Prüstü

Regisztráció: 2010. szeptember 17. (13 év, 6 hónap)

Rendezők: Akira Kurosawa, Andrei Tarkovsky, Andrey Zvyagintsev, Danny Boyle, David Lynch, Fábri Zoltán, Federico Fellini, Giuseppe Tornatore, Ingmar Bergman, John Cassavetes, Krzysztof Kieslowski, Martin Scorsese, Michelangelo Antonioni, Shane Meadows, Stanley Kubrick, Terrence Malick
Színészek: Anne Bancroft, Cate Blanchett, Christopher Walken, Darvas Iván, Ewan McGregor, Gunnar Björnstrand, Harvey Keitel, Ingrid Thulin, Jonny Lee Miller, Klaus Maria Brandauer, Latinovits Zoltán, Malcolm McDowell, Marcello Mastroianni, Naomi Watts, Robert De Niro, Rutger Hauer, Stephen Graham
Műfajok: dráma, háborús film, horror, sci-fi, szatíra, thriller

Születési év: 1989

2 2024-02-10 2,9
Gallipoli

3 2024-01-06 4,0

2024-03-14 11:43:39 Eldorádó (1988) Prüstü (4) #15

Huh, teljesen másra számítottam, nem olvastam utána, max felületesen, ráadásul a főszereplő kilétét ismerve, valami csak a piacon játszódó 1 személyre fókuszáló filmet láttam magam előtt, mint kb. Koltai Róbert a Sose halunk meg című filmből áthelyezve a Teleki téri piacra. (Koltai és Eperjes játéka azért fonódik össze bennem, mert mindketten annyira leuralják a vásznat a jelenlétükkel és természetükkel, hogy max Bessenyei Ferenc vetekedhetett velük).
Aztán kaptam egy jól átgondolt koncepcióval megáldott igen komolyan vehető filmet, ami tényleg a legfajsúlyosabb magyar filmek közül való. Mondanám, hogy Eperjes elviszi a hátán a filmet, de ez nem lenne igaz, itt a mellékszereplők is nagyot mennek, akár Pauer Gyula vagy Ferenczi Gábor, és akkor még ott van Androrai és Haumann maradandó alakítása is.
Eperjesen rengeteg olyan mimikát, hanghordozást lehet észrevenni, mintha De Niro-t látnák a korai filmjeiből (Taxisofőr, A szarvasvadász), csak itt egy groteszk De Niro-t látunk, elnagyolt, brutális kiadásban, de ez a szerep azt hiszem teljes mértékben megkövetelte ezt a játékot, ritkán érzek ilyen ambivalensen egy karakter iránt, hogy visszataszító amit művel, de mégis megkedvelem és megértem őt , az örök túlélésre berendezkedett kereskedőt, aki végül csak nem tudja kivásárolni magát és a történelem elsodorja .
Valamint mennyire jó választás volt Sőth Sándort megtenni forradalmárnak, mintha csak Pierre elevenedne meg előttünk, és az ő szövege az, ami tényleg a film mondanivalójának esszenciáját magába foglalja, hidegrázós jelenet.
Külön dicséretet érdemelnek a filmnyelvi eszközök, amiket a készítők alkalmaztak, igazán ki tudja rángatni a nézőt a biztonságos távolból....bitang erős négyes az Eldorádó.

2024-03-14 09:53:17 Idő van (1986) Prüstü (1) #17

Teljesen egyetértek, valahogy sikerült végignézni, de iszonyat nagy kihívás volt.
Ha még egyszer meg kellene néznem, valószínűleg csak komolyabb dózisú kedélyjavító gyógyszer mellett menne, úgy talán nevetnék rajta itt-ott, nem csak a végét várnám.....talán. Szóljon mellette, hogy maga a szatíra műfajban kevés van, ami megfog és érdekel.
Számomra ez fényévekre van a Megáll az időtől, nem beszélve a személyes kedvencemtől az Ajándék ez a naptól, mintha nem is azt a rendezőt nézném.

előzmény: Sziez (#14)

2023-07-19 11:58:40 [Tévés ajánló] Prüstü #333

Nagyszerű, mondjuk ez nagyjából hidegen hagy, az AZ nem áll hozzám túl közel (a túlhypeolt remake által kb végérvényesen elidegenedtem tőle) viszont a Kedvencek temetője annál inkább, már-már személyesen érzem érintve magam.

előzmény: Joeker81 (#331)

2023-07-19 08:54:15 [Tévés ajánló] Prüstü #330

Pet Sematary: Bloodlines
Istenem, miért???
A könyvben ez a story kb 6 oldal volt, az eredeti filmben pedig egy kétpereces visszaemlékezés, ami bőven elég volt mindennemű túlmagyarázás nélkül, kicsit ködös "misztikus" homályba hagyva.

2023-03-20 09:26:07 Dögkeselyű (1982) Prüstü (4) #67

Jó volt tegnap újranézni nagyvásznon hangtechnikailag felújítva, inkább fizettem ezért úgy, hogy negyedjére láttam, mint bármelyik másik filmért, amit a moziban jelenleg vetítenek.

2023-02-02 08:48:31 Sleeper (1973) / Hétalvó Prüstü (3) #13

Az első fele vicces, ötletes, aztán a második felére átmegy unalomba, a végére már idegesítően kínosba. Ugyanezt tapasztaltam a Fogd a pénzt és fuss! esetében, de az még így is valamivel jobb film. Mindkét filmnek jót tett volna, ha 20-25 percet kivágnak belőle, csak úgy meg már inkább túlnyújtott rövidfilmek lennének, ami már megint csak a halálom.

2023-01-21 09:44:50 [Általános fórum] Prüstü #9785

Remélem előkerül élve....de sajnos egyre kevesebb rá az esély :(

Azt hiszem kijelenhetem, hogy Anne Bancroft az egyik legtehetségesebb és karizmatikusabb színésznő, akit valaha láttam a vásznon. (Törőcsik Marival és Ingrid Thulinnal megosztva)
Az 1990-es évektől olyan színészekkel játszott együtt, mint például Nicolas Cage, Sandra Bullock, Nicole Kidman, Bridget Fonda és Jodie Foster. Vajon ők értékelték-e azt a szerencsét, hogy egy ilyen kaliberű színésznővel játszhattak egy filmben.........

2023-01-01 09:39:56 [Általános fórum] Prüstü #9780

Utolsó film az óévben: Andrzej Wajda - Minden eladó (1969) (öncélú önreflexió, nem nézném újra) **

Első film az új évben: Pawel Pawlikowski - Ida (2013) (üresebb filmre emlékeztem) ****

2022-12-13 09:34:26 Gyertek el a névnapomra (1984) Prüstü (3) #15

Olyan magas színvonalon indult, mint amit Fábritól megszokhattunk, viszont a második felére lesüllyedt egy Ötvös Csöpi vegyítve Columboval szintű nyomozósdi kalandfilmre, ahol már tényleg csak a magyar "Terence Hill" alias Kern András :) feltűnése maradt el.
Valamint tényleg túl van nyújtva, simán lehetne 30 perccel rövidebb, hiányzik belőle már az igazi formabontó megalkuvást nem ismerő Fábri Zoltán, mintha kicsit felült volna az akkoriban aktuális trendekre.
A lelkiismeret-furdalás része szerintem rendben volt, a karakter kezdetektől kívülállóként volt bemutatva, aki a legkevésbé adta fel valamikori önmagát.