmnek, de az biztos, hogy a "látványos" akciókat mondhatni Godzilla erejével rombolta szét.

előzmény: bambula (#3)

Ilyen nagy örömmel régen adtam egyest. Rettenet buta film, látványokádék. A mozi padlójára kozmált az agyvelőm.

2019-05-29 09:02:31 Chernobyl (2019) / Csernobil ChrisAdam (5) #24

Tegnap sajnos csak a nyitójelenetre jutott erő, de már ott futkosott a hátamon a hideg.

előzmény: mrfaktor (#23)

Elképesztő, hogy milyen bődületesen Zs-filmet tettek össze, szinte fájt. Vannak pillanatai, amelyek elérik a közepes felső határát, de egyszerűen mindenben gyengélkedik. Technikai szempontból brutál összecsapott (néhány snitt felett nem tudok elmenni szó nélkül), forgatókönyv nincs, színészek sincsenek, és úgy látszik, Shane Black sincs. Legközelebb döntsék már el, hogy egy Hallmark családi filmet akarnak összeszuperálni, vagy pedig egy 90-es évek tökös soldier-moviet. Mert ez a film egyelőre úgy szaladgált a kettő között, mint a szívritmusom, mikor anyám a teljes nevemen szólít a konyhából.

2019-05-28 17:30:51 Love, Simon (2018) / Kszi, Simon ChrisAdam (4) #41

Aranyos film, ami témája ellenére nem tolakszik feleslegesen és erőltetetten. A végéért viszont nincs bocsánat, kár érte.

Én is így tudom, bár kérdés, hogy mikor tüntetnek fel egy országot. Azért is teszem fel a kérdést, mert például a Szárnyas fejvadász 2049 és az érkező Dűne adatlapján szerepel, hogy magyar (és való igaz, hogy a fele stáblista magyar) koprodukcióban készül a film, viszont egyetlen magyar cég sincs feltüntetve az IMDb-n egyik filmnél se. És nem is hinném, hogy bármennyi magyar pénz benne van abban a filmben, viszont az bőven lehetséges, hogy a szakmai, akár döntéshozó stáb egy része magyar, akik meg Amerikából kapják a zsetonukat (minden bizonnyal). De A kém, vagy A kém, aki dobott engem filmeknél, vagy a Vörös verébnél nincsen ott, hogy "magyar".

2019-05-26 19:03:38 Chernobyl (2019) / Csernobil ChrisAdam (5) #18

Nem tudom, de Stellan Skarsgård orgánumát nem adnám senkinek.

előzmény: Korben (#17)

2019-05-26 18:15:28 Chernobyl (2019) / Csernobil ChrisAdam (5) #16

Lehetséges, hogy az utolsó két részre csúnyán félremegy (láttunk a közelmúltban erre példát), de én már most rádobom az ötöst. Csontig hatol, elképesztően hatásos. Pedig egy pillanatig sem hatásvadász. Kíváncsian várom a folytatásokat.

Girona: beszámoló, galéria és videó. A Trónok harca otthonául is szolgáló kisváros egy napja azóta is az egyik legemlékezetesebb utazásom.

2019-05-22 10:46:59 [Megérdemelte-e az Oscart...] ChrisAdam #11137

Hát lehet, hogy a meta nem 98, de a Ponyvaregény óta nem volt filmje, ami ilyen magas pontszámot kapott volna. Bár a kritikák még gyűlnek...

előzmény: #zombysoad (#11136)

2019-05-21 16:36:45 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3606

A baj szerintem megint nem az, hogy mi történt, hanem hogy hogyan. Egy ilyen kérdést lezavarni 10 percben kvázi őrültség. Tehát miután végiglovagoltunk Westeroson 9 éven át, 10 percben döntik el, hogy ki ül a Vastrónon? Mert igen, lehet rá magyarázatot adni, hogy a királyságok lányai és fiai a sok háborúzás után már békéért esedeztek, ezért nem ellenkeztek. De ha ezt felvezetik, kibontják és nem egy abszurd jelenetbe teszik, ahol Szürke Féreg senkiként pattog, Tyrion pedig két csettintésre megoldja az ügyet, szóval nemár. Ez a vicc.

Minél távolabb van egyébként a rész, annál dühösebb vagyok. Érthetetlen.

előzmény: HejjaX (#3605)

2019-05-20 21:35:07 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3596

Azt hiszem, az IMDb 4,6-os átlaga mindent elmond, amit bár nem tartok relevánsnak (lévén, hogy az internet népe egymást hergeli és túlzóan esik végletekbe), mégis látszik, hogy ennek a grandiózus sztorinak milyen lagymatag, semmilyen vége lett. Ami nem is lenne rossz alapvetően, mert egy tök normális lezárás volt, szépen varrták el a szálakat. De ez azután lett volna minimum kielégítő, ha tényleg olyan évad van előtte, ami megszólal, ami után már nem lehet mit húzni, nem lehet milyen lapot eljátszani, hanem tényleg csak a lélegzetvételnyi lezárás szükséges.

De nem így lett. És így pontosan olyan lett a sorozat, mint egy focimeccs, ahol az első félidőben záporoznak a gólok, sárga és piros lapok, erős helyzetek, még megy ez a második félidőben is, mire az állás teszemazt 7-7, döntetlen! Már a 70. perc felé közeledünk, drukkolunk, hogy hát azannyjátneki legyen valami, de már rettenetesen közeledünk a 90. perchez. Már túl is lépünk, a bíró felmutatja a négy percet, reménykedve fellélegzünk, de a csapat lusta, meggyötört, hajthatatlan. Mégis, hátha.
Aztán az utolsó támadás, na, majd ez betalál... bika lesz, meg gól, kupa és elfelejtjük azt a korábbi 20 percet, de nem, a lövés messze fölé ment, a labdaszedőnek külterületen kell majd érte bóklásznia.

Szóval így. Aztán már csak üres tekintettel nézzük, ahogy botorkálnak le a pályáról a kedvenceink.

Ennél gyávább, kiszámíthatatlanabb vég nem is történhetett volna.
Han Solo biztos mellkasához kapott, mikor Daenerys felnyögött fájdalmában. Az ébredő Erő előtt még csak-csak, de azóta meg főleg tilos ezt bárhol is bejátszani, ahol a meglepő fordulatokra akarunk építeni. Tényleg ennyi telik az íróktól? Egy ilyen sablonos, kiszámítható finálé a Sárkányok Anyjának? Tényleg nem következett konkrétan SEMMI azok után, hogy kiderült, Jon Snow Targaryen? Hát akkor minek kellett göngyölgetni a szálat? Innestova Bran is maradhatott volna csak egy srác, aki tolószéket fogott. Röpködött egyet Deres felett a csatában, és kész. Az a Bran, akinek ilyen képessége van, nem kap semmi szerepet egy egész évadon át? Az az Arya, akinek ilyen képessége van, tényleg ilyen fantáziátlanul hajózik ki a sorozatból? Az a Jon Snow, akinek éveken keresztül szurkoltunk, tényleg ilyen kétdimenziós karaktervisszafejlődés jár? Annak a Daenerys Targaryennek, aki a Sárkányok Anyja és Láncok Leverője és Minden Kutya Füle, aki éveken keresztül középpontunkban volt, egészen az utolsó előtti részig, ilyen csúnya, totálisan életidegen és kidolgozatlan pálfordulást és végzetet írnak? Az évadokon át tartó gyönyörűszép karakterfejlődést kukázzák, és behoznak egy hitlermintás ámokfutót a helyére, amivel nincs is baj, de mindezt lerendezték két darab fél epizód alatt. Na, ne már!

Az a sorozat, amelyik a részletgazdag világáról, tűpontos élességéről, tabudöngetéséről és meglepetéseiről híres, tényleg ilyen szánalmasan semmitmondó, összecsapott, elnagyolt finálét kapott? Nem tudok napirendre térni e felett!

Egyetlen, színvonalát mindvégig tartó karakter van ebben az egészben, Tyrion. És őérte érdemes végignézni.
Siralmas, és sírni is fogunk eleget, mert elképesztő ziccer volt.
Persze emellett még mindig sorozattörténelem, és jó pár szuperlatívusz. Elkezdtem nemrég előlről, és patináns, igazán zseniális. Remélem, elfeledjük ezt a csorbát, és nem ez határozza meg majd a sorozatról alkotott képünket, véleményünket.

2019-05-20 07:43:39 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3585

Meg, bizony. Most már imádkozok a régi és új istenekhez, hogy ne aludjak be a munkahelyen. :)

2019-05-20 05:22:39 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3583

Hát ez beleállt a földbe, mint a gereblye. Sad reacc only.

Keanu Reeves mindig úgy áll, mintha épp összeomlana, de aztán mégse. Amúgy régen nevettem ennyit, totál abszurd akciók, őrült szövegekkel. És még annyira sincs értelme, mint az előző kettőnek. De ez ezúttal pozitív. Na meg Bronn végre kapott egy kastélyt.

2019-05-13 20:08:09 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3566

És abba már ne is menjünk bele, hogy mindezt lezavarhatta volna Daeny kb. a harmadik évad magasságában, mikor a sárkányok elérték a kamaszkort. 3 sárkány, 10 percnyi meló cigiszünettel.
Nem szabad sokat gondolkodni, nem járunk jól. :)

2019-05-13 19:32:58 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3564

most meg kábé a 80-as évek akciófilmjeiben látott bunyók színvonalán vagyunk

Igen, ez megint idő hiányában elmaradt... Daenerys odabökte Szürke Féregnek, hogy "tudod, mikor támadj" és csá. Ennyi volt a nagy taktikázás. Azért ez fájt. Régen mennyi időn keresztül építettek egy csatát, okos párbeszédek, taktikázások, és a többi. De hát mit várunk, az előző rész elején még Deresben zabáltak kávéztak... Minél többet gondolkodok ezen, annál inkább fáj a szívem. Hogy tudták ezt így elhadarni. Elképesztő.

2019-05-13 16:46:43 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3561

Igen, rá én is tippeltem már. Egy ideig Aryával karöltve, bár utóbbi csúnya lett volna. De mégis, Gendry uralkodásának kezdete is egyfajta happy endet hagyna maga után, ráadásul nagy-nagy hiányt, lévén, hogy a csáveszt kevésbé ismerjük. A probléma az, hogy itt kábé nem megengedett a happy end.

Még mindig fennáll az az őrült fan theory, hogy Jon bánatában megöli magát a sárkánytőrrel, és ő lesz a kövi Éjkirály, Dany az Őrült Király(nő), kezdődik minden előlről. :)

2019-05-13 15:01:32 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3554

Alapvetően megemlegetem ezt a részt, mert vannak benne olyan jelenetek, ahol tátva maradt a szám. Apró momentumok, amik idézik a régi Trónok harcát. Leteszik a fegyvert, megkondulnak a harangok, Daeny pedig kissé sírva fakad, miközben Tyrion érzi a pusztítás előszelét. Az úgy wow. Aztán a Hegy és a Véreb harca is epikus volt, bár ott már éreztem azt, hogy inkább kiszolgálták a pózőr hatásvadászat régi és új istenét, mint a valamirevaló harcot. De azért ott is meg-megállt a szívem.
Arya minden pillanata aranyat ér, az utolsó jelenet mély lélegzetvétel, nagyon szépre sikeredett.

És persze összességében epikus, látványos és WOW, de... (és ami ez előtt van, az nem számít)
...de megint ott vannak olyan apró kis dolgok, amik nem hagyják békén a csőrömet. Például oké, hogy Daeny a királynő meg az atyaúristen, de Varys ily gyors kinyirbálása az WTF? Mármint egyrészt nem csupán ő bűnhődik az infóért, de ha mégis, ezt miért 10 percben intézik el? Bárcsak ily fénysebességgel száguldana a magyar bürokrácia is. Plusz ott van Jon Snow barátunk, aki némán áll és nézi végig, ahogy szerelmetes barátosnéja komplett megőrül. Hát mi a jó pikula? De tényleg, olyan kínosan össze van cseszerintve ez, hogy ezeken az apróságokon múlik aztán, hogy az amúgy rendesen odabaszkuráló csatajelenetet kevésbé élvezzük. Mint ahogy az is, hogy szélsebesen legyakja Daeny az egész Kompániát plusz a várost egyetlen Drogonnal. Akkor mi tartotta vissza 3 sárkánnyal már a harmadik évadban mondjuk? Most akkor mi is van Jaime-vel? Mik ezek az ide-oda cibálások? Miért kell drámáskodni állandóan? Legalább lett volna ebben is valami fordulat. Nem, Jaime, akinek a LEGJOBB jellemfejlődése volt az évadokban, egy pillanat alatt sutba dobja a józan eszét és visszamegy. Ne, ne már.

Egy pillanat alatt össze tudok szedni egy jobb sztorit.
Daeny mondja Tyrionnak Varys árulása után, hogy náluk van Jaime: Tyrion bemegy, elereszti. Jaime be is megy a várba, Cerseihez még a harcok alatt, majd röpke mozdulattal megöli. Jaime ekkor leveszi a maszkot: Arya van alatta, aki ezzel az egész Lannister-famíliát kitessékeli a másvilágra, ha Tyrion is megkapja az árulónak szánt Dracaryst.

Ennyi.

Ugyanakkor a Daeneryses fejlődéstörténet tetszik.
Bár egy, a könyvből táplálkozó, részletgazdag verzióban az ő drámája is sokkal inkább ki lenne bontva. De viszont az, hogy mindenkit elveszít és tulajdonképp senki nem marad mellette, ez szépen ki van találva (de ugye ezt sem mesélték el mesterien). Érthető is ez a pusztítás: ő már nem fog a Vastrónon ülni, ezt jól tudja. Ez az elkeseredett lépés persze ennek ellenére meglepő, mert ezt nem néztük volna ki a Sárkányok Anyjából. Szóval ő lesz most az első Arya listáján, de nagyon remélem, hogy nem egy olyan befejezést kapunk, ahol sikerül őt megölni, majd Jon a trónra lép és csá. Ez a happy end asztalburígatást okozna.

Viszont felmerül az, hogy tulajdonképpen ebben a "csatában" nem győzött senki. Olyannyira nem, hogy mivel a Lannister házastestvérpár elhunyt, és az ellenség porig rombolta a Királyvárat, nincs alkalmas és elfogadott ember a trónra. Jon Snow sem.
Ám ugyanakkor meg ha mégis a Láncok és Viharok, Sárkányok és Szemöldökök Anyja kerül valamilyen trónra, a történet szépen körbe ér: avagy igazolná azt az évszázados bölcsességet, miszerint hiába a jóság, a hatalom mindenkit éhessé tesz és kegyetlenné. És lehet, hogy ez nem a hatalom, de az oda vezető út. Ez így szép és kerek. De ehhez valami nagyon merészet kell lépniük, ami nem csúszna le olyan édesen a torkunkon.

Hát, kedves írók, csúnyán lelepleződtetek, hogy R. R. Martin szoknyája alól osztottátok az észt.
Most, hogy minap összefutottam a vadember Drogoval, elkezdtem újranézni a sorozatot az első évadtól kezdve: ég és föld. Kidolgozott, részletes, okosak a párbeszédek, a bölcsességek különlegesek, a történetszálak egytől-egyig feszesek és érdekfeszítőek... Ami ebből megmaradt, az a látvány, a rendezés, a színészek, és Ramin Djawadi. Ahogy Martin barátunk eltávolodott, úgy fulladt bele a klisékbe. Csupán fél tucatnyi üde pillanat maradt. Valahol ez végtelenül elszomorít...

2019-05-09 11:35:57 [JÁTÉK] ChrisAdam #31985

A nyertesek: íme.

Átlagos kliséktől hemzsegő kis horrorka, ami sajnos a meglepetések hiányában unalmas lesz. Amire esetleg emlékezni fogunk, az az utolsó jelenet, és a végkicsengés. Aközben pedig ráébredünk, hogy milyen jól mutatott volna a fajtája horrorjának enyhe paródiájaként.

Én értem, hogy folyamatosan tologatják, és ez rendkívül bosszantó, de ugyanakkor mégis azt mondom, hogy annak ellenére, hogy ezt a fajta rohamtempót a Disney/Marvel diktálja, nem jelenti, hogy ez lenne a norma is. Mert az valahol nem normális, hogy 4 év alatt látunk egy egész Star Wars-trilógiát (úgy, hogy az első részt volt 2 évük előkészíteni), plusz két spin-offot is. Az sem magától értendő, hogy a Marvel Univerzum égisze alatt 11 év alatt 23 filmet láthatunk.
Ezzel nem érdemes példálozni.
Ahogy abba is bele érdemes gondolni, hogy ha valóban 4 folytatás lesz, akkor arra a 10 év kevés, tekintve, hogy az Avatart is meddig készítette elő, meg hogy alapvetően hány év “lukak” vannak Cameron filmjei közt.
Szóval inkább dolgozzon rajta, ennek a mai őrült filmiparnak és az internet szomjas népének nem kell megfelelni. Az pedig csak adjon bizakodásra okot (szerintem), hogy ennyit ül rajta, látszik, hogy szíve ügye.

Szerintem egy picit sem fura. Annak idején az Alien 7 év után kapott folytatást, a Terminátor 2. is 7 évet váratott. Sok második epizód jött későn, amik aztán nagyot szóltak.
Lehet, a 10 év valóban soknak tűnik, de kevésbé bökné a csőrünket, ha nem az a trend venne körül bennünket, hogy évente készülnek folytatások, hogy pikk-pakk összedobnak egy Star Wars-filmet, egy Marvel-filmet.
James Cameront ezért tisztelem nagyon is, mert abból ahogy terelgeti utolsó nagy gyermekét, az Avatart, leginkább az látszik, hogy alkotni akar, lelkesedik a projektért, és nem csak munka.
Ideje meg van, már ő maga mondta, hogy nem fog semmi mással foglalkozni mígnem leteszi a lantot.

előzmény: Leo_Stotch (#1)

Tényleg a történet az, ami miatt a film brillírozhatna, mert csavaros, misztikus és érdekes. Viszont mégis összeszedetlen a rendezés, és nem is izzasztanak meg igazán a legfeszültebb jelenetek sem. Ami pedig megér egy misét - és már csak ezért is érdemes megnézni -, az a zene. Bruno Nicolai a giallok egyik legemlékezetesebb témáját hozta.
Összességében több azért, mint elmegy, de mégsem annyira jó, hogy négyest adjak rá. A műfaj szerelmeseinek azért ajánlom! (És szigorúan olaszul!)

2019-05-06 22:14:46 [JÁTÉK] ChrisAdam #31979

Kedves Fórumlakók, íme egy újabb lehetőség arra, hogy régi filmeket mozizzunk: a Pólus Mozi jóvoltából 2 darab páros jegyet lehet nyerni a május 10-én, 19 órakor, az első film 40. évfordulójára megrendezendő emléknapi vetítésre, ahol A nyolcadik utas: a halál digitálisan felújított, rendezői változatát nézhetjük meg a mozi óriási vásznán a Pólus Mozi Klasszik Filmklub keretében.

Sem lájkolni, sem megosztani nem kell semmit, csupán egyetlen kérdésre válaszolni:

Milyen címet adott a forgatókönyvíró Dan O'Bannon a film első vázlatának?

A válaszokat ide, a kommentekbe várjuk szerda éjfélig.
Sorsolás csütörtök reggel 8 órakor, mindaddig pedig a topik rejtett módban fog működni, így csak a saját válaszodat és az én kommentjeimet fogod látni.

A vetítésen túl más érdekesség is várható az eseményen, olvasgatni a Facebookon lehet.

Hajrá!

2019-05-06 12:04:25 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3530

Egyébként engem az bosszant fel, hogy ez az új évad (és talán már az előző is) egyszerűen képtelen bánni az idővel. Pont az a sorozat, ami ebben volt zseniális: minden ott volt, ahol kellett lennie és addig tartott, ameddig tartania kellett.
De most totálisan aránytalan. Mert a történettel még nem is lenne baj, ha nem hadarnák el azt, hogy egy pillanat alatt Sárkánykőnél van a csipet-csapat, ahol pikk-pakk lelőnek egy sárkányt és legyakják a fél flottát. Mintha minden a szomszéd utcában lenne.
De közben a szappanopera tódul, nagy lángon ég, ami pont, hogy frusztrálttá tesz, mert érezzük, hogy fogy az idő, de előre nem haladunk. És így kevésbé lenne furcsa, hogy Dany kezd megőrülni. Az is, hogy Jon elképesztő, meglepő eredetének információja seperc alatt végigrohan a fél Westeroson. Ez utóbb pedig különösen szívfájdalmam: az információ, a sorozat kulcsa, miszerint Jon Targaryen olyan szinten semmilyenné vált, hogy magam lepődöm meg. Értem én a belőle kiinduló drámát (ami király lesz, és remélem valami olyanba csap át, hogy Dany Jon ellen fordul, miközben Tyrionék Dany kiiktatásán ügyködnek Cersei halála után, de...), de ha a felvezetés összecsapott, mert inkább időt töltünk Tormund boros szakállán és azon, hogy Brienne szűz, de kimegy hugyálni, akkor nem lesz dráma a dráma.
A szívfájdalmam még Brienne kiherélése, a nő, aki lovaggá lett ütve, aki örökké kemény: most Rosalinda szerepére lett ítélve, akit elhagy Roberto. "Stay with me", már csak a háttérbe hiányzott valami kolumbiai gypsy hangsávszaggató nóta. Ne már, srácok, nem ezért jöttünk.
Egy vértől és kegyetlenségtől, inkább hideg és sokkoló drámától naggyá tett sorozatnak legyen vértől és kegyetlenségtől, és inkább hideg és sokkoló drámától naggyá tett lezárása. Ne kezdjen érzelmeskedni, ne legyen időnk erre. Legyen hideg, miközben pontosan tudjuk azt, amit most kimondanak. Tudtuk eddig is, hogy Brienne vonzódik Jaime-hez, ezen az se változtatott volna, ha nem hálnak. Vagy ha nem esik könnyek közt térdre, hogy maradjon.

Kicsit az az érzésem, mintha hirtelen most kezdene bizonyos karakterek esetében dolgozni azon, hogy hús-vér karakterekké avanzsálják őket. Miközben bakker, ők már azok. Mintha nem tudná a sorozat a saját határait. A fölösleges kéjelgésnek ott voltak a korábbi évadok, kiélhettük magunkat. Most már ki szeretném élni magamat mondjuk abban, hogy nem csak 2 percnyi "csata" során látom, ahogy Rhaegal megszűnik létezni a flottával együtt! (Főleg, hogy a rajtaütésre számítani lehetett.)
Az előző részt én nagyon szerettem: grandiózus volt, izgalmas, feszült. Nálam még sötét sem volt. Persze maradtak kérdéseim, bízva a következő részekben, de már úgy érzem, ez nem az a vég lesz, amire számítottunk. Vagy ha igen, akkor az lehozza a csillagokat az égről. De visszagondolva olyan részekre korábbi évadokból, mint a Hold The Door, vagy Jon halála és feltámadása, Dragonstone, vagy a Vörös Nész, Ned lefejezése... nos, akkor ebben a legújabb részben már tényleg csak nyomokban található a Trónok harca: mondjuk az utolsó jelenetben, aminek súlya miatt van lehetőségünk és kedvünk reménykedni.

2019-05-06 11:32:09 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3528

Beszálltak az argentin szappanoperaírók is a produkcióba.

2019-05-04 09:51:45 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3519

Nem hinném. Gyanítom, hogy lesz itt még valami csavar a sztoriban. Egyre inkább hiszem azt, hogy amilyen nagy hevességgel tesszük fel a kérdéseket, és fröcsögünk a legutóbbi rész miatt, az alkotók annál nagyobb mosollyal és megelégedettséggel nézik. Vannak kis apró részletek, amik nem kerültek a helyükre. Aztán ledobják az atombombát.
De nem kezdek el találgatni, mert Olórin agyf..... kap. :)

előzmény: Ragemarci (#3518)

2019-05-03 17:17:23 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3516

GoT:
Mi van azokkal a csecsemőkkel, akiket a Mások átváltoztattak? Ők nem nőhettek fel ilyen hamar, hogy csatlakozzanak a hadseregbe, nem?

2019-05-03 14:18:16 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3514

Hm, érdekes, mert nekem mindvégig nagyon stabilan jött a Full HD a gépen (IPS monitorban jobban bíztam ezúttal is), viszont a tévén gyakran visszamegy valami gyehennára való 144p-re.
De egyébként hiába kalózkodod le, ha ugyanazokkal a szar beállításokkal nézed a tévén (fps-turbó, meg cinematic anyámvalaga), akkor az így is úgy is borzadály lesz sajnos.

2019-05-03 13:53:37 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3512

A legutóbbi Trónok harca-epizód körül keletkezett (félig-meddig mű)balhé egyébként jól rámutat arra, hogy mi a baj azzal, ha a streamen tolt (vagyis Netflixen) egy egész estés film nem a bekalibrált mozigép, hanem az otthoni, trehányul alapértelemezett beállításokon tengődő teszkós tévén megy.

És egy alapvető komment ehhez a tanácshoz:
Kapcsoljunk ki minden automatikus képjavító szarságot, különösen a fényerőt és kontrasztot állítókat, energiatakarékos üzemmódot, fekete színt kiemelő varázslást, medzsik képjavító parasztvakítást, MINDENT.

Elképesztő, hogy egy ilyen "képjavító medzsik" milyen szinten szétcseszi az egész élményt. Leginkább az fps-turbó hatás, a legszomorúbb persze az, hogy ezt legtöbben nem veszik észre.

2019-05-03 01:19:04 [In Memoriam...] ChrisAdam #2438

Peter Mayhew, 74 éves volt. Újabb legenda hagyott itt minket. Az Erő legyen vele.

A kérdés még a bemutató előtt született. :)

2019-05-02 10:55:14 Alien: Ore (2019) ChrisAdam (4) #8

A nyolcadik utas + bolygó neve. (Föld alatt talált tojásrengeteg, lift, főhős, a diszpécser, stb.) De legalább jobban csinálta, mint a többi.

előzmény: Nordbright (#7)

2019-05-01 23:39:10 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] ChrisAdam #24175

---

Áthelyezve a(z) La dama rossa uccide sette volte topikból.

Van egy furcsa vonzalmam a Godzilla II. felé. Megmagyarázhatatlan.

Erős. :D

De amúgy jogos, igen. Bár szerintem lenne még potenciál a karakterben, a képességei miatt, és a különleges otthona/világa miatt is. Csak ideje lenne már kicsit elkanyarodni a megszokott hőssztoriktól.
De egyébként Batman, Superman, alap. Hagyják már békén őket, elégszer erőszakolták meg a hullájukat.

Ha te most elsősorban fodrászt keresel, ajánlok olyat, akiért nem kell átbumlizni a szomszéd galaxisba.

Egyetértek, teljesen szórakoztató, kikapcsoló ökörség, erre tökéletes. Bár az Avengershez nincs sok köze (hacsak annyi nem, hogy az is nagyjából ezt a célt szolgálja ki némely esetben). :)

csabaga: A sorozatot nem néztem, de nem hiszem, hogy egyik a másik kárára létezne.

2019-04-30 09:11:27 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3490

De nem értelek titeket: ha ez egy évadzáró lenne, vagy netán már csak egy egyórás epizód maradna, én is fanyalognék. De még jön 3 darab másfél órás epizód! 210 perc. Annyi minden történhet, főleg, hogy ez az epizód éppen csak egy szusszanással végződött, egy csomó kérdéssel. Nem érdemes feleslegesen fanyalogni, mert minden bizonnyal megtudjuk, hogy miért így történt, mit csinált Bran, és hogy valóban sikerült-e legyőzni a Másokat. (Mert semmi se biztos.) Sok turpisság van még hátra, és mivel 3 kicseszett hosszú rész vár ránk, nem izgulok. Ez meg a csatáról szólt, epikus ultimate gyakásról.

Nem feltétlenül egyesszám, sőt. És akkor a "Skywalkerek kora" már két lépcsőfordulónyival jobban hangzik, de akkor már legyen inkább "Ha eljön Skywalker", na.

Horror - giallo. Más műfaj esetében kevésbé ragaszkodom az eredeti nyelvhez azon túl, hogy egyébként minden esetben törekszek arra, hogy úgy nézzek minden filmet.

Alapvetően a kérdés abból az alapállapotból indul ki, hogy minden esetben eredeti nyelven nézed a filmet. Vagyis törekszel erre, mert ezt preferálod. Ám biztosan van olyan eset, hogy szinkronosan kerül eléd (mozi, család, torrent).
Éppen ezért ez a lehetőség nem szerepel a válaszok közt, mert ez mindenkire igaz (a kérdésben benne van).

A kérdés pedig arra irányul, hogy melyik az a nyelvű film, amit MINDIG, minden körülmények között eredeti hanggal nézel. Ergó, rákérdezhetnék arra is, hogy melyik a kedvenc hangzású nyelved, ami esetében igyekszel mindenképpen eredeti nyelven nézni a filmet.
Ha nincs ilyen, akkor ott a "más (kommentben megírom)" opció, ahol leírhatod kommentben, hogy minden nyelvet oda-vissza szereted.

De hogy válaszoljak a feltett kérdésemre: nekem az olasz, ami esetében a szinkron kész lelkiismeretfurdalást okozna. Ha nincsen eredeti nyelven, inkább nem nézem meg, vagy várok/kutatok a föld alá is, vagy megnézem angol felirattal, hogy értsem is. De hasonló vonzalmam van a távol-keleti nyelvek felé is (especially Japanese).

Mindez ugyanígy értendő a másik, műfajra vonatkozó kérdésnél.

A magyar címadók megint toppon voltak. :)

2019-04-29 09:00:48 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3473

A tél megérkezett. Nem tudom, mikor volt utoljára ennyi libabőrös jelenet egyetlen epizódban. Odatették magukat rendesen. Az egyik, ha nem a legjobb epizód eddig. Elképesztő, brutális. Le a kalappal, tényleg. Minden a helyén van.

Nem tudom, miért utáljátok ezt a filmet, klasszik oldschool hollywoodi kalandfilm, pazar díszletekkel és hangulattal. Catherine Zeta-Jones pedig páratlan, egészen elbűvölő, ahogy ide-oda libben a vásznon.

Ezt a filmet miért nem Chris Nolan rendezte/írta? :)

Velejéig hangulatos, pazar giallo. Az utolsó fél óra szinte zseniális, csak úgy ragyog. Az is biztos, hogy ennyi (vonzó) meztelen nőt sem látott még film. :)

Telik az idő. Azt az évet éljük, amikor már az 1999-es Mátrix is 20 éves, az Oroszlánkirály meg... Szóval, telik az idő. :(

Ez esetben Rorschach-kal kell egyetértenem, mert az időutazás tényleg sántít. Slussz. Egyrészt, a Vissza a jövőbe-filmekre utalni ilyen esetben szerintem hülyeség, mivel bőven műfajon kívül van az a film, egy szórakoztató vígjáték, csupa kalanddal és bohókával, ez meg egy vérkemény, 22 filmet lezáró eposz, amiben igenis kell keresni a logikát, de még inkább azt, hogy az előző filmnek (és az előző filmfolyamnak) egy igazán méltó lezárása legyen.

Mert habár engem korántsem gyötört meg ennyire ez az időutazósdi, sőt, kifejezetten élveztem, hogy újra a régi Bosszúállók (ráadásul annak "backstage-jében") történetében járunk, Amerika Kapitány megöregedése már nálam is elkezdte indexelni a kérdőjeleket. És teljesen jogos az az arra való kiakadás, hogy ilyen "egyszerűséggel" oldották meg ezt az ügyet. Ne legyen már mindenre egy új elmélet, csak hogy megoldható legyen bármi.

De mindennek ellenére ez engem nem cseszett fel ennyire, sőt. Nálam működött, jól szórakoztam, az utolsó fél órában már kevésbé, de ennek inkább más az oka.

Az elmúlt napokban azért agyalok a filmen olykor-olykor (és ez jó), és éppen ma reggel fogalmaztam meg magamnak, hogy mi is a fő bajom az Endgame-mel.

Hogy nem mer kockáztatni, áldozni. Tulajdonképpen a film akkor nőne igazán naggyá, ha azok, akik az előző részben meghaltak, halottak is maradnának. Mert alapvetően egy baromi témát, és kibontható drámát hoz az magával, hogy a Bosszúállók úgy komplett kudarcot vallottak a Végtelen háború végén, ezzel szinte letaszítva magukat a szuperhősi szerepről. Ezzel kell élniük, és ez a depresszió (mert keményen az), egyértelműen tetten érhető, de MICSODA nagy dolog lett volna, ha az írók azt mondják: erre a depresszióra, csalódásra, elveszettségre, kiábrándultságra az a megoldás, hogy mindenki elfogadja, továbblép, nincs többé Póki, se doki. Persze megpróbálják, időutaznak, köveket szereznek, harcolnak, de aztán azért, hogy belássák: ami meghalt, nem jön vissza többé. A halált nem lehet úgy legyőzni, mint Ultront, Lokit, Thanost, és így tovább.
És ez egy olyan intelligens, érett befejezése lehetne a sorozatnak (ahol mindig a lehető legnaposabb oldal virul ki a fináléra), hogy megemelném én is a kalapom, és adnám az ötöst. Ráadásul szerintem nagyobb katarzis lenne, na persze egy rendes, megtermett íróval.
Másrészt pedig, ahogy Rorschach írja, most még kevesebb a feszültség: mert ha a Bosszúállók ezt képesek voltak helyrehozni a lehető legminimálisabb veszteséggel, akkor mit nem? Bármi történik, olyan szörnyű veszteség már nem érhet, ám ha mégis...

Néha el kell viselnünk a fájdalmat, a kínt, a veszteséget, hogy igazán értékeljük a győzelmet, a felszabadulást, a Jót. És ez a film tökéletes lett volna ennek bemutatására.

Hm, érdekes, hogy az egydimenziós gonoszt hozod fel, mert szerintem Thanos az előző film gonosza, itt inkább a saját maguk antihőssége, gyengesége az ellenség. Míg az előzőben tulajdonképpen Thanos volt a főszereplő, most megkapták a porondot a Bosszúállók, és nem "csak" bosszúállók maradtak. Nekem ez kifejezetten tetszett, éppen ezért ha létezik atipikus szuperhős/képregény/Marvel-film, akkor ez vastagon az. (És azért is van talán ebben az arányosan legkevesebb akció?)

Na, ez után próbáld megcsalni a szerettedet. Kíváncsi lennék egy olyan adatra, hogy 1987-ben mennyivel csökkent a megcsalások száma Amerikában.

2019-04-27 19:28:07 Alien: Alone (2019) ChrisAdam (2) #1

Rettenetesen amatőr, összeszedetlen és hatásvadász. A 12 perc ellenére összecsapott, pedig jó irányba haladhatna.

Nehéz dolog ez. Mert egyrészt biztosan filmtörténelmi jelentőségű alkotás, kétségkívül bravúros, monumentális, elképesztő méretekkel bír, természetesen a Végtelen háborúval karöltve. De ugyanakkor pedig mégis rendkívül mérges vagyok rá, mert rengeteg lehetőséget hagyott ki, és amilyen jól vezette fel a történetet, olyan semmilyen lezárás volt. A "gyülekező" felkiáltástól habár próbál grandiózus lenni, képtelen rá. Pedig egészen addig még az ötösön is gondolkodtam: mert folyamatosan meglepett. De onnantól kezdve, hogy visszajönnek a karakterek, akiknek onnantól kezdve az ég egy adta világon semmi súlyuk nincsen, csak vannak (Póki, Strange, stb.), kész, vége minden tétnek, totál kiszámítható és unalmas lesz.Ahogy sikerült a Végtelen háborúban összefogni ezt a rengeteg karaktert, úgy volt itt sikertelen ez a végjáték alatt.
Persze mégis vannak olyan jelenetek, amik előtt le a kalappal: Natasha halála igazán megrendítő, talán a film legjobb jelenete (bár egy ügyes remake-je Gamorra előző részbeni halálának). De a felütés is egészen briliáns. És vannak még csemegék. Vasember pillanata is nagy, de valahogy mégis hiányzott valami, ami nem ez a túltolt dráma, ugyanígy a Kapitány esetében. Tudom, hogy ez nem Trónok harca, de én több halálra számítottam. Oké, hogy megéltük mindezt egy éve, de azt hiszem, egy igazán ütős finálé mert volna még elpatkoltatni egy-két kevésbé, vagy akár fontos karaktert. Tény, hogy ez megint macerás, hisz így kevésbé tudtak volna Vasember hiányára fókuszálni, és nem is lett volna egyes halálokra elegendő idő, mégis...
A logikai bukfencek felett én szemet húnyok, nem az a film, meg amúgy se volt alkotás, ami nagyjából rendesen jött volna ki az időutazásos sztorijából. A poénok is ültek, inkább hallgattam az ökörségeket, mint pl. Kapitány komolykodó arcát.

11 év, 23 film, még szép, hogy a filmtörténelem legnagyobb vállalkozása, ami elképesztően tette magát A leghíresebbé, és kétségtelen, hogy egy ilyen esetben mekkora teher nyomja az írók vállát, de azt gondolom, egy sokkal inkább sablonoktól elrugaszkodó történet, végkifejlet habár több vitát generál, mégis marandandóbb nyomot hagy. Így is sikerült meglepnie, nem is egyszer, és jóval több olyan dolog volt benne, ami túlnőtte a Marvel határait, én kifejezetten örültem, hogy kevesebb időt és energiát szántak az akcióra, a kalanddall, a drámával, a csöndes pillanatokkal viszont nem spóroltak.

Erős hármas, gyenge négyes, de ezt nem feledjük könnyen. Újra kell majd nézni fél év múlva.

Csak bátran, nem szabad szégyenlősködni.

Wolverine visszatér és ő győzi le Thanost, ugye?

előzmény: BalaKovesi (#7)

2019-04-22 10:20:50 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3446

A legutóbbi GoT is egy nagy nesze semmi fogd meg jól. :D Néznek a semmibe, pofáznak, borozgatnak. Majd az utolsó 5 percben történik is valami. Értem én, hogy össze kell boronálni a szálakat, kibékíteni az ellenségeket, egymás vállára borígatni a testvéreket, de annyira kényelmesen teszi ezt, hogy egy árva meglepő pillanat sincs. Azt kivéve, hogy Arya elveszti szüzességét. Hogy minek kellett az? Egyelőre nem látom funkcióját. Sőt.
Na persze vannak emlékezetes, különleges pillanatai ennek az epizódnak is. Brienne lovaggá ütése, Sansa és Dany közös jelenete; bár utóbbi kicsit szappanoperás. “Szeretem a bátyádat, ezért harcolok vele.” / “Ó, Rosalinda, mindent megváltoztat.”
Értem azt is, hogy fel kell vezetni mindezt, de bakker, volt rá 7 évaduk. Kezdem azt érezni, hogy itt a csata habár biztosan grandiózus lesz, a végkifejlet mégsem lesz egy vaslapátnyi hátbaverés. Persze, a korai évadokban könnyebben lehettek az alkotók kreatívak és merészek, meglepőek és újítóak, most már valamilyen szinten az elvárt bibliából kell mantrázni. De ne legyen igazam.

Megtennéd, hogy egy 3500 karakteres cikk helyett mondjuk netán az IMDb vagy más megbízható filmes adatbázis linkjét küldöd be? (Ahogy az első hozzászólás is kéri.) Én is köszike.

előzmény: xladyhorrorx (#892)

2019-04-21 22:11:48 [Általános fórum] ChrisAdam #7814

Azzal, hogy válaszoltál rá, egyben a valaha történt legkegyetlenebb hozzászólást írtad meg. :D Savage!

Hogy hasznos is legyek: szerintem ami ezeken az oldalakon nincsen meg, az vagy kézről-kézre jár, vagy a privát online téka oldalán van csatolva a videófájlhoz, vagy pedig - és ez a legvalószínűbb - nem létezik.
Tehát nem gondolnám, hogy létezik olyan oldal, ami ezeknél nagyobb magyar feliratadatbázissal rendelkezne.

2019-04-21 22:09:50 Alien: Ore (2019) ChrisAdam (4) #2

Azért adok erre négyest, mert a többi fényében messze jobb. Összeszedettebb, stílusosabb, profibb - még ha egyfajta újragyúrt egyvelege az első két résznek, és a 10 perchez képest igen sok minden történik (a karakterekben is).

Egyértelműen a KT az, ami a legtöbb nagy kedvencemet ajándékozta, hála a diskurzusoknak és listáknak - na meg a tagoknak! De azért van egy-két különleges eset is (merthogy az előbbi megszokott már): amikor 13 évesen megkérdezem mondjuk a könyvtárost (azóta nagy haverom), hogy belenézhetek-e A bolygó neve: a halálba vagy az Indiana Jones első részébe, majd szépen ott ragadok, és teljes egészében megnézem. De persze van olyan is, ami gyerekkoromból tért vissza: a 2001 például, ami habár akkor nagy élmény volt, később nyert egyre több értelmet. Sajnos ritkán van olyan, hogy valaki ajánl egy filmet élőben (a nem KT-s ismerettségi körömből), nem ismerem, és igazán bejön (lám, nem is tudok felidézni ilyet).
De van olyan is, ami éveken keresztül kísért, és kicsit félek is megnézni - mert mi van, ha csalódok, ha nem jó pillanatomban nézem és a többi -, aztán megtekintve ledől a mennyezet is, akkora élmény, és tán még a filmlistáim vezető helyét is elfoglalja (ugye, Cinema Paradiso?).

Sír a lelkem, amiért angolul lett leforgatva, s nem a bársonyosan csordogáló olasz nyelven - mennyivel kevesebb így az élmény! Micsoda veszteség. Azért is, mert valahol úgy érzem, ez éppen elvesz annyit, hogy ötöst adjak - na meg az, hogy teljesen indokolatlan módon a giallo burjánzó műfajától idegen angolszász területre helyezték a sztorit egy naphúnyást váró olasz kisvároska helyett.

Mindenesetre nagyon izgalmas kis krimi, és valóban atipikus giallo (nem csak fenti apróságok miatt), a zenéje makulátlan (Morricone mekkora zsenije volt ezeknek a könnyedén szomorkás főtémáknak!), a nők pedig külön bajuszpödörintést érdemelnek. Viszont amiben ez a film igazán különleges - és ezt lejjebb már említettétek -, az az, hogy gyengéd és romantikus. Valamiért a Ne nézz vissza! jutott eszembe, amelyben a szorongás és a félelem mellé társult a kitartó szeretet és érzékiség. Ahogy itt is, mind a főszereplő és szeretője, valamint felesége közt. Az egész csupán egy halovány kis hártya, ami nagyon jót tesz a filmnek.
Gyöngyszemek ezek, méltatlanul elfeledett gyöngyszemek. Nézzétek! És örök hála - újra -, tomside.

Igencsak erős alkotás, ha az ember át tud szellemülni. Ritkán látunk bennszülöttek életével kapcsolatos narratívában drogháborúról szóló filmet. Pontosabban: én még sosem találkoztam ilyen különleges ábrázolással, és ez már alapvetően előkelő helyről rajtolja a filmet. Persze ott van az is, hogy ez kevésbé szól a marihuánáról, és inkább az őslakosok tradíciójáról, valamint annak átalakulásáról.

Nem feltétlenül szerencsés a fejezetekre osztás - gondoltam a filmben többször. Túlságosan balladikussá teszi a történet folyását, szájbarágóssá a mondanivalót: e szubkultúrának a paradicsomból való pokolba kiűzését. Persze a nyugati, felvilágosult, Narcoson és Isten városán edződött ember már nem tud mit tenni, a csavart várja és áhítozza. De közben észbe kapunk: ez egy bennszülött történet, egy bennszülött film.
Nem akar hatásvadász lenni, nem akar többet mondani, mint ami valójában a történet.

Regét mond, dokumentál, éppen csak úgy és azokon a határokon belül, amit az éneklőmester meg tud tenni dalával. És itt - számomra - felkerült a pont az i-re. És ennek fényében még bravúrosabb mindaz, ahogy megjeleníti az ősi hagyománytiszteletet és rendszert, valamint az azzal szembemenő és romboló erővel bíró nyugati szellemet a marihuána fényében - szinte egyetlen palettán.

Összességében nagy élmény, de mégis valami hiányzik. Vizuálisan is nagyot alkot, de láttam a kiaknázatlan lehetőségeket. A karaktereinket sem ismerjük meg olyan részletgazdagan, ahogy a történet egyes pillanatai is kaphattak volna egy még drámaibb tónust. De mint mondtam, ez minden bizonnyal annak hatása, ahogy a nyugati ember a jól bejáratott klisék mentén szeretne haladni, és ha egyszer nem kapja meg azt, akkor már fanyalog, holott egy másik szemlélet nem feltétlenül kevesebbet jelent. Ezt pedig pont tapasztaltam Afrikában a maszáj bennszülöttek közt.

Nézzétek! Még talán műsorra tűzi a Bem (tegnap teltház volt, meglepetésemre), érdemes. Egy kétórányi lélegzetvétel, másnapi fejtörést is nyomokban tartalmaz!

Szerintem nagyon is érdekes kérdés, amiről lehet politikai fröcsögés nélkül vitázni, diskurálni.

De akkor már én is kifejtem a véleményemet: egyetértek Tenebrával abban, hogy a Brexit és Trump eléggé száraz dolog ahhoz, hogy egy emlékezetes politikai drámát lehessen csinálni belőle. Nem történt (még) olyan esemény ebben, ami forgatókönyvért kiáltana. (Vagy próbáljanak meg felhúzni egy sztorit egy Twitter-bejegyzés köré, haha.)

A fake news egy baromi nehéz téma, mert nagyjából megfoghatatlan, illetve ábrázolhatatlan. Vagy egy iszonyatosan demagóg, de valós keretek közt elképzelt sztorit tudok elképzelni, vagy egy szándékosan kisarkított, túlzott disztópiát. De akkor már ehhez inkább a social media térnyerése az, ami inkább ihletet adó, és nem csak a fake news kapcsán.

Az illiberális demokráciák térnyerése egy nagyon érdekes kérdés, a jelenlegi politikai helyzetünkben is mindig azt mondom, bárhogyan is néz ki bárkinek ez most, majd az utókor mondja el róla, hogy mire akar emlékezni. És ez nagyon fontos lesz. És akkor itt meg is állok.

A menekültválságra szavaznék, mert az a leginkább filmre vihető téma: lehet monumentális, látványos, izgalmas, de művészi is: rengeteg műfajban ki tud bontakozni.

A MeToo-mozgalmat is mondanám, de szerintem nem nagyon fog születni progresszív, szókimondó alkotás, vagy csak a nagyon független, nagyon indie-vonalon. Egy ilyen témában nehéz objektíven dokumentálni, hogy átélhető is legyen a dráma része, hiszen nagyon meredek pengeélen táncolás lenne.

A terrorizmus meg egy jó ideje jelen van, nem újkeletű dolog, viszont a párizsi vagy nizzai eseményekről egészen biztos, hogy készülni fog film.

2019-04-17 13:49:51 Glass (2019) / Üveg ChrisAdam (2) #52

Nagyszerű film lehetett volna - láttam benne a lehetőséget. De a nagynak indult, ám csúnyán elbaltázott finálé, a túlcsavart történet és felesleges giccs nagyon kisiklatta. Kár érte, pedig vannak pillanatai.
A sebezhetetlen éppen az egyszerűségével volt zseniális.

2019-04-16 08:53:52 [Tévésorozatok] ChrisAdam #3440

Voltak azért emlékezetes pillanatok itt is (gondolok az utolsó jelenetre), és a játékidő nagy izgalmát és kíváncsiságát az teszi ki, hogy kedvenc karaktereink végre találkoznak. Arya, Jon, micsoda összeborulás (még ha két értelmes mondatot se tudnak egymásnak kinyögni); vagy éppen Jaime és Bran, ami külön pikantéria.
De amúgy langyi felvezetés, kicsit jobban belecsaphattak volna a lecsóba, ha már ennyire szorít az idő.

Nézd meg inkább, minthogy elolvass róla bármit is! :)

Odacsap, ráadásul alattomosan, mert az első felében elringat egy átlagosan jó hangulatú, európai krimiben... a gyönyörű Prága, titokzatos nyomozás, és persze a nőttön-nőtt kíváncsiság. De mondhatni: "semmi extra".
Aztán mikor már közelítünk az utolsó fél órához, akkor felötlik bennünk a gondolat, hogy ácsi, talán mégis több lesz ez, mint holmi európai krimi... és bumm, az utolsó 20 perc megfogja a grabancunkat és földhöz vág. Az utolsó pár perc, már csak élettelen, de mégis élő testünket szorítja le a padlóra. És hiába ellenkezünk, követ minket a stáblista után is. Zseniális, képtelen vagyok kevesebbet adni rá. (Köszi tomside!)

2019-04-13 22:32:17 [Hamarosan a mozikban!] ChrisAdam #6397

Az biztos. Sodoma és Gomorra.

előzmény: Fatupi (#6396)

2019-04-13 21:19:08 [Hamarosan a mozikban!] ChrisAdam #6395

1. Akkor nézd meg az IMDb-n a castot. ;)
2. Szerintem nagyon okos dolog lenne visszahozni (?) a Plagieus szálat (amit érdemes elolvasni a III. epizód könyvváltozatában is), mert elég új, kevésbé érintett területeit fogja meg az Erő-használatnak. Illetve Palpatine egy olyan karakter, aki vissza is térhet (ellenben Mace Windu vagy Obi-Wan "Hello there" Kenobi nem). Valamint ez az egyetlen múltidéző dolog, amit épkézláb módon meg lehet csinálni. Persze mindezt akkor, ha kicsit felpiszkálják azt a kíváncsiságot, amit Lucas ültetett el bennünk abban a bizonyos színházas jelenetben, és végül jól elvarrják a szálakat. Chris Terrio nevét látva azért nem vagyok nyugodt.
Szóval amennyire zseniális lehet ez a fordulat, annyira cseszhetik el valami ordenáré gagyi fan service-szel, amire jókora esély van, és félő is, hogy bármelyik is válik be, nem lesz osztatlan öröm. De amennyire egyértelműnek tűnik most az egész "No one’s ever really gone" szöveg a Császár kacajával, annyira mézesmadzag és összevágott trükk.
3. Az egész trailer egyébként elég komoly biztonsági játékot játszik: Lando, Leia, a teljes csapat, Luke a narrációban, Palpatine és még a címben is ott van a Skywalker (bár az előzőben meg a Jedi, a hetedikben pedig az "Erő", szóval nvm), szóval a Disney láthatóan nagyon szeretné a másik zsebét is csurig tölteni, miután az egyik már tele lesz a Végjáték után. De titkon remélem, hogy ez inkább egy laza kis megnyugtatás: lesz idén is SW, lesz benne mindenki, miközben tulajdonképpen lószart nem árulnak el a filmről, és meglepnek valami hasonlóan jó dologgal, mint Johnson a nyolcadik epizódban (mínusz Monte Carlo and Finn csodálatos utazása a vadludakkal). Ergó ugyanígy történt a Végjáték promóival is.

A múlttal leszámolós, univerzum-átírós nagy remixet a következő trilógiára ígérték, Rian Johnsonnal, ez pedig a Skywalker sztoriszál végső lezárása lesz.

Amúgy FB-kommentek közt láttam, hogy micsoda nagy lett volna, ha Palpatine helyett Grievous köhög be, vagy Obi-Wan köszön egy nagy "hello there"-t. :D

előzmény: saatonda (#6394)

2019-04-12 21:42:02 [Hamarosan a mozikban!] ChrisAdam #6391

Á, csak most milyen snassz, hogy odaírom, hogy Star Wars, mikor mindenki azt látja mindenhol.

Amúgy az előzetesről: mélyen sejtettem és reménykedtem, hogy előhalásszák Palpatine-t, de igazán meglepett, hogy tényleg meg merték tenni ezt a lépést. Kíváncsi vagyok, hogy mit hoznak ki belőle (mert ilyen egyszerű nem lesz ez), bár gyanítom, hogy a megoldatlan, rejtélyben maradt Plagieus-szálat folytatják valamilyen formában: mert ugye sose gondolkodtunk azon, hogy a Vadernek kitett csapda háttérsztorija miért ne lenne igaz, így Sidious tudása/hatalma is miért ne lenne valós (dehogynem)... Szóval megint messzire mentem, és bazira messze a december is. Affene.

2019-04-12 20:24:30 [Hamarosan a mozikban!] ChrisAdam #6389

Olyan volt ez a film most nekem, mint egy nagy, mély lélegzetvétel. Persze nem ér fel a legnagyobb Argentókhoz, ebben a műfajban láthattunk jobbat. De mégis, ez a hangulat, és ez a közeg: kicsit beleszippanthattam újra. Elképesztő, mennyire bevon, bekebelez! És az olasz nyelv, sosem lehet megunni. Nyáron azt hiszem, újra dél felé veszem az irányt. Ott is kell a mély lélegzetvétel.
...na meg Morricone!

2019-04-10 11:12:51 Aquaman (2018) ChrisAdam (2) #23

Ha nem lenne ez az ízléstelen pózőrködés, meg a hihetetlenül gagyin ható effektek, még nem is lenne rossz. De ez a túlszínezett, concept art-szerű látványvilág még a bűnös élvezet szintjét se éri el - Atlantis világától szivárványszínűt böfögök. Pedig a sablonos, semmitmondó szövegek és a kiszámítható sztori még lement volna a torkomon. De valahogy a DC egyszerűen nem tud mérsékelt végeredményt letenni az asztalra. És nem is tudnám ezt filmnek nevezni, max. film-manipulációnak. Furcsa ez a trend.
A föld feletti kalandok azért megmentik a nézhetetlentől.

2019-04-06 09:13:52 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] ChrisAdam #24165

saatondának ment a figyelmeztető a személyeskedésért.

2019-04-04 17:24:10 [Hamarosan a mozikban!] ChrisAdam #6388

A Joker szerencséje szerintem az, hogy nem a DCEU része, így úgymond szabadabb kezet kapott, hogy kibontakozhasson. A Shazam pedig lehet nem lenne rossz valamirevaló színészekkel, de majd tanul a DC ebből is. :)

2019-04-04 07:29:40 [Hamarosan a mozikban!] ChrisAdam #6385

Joker trailer: Szájtátós azta! Ha ebből nem lesz valami nagy dolog, akkor semmiből idén.

2019-04-04 07:28:57 Us (2019) / Mi ChrisAdam (5) #35

Nem is értem, miért lenne releváns a Mafab értékelése bármiben is. :)

előzmény: Ragemarci (#33)

2019-03-27 09:26:15 Pappa pia (2017) ChrisAdam (?) #94

Pappa Pia 2.

2019-03-26 23:52:22 Us (2019) / Mi ChrisAdam (5) #27

Megint egy film, amiről jó sokat lehet diskurálni! Szinte makulátlan, írok még hosszabban is, de még kavarog a friss élmény!