Fonghi

Regisztráció: 2011. május 15. (12 év, 10 hónap)

Rendezők: Akira Kurosawa, Arthur Penn, David Lynch, Fábri Zoltán, Giuseppe Tornatore, Ingmar Bergman, Luis Buñuel, Milos Forman, Paolo Sorrentino, Sidney Lumet, Stanley Kramer, Stanley Kubrick, Terry Gilliam

Születési év: 1989

3 2023-11-27 3,9
Hat hét
Six Weeks
5 2023-11-14 4,1

Megnézés nélkül tényleg semmi értelme belemenni, hogy hiteles-e, ez ennyire egyszerű, szót sem érdemes rá fecsérelni. Nem attól hiteles, mert a film objektivitásra törekszik, hanem attól, hogy egyszerűen nincs elgondolható alternatíva a két család történetére vonatkozóan. Ritka élmény, hogy egy film befejezése hozzáad az értékéhez, de itt megtörténik. A hatalom és a tömeg felelőssége viszonyának minden konteószag nélküli, általánosított megfogalmazása méltó és továbbgondolásra hívó végkicsengés.

2024-02-12 20:28:28 A piacere (1976) Fonghi (5) #9

Sziasztok! Van ötlet, hogy honnan szerezhetem meg?

2023-11-05 21:36:05 The Whale (2022) / A bálna Fonghi (5) #14

Jó régen láttam már ötzsepis filmet. Tök hetvenes évek volt, a legjobb fajtából. Nekem most Aronofsky főműve, de idővel újranézem, és akkor majd biztos nem így fog tűnni.

Ezért a kommentért önmagában megérte volna megnézni a filmet. Meg persze mindazért, ami benne foglaltatik.

előzmény: caulfield (#1)

2023-07-29 01:44:21 Aftersun (2022) / Volt egyszer egy nyár Fonghi (4) #28

Az a baj, hogy annyira túlzottan nyomasztó és titokzatoskodó volt az elejétől, és annyira kavargatta a fiúkat, hogy engem olyan vágányra terelt ebben a metoo belengte világban, ami talán nem volt produktív a recepció szempontjából. Azt hiszem, hogy az atmoszféra megteremtésében a zenéké a főszerep, hiába a sok más méltatható elem. A diszkóvillanásos foszlány nyilvánvalóvá tesz annyit, hogy itt egy (utóbb?) nagyon megterhelt kapcsolatról van szó, amire a visszaemlékezésben a szeretet-gyűlölet vád-önvád összemosódása jellemző. Ez érthetővé teszi az alaphangulatot, de talán még így is túlzottan kiüt a filmből a jelenet ahhoz, hogy tartható legyen a St4nt0N által megfogalmazott megfejtés önmagában. Szóval picit kényelmetlenül érzem magam a filmmel kapcsolatban.

2023-06-06 19:03:41 Utolsó padban (1975) Fonghi (3) #5

Nem volt minden pillanata hiteles. Kis híján azt hittem, hogy megnő a film, mert arra gondoltam, hogy az osztálytársait tanítja vásárolni, s ilyenek. Már kezdtem volna ámulatba esni a pedagógiai szemléleten, de nem. Ezek a random cimborázások gyerekek és felnőttek között rengeteg nukleáris családi bezárkózás előtti (?) társadalomból való filmben megjelennek. Nem tudom, ez a megfelelő közegben tényleg ennyire evidens volt-e, de összességében imádom nézni ezt az utcán élő, városban is falu típusú, talán az olasz neorealizmussal leginkább kibontott közösségi életet.

Nem tudom, hogy ez mi volt...

Nem ilyen egy jó film. Nyilvánvalóan politikai célú. Az, hogy az EU és a NER kritikája között táncol, többféleképp, eltérő előjellel értékelhető, de tulajdonképpen egyik esetben sem állít semmi előremutatót. Nem tudom, egy németnek pl. mennyi újat hoz, nekünk nyilván nem sokat, mondhatni elcsépelt. Nekem kicsit hiteltelen ez a túlzottan individuumok, "hősök" köré szerveződő történetmesélés, ami eléggé vissza is üt ott, ahol Orbánt valami zseniális, virtuóz bábjátékosnak kiáltják ki, aki mindenkit megvezet, meg hogy maguk a kritikus politikusok is beleragadnak egy ilyen hadi retorikába. Vannak benne inkorrekt momentumok, mint Magyar Bálint "szociológus szakértő". Vannak erényei a filmnek. Az, hogy az EU-támogatások maffiaállamba csatornázását az ásványkincsek bázisán működő rezsimekhez hasonlítja, méltánylandó, de persze messze nem elég bátor ahhoz, hogy beismerje, hogy ez egy neokoloniális szisztéma, és ebbe az Afrika-modellbe gyakorlatilag kódolva vannak az Orbán Viktorok. Jó, hogy megjelenik az a gondolat, hogy Orbán világosan meg szokta fogalmazni politikai elveit, ezzel párhuzamosan az illiberális demokrácia hangsúlyozása. Az, hogy a nyílt szabadságellenesség ilyen népszerű, engem teljesen padlóra küldött annak idején, és hát nem nagyon volt azóta sem lehetőség felkelni. Viviane Reding tök szimpinek tűnt, de amellett sem mennék el, hogy ez a Daniel Freund kétségtelenül rászánta az időt, és végigjárta a köröket. Nem hinném, hogy a mi politikusaink között sokan vállaltak volna be egy csöviszállót a COVID közepén, és ugye ez nem is egy közvetlen önfényező pr-kampány része. Összességében senkinek nem javaslom, hogy erre a filmre fecsérelje az idejét.

2023-03-12 22:48:21 Life (2017) / Élet Fonghi (3) #48

Ahogy az lenni szokott az ilyen űrös filmeknél, nekem nem állt össze a fizika. Nem értem, hogy miért áramlott percekig a sok szar (milyen szemét, honnan került oda, és honnan volt a mindefele lezárt űrállomás egy darabjában ennyi levegő?) az űrállomástól a rá csatlakozó másik jármű irányába (és nem kifele). Hogy lett volna elég energiája egy olyan kis járműnek az űrállomás szökési pályára állítására, a kabinról nem is beszélve? Logikai bukfencnek elmegy, hogy egyetlen kommunikációs csatorna van a Földdel, ami csak a vezérlőből közvetít hangot, mikor kutatási és biztonsági tétje lenne mondjuk a lény állandó megfigyelésének, de családi ügyekben nyugodtan lehet mobil eszközről videózni. Vagy, hogy egy elvileg profi, direkt erre felkészített csapatnak nem jutott eszébe korábban lezárni (úgy tartani) az állomás egyes részeit. De az is érdekes, hogy ez az intelligens lény egyetlen, a többivel egyező sejtből reprodukálta magát, mégsem jutott eszébe szaporodni. Viszont azt mindenképp élethűnek tartom, hogy "brit tudós" fedezte fel a földönkívüli életet. :D

2023-01-23 23:32:01 13th (2016) Fonghi (4) #6

Én nem tudom komoly arccal osztani ezt a minden a feketék elnyomására van kitalálva dolgot, de kicsit tekerve rajta azért érdekes tanulsága is lehet ennek az egésznek: Vajon létrejöhetett volna egy ennyire abszurd és embertelen igazságszolgáltatási és büntetés-végrehajtási rendszer, ha a történet elsősorban "rólunk és a mi gyerekeinkről", nem "róluk" szól?