caulfield

Regisztráció: 2011. február 23. (6 év)

Születési év: 1984

2017-02-28 13:17:33 Mindenki (2015) / Sing caulfield (?) #144

Mindenki képezhető hangilag.

előzmény: Mizi (#139)

2017-02-28 10:58:36 Mindenki (2015) / Sing caulfield (?) #137

Egyetlen egy módon nyerhetne feloldozást Erika néni, ha a végén mondjuk a háttérben könnyek között tapsolna látva a kórus teljesítményét. Így kiderülne, hogy ilyen kegyetlen módszerrel, azzal hogy a kevésbé jó hallású gyerekeket a kórusban tartotta váltott ki végülis szolidaritást a többiekből és hozta ki belőlük a tökéletes hangot.
De a film nem ezt célozza, és ez nagyon fontos. Bármennyire is látják bele ezt sokan, vagy akarják belelátni.

2017-02-27 21:49:01 Mindenki (2015) / Sing caulfield (?) #98

A Whiplash terrorista karmestere egy angyal Erika nénihez képest.

2017-02-27 06:15:39 [Megérdemelte-e az Oscart...] caulfield #9990

durva

2017-02-27 04:50:53 [Megérdemelte-e az Oscart...] caulfield #9953

Nagy Gratula

Gibson ismét misét celebrál, a vallás felől közelíti meg azt a témát és ezért kikerülhetetlen a pátosz, emelkedettség. Szempontja valahogy mintha egybeesne magával a háborúval, vagyis a tömeges kifelé élés katasztrófájával. Amíg Stone és Coppola, vagy épp Kubrick a hátország felöl az egyénre fókuszálva és annak kálváriáját bemutatva, sokkal inkább amolyan introvertált szemszögből alkotnak, addig Gibson a csatatéri lassított felvételekkel és úgy ámblokk az egész filmmel nem annyira a belső megértést, hanem inkább a gyónást műveletét gyakorolja és tekinti elsődlegesnek. Amolyan szakrális megismerés.
Könnyű rásütni, hogy giccs, meg hogy bunkó, mert tény, hogy szokatlan látásmóddal bír. De szerintem jó, hogy ilyen rendezői karakter is teret nyer néha. Egyáltalán nem jellemzi rasszizmus, vagy bármilyen fajta sovinizmus, ám egészséges patriotizmus annál inkább. Persze ez sokak ideológiai nézetrendszerének nagy falat lehet, mármint hogy nem a pacifizmust helyezi a gyújtópontba, még ha a filmet végig át is hatja a háborúellenesség. Számomra ez a meghasonlással bíró érzület teszi izgalmasság, hiába hat kétségkívül túl nyersnek időnként.

2017-01-28 09:06:44 La La Land (2016) / Kaliforniai álom caulfield (5) #49

Kicsit szerintem félremennek azok, akik megpszichologizálják ezt. Van egy pár terjedelmes írás arról, hogy mennyire önellentmondó Sebastian viselkedése, meg hogy bizonyos momentumok csak úgy megtörténnek a filmben és nincsenek kellően megalapozva. Érdemes összevetni a rendező előző filmjével a Whiplashel.
Eredetileg a Whiplash főhősét hozó színésznek volt szánva ez a szerep is, aztán jött a képbe Gosling, mivel úgy gondolták, hogy Teller nem tudna megbirkózni Sebastian gyengéd oldalával. Nem azért, mert nem jó színész, hanem mert Gosling fizimiskája könnyebben tudja hozni a figura oldottabb karakterjegyeit. A Whiplash nagyrészt inkább a görcsről, meg a fanatizmusról szól. Ott ugye a dobos egy pillanatban ajtót is mutat a szerelemnek, mert úgy érzi, hogy a lány veszélyezteti művészi kibontakozását (csúnyán mondva: a karrierjét). Ott a "szerelem" a tanár és a diák között van (egyszer talán majd egy görög filmes csinál ebből a kapcsolatból is valódi romantikus filmet, pórázzal, meg ostorral).
Itt viszont pont fordított a felállás. A tanár, aki itt étteremtulaj, kiadja az útját a minőségnek és szimpla háttérmuzsika játszására kárhoztatja a szorgalmasan klimpírozó Goslingot. Az inspiráló személy ezúttal a lányban testesül meg. A Whiplash női szereplőjét közel sem jellemzi az a fajta elhivatottság mint a La la land Miaját, ezért nem is tud megférni a buzgó Andrew mellett. Sebastianhoz azonban tökéletesen illik Stone karaktere, itt tehát nem egy kopasz karmesternek az “ölése" a mérvadó, hanem a lány ölelése. A Whiplashnek szépen leírható lelki útja van: egy párbaj két férfi között, igazi férfi film. (Úgy is mondhatnám, hogy a félelem filmje.) De ez a párbaj a La la landben is zajlik, ám itt már megjelenik az értelmezhetetlen, ami… csak úgy van, meg ami csak úgy megesik, spontán - a szerelem lélektanát nem lehet, de nem is kell leírni. Ebben a filmben a férfi ide-oda lökődik, önmagának ellentmond, két élet között őrlődik, felfokozódnak, - a Whiplash kényelmes fanatizmusához képest - kiterjedtebbé válnak a dilemmái. Gosling ezt az összetett állapotot nagyszerűen játssza el, Stoneról nem is beszélve.
Jó..., sokaknak a Whiplash jobb film, vitathatatlanul sötétebb is, meg az persze egy különc pszichodráma, és tényleg kiváló, de ebben a musicalben bontakozik ki csak igazán a rendező mondanivalója erről a bizonyos belső driveról, vagy miről, azáltal hogy egy színesebb, de mégis leföldeltebb környezetbe helyezi a hősét.

2017-01-21 01:42:40 Arrival (2016) / Érkezés caulfield (3) #85

Már ha vannak egyáltalán idegenek. Vagy inkább csak a főhősnő vált idegenné a világ számára.
Elveszíted a feleséged, a bűntudat marcangol, úgy érzed, hogy üldöznek, de végülis egy hosszú folyamat, egy terápia, vagy incepció révén elfogadod, ami történt és hazatérsz a gyerekeidhez.
Elveszíted a gyermeked, a gyász, mint bűntudat marcangol, a munkádba temetkezel, de egy hosszú terápiás folyamat során egyfajta Rorschach-teszt keretében az idő ciklikusságát véled felismerni, amivel sikerül is túllépned a tragédián.

2017-01-20 07:26:21 Arrival (2016) / Érkezés caulfield (3) #78

​De végülis kommunikálnak és kapcsolatot is teremtenek a főhőssel. Nem? Ha az időt képesek úgy látni, mint mondjuk mi a horizontot, akkor azzal az akarat fogalmán is felül állnak, vagyis tökéletesen uralják azt. Mentesek a karmától, de a műveiket mégis nyílván okkal alkotják. Mi ez az ok?

2017-01-11 01:29:47 Silence (2016) / Némaság caulfield (4) #2

A nagy csend után megszólalni? Bajos megválasztani milyen hangot ütsz meg miután megnézted, mert vagy kényelmesen ellököd magadtól, mint egy megsárgult kódexet és kisétálsz akár már a vetítés alatt (igen sokan így is tettek) már ha ezt a közönyt a lelkiismereted megengedi - mert itt konkrétan pont az van a célkeresztben, vagy ott a másik út, hogy komolyan veszed és hagyod, hogy bevezessen egy olyan térbe, amelyre ma már ebben a nagy zsivajban szavaink sincsenek nagyon. Ez utóbbi esetben ugyanis könnyen megvághat, amit látsz. De legalábbis elnémít egy időre.
Valószínű, hogy maga Scorsese is így volt vele. Sokáig vajúdhatott mire összerakta és érződik is, hol erőlködik: miután Rodrigues atya fogságba esik a lelki terror ábrázolása mintha elnagyolt lenne. Hihetetlenül komótos tempót vesz fel, de a lassú víz partot mos eset szószerinti bemutatása indokolja is ezt. Andrew Garfield pedig kitölti a teret, elviszi a vállán a.. filmet.
Az elborzadástól egészen akár a nevetésig terjedhet a nézői reakciók skálája. A ma emberéből, aki a színes szagos dzsungel világból betéved egy ilyen történetre hathat akár komikusan is az, ami a vászonról lenéz rá (vagy le-nem-szól hozzá). És ez adja az erejét, ez a felfoghatatlan - több ezer évnyi - távolság. A feloldozást adható zene szinte teljesen meg van vonva. Nem mindennapi élmény, mikor a mosoly ráfagy az arcodra, miután a képek hatására égett emberi hús szaga járja be a mozitermet.
A végső harmadra aztán szépen letisztít - elnémít. Vagyis… igyekszik. És hát van katarzis is. De végülis már a nyitó főcím is az, vagy akár már az is annak hat egy ilyen filmnél utólag, hogy elalszanak a fények a moziteremben.
Nehéz értékelni, mert ami negatívat a spoiler alá pakoltam az is személyes szegénységi konfessziónak látszik.
Kevés ennél nyomasztóbb filmet láttam mostanában.