dézi

Regisztráció: 2011. január 4. (6 év, 11 hónap)

Bemutatkozás

feminizmus, nőközpontú filmek és sorozatok

Rendezők: Dario Argento, David Lynch, Jane Campion, Julio Medem, Lars von Trier, Michelangelo Antonioni, Olivier Assayas, Quentin Tarantino, Rebecca Miller, Sofia Coppola
Műfajok: dráma, horror

Juste avant la nuit
Mielőtt leszáll az éj
5 2017-07-17 ?
And Soon the Darkness
... és hamarosan a sötétség
5 2017-07-15 3,7

4 2017-06-20 2,6
À l'aventure

4 2017-06-20 ?

2017-11-29 16:47:20 Freedom Writers (2007) / Saját szavak dézi (5) #5

maximum az volt vele a bajom, hogy nem megy elég mélyre benne a rendszerkritika, de mivel ez egy igaz történet, nem tudok rá nem 5-öst adni. bár több ilyen tanár lenne az életben, mint Erin Gruwell.

2017-10-30 13:51:47 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] dézi #23171

"Engem nem érint = Nem létezik." pont így van. illetve nem csak ez jellemző, hanem a "nem tudok róla = nem létezik" és a "nem akarok tudomást venni róla = nem létezik" is kiegészíti. szóval vannak, akiket az emberek több mint felét érintő (bármilyen súlyos) problémák nem létező problémák, ez van, ilyen társadalomban élünk, sajnos.

2017-10-27 20:43:59 [Tévésorozatok] dézi #3161

én a Black Mirrorra kattantam rá nagyon utoljára (még nem végeztem vele), de nagyon jó kis társadalomkritikus sorozatnak tartom eddig.

2017-10-27 20:38:07 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] dézi #23153

biológiai nem (amiben vannak különbségek) és társadalmi nem (amiben a szocializáció miatt vannak a különbségek) szétválasztásáról írtam, ill. korábban hatalmi viszonyokról, amik a feminizmus alapjai, nem tehetek róla, hogy nem érted.
de feleslegesen írtál ennyit, mert nem fogom elolvasni, és nem azért, mert nem tudnék rá reagálni (annyi ilyet olvastam már, talán "kicsit" többet és alaposabban foglalkoztam már a témával, mint te - vagy tippem szerint itt bárki a hozzászólók közül), szóval kb a végtelenségig kellene "érvelnem" és bizonygatnom itt a nyilvánvalót (is). nagyon unalmas, sőt, már szánalmas. akit érdekel a téma (vagy egy-egy területe), szívesen beszélgetek vele / ajánlok olvasnivalót privátban, ha tudok, ahogy eddig is pár embernek. (ja igen, mert szerencsére azért akadnak itt is gondolkodó - és empatikus - emberek.)

2017-10-27 13:15:05 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] dézi #23148

a helyzet az, hogy az emberek igen nagy része szerint ez a helyzet (nők mindennapos zaklatása, tárgyiasítása stb.) még mindig normális, de azért gondolják így, mert mindenki így, ilyen körülmények és "hagyományok" között ás által szocializálódik. a nőkkel lehet így bánni, ez a szokás, egyébként is, vessen magára, minek ment oda, miért nem tudja kezelni a helyzetet stb. még nők is mondanak ilyeneket, ami külön szomorú, de ez se meglepő a fentiek (szocializáció) miatt.
de fontos az is, hogy már kezd változni rengeteg ember hozzáállása, kezdik észrevenni, hogy ez így nem oké, egyre többeket szólít meg a feminizmus is, férfiakat is, kezdik látni, hogy nem hülyeség az, amiről beszélnek.
viszont, ami szintén fontos, hogy a feministák, ill. feminista irányzatok se egységesek a hosszú távú megoldásokat illetően. számomra a rendszerkritikus irányzat az, ami lényegre törően tudja elemezni a problémát, ez beszél a szocializációs okokról, és megoldási javaslatai is vannak. (ez beszél arról, hogy a biológiailag nőnek és férfinak született emberekbe olyan nemi szerepek vannak mindent átható módon, észrevétlenül, a társadalom által programozva, ami egyrészt egyiknek sem jó - de főleg a nőknek nem, másrészt amik nem belülről jövőek. belülről jövő férfias és nőies tulajdonságokról [és szerepekről] beszélni nagyon káros, ez is tartja fent ezt a kultúrát, amiben a nők a kiszolgálók, a rendelkezésre állók, a saját érdekeiket, vágyaikat, tehetségüket stb. önmagukban is elnyomók, a mindig kedvesek, szépek, csinosak, kívánatosak, na meg a férfiak akaratának mindig engedők ésatöbbi. és ebből - és persze elsősorban a férfi szocializációból és hatalomból - adódóan az áldozatok is. nyilván a gyerekek is azok, és más férfiak is lehetnek azok, ez mind a rendszer működéséből adódik.)
szóval most az a helyzet, hogy ég a ház, már rengeteg az áldozat, de azon megy a vita (itt épp), hogy aki kiabál, az miért olyan hangnemben és olyan dühösen kiabál, miért nem mondja "normálisan", hogy oltani kéne a házat, nem még olajat önteni a tűzre. a (rendszerkritikus) feministák (meg kb minden értelmes és jóérzésű ember) bizony oltani és kiabálni próbálnak, mindkettő fontos, és közös a céljuk: a helyzet hosszú távú megoldása.
szóval igen, mélyebbre mutat ez a filmeknél, meg a dézi vs. kt vitánál, pláne annak hangneménél. én azért remélem, hogy volt ennek a vitának itt értelme. nehéz és hosszú folyamat az, ami a "végleges" megoldáshoz kell, de megéri elkezdeni, ha többre tartjuk magunkat egyszerű - és ezzel másoknak ártó - ösztönlényeknél. a másik, hogy rövid távon is rengeteg eredményt lehetne elérni, ha az emberek érdemben odafigyelnének erre az egészre, és nem múló "divathullámként", hanem súlyos, mindenkit érintő társadalmi problémaként kezelnék.

előzmény: Újpest Ostora (#23147)

2017-10-26 14:40:47 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] dézi #23145

végre elkezdtek hozzáértő, hiteles emberek is nyilatkozni a témában! (mindegyiknek külön-külön is ajánlom a munkásságát)

2017-10-25 10:40:43 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] dézi #23134

igen, tudjuk, miért nem mondjuk szépen ("normálisan"), sőt kedvesen, mosolyogva, hogy naponta nőket és gyerekeket zaklatnak, erőszakolnak, aláznak, bántalmaznak férfiak? és az nem lehet, hogy a feministák dühösségének oka van? ez nem elég ok neked? (ja tudom, nem, mert téged nem érint személyesen, akkor nyilván nem súlyos társadalmi probléma. esetleg akkor szembesülsz csak vele, ha valamelyik nőismerősödet is érinti, talán iránta felébred valami empátia-féle benned.) épp az a cél, akkor van ennek értelme (az áldozatok megszólalásán túl), ha végre mindenki dühös lesz, hogy ez a helyzet, mert csak akkor lehet gyökeresen változtatni ezen. itt az ideje felébredni, és észrevenni, hogy micsoda szellemi-erkölcsi mocsár az, amiben élünk, és amibe még azokat próbálják visszahúzni, akik szót mernek emelni ellene (dühösen is akár, jaj), legyenek nők vagy férfiak. itt az ideje emberszámba venni a nőket, és szembesülni mindenkinek a saját életében azzal, hogy hogyan járul hozzá akár aktívan, akár passzívan, a hallgatásával, félrenézésével ahhoz, hogy mindez így menjen, sőt, "hagyományként" legyen elismerve.

és ez már tényleg az utolsó, amit írtam a témában, a fórumos szabályzat ellenében, igen.

előzmény: dikalosz (#23129)

2017-10-24 21:20:39 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] dézi #23128

ezt bizonyára te fogod megmondani. :) de örülök, hogy elolvastad és értelmesnek nevezted!

előzmény: dikalosz (#23127)

2017-10-24 19:54:43 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] dézi #23126

amit csinálsz, az tökjó (és még mindig több, mint amit a legtöbb férfi megtesz), de a feminizmus amúgy egy szemlélet is, ami bizony kiterjed az élet minden területére, épp ez (is) az egyik lényege. ez pl. azt jelenti, hogy mindenki, aki valódi változást szeretne, és valahol hatalma van mások felett (online vagy valós terek, mindkettőre igaz), úgy próbálja azt alakítani, hogy nőbarát és feministabarát legyen (szexizmus, tárgyiasítás elkerülése, elítélése, nők alázásának, elnyomásának nem teret adni stb).
egyébként (szerencsére) vannak olyan online terek és viták, amik a felszín alá is eljutnak, ilyen témákban is, csak keresni kell ezeket, és az ilyen társaságot, akiknek ez fontos.
a közösség rombolódását én nem így látom, egy jó közösséget szerintem építi, ha vannak benne érdemi viták. igen, kérdés, hogy ez mennyire érdemi, a személyeskedés valóban nem az.

az eredeti témához még ezt: egy friss cikk, nagyon jó és fontos. pontosan ezt próbáltam itt én is magyarázni.

előzmény: cucu (#23125)