Tenebra

Regisztráció: 2011. április 14. (8 év, 7 hónap)

Bemutatkozás

"Én, mivel nem játszhatom a szerelmest, Hogy eltöltsem e csevegő időt - Úgy döntöttem, hogy gazember leszek. S utálom e kor hiú gyönyörét."

Blog: Amerikai Plán

Rendezők: Arthur Penn, Fábri Zoltán, Federico Fellini, Ingmar Bergman, Jancsó Miklós, John Ford, John Huston, Luis Buñuel, Martin Scorsese, Michelangelo Antonioni, Orson Welles, Pier Paolo Pasolini, Robert Aldrich, Roman Polański, Sam Peckinpah, Samuel Fuller, Sergio Corbucci, Sergio Leone, Sergio Sollima, Werner Herzog, William Friedkin
Színészek: Al Pacino, Clint Eastwood, Gary Cooper, Gian Maria Volonté, Kállai Ferenc, Latinovits Zoltán, Marco Ferreri, Marlon Brando, Őze Lajos, Robert De Niro, Tom Hardy
Műfajok: film noir, horror, sci-fi, szatíra, thriller, western
Országok: amerikai, dán, izlandi, japán, magyar, norvég, olasz, svéd, szovjet
Korszakok: 1920-as évek, 1950-es évek, 1960-as évek, 1970-es évek

5 2019-12-03 4,2
Gerald's Game

3 2019-12-03 3,5
They Shall Not Grow Old
Akik már nem öregszenek meg
4 2019-12-02 3,9
Obsluhoval jsem anglického krále
Őfelsége pincére voltam
5 2019-11-29 4,1
Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina
Ivan Csonkin közkatona élete és különleges kalandjai
5 2019-11-28 4,2

2019-09-25 09:01:02 Midsommar (2019) / Fehér éjszakák Tenebra (4) #58

Én sem szeretem különösebben az általad említett réteget, és ennek a filmnek a (sajtó)vetítésén is volt szerencsém drámai jeleneteken gúnyosan röhögő nézőkhöz. Ami nyilvánvalóan bosszantó, de én úgy vagyok vele, nehogy már ilyenek vegyék el a kedvem / lehetőségem a mozinézéstől. És azért ha az ember jól megválasztja a helyszínt (jó, vidéki városokban nem könnyű, ahol jó, ha van egy plázamozi) és az időpontot (nem hétvége :D), akkor kisebb eséllyel fut bele ilyenekbe. Nem ítélem el persze a torrentezést, mert demagógia elítélni, előbb-utóbb a többség ráfanyalodik. Viszont pont ilyen filmek esetében bűn a kisképernyőt választani, megkockáztatom, még DVD-BD vásárlás esetében is. Nagyon remélem, hogy a rendezői változat is menni fog a mozikban, mert ha valami, akkor a Fehér éjszakák nagyvászonra termett. Itt a nézőt is magába szippantó tájnak még fontosabb szerepe van, mint maguknak a szereplőknek. :D Nagyon kétlem, hogy akár még 4K tévén nézve is úgy bevonzana, mint a mozi sötétjében. Ezért is bosszantott az idióták röhögcsélése, mert bár voltak benne tényleg vicces (vagy inkább groteszk) jelenetek, de összességében ez egy elég drámai és sokkoló film, amin szerintem csak az nevet abszolút nem vicces részeknél, akit nem kapott el, vagy éppen ellenkezőleg, a nevetéssel távol akarja tartani magát zavarában / félelmében.

előzmény: ArmaGedeon (#54)

2019-09-22 14:26:16 [In Memoriam...] Tenebra #2491

Ez nagyon kemény. Tavaly Kósa, idén Sára. Szép kort megélt azért, szóval a gyász, a bánat olyan szempontból örömmel is vegyül, hogy nagyon sok jót tett a magyar filmművészetnek 86 év alatt. Nagy kár, hogy a 2000-es évek óta nem tudta megvalósítani a terveit, pedig elég sok és jó ötlete volt. Én mostanában olvastam a Transzszibériai álom c. gulágos-szökős forgatókönyvét és az Amrita Sher-Gilről írott forgatókönyvet - mindkettőben egy-egy remek film potenciálja volt. Nagyon kár, hogy ezekből soha nem lesz semmi, de legalábbis Sára Sándor biztosan nem fogja megrendezni őket. :C

Ez akár egy Logan színvonalú drámai zsánerfilm is lehetett volna, ha kidolgozottabb lett volna a forgatókönyv, és a dialógusok nem lettek volna ennyire silányak. :D Illetve az alapfelállás, hogy Rambo egy farmon él az isten háta mögött, szinte ordított egy olyan alapkonfliktusért, amit mondjuk a Shane-ben, a Szalmakutyákban vagy akár a magyar Kojotban láttunk. Nem vitatom, hogy az is lerágott csont (elvégre egy nagy westernklisé volt, hogy "védjük meg a farmereket"), de ez a drogkartelles cucc ebben a formában nagyon erőltetett volt. Ráadásul a főgonoszok is annyira sablonosak, mint egy régi rajzfilmben. Persze a többi karakter is egydimenziós, emiatt nem kell "aggódni". Meg sokszor azt éreztem, hogy kimaradt valami, hogy két jelenet közé be lehetett volna még rakni egy harmadikat, ami magyaráz, bővít, árnyal. És nem, nem mentség, hogy "ez egy Rambo-film". Sőt, pont azért nem mentség! A John Rambo sem volt egy Tarkovszkij-film, de azért ott minden a helyén volt, és kellőképp ki volt fejtve 1,5 órában az, hogy a pacifizmus és a keresztényi szeretet abban a háborús közegben abszolút nem működik, és nem mellesleg a főhős sem szabadulhat az erőszaktól és vérontástól. A Rambo V viszont elnagyolt, kapkod még úgy is, hogy okosan spórol az akcióval, és a végére tartogatja a puskaport. Bár megjegyzem, nem akciómentes a film kétharmada sem, de tény, hogy a film utolsó kb. 10 perce az igazán "Rambós". Mondjuk a szívkitépés már nagyon sok volt, az egyfelől inkább groteszk, mint heroikus jelenet, másfelől felvet olyan kérdéseket, amelyeket a film nem tesz fel: ez az ember miért is hős? Miért nem sorozatgyilkos? De hát aki esetleg olvasta Douglas Kellner Rambo-elemzését, az ismeri a Rambo 2-3 ideológiai ellentmondásait is. :D

Szóval pont a kapokodós cselekményvezetést lehetett volna kiküszöbölni azzal, hogy ha itt sem (csak) egy lányért, hanem a földért megy a küzdelem. A Hell or High Water is megmutatta, hogy vannak ilyen gondok a tengerentúlon is. És egy "Utolsó vérnek" az állt volna jól, ha a kör bezárul, és ezúttal Rambo újfent nem "idegenekkel" kerül szembe, hanem a saját fajtájával, saját honfitársaival. Sokkal fókuszáltabb, feszesebb, tökösebb és nem mellesleg drámaibb, thrilleresebb lett volna a film. Még így sem rossz, talán még második alkalommal is élvezhető, és amúgy sokkoló a szexrabszolgaság és a fiatal lány halála miatt, de amellett, hogy összességében korrekt film, kihagyott ziccer is. Meg értem én, hogy Stallone úgy érzi, még 70 fölött is csúcsformában van, és simán kinézem belőle, hogy Kirk Douglas-i kort fog megérni, de jobb lenne, ha Clint Eastwood módjára tudna emelt fővel búcsúzni kedvenc karaktereitől, és nem hozná vissza őket újra és újra. A Rocky Balboa és a John Rambo is gyönyörű hattyúdalok lehettek volna, de nem, kellett ez és a Creed. :'D De jó, a Creed kifejezetten jó film volt, és ez is egy szép búcsú lehetne (a végefőcím szerintem is remek, a John Wayne-féle A mesterlövész kezdő főcímét juttatta eszembe)... ...de ha sikeres lesz, lehet, hogy Stallone folytatja ezt is. Nem tudom, hogy lehetne folytatni amúgy, mert két súlyos sebbel ellovagol úgy, hogy sorozatgyilkos módszerekkel kinyírt egy egész osztagot. :'D Persze biztos el lehet könyvelni ezt is önvédelemként... :D :D Ám ha el is jut egy kórházba, azért európai szemmel az lenne logikus, hogy lesitteljék. És akkor mi lesz? Jön egy Szupercella-szerű történet? :D :D :D

2019-09-07 15:46:36 Midsommar (2019) / Fehér éjszakák Tenebra (4) #45

Tök jók a ruhák!

Amúgy a filmmel kapcsolatban: ne félj annyira tőle! :D Hatásmechanizmusát tekintve ez inkább feszült thriller, semmint ijesztgetős horror. Van benne 1-2 sokkoló jelenet, de eleve "nappal" játszódik az egész, tehát lehetetlen is az olcsó, sötétségből fakadó ijesztgetés benne. Ez nem zsigeri horror, inkább intellektuális horror, azaz kemény dráma. Rendkívül erős az atmoszférája, de engem nem ijesztett meg egyszer sem. Inkább feszültségben tartott, és elgondolkodtatott. Persze lehet ez azért is van, mert edzett horrorrajongó vagyok. :D De az objektíve is elmondható, hogy ebben nem fogsz minden második jelenetben kiomló beleket vagy a kamerába ugró szörnyeket látni, ez nem erről szól, ez nem az a fajta horror.

előzmény: mimóza (#43)

2019-09-05 13:00:33 Küldetés (1977) Tenebra (5) #3

Igen zseniális alkotás, de hát Kósa Ferenctől nem is vártam mást. Ezúttal mondjuk könnyebb dolga volt, mert sajnos nem kellett mást tennie, csak felvenni a kamerát, és megkeresni ezt a méltatlan módon peremvidékre szorított sportolót, gondolkodót. A gondolkodó pedig itt nagyon fontos kitétel, mert egy birkamentalitást követelő diktatúrában ez a státusz teszi kívülállóvá, marginalizálttá az embert. Balczónak minden mondata, minden szava idézhető, nagy bölcsességet hordoz, és örültem neki, hogy Kósa merte megmutatni magát, illetve mert visszakérdezni, így nemcsak egy beszélőfejes dokumentumfilmről van szó, hanem egy cinéma verités, vagy még inkább részvételi dokuról, amelyben fontos az alkotó gondolata, álláspontja is. Tehát nemcsak az alanyt látjuk, hanem valahogyan azt is, hogy miért készült el ez a film. Láttam Kósával egy 2015-ös beszélgetést, vagy inkább előadást, amelyben arról beszélt, hogy hiába a sok jelenkori elismerés, ahogy őt magát, úgy Balczót sem nagyon rehabilitálták a mai napig. Nem díjak tekintetében, hanem inkább eszmei síkon, eszmei értelemben. Amin szerintem sokan nem lepődünk meg. És egyébként végig arra gondoltam, hogy 40 év ide vagy oda, ha nem tudnám, hogy ez mikor készült, és azt hinném, mai, annyira sokat nem tévednék. Nem akarok politizálni, mindenki értse ezt, ahogy érteni szeretné. Ezt a filmet tényleg az egész országnak látnia kellene nemcsak azért, mert főhőse egy igen értelmes, érdekes ember, hanem azért is, amiket mond a korabeli posványról. Tanulságos, és annak ellenére, hogy filozófiát, történelmet, elvont gondolatokat is beleviszi az igen művelt Balczó, igen egyszerűen magyarázza a lényeget. Szóval talán ma is szemeket nyitna fel ez az elfeledett, illetve Aczélék által eltemetett doku.

2019-09-03 22:32:19 Curtiz (2018) Tenebra (4) #17

Off:

Na, ez talán még cikibb, mint a bölcsésztörténetek. :'D Jó, mondjuk azzal talán lehet védekezni, hogy Tóth János javarészt avantagárd etűdöket készített (rendezőként meg csak azt) pl. Huszárikkal, és "nem annyira mainstream"... na de az általa fényképezett Szerelem egy olyan megkerülhetetlen alapmű, amit szerintem egy rendező vagy operatőr szakra jelentkezőnek ismernie kellene. Mondjuk én ebben az osztályban félve merném felvetni Illés György, Kende János vagy akár Sára Sándor nevét is.

2019-09-03 20:43:54 Curtiz (2018) Tenebra (4) #15

Off:

critixx kollégával egy évfolyamon voltunk, úgyhogy megerősíthetem. Olyan is volt, aki államvizsga előtt látott először Jancsó-filmeket. :'D Tekintve, hogy elvileg kötelező lett volna ismerni, illetve kurzusokat látogatni, amelyeken számon volt kérve, ez még neccesebb. Jóllehet, azt azért tegyük hozzá, hogy mindez csak részben minősíti magukat a (volt) hallgatókat. Részben nagyon is minősíti magát a képzést is. De hát nem kell bemutatni a bolognai rendszert, ami totálisan felhígította nemcsak a humán szakokat. Vicces, hogy BA-n te magad választhatod meg, miből akarsz államvizsgázni, és MA-s államvizsgára is úgy kell tudni mindent, hogy amúgy 2 év alatt esélytelen minden, tételhez kapcsolódó kurzust elvégezni. Mindemellett azt gondolom, hogy oké, nem szerethet mindenki mindent (én néhány tajvani művészfilmtől, meg a Marienbadbantól is kivoltam agyilag, ellenben Jancsót és Tarrt, a két másik "mumust" a mai napig imádom), de aki szinte minedgyik filmtörténeti kurzuson megköpködi a "kötelező filmeket", az egyszerűen nem való filmszakra (igen, ilyen is volt, akinek se a némafilm, se klasszikus hollywoodi film, se a francia művészfilm, se a modern magyar film, se a kortárs magyar film nem jött be :'D). Ide kellene egy szenvedély a filmek iránt. Nem rajongás, hanem érdeklődés. Ha már Curtiz, amúgy a Casablanca nekem sem a kedvenc filmem - bírom Bogart, Bergman és a magyar vonatkozása miatt, de túl színpadiasnak tartom. Ettől függetlenül említett pozitívumai miatt kedvelem persze, és ebben a filmben is szívesen néztem a korszakot, a filmstúdiót, amelyben keletkezett.

előzmény: Bogár Bence (#12)

2019-09-03 17:48:47 Curtiz (2018) Tenebra (4) #8

Az ember mindig gyanakodni kezd, ha a film sajtóvetítésén megajándékozzák / meghívják, ám egyet kell értenem Ugorral: ez egy meglepően jó film lett! Ha jól tudom, ez a rendező első egészestés filmje, azonban azt meg kell hagyni, hogy igencsak érti a dolgát, akár a filmnyelvről, akár a karaktervezetésről van szó. Bár nagyon sokat köszönhet a film Lengyel Ferencnek is, aki Kertészt játszotta. Nemcsak arcra, de jellemre is tökéletesen hozta a legendás és legendásan elviselhetetlen magyar származású rendező karakterét. Nyilvánvalóan én annyira nem merültem el sem az ő életművében, sem a Casablanca gyártástörténetében, mint a film készítő, de még így is sok mindent értettem, illetve sok mindenre ráismertem. Örültem, hogy nem egy száraz életrajzi vagy "film a filmről" történetet kaptunk, hanem nagy szerepet játszott a humor is. Ez részben Kertész pocsék angoljából következett (a poodles - puddles sztori így, ábrázolva még viccesebb - megnéztem volna a "bring on the empty horses"-t is, bár az ugye nem a Casablancához tartozik XD). Illetve sikerült jól összehangolni Kertész személyes drámáját a korszak ábrázolásával és a film keletkezéstörténetével. És szépen elevenítette fel képi világában is a korszak és a Casablanca stílusát a fény-árnyék kontrasztokkal, meg a fekete-fehér stilizációval. Itt végre nemcsak azért volt fekete-fehér a film, mert "így szebb", hanem mert funkciója volt, ezzel idézte meg a klasszikust.

Annyira nem átütő erejű film, hogy megadjam rá az 5-öst, de mindenképp kellemes meglepetés ráadásul magyar alkotóktól. Egyébként nekem is a Volt egyszer egy Hollywood jutott eszembe, bizonyos szempontból a két alkotás egy szinten van.

Szerk.: Ja, és amúgy tök jó ötlet volt a forgalmazó részéről, hogy kaptunk egy jó minőségű, a film logójával ellátott poharat. Most persze emiatt úgy tűnhet, hogy megvettek ezzel kilóra. :'DDD De tényleg jól néz ki, és tényleg nem emiatt méltatom a filmet. (Viszont széljegyzetként: húztam már le filmet természetesen annak ellenére, hogy a sajtóvetítésén elárasztottak minket mindenféle nyalánksággal. Már a címére sem emlékszem, jobb is. :D)

Egészen más filmet képzeltem el az előzetesek alapján. Az én verzióm szerint nem lett volna egy gonosz erő, ami "gonosszá teszi" a fiút, hanem mint a Carrie-ben, a kegyetlen emberiség hozta volna magára a pokoli vészt, a kvázi Antikrisztust. Viszont szerintem így is működött, sőt így kiforgatott pár klisét. Pl. az én verziómban lett volna bullyzás, meg sokkal inkább egy megnyomorított lelkű tinédzserként jelent volna meg Brandon. Szerencsére nem így lett, és ez így sokkal jobban működött. Örültem a lezárásnak is, mert az is lehetett volna egy nagyon klisés, tipikus hollywoodi melodrámai végkifejlet, ehelyett viszont az apokalipszis indul be, hiszen hiába a "kriptonit", az anya túl későn kapcsolt, ne ölte meg időben a fiút.

Ilyen módon mondjuk sokkal kevésbé társadalomkritikus alkotás, és inkább csak egy szórakoztató Anti-Superman film. De annak szerintem bőven jó. A horrorvonalat éreztem kissé erőltetettnek, de végső soron a suspense-jelenetek is illettek ebbe, a fiú jelleméhez. Mármint, hogy eljátszadozik az áldozataival. Mert élvezi, mert vérében van az erőszak. Ez talán lehetne egyfajta utalás az amerikai erőszakkultúrára, főleg, hogy fegyvert kap a "nagybátyjától", és amikor az apa elveszi tőle, akkor válik először kifejezetten agresszívvé. És elég brutális halált hal a nagybácsi. De ezt sem játszották ki az alkotók annyira, inkább akartak egy posztmodern utalásokkal teli zsánerfilmet, semmint társadalomkritikus műfaji filmet készíteni.

Kíváncsi lennék, hogyan lehetne ezt folytatni. Szerintem sehogy, de az biztos, hogy az ilyen fajta anti-szuperhőstörténetekben bőven van még potenciál.

Egy sem. :C Még nem kapott el "az új idők szele". Mondjuk, ha előfizetnék ilyesmire, akkor az inkább valamilyen videojátékos szolgáltatás lenne. Pl. a Google Stadia érdekes kezdeményezésnek tűnik. Ha az bejön, működőképes lesz, lehet, teszek vele egy próbát.

Elsősorban én azért nem vállalnám be ezt a streaming dolgot amúgy, mert 60-70%-ban nem szórakozásból nézek filmet-sorozatot, hanem mert írok róluk ide-oda, így van, hogy hetekig nem jut időm szórakozásból valamilyen mozgóképet nézni. Tehát csak állna az előfizetésem. Igaz, az ajánlatok így is jók persze, hiszen pár ezer forintért havonta megnézhetsz csilliónyi filmet-sorozatot. Csak tényleg ehhez az kellene, hogy rendszeresen tudjak nézni ilyeneket. Na, meg ebből következik, hogy lehet, frusztrálna, hogy "fizettél érte: ki kell használni!". :'D Mindenesetre nem zárkózom el tőle, csak még nem érett meg bennem az elhatározás. Egy olyanra mindenképp beruháznék, amelynek keretében ritkaságokhoz lehetne hozzájutni - az hasznos is lenne számomra. De tudtommal egyelőre nincs ilyen szolgáltatás, legalábbis kedvező áron és feltételek mellett.