Tenebra

Regisztráció: 2011. április 14. (12 év, 11 hónap)

Bemutatkozás

"Én, mivel nem játszhatom a szerelmest, Hogy eltöltsem e csevegő időt - Úgy döntöttem, hogy gazember leszek. S utálom e kor hiú gyönyörét."

Blog: Amerikai Plán

Rendezők: Arthur Penn, Fábri Zoltán, Federico Fellini, Ingmar Bergman, Jancsó Miklós, John Ford, John Huston, Luis Buñuel, Martin Scorsese, Michelangelo Antonioni, Orson Welles, Pier Paolo Pasolini, Robert Aldrich, Roman Polański, Sam Peckinpah, Samuel Fuller, Sergio Corbucci, Sergio Leone, Sergio Sollima, Werner Herzog, William Friedkin
Színészek: Al Pacino, Clint Eastwood, Gary Cooper, Gian Maria Volonté, Kállai Ferenc, Latinovits Zoltán, Marco Ferreri, Marlon Brando, Őze Lajos, Robert De Niro, Tom Hardy
Műfajok: film noir, horror, sci-fi, szatíra, thriller, western
Országok: amerikai, dán, izlandi, japán, magyar, norvég, olasz, svéd, szovjet
Korszakok: 1920-as évek, 1950-es évek, 1960-as évek, 1970-es évek

4 2024-02-26 3,7
Watchmen

5 2024-02-23 4,1

2021-03-22 10:29:49 [Melyik a kedvenc sitcomod?] Tenebra #7

Alapvetően ki nem állhatom ezt a műfajt (a hideg ráz a fiktív világon kívülről jövő műhahotától, ami "megmondja", mikor kellene röhögni), de a Jóbarátokat valami miatt kedveltem, ahogy Mr. Beant is, és ha már a South Park és A Simpson család is fel lettek sorolva (ezek szerintem sem sitcomok, meg még sok, a listában szereplő rajzfilm sem), akkor ezeket is. :D

"Érdekesség: Tarantino azt mondta, hogy ő nemhogy nem élvezte a Szédülést, de nem hisz senkinek, aki azt állítja, hogy igen. Szerinte csak sznobizmusból/konformizmusból szeretik az emberek."

Én is úgy vagyok, ahogy ryood: Tarantino igen nagy baromságokat tud mondani. :D Illetve ebben az esetben csak azt állítom, hogy én biztosan nem tartozom az általa felállított kategóriába, mert a Szédülés őszintén tetszik, a kedvenc filmem Hitchcocktól, még a Psychónál és a Hátsó ablaknál is jobban tetszik, pedig ezeket is a kedvenceim között tartom számon. Első ízben egy egyetemi kurzus keretein belül tekintettem meg, gyanútlanul, mindenféle prekoncepció nélkül ültem be rá, és egy átlagos Hitchcock-filmet vártam. Ám nem azt kaptam, lenyűgöző az egész atmoszférája, és nagyon merész, mert van kb. egy 10 perces jelenetsor benne, amelyben semmilyen dialógus nincs, csak a hipnotikus zene és a képek - ez ma már lehet, nem akkora truváj, de az akkori túlbeszélt hollywoodi filmekhez képest üdítő volt (bizonyára a korabeli amerikai közönség ezért nem is szerette, mert nem rágottk a szájukba mindent :D). Ez az, amit én filmművészetnek tartok, amikor egy film szó szerint magába szippant, és átlényegít. Nem mellesleg szerintem ez hősábrázolását tekintve is sokkal inkább formabontó, mint a Psycho, mert ott "csak" főhősváltás történik, itt viszont a klasszikus hollywoodi hős deviáns, válságba került változatát látjuk. Ezért is illett az idősebb James Stewart a szerepbe. Szerintem ez is simán a kora előtt járt, és kiállta az idő próbáját is, máig frissnek, modernnek hat. Egy all time top 10-es listámra is jó szívvel felraknám.

előzmény: manuva (#19)

Egyértelműen az Aranypolgár. Egy kora előtt járó remekmű, ami erősen hatott a hatvanas évek modernizmusát elindító rendezőkre. A kőkonzervatív Akadémia és Hollywood persze nem látta a zsenialitást Welles későbbi műveiben sem, miért is látta volna. A Hová lettél drága völgyünk? sem rossz film, nekem kifejezetten tetszett, de semmi érdekes nincs benne, ami miatt én díjat adnék neki. Számomra ez a "tévedés" a legékesebb, legszemléletesebb példája annak, hogy az Oscar nem az adott film színvonalának szól, hanem pusztán a témájának, vagy annak, hogy valamit csak azért se akarnak díjazni, inkább másnak adják az aranyszobrot. Számomra emiatt is komolyan vehetetlen ez az egész Oscar, és felesleges felhajtásnak tartom. Egyszer nem voltam hajlandó fennmaradni ezért hajnalig, és nem is nagyon szeretnék a jövőben sem. :D Tudom, egy szatócs filmkritikus / újságíró vagyok emiatt. :C

De most komolyan, a felsoroltakon kívül is: 12 év rabszolgaság? Zöld könyv?! A víz érintése?!?! Ezek mik? De igazság szerint a Casablancát is említhetném vagy az általam szintén kedvelt A keresztapát vagy a szintén nem rossz Forró éjszakában-t. Persze lehet, én értelmezem félre ezt az egész Oscart, csak nekem van egy koncepcióm egy filmes díjról, és ha valamit "a legjobb filmnek" nevezünk, akkor én nem arra gondolok, hogy "a legjobban reprezentál-e egy adott társadalmi csoportot", hanem arra, hogy milyen benne a színészi játék, milyen a rendezés színvonala, milyen formai vagy műfaji invenciók vannak benne, mennyire tér el a kliséktől stb. De hát a közönség valamiért majdnem 100 éve kíváncsi erre az egész színjátékra, úgyhogy "the show must go on". Persze az európai díjátadók meg a ló másik oldalát jelentik - Cannes, Velence, Berlin, én egyikért sem vagyok oda őszintén szólva, bár nem palástolom, hogy a Saul fia, a Testről és lélekről, a Mindenki és az 1945 sikerének is örültem függetlenül attól, hogy az Oscar és társai mennyire komoly vagy komolytalan díjátadók szerintem.

Whiplash, egyértelműen. J. K. Simmons egyszerűen annyira zseniális seggfej ebben ikonikus, idézhető mondatokkal, hogy bemutatója óta számos alkalommal újranéztem már Damien Chazelle művét. Meg persze más szempontból (vágás, rendezés, zene, Miles Teller játéka) is nagyon rendben van a film. Zenei analfabétaként meg pont nem érdekel, hogy mennyire hiteles a dobolás benne. :D Nagy kár, hogy Chazelle nem nagyon tudta ezt megismételni, és úgy tűnik számomra, hogy lassan-lassan bedarálja Hollywood őt is (igen-igen, a musicalje és az Armstrong-filmje sem nyerte el a tetszésem :P). Ne legyen persze igazam!

A Hegylakó 35-évforduló kapcsán hirtelen felindulásból nézem újra ezeket a fércműveket is, amelyek a sok szempontból máig élvezetes első rész ismételt megtekintése után közvetlenül még szarabbak, mint önmagukban. :D A Hegylakó 3-mal a felszínen nem lenne baj, hiszen szolgai módon újrajátssza, pontosabban lemásolja az 1986-os filmet (Kurgant cseréld ki Kane-re, Ramírezt a japán mesterre, a törvényszéki szakértő Brendát a kardszakértő Alexre, a Brendával ámokfutva száguldozó Kurgant a Connor fogadott fiával száguldozó Kane-re, a tréningmontázst a kard újrakovácsolásának jelenetsorára stb.). Csakhogy attól, hogy mondjuk lemásoljuk A Gyűrűk Ura egy fejezetét híg fosba mártott tollal, a végeredmény szar lesz. :D Süt az egész filmről, hogy a rajongókat át akarták verni, olcsó trükkökkel akarták becsalogatni a mozikba. A zene is hiába alapvetően jó, a rossz rendezés miatt olyan, mintha a Hegylakó pornóváltozatát néznénk, és itt nem feltétlenül a konkrét szexjelenetekre gondolok, hanem arra, hogy minden fapadosabb, gagyibb. Aki látott már pornóváltozatot mondjuk a Gladiátorból, az tudja, miről van szó: a sztori, a karakterek nem önmagukért vannak jelen, hanem csak azért, hogy a parasztvakítást szolgálják, hogy a látványosnak szánt akciókat (különös tekintettel a rendkívül röhejesen megvalósított lefegyverzési technikára) valamilyen kontextusba helyezzék, hogy azért ez az egész mégis egy mozifilm, és ne egy éjszakai műsorsávba való, alacsony költségvetésű tévéfilm látszatát keltse. Így inkább csak bizonyos jeleneteit, zenei montázsait érdemes újranézni, az egész filmet - ezt magamnak is írom, ha legközelebb újranézésre vetemednék - érdemes hanyagolni. :D

Érdekes, ez az, amit én gyerekként sem tudtam élvezni. :D Valami olyasmire számítottam, mint az első, de már valahogy tizenévesen sem adta. Egy darabig azért nekem is 3-asként élt az emlékezetemben, talán annyit is adtam rá, amikor először értékeltem itt, a KT-n, de ez számomra a legutóbbi élmény alapján tényleg a nézhetetlen gagyi kategóriája. :D

előzmény: Ubul (#15)

Az 1. rész 35. évfordulója közeledtének apropójából néztem újra ezt is. Ez valami iszonyat bűnrossz, még rosszabb, mint amire emlékeztem! :D Már-már nevetségesen, szórakoztató módon rossz - azért csak már-már, mert ez inkább a 3. részre érvényes, ami a pornófilmes zenéjével (kivéve persze azt, ami a kardkovácsolás alatt is szól, az szép) különösen vicces. Az alapkoncepció nem lenne rossz, mármint itt a pajzsra gondolok, amit a káros sugárzás ellen húznak fel a Föld fölé, és ez történetesen a megöregedett-megkeseredett MacLeodtól ered. Tök jó lett volna folytatásnak ez a probléma, hogy igen, elnyerte a Jutalmat Connor, de egy kupac szar az élete, és jófiúból kb. gonosztevővé vált. De ez ennyi is, és a rettenetesen gagyi halhatatlan-eredettörténet, a csapnivaló rendezés, a borzasztó "zene" (nem is értem, a Queen és Michael Kamen után hogyan lehetett ezt a förmedvényt összehozni :D) haza is vágják a filmet rendesen.

Érdekes amúgy, hogy ezerféle módon lehetett volna folytatni ezt a sztorit jól, ha már annyira kellett, de a nagyjátékfilmeknek ez valahogy nagyon nem ment, mindig a legrosszabb alterantívát választották. A sorozat még szép emlékként él bennem, de azt gyerekkoromban láttam utoljára, és a Hegylakó 4-et újranézve, amelyben Adrian Paul, a sorozat sztárja is parádézik, lehet, csak a gyerekkori nosztalgia miatt szép emlék a széria is. :D

2021-01-27 12:30:18 [Ki a kedvenc forgatókönyvíród?] Tenebra #10

Ez a lista úgy lenne igazán érdekes, ha olyan nevek kerültek volna fel rá, amelyek főállású forgatókönyvírókhoz tartoznak. Persze sok esetben a rendező írja a forgatókönyvet is, de azért akik rendszeresen így tesznek, azokat "filmszerző"-nek tartják inkább, nem külön forgatókönyvírónak vagy rendezőnek. Így Orson Welles-re, Godard-ra, Tarantinóra, Kubrickra, Bergmanra, Fassbinderre, Lynchre, Kubrickra stb. nem is szavaznék. Schrader határeset, de végül rá adtam le a voksomat a Taxisofőr miatt - az a film nagyban köszönhető neki.

Mellett még mindenképp megérdemelt Vince Gilligan is egy szavazatot, mert ő azon kevés sorozatkészítők egyike, aki egy több évados sorozatot tisztességesen le tudott zárni, és nemhogy nem kúrta el a finálét, de minden idők egyik legemlékezetesebb, legfájdalmasabb befejezése lett a Breaking Badé.

2020-12-29 13:30:20 A pozsonyi csata (2020) Tenebra (1) #13

Na, ez a klasszikus nézhetetlen. :D Elég volt belőle pár perc is ahhoz, hogy rányomjam az 1-est. Azt nem is kell nagyon firtatni, hogy mennyire történelemhű ez vagy sem, mert egyértelműen nem az. De a minősége alapján, formai értelemben is nézhetetlen. Legalább valamelyik frissebb Total War-játék módosított, továbbfejlesztett motorját használták volna, de úgy látom, leragadtak a 2006-os Medieval 2: Total Warnál, amellyel korábban ilyen nándorfehérvári csatás videót készítettek. Ha a Total War: Attilát veszik alapul, már az is előrelépés lett volna, és jobban kapcsolódik is a mítoszgyártáshoz. :P :D

Amúgy nem olvastam utána, nem érdemelt ez a téma annyit, de érdekelne, hogy erre mennyi pénzt tapsoltak el. Már csak azért, mert ez egy igen olcsó cuccnak tűnik, de van egy balsejtelmem, hogy valójában nem volt az. :D

A Kémek hídját és A legsötétebb órát én speciel egyáltalán nem közepes filmeknek tartom. :D Persze ez szubjektív.

Amit közepes filmnek tartok, mégis jó a főhőse / színésze: A majmok bolygója és akkor már ide vehetjük a Fekete Párducot is, mert abban is jó Andy Serkis. Ez utóbbi esetében pedig kiemelném Michael B. Jordant, akinek remek az antagonistája, csak éppen egy gyenge-közepes alkotásban játssza ezt, és sajnos a karakter is csak félig-meddig tud kibontakozni. De, hogy emlékszem Killmongerre, az Michael B. Jordan nagy érdeme.