von Schatu

Regisztráció: 2011. május 15. (8 év, 8 hónap)

Születési év: 1981

5 2019-11-27 4,1
Joker

4 2019-11-17 4,3

2020-01-27 22:33:31 [Melyik a kedvenc "kék" filmed?] von Schatu #24

Perfect Blue, nem is kérdés!

2020-01-21 20:48:53 [Vapiti 2019] von Schatu #48

Férfi ezüst
Song Kang-ho [Gisaengchung / Élősködők]
Joaquin Phoenix [Joker]
Anthony Hopkins [The Two Popes / A két pápa]

Na, ha valamire, erre a kérdésre aztán remek animés válaszokat lehet adni! Attack on Titan, Haruhi Suzumiya, Evangelion, Fate/Zero, Cowboy Bebop, hogy mást ne mondjak.

...mondjuk eljutni Tokyo-3-ba, és egy borgőzös, forró éjszakát tölteni Misato Katsuragival magasan van a listámon :D

Mennyi, mennyi jó film van, ha az ember végiggondolja. Méghogy itt bármi is haldokolna :D

Végignéztem a listámat, 89 filmnek adtam ötöst ebböl az évtizedböl. Ebböl faragtam egy recsegö-ropogó top 10-et, mert sok alkotást mással is helyettesíthetnék, ha más hangulatban lennék. Szóval (ABC-sorrendben):

Flying Colors
Her / A nö
La grande bellezza / A nagy szépség
Life of Pi / Pi élete
Mr. Long
Score: A Film Music Documentary
Sin-se-gae / Egy új világ
Soshite chichi ni naru / A fiam családja
Spider-Man: Into the Spider-Verse / Pókember: Irány a Pókverzum!

Ami viszont számomra mindenképp az évtized legmeghatározóbb filmje, és semmi nem üti ki a dobogóról, az a The Disappearance of Haruhi Suzumiya. Nemcsak egy baromi jó film alapból, hanem egy elképesztö személyes élmény volt és ezen felül egy új világ kapuit tárta szélesre elöttem. Ezt nem tudja semmi überelni.

Az konkrétan melyik lenne?

2019-09-22 20:52:57 Yesterday (2019) von Schatu (?) #26

Van benne némi igazság, én sem azt mondom, hogy nem történt erózió az elmúlt 20 évben. De ez a videó is egyoldalúan mutatja be a problémát, és ezért nem teljesen cáfolja az állításomat. Hozok pár példát:

1. Nem veszi vigyelembe, mint ahogy sokan mások sem, hogy ami 20-30-50 év után fennmaradt, az a saját korának is a csúcsteljesítménye volt. Érdemes egyszer végighallgatni egy Billboard Hot 100 listát a 60-as évek bármelyik évéböl, hogy az ember lássa mennyi szemetet gyártottak akkoriban is. A mai szemét azért szúr szemet, mert még nem volt ideje kiválasztódni.

2. Ha már a zenei komplexitás csökkenését vesszük alapul, akkor mondjuk kezdhetnénk azzal is, hogy mennyire gagyi a Beatles mondjuk Wagnerhez meg Sztravinszkijhoz képest, amit a saját korának igényes zenekedvelöi hallgattak. Mellesleg a Beatles pont azáltal lett naggyá, hogy szakított a rock and roll ipar addigra egy évtizedes posványából, ami addig használta a 12-bar bluest, míg már nem lehetett mit kezdeni vele. Ráadásul a Beatles kísérletezö korszakát veszi alapul, amikor nem befutniuk kellett, hanem már azt csinálhattak, amit akartak. Tudod milyen korszakos müvel futottak be? She loves you, yeah! Yeah, yeah, yeah!... Szóval bele lehet kötni.

4. Elmerülhetnénk azon is, hogy a Beatles mennyire nem tartana ott ahol George Martin hangmérnöki zsenialitása nélkül (khm, Eleanor Rigby vonósai?), de ez tényleg nagyon messzire vezetne.

3. Max Martin felhozása a kreativitás csökkenésére azért szar példa, mert ö például alig használja a korábban említett I-V-vi-VI akkordmenetet, ami közös a Despacitóban és Katy Perryben. Lásd ITT. És valóban, ha meghallgatsz mai füllel egy Backstreet Boys vagy Britney Spears számot, hallhatod, hogy drasztikusan máshogy szól, mint a mai tucatslágerek.

5. Hangmérnöki szemmel nézve a nem a 60-as, hanem a 80-as évek volt az abszolút csúcspont, és tapasztalni olyan tüneteket, hogy jön vissza az a hangzásvilág (Pl. Carly Rae Jepsen E.mo.tion albuma).

6. A stúdiók azért mennek biztosra a slágerekkel, mert a mai üzleti környezetben ha egy dal nem kap rengeteg Youtube vagy Spotify like-ot, vagy mittudoménmit, egész egyszerüen nem kapnak belöle semmi pénzt. Sajnos ki kell jelenteni, hogy a manapság senki nem akar fizetni a zenéért. Mert azért lássuk be, a Spotifyból nem fognak meggazdagodni. Ráadásul, mivel a jó minöségü felvételhez szükséges kellékek ma a töredékébe kerülnek, mint 20 éve, bárki a saját garázsában képes slágert csiholni. Szóval mi magunk és a smucigságunk is a probléma része, ha nem készülnek idöigényes mestermüvek.

6. Én ammellett is érvelnék, hogy a mai popzene azért lett egysíkú, mert rock alapról (komplex melódiák), hip-hop alapra tért át, annak az elönyei (komplex, társadalmi igényü szövegek) nélkül.

7. A legfontosabb dolog, amit pedig szinte soha nem emlegetnek, és ez az eredeti kommentem fö témája is, hogy ami egysíkúvá vált az a mai rádióban hallható popzene. Aki ez alapján itéli meg nagy általánosságban a zenét, azt csak sajnálni tudom. Ez kb. olyan, mint állandóan a Mekibe járni, és panaszkodni, hogy egyszerü a menü. Tessék már venni a fáradságot, és kikukucskálni az ablakon!

A zene köszöni jól van!

előzmény: Bubu (#21)

2019-09-22 16:38:22 Yesterday (2019) von Schatu (?) #18

Ó, közel sem! Vagyunk jó páran, csak a háttérbe burkolózunk, mint a sötétben bújkáló ellenforradalmárok :D
Én azonban néha színt vallok, és ilyenkor jönnek az ehhez hasonló kommentek! Ha másnak csak fele annyira gazdagítja az anime az életét, mint az enyémet, már megérte.

előzmény: Bogár Bence (#17)

2019-09-22 15:10:41 Yesterday (2019) von Schatu (?) #16

Mehet off-ba, ha úgy itélitek meg, de azért hozzászólnék ehhez a "régen minden zene jobb volt / nincs új ötlet a zenében" tematikához.

Elöször is az, hogy régen minden zene jobb volt, az alapvetöen nem igaz. Vannak ugyan korszakok, amikor valóban változatosabb volt a zenei kínálat, és több volt az ötlet (60-as vége / 70-e eleje, valamint 80-as vége / 90-es eleje). Ez látszik például abból is, hogy milyen gyakorisággal változnak a slágerek a Billoard Top100 élén. 14 hét Despacito...hát izé! Meg az is igaz, hogy sokszor a producerek nem vállalnak zenei kockázatot, és repetitív módon készítik a slágereket (I-V-iv-IV akkordmenet ugyebár). De nekem minden évben sikerül pár remek albumot találnom, ami üdítöen új, vagy akár régebbi dolgok kreatív újragondolása. Mindig vannak új, érdekes zenék, és az ember elöbb-utóbb bele is futhat, ha letér a rádiók alkotta ösvényröl.
Az pedig, hogy nincs új ötlet a zenében meg még kevésbé igaz, csak jó helyen kell keresni. És itt térnék rá a kommentem reklám részére, hogy aki nem talál semmi újat a mai nyugati popzenében, az vegye a fáradságot, és nézzen animét. Nem is kell hogy szeresse, pusztán azért, hogy új zenészekröl értesüljön, akikkel érdemes foglalkozni. Az anime zeneipar legjobbjai, mint Yoko Kanno, Yuki Kajiura, Sawano Hiroyuki, vagy Susumu Hirasawa olyan mennyiségü és minöségü zenét produkáltak az elmúlt két évtizedben, hogy a nyugatiak a lábuk nyomába sem érhetnek. Ráadásul egyik sem valami régi sláger újramelegítése.
Szóval kalandra fül!

előzmény: hhgygy (#15)

2019-08-14 07:24:13 [Hamarosan a mozikban!] von Schatu #6425

Csak adja az Isten, hogy most szóljon is valamiröl, és akkor minden fasza lesz.