tomside

20 film politikáról

2020. november 7.

# Film Rendező Műfaj Nézettség Átlag Megjegyzés
1 Das Leben der Anderen (2006)
A mások élete
Florian Henckel von Donnersmarck dráma, thriller 965 4,5 A megosztott Európa politikája megrázó emberi sorsokkal. Jó helyre ment az Oscar.
2 Werk ohne Autor (2018)
Mű szerző nélkül
Florian Henckel von Donnersmarck dráma, szerelmi történet 186 4,3 Maradhat-e önfazonos az ember, a politikai narratívaváltások közepette? Az előző film rendezőjének újabbja, legalább annyira jó.
3 The Serpent's Egg (1977)
Kígyótojás
Ingmar Bergman dráma, thriller 99 3,9 Bebújik a fertő Németországba. Észrevétlenül. "Pénteken Stettinbe akartam utazni idős, 80 éves édesapámhoz, de már nem volt menetrend, hiába kérdeztem. Szó volt róla, hogy elindul majd egy vonat, de menetrend nem volt. Képzelje el! Németország menetrend nélkül." Egy film arról, ahogyan Németország évtizedekre menetrend nélkül maradt.
4 Duminica la ora 6 (1966)
Vasárnap hat órakor
Lucian Pintilie dráma, szerelmi történet 28 4,7 Lehet-e ember az ember a totalitarianizmus idején? Lehetséges marad a létezés a szó emberi értelmében véve, ha a világban aktuálisan egy politikai ideológia áll mind felett? A lista első, fájóan ismeretlen gyöngyszeme, amely - vigyázat! - nagyon sötéten ragyog.
5 Balkanski spijun (1984)
A kém
Bozidar 'Bota' Nikolic - Dusan Kovacevic dráma, szatíra, vígjáték 17 4,5 A besúgók filmje, a lista második, fájóan ismeretlen gyöngyszeme. Viszont akkora (jugoszláv!) vígjáték, hogy a fal adja a másikat! Biztosan nem a Macskajaj fog eszedbe jutni, mint balkáni vígjáték, ha ezt megnézted.
6 Todo modo (1976)

Elio Petri dráma 21 4,2 A lista harmadik ismeretlen gyöngyszeme. Az olaszok elképesztően abszurd koncepciója arról, hogyan születik a hatalom.
7 Suburra (2015)

Stefano Sollima dráma, krimi, thriller 206 4,3 Még egy olasz a listán, amely betekintést enged napjaink olasz politikájának sötét aspektusaiba.
8 Tropa de Elite (2007)
Elit halálosztók
José Padilha akciófilm, dráma, krimi 314 4,1 Brazília, drog és korrupció. Ötcsillagos minőség, hatékony betekintés Dél-Amerikába. Elképesztően izgalmas, a végletekig feszült adrenalinomba.
9 Tropa de Elite 2 - O Inimigo Agora É Outro (2010)
Elit halálosztók 2.
José Padilha akciófilm, krimi, thriller 199 4,4 Remegve ülsz le megnézni, mert várod, hogy itt valószínűleg el fogják rontani az első filmet. De a film végén, amikor felállsz - és ez nem fog könnyen menni... - felveszed ezt a darabot a legjobb folytatások közé, amelyek valaha elkészültek. Jobb, mint az első.
10 Capharnaüm (2018)
Kafarnaum - A remény útja
Nadine Labaki dráma 163 4,5 A migrációs válság egy elképesztően mellbevágó aspektusa a túloldalról.
11 Ikiru (1952)
Élni
Akira Kurosawa dráma 196 4,5 Politika és élet. Célok és valódi célok. Egy film (nem csak) köztisztviselőknek.
12 Gongdong gyeongbi guyeok JSA (2000)
Demilitarizált övezet: JSA
Park Chan-wook dráma, thriller 223 4,4 Mit kezd egymással egy északi és egy déli a két Korea közötti demilitarizált övezetben? Valami olyat, amire simán jár a zseniális értékelés!
13 Salon Kitty (1976)
Madam Kitty
Tinto Brass exploitation 34 3,4 Egy náci bordélyház... exploitation! 18-as karika!
14 The Nile Hilton Incident (2017)
A kairói eset
Tarik Saleh dráma, krimi 69 3,9 Mi történt Egyiptomban? Fares Fares elképesztő alakítása.
15 Colossus: The Forbin Project (1970)

Joseph Sargent sci-fi, thriller 39 4,1 Arra az esetre, ha még mindig azt hinnéd, hogy James Cameron a Terminátort a kisujjából szo... ki. Mert nem! Az ötlet forrása egy kőkemény politikai sci-fi volt!
16 Ucho (1970)
A fül
Karel Kachyna dráma 67 4,5 Hol zsarnokság van, ott zsarnokság van. Ebben a filmben épp Csehszlovákiában.
17 Tehran Taboo (2017)
Teheráni tabuk
Ali Soozandeh animáció, dráma 40 3,7 Az iráni élet megértése.
18 Tinker Tailor Soldier Spy (2011)
Suszter, Szabó, Baka, Kém
Tomas Alfredson dráma, krimi, thriller 464 3,4 A brit hírszerzés egy realistább aspektusa.
19 Az ötödik pecsét (1976)

Fábri Zoltán dráma, háborús film 843 4,8 A sokak által minden idők legjobb magyar filmjének tartott politikai dráma talán tényleg az, aminek tartják.
20 A tanú (1969)

Bacsó Péter dráma, szatíra, vígjáték 1458 4,6 A legvidámabb barakk fülig érő mosolya.

Őrültek háza - 6 jelentős alkotás

2020. szeptember 3.

1 Paviljon VI (1978)
6-os számú kórterem
Lucian Pintilie dráma 39 4,3 Csehovot általában véve nehéz nem első helyre sorolni, ráadásul Pintiliétől értőbb rendezőt nehezen kívánhat magának író ember. Nem szeretnék senkit a megtekintéssel zsarolni, de európaiként valószínűleg messze elmarad a világértésünk a kerek egésztől, ha az eredetit nem olvastuk vagy legalább ezt a példaértékű adaptációt nem láttuk.
2 Shock Corridor (1963)

Samuel Fuller dráma 73 4,4 Az ismeretlen gyöngyszemek netovábbja, nálam TOP10-es horror.
3 Das Cabinet des Dr. Caligari. (1920)
Dr. Caligari
Robert Wiene dráma, horror, némafilm, ... 287 4,5 Ha azt hisszük, jobbak vagyunk, mert később, a XXI. században élünk, úgy dagonyázunk az önáltatásban, mint koca a sárban. Van az a - napjainkban sajnos nagyon sokakat behódolásra késztető - hamis dogma, hogy az újabb csak jobb lehet... nos eme dogmát ez a film egy csettintéssel derékba töri.
4 One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975)
Száll a kakukk fészkére
Milos Forman dráma 1462 4,6 A lista talán legismertebb darabja, jó bornak nem kell cégér.
5 Shutter Island (2010)
Viharsziget
Martin Scorsese dráma, krimi, thriller 1550 4,2 Szintén ismert.
6 Asylum (1972)
House of Crazies
Roy Ward Baker horror 14 3,6 Kell egy "négyes" film is a listára... rendkívül furfangos alaphelyzet... több figyelemre érdemes!

Ismert filmek, amiket mégsem fogok megnézni, mert...

2018. július 18.

Film Rendező Műfaj Nézettség Átlag Megjegyzés
12 Years a Slave (2013)
12 év rabszolgaság
Steve McQueen (III) dráma, életrajzi film, történelmi film 675 3,8 Biztos minden jó benne, csak valahogy minden totál érdektelen körülötte.
Cloud Atlas (2012)
Felhőatlasz
Lana Wachowski - Lilly Wachowski - Tom Tykwer dráma, sci-fi 859 3,5 Messziről érzik rajta a Coelho-szag, a megcsináltság, hogy ez ilyen populáris-lélektani wannabe. Ezt azért nem fogom megnézni, amiért Müller Pétert sem olvasok, és amiért például a sokak - de leginkább saját marketingesei - által sztárolt Szabó Péter lélektrénert, vagy mit, is nagy ívben kerülöm.
Life of Pi (2012)
Pi élete
Ang Lee dráma, kalandfilm 891 3,9 Ááá, nehéz ezt megmagyarázni... ennek is coelhós szaga van, csillog, tigris van benne meg minden meg biztosan valami nagy tanulság az élet és a halál relációjában, de olyan megcsináltság süt róla, hogy az totál elhitelteleníti az egészet. Közben lehet, hogy jó film, de hát akkor meg így jártam.
The Wolf of Wall Street (2013)
A Wall Street farkasa
Martin Scorsese dráma, életrajzi film, krimi, ... 1206 4,0 DiCaprio tőzsdézik. Szuper. Szeresse más.
Ocean's Eleven (2001)
Ocean's Eleven - Tripla vagy semmi
Steven Soderbergh akciófilm, krimi, thriller, ... 1199 3,9 ... és folytatásai. Talán minden benne van, ami nem érdekel.
Meet the Parents (2000)
Apádra ütök
Jay Roach vígjáték 1047 3,6 ... fuhh, mit kell érezni, hogy egy vígjátékot ilyen címmel az ember odaüljön megnézni? Ugye nem kell írnom, hogy a folytatás is ide értendő.
How the Grinch Stole Christmas (2000)
A Grincs
Ron Howard fantasy, vígjáték 791 3,0 Popszemét szagú popszemét.
Mamma Mia! (2008)

Phyllida Lloyd musical, szerelmi történet, vígjáték 772 3,1 ... és folytatások, na meg a magyar vonatkozású "filmeposz." De ide inkább nem írok magyarázatot.
Slumdog Millionaire (2008)
Gettómilliomos
Danny Boyle - Loveleen Tandan dráma, szerelmi történet 1426 4,0 Nem tudom a miérteket, a lényeg, hogy taszít minden, amit a filmről a megtekintése nélkül tudni lehet. Nézze más.

Ha Hollywoodba érkeznénk... csak óvatosan!

2017. január 18.

Film Rendező Műfaj Nézettség Átlag Megjegyzés
La La Land (2016)
Kaliforniai álom
Damien Chazelle dráma, musical, szerelmi történet, ... 566 3,9 A lista legkönnyebb és legaktuálisabb darabja, az ötletadó. A lista lényege: variációk egy témára avagy "Így érkeztem Hollywoodba". La La Land, avagy hogyan érkezik Mia - Emma Stone - Hollywoodba, és ennek folyományai. Hollywood öntömjénezése, hogy valószínűleg 86 Oscart fog kapni - és ez a jelenség gusztustalan -, de a film tényleg jó. (És ugye tudjuk, hogy a jó, az nem jelent zseniálisat.) ;)
Mulholland Dr. (2001)
Mulholland Drive - A sötétség útja
David Lynch dráma, thriller 821 4,2 Így érkezik Betty - vagy Diane vagy hogy is hívják... szóval Naomi Watts Hollywoodba. Mondjuk akinek David Lynch fogja a kezét, az csak jól járhat... vagy mégsem?
What Ever Happened to Baby Jane? (1962)
Mi történt Baby Jane-nel?
Robert Aldrich dráma, horror, thriller 260 4,4 Így érkezik Baby Jane, vagyis Bette Davis Hollywoodba. Klasszikus érkezés, mondhatjuk egyfelől, a legkevésbé sem klasszikus érkezés, mondhatjuk másfelől. Úgy nézni, hogy nyomot hagy!
The Neon Demon (2016)
Neon démon
Nicolas Winding Refn horror, thriller 263 3,4 Így érkezik Jesse vagyis Elle Fanning Hollywoodba. Ez egy Nicolas Winding Refn-film, ami leginkább úgy írható körül, hogy ez egy Nicolas Winding Refn-film. Amolyan leginkább önmagához hasonlítható darab. Szóval megosztó, mint a spenót. Vannak, akik odáig vannak érte, és vannak, akik inkább vissza.
Starry Eyes (2014)
Tiszta tekintet
Dennis Widmyer - Kevin Kölsch dráma, horror 110 3,3 Így érkezik Sarah, vagyis Alex Essoe Hollywoodba. Az meg ki? - kérdezhetjük... - ... pedig jobb lenne tudni! ;) Ez bizony egy sokkal több figyelemre méltó horror az elmúlt évekből, mint egy akárhanyadik parajelenségek vagy James Wan-celluloid vég(bél)termék. Nézős!

Egyszerűen nem tudom nézni az arcukat - színészek

2015. június 1.

Színész Megjegyzés
George Clooney Az azonnal elkapcsolás legfőbb kiváltója. Ha 10 másodpercnél tovább nézem, rövidtávú látásromlást eredményez. Unalmas, egysíkú, "alibi", ripacs. Tökéletesen érdektelen, kockázatmentes marketingarc. Miben alakított egyáltalán jót valaha? Kulcsszavak: plakátarc, egysíkú, alibi, unalom, érdektelen, langyos
Johnny Depp Maga a hollywoodi tragikomédia ez az ember. A bármit-eljátszomság-leszarom-mi-az űbernetovábbja. Ezer helyen vitáznak a személyéről, vállalásairól és teljesítményéről, és én ehhez csak annyit tennék hozzá, bármi, amit Johnny Depp játszik, nekem alapból hiteltelen és tartom tőle a távolságot. Persze senkit sem szabad egy életre leírni..., de nagy csoda kellene ahhoz, hogy mozijegyet vegyek valamire, amiben ez a kokott játszik. Kulcsszavak: ripacs, beképzelt, nagyképű, törtető, pénz(!), drága, olcsó, opportunista
Adam Sandler Egyszer megnéztem egy filmjét. Sok hasznom származott belőle, azóta még tudatosabban megválogatom, hogy mire NE pazaroljam az életemet. Inkább egy Sátántangó visszafelé. Lassított lejátszással. Kulcsszavak: ripacs, olcsóság, értéktelenség, idegesítő, érdektelenség, unalom, szánalom, kihasználás, butának nézés,

24 FILM RÓLAM II/II. (12-1-ig) (A filmek, amelyeknek legkomolyabb szerepe van a személyiségfejlődésemben.)

2014. január 13.

1 Szoljarisz (1972)
Solaris
Andrei Tarkovsky dráma, sci-fi, szerelmi történet 479 4,3 12. Szeretem a sci-fit, kifejezetten szépirodalminak tartom az egész műfajt, hiszen a képalkotás lényege a példázatosság. Hogy alkossunk valami tőlünk távol állót, ami aztán mégis ránk utal vissza. A Szoljarisz ennek a magasiskolája. Arra tanított, hogy szeressek.
2 2001: A Space Odyssey (1968)
2001: Űrodüsszeia
Stanley Kubrick sci-fi 1055 4,2 11. Egzisztencialista szemmel nézem, mert egzisztencialista filmnek tartom. A létbe vetettség ráébreszt, hogy milyen kicsi vagy, és engem ez egy olyan következtetésre visz, hogy mégis jónak kell(ene) lennem. (Elismerem ugyanakkor, hogy ez a következtetés szubjektív, közel sem kötelező mindenkire.)
3 Jacob's Ladder (1990)
Jákob lajtorjája
Adrian Lyne dráma, fantasy, horror, ... 535 4,2 10. Bibliai horror, háborús dráma, ezt nekem találták ki. Fegyelmezett, jelentésgazdag, intelligens. A poklunkat magunk építjük. A film tanulsága szerint pedig - talán - a tisztítótüzünket és a mennyországunkat is. Az egyik legjobb horrorfilmnek tartom.
4 Tonari no Totoro (1988)
Szomszédom, Totoro
Miyazaki Hayao animáció, anime, fantasy, ... 411 4,2 9. A kedvenc mesém. Miyazaki epikusabb műveiért is rajongok, de ez egészen egyedülálló. Ez a nagybetűs mese arról, hová menekül el a gyermek, ha kegyetlen vele a valóság. Ettől a filmtől figyelmet tanultam.
5 Perfect Sense (2011)
Hétköznapi pár
David Mackenzie dráma, sci-fi, szerelmi történet 253 3,7 8. Közel sem tökéletes megvalósítása annak az ötletnek, amit magam terveztem egyszer, "majd ha nagy leszek" alapon megírni. Halálosan komolyan gondolom, hogy szinte ugyanezt a sztorit írtam volna meg, csak a szakács helyett egy egyetemistával. Ezt a filmet tehát beteges módon a sajátomnak vallom. Ez a film megerősített abban, hogy mit is tartsak a legerősebb, legbiztosabb érzékszervemnek. (A magyar címadókat viszont kerékbe törném.)
6 Warrior (2011)
Warrior - A végső menet
Gavin O'Connor dráma, sportfilm 670 4,2 7. Van egy bátyám. Ha fordított szereposztásban gondolkodunk, és alapul vesszük, hogy a küzdelem az élet metaforája, akkor elmondható, hogy ezt a filmet rólunk készítették. :) Szeretem a tesómat.
7 Melancholia (2011)
Melankólia
Lars von Trier dráma, katasztrófafilm, sci-fi 545 3,8 6. Nem tudom, mennyire vagyok egyedül ezzel, de a depresszív alkotások - ha nem kapom túladagolva őket - engem sokkal inkább megerősítenek. Tarkovszkij-allúzió, sc-fi, csodás zene, parádés szereposztás, egzisztencialista olvasat, DRÁMA, ezt a filmet nekem találták ki. Amikor vége van, meg akarok ölelni valakit.
8 Fight Club (1999)
Harcosok klubja
David Fincher dráma, krimi, thriller 2115 4,6 5. Igen, a lista legpopulárisabb darabja. Zseniálisan koherens film. Hosszú évekig volt "A kedvenc", nagyon a hatása alatt voltam, elvégre a nevem "kettős"-t jelent. :) Sokak hasonló listáján ott lenne, fogadok. Rengeteg mindent tanultam tőle, aztán lassan elengedtem... mert megváltoztak a célok. Már nem kell legyőznöm magam.
9 Magnolia (1999)
Magnólia
Paul Thomas Anderson dráma 445 4,0 4. Bibliai áthallás egy igazi drámában a filmtörténet egyik legerősebb kezdésével és befejezésével. Még most is bekönnyezek, ha az utolsó kockákra gondolok, férfi leszek, bevallom, sírni szoktam rajta. :) Ülsz, nézed Melora Walterset, és amikor abbahagytad a sírást, ösztönösen listába írod, mi mindent kell rendbe raknod az életedben. :)
10 Never Let Me Go (2010)
Ne engedj el!
Mark Romanek dráma, sci-fi, szerelmi történet 420 3,6 3. Ez a film zseniálisan érteti meg veled, hogy meg fogsz halni, és ezért nincs jogod nem boldognak lenni, nincs egy felesleges perced sem arra, hogy ne ÉLJ. Soha ne nézd meg velem, mert a végén megölellek! :)
11 Janghwa, Hongryeon (2003)
Két nővér
Kim Jee-woon dráma, horror, thriller 259 3,9 2. A kedvenc horrorom, egyszersmind pusztító erejű dráma, ez ütötte ki a Fight Clubot az első helyről. Nyolcadszori újranézésnél is találtam benne újat, elképesztően intelligens és koherens. Van 2 intim traumám, és ez a film komolyan segített feldolgozni őket. Adott egy példát arra, hogy járhatsz, ha nem bocsátasz meg magadnak, és ez a példa annyira plasztikus, hogy belátod, mindenkinek az az érdeke, ha te szembenézel a múltban elkövetett hibáddal, és elfogadod azt, amit nem tudsz megváltoztatni még akkor is, ha te voltál a hibás.
12 Offret (1986)
Áldozathozatal
Andrej Tarkovszkij dráma 174 4,3 1. Tarkovszkij utolsó (egyébként velem egyidős) filmje. Valami olyasmit olvastam, hogy a rendezés elején elmondta, ezt leforgatja, és nem akar több filmet csinálni, mert nem lesz több mondanivalója. Egy évvel később a történelem egyik legnagyobb rendezője meghalt. A ház pusztulása és a férfi, aki ezt végignézi - ezt a jelenetet bármikor képes vagyok látni, ha becsukom a szemem és rá gondolok. Akár egy posztmodern Korintusiakhoz írt levél. Higgy, remélj, szeress. De legfőképpen szeress.

24 FILM RÓLAM II/I. (24-13-ig) ( A filmek, amelyeknek legkomolyabb szerepe van a személyiségfejlődésemben.)

2014. január 12.

1 Spalovač mrtvol (1968)
A hullaégető
Juraj Herz dráma, horror, szatíra 158 4,4 27-24. Azzal kezdeném, hogy 3 film nem fért fel a listára, de ezeket is meg kell említenem. A Dellamorte Dellamore abban erősített meg, hogy hidakat építeni vagyunk ezen a világon. Az Oldeuboitól azt tanultam meg, hogy nem ítélkezhetek, Kubrick The shining-jában pedig lelkem terét láttam, egy a világtól elzárt hegyi szállodát télen - itt szeretnék élni. A 24. Hullaégető című film annyira eszméletlenül fegyelmezett és tudatos jelentéshálóval vezet a borzalmas végkifejletig, hogy dermedten néztem a film végét, s láttam benne a mögöttem álló XX. századot.
2 Abre los ojos (1997)
Nyisd ki a szemed!
Alejandro Amenábar dráma, sci-fi, szerelmi történet, ... 516 4,3 23. Ez már valahol szerelmi témájú. Meggyőződésem, hogy a nekem hazudó embereknek több, mint a fele nem is tudja, hogy hazudik nekem, mert valójában magának hazudik, és amikor nekem bizonygatja az igazát, valójában magával akarja azt elhitetni. A felelős önismerettel ezért is tartozunk egymásnak. Nem hazudhatunk magunknak, mert ez esetben akarva-akaratlan másoknak is hazudni fogunk.
3 Vozvrascsenyije (2003)
A visszatérés
Andrej Zvjagincev dráma 209 4,3 22. Még ma is apakomplexusom van. Ez a film segített ezt felismerni. Úgy bánok vele, hogy nem próbálom meg tagadni, nyíltan kezelem. Így könnyebb, és már nem tartom rossz dolognak. Elfogadtam, és nem akarom mindenáron kiirtani magamból. Még előnyei is lehetnek. :)
4 Tropa de Elite 2 - O Inimigo Agora É Outro (2010)
Elit halálosztók 2.
José Padilha akciófilm, krimi, thriller 199 4,4 21. Elképesztően koherens film arról, hogy akik az igazságot képviselik, örökre magányosak lesznek.
5 Adams æbler (2005)
Ádám almái
Anders Thomas Jensen szatíra, vígjáték 1162 4,4 20. Ha hiszel Istenben, cserébe ez a film megerősít abban, hogy az élet szép és jó. Ha nem hiszel Istenben, ez a film akkor is megerősít abban, hogy az élet szép és jó.
6 The Birds (1963)
Madarak
Alfred Hitchcock dráma, horror, szerelmi történet, ... 798 4,1 19. A kedvencem Hitchcocktól. A film párbeszéde az antik madárkultusszal elképesztően erős. Ez a film abban erősített meg, hogy emberek kellenek az életembe, akikbe kapaszkodhatok. Hogy akiket tartok, ha kell, megtartanak az ismeretlen végzet idején.
7 What Ever Happened to Baby Jane? (1962)
Mi történt Baby Jane-nel?
Robert Aldrich dráma, horror, thriller 260 4,4 18. Kíméletlen történet az önzésről és a mártíromságról, a gonoszságról, a szeretetről és az őrületről.
8 The Broken (2008)
Tükör/Szilánk
Sean Ellis dráma, horror, thriller 114 3,0 17. Ez egy zseniális, méltatlanul alulértékelt film arról, hogy ha valamit a tudatlanodba száműzöl a helyett, hogy valójában megoldanád, akkor ez a valami visszajön érted és meg fog ölni. Ez a film is abban erősített meg, hogy nem akarok hazudni magamnak.
9 Chronicle (2012)
Az erő krónikája
Josh Trank dráma, sci-fi, thriller 516 3,4 16. Alulértékelt gyöngyszem, amit az antik istenvilággal folytatott párbeszéde, a kamerakezelése és narratológiai megoldásai valamint az altruizmusról kifejtett nézetei avatnak zseniálissá. Érdekes módon épp ez a film irányított a lehető legreálisabb énkép alkotás felé, mert felhívta rá a figyelmem, hogy akármilyen kicsi hatalmam is van, ahhoz bizony felelősség társul.
10 One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975)
Száll a kakukk fészkére
Milos Forman dráma 1462 4,6 15. Az őrültek háza az egyik kedvenc témám. Mind egy zárt rendszer foglyai vagyunk, csak a méretek és a szabályok különböznek. A filmtörténet egyik legjobb alakításának tartom Jack Nicholsonét.
11 Shock Corridor (1963)

Samuel Fuller dráma 73 4,4 14. Mint mondtam, az őrültek háza az egyik kedvenc témám. :) A film őrült katarzist hozott. Magunknak kreáljuk a poklot. Ez a film pedig elém állt, mint egy felkiáltójel: nem hazudhatsz magadnak!
12 Papillon (1973)
Pillangó
Franklin J. Schaffner dráma, életrajzi film, kalandfilm 620 4,3 13. A kafkai, kicsit egzisztencialista világ az egyik kedvencem. Ez egy zseniális eposz az ember létbe vetettségéről és ebben a reményről, a küzdésről. Olyasmit kapok ettől a filmtől, amit a nagy többség inkább a Remény rabjaitól kap meg.

Karácsonyi bármikornézős

2013. december 23.

1 Die Hard (1988)
Drágán add az életed!
John McTiernan akciófilm, krimi, thriller 1372 4,3
2 Bad Santa (2003)
Tapló télapó
Terry Zwigoff dráma, krimi, vígjáték 530 3,6
3 It's a Wonderful Life (1946)
Az élet csodaszép
Frank Capra dráma, fantasy, szerelmi történet, ... 443 4,5
4 Kiss Kiss Bang Bang (2005)
Durr, durr és csók
Shane Black krimi, vígjáték 720 4,0
5 Arthur Christmas (2011)
Karácsony Artúr
Barry Cook - Sarah Smith animáció, kalandfilm, vígjáték 194 3,7
6 Tokyo Godfathers (2003)
Tokiói keresztapák
Furuya Shogo - Kon Satoshi animáció, anime, dráma 145 4,2 A legnagyobb szeretettel ezt ajánlom. Ez egy megismételhetetlen, nemes karácsonyi csoda, egy zseniális rendezőtől. Azoknak ajánlom, akik a nevetve sírós (és nem sírva nevetős!) filmekért rajonganak.
7 The Holiday (2006)
Holiday
Nancy Meyers szerelmi történet, vígjáték 611 3,5 Kis hollywoodi idill. Vannak nagyobb klasszikusok, sőt, azt sem állítom, hogy ez klasszikus. De hát az a szeretetteljes és vidám kibékülés, ami ezt a filmet átjárja, bőven dukál karácsonykor. Ja, és el ne felejtsem: Kate Winslet! (kisszív!) Fiatalos lelkületű, békeszerető barátaimnak ajánlom.
8 The Nightmare Before Christmas (1993)
Karácsonyi lidércnyomás
Henry Selick animáció, fantasy, horror, ... 583 4,2 Mestermű művészibb, darkosabb beállítottságúaknak.
9 Rise of the Guardians (2012)
Az öt legenda
Peter Ramsey animáció, fantasy, kalandfilm 249 3,3 Húsvétkompatibilis, karácsonyi mozi fogatlan, fázós álmodozóknak, akik nem félnek. Mindent elmondtam. A viccet félretéve: gyerekes családoknak ajánlom,
10 Treevenge (2008)

Jason Eisener horror, rövidfilm, vígjáték 114 3,9 Gyerekes családoknak nem ajánlom. Nulla költségvetésű karácsonyi trash-vígjáték, ez a film önmaga paródiája. Csillagszórós, stihlfűrészes agymenés, egyszerűen ez a film a csúcsdísz! Egyedül és/vagy ittasan karácsonyozóknak ajánlom.
11 Palwolui Keuriseumaseu (1998)
Karácsony augusztusban
Hur Jin-ho dráma, szerelmi történet 46 4,0
12 Miracle on 34th Street (1947)
Csoda a 34. utcában
George Seaton dráma, fantasy 44 3,9 Ezen a listán nem a világ legjobb karácsonyi tematikájú filmjeit találják meg a hölgyek és az urak, (különben is, kinek lenne joga eldönteni, hogy mi a leg?), flake cimborámmal a szerint a szempont szerint szedtük össze a karácsonyi 12-őt, hogy bármikornézős filmekben mutassuk az ünnep különböző arcait. Flake hetet ajánl, az enyéim mellett pedig rövid ajánlásokat olvashattok. Szeretettel tőlünk nektek!

5 horror, amit azoknak tennék az orra alá, akik lebecsülik a műfajt

2011. szeptember 20.

Film Rendező Műfaj Nézettség Átlag
What Ever Happened to Baby Jane? (1962)
Robert Aldrich dráma, horror, thriller 260 4,4
Rosemary's Baby (1968)