tomside

Regisztráció: 2010. augusztus 12. (8 év, 8 hónap)

Bemutatkozás

Klasszikus ízlésűnek mondom magam, egyúttal avantgárdrajongó vagyok. Aztán giallo, realizmus, lélektani horror, ontológia, mítosz, egzisztencializmus, irodalom, politikatudományok, színház, alkotásesztétika, művészetelmélet, filozófia, lélektan, abszurd, groteszk, szürreális, Ghibli. Taszítanak, alig is láttam életrajzi, zenés vagy sportfilmet. Kerülöm a populista, szemét vígjátékokat is.
És írok: selfdiscourse.blogspot.com

Rendezők: Akira Kurosawa, Andrej Tarkovszkij, Andrej Zvjagincev, David Lynch, Lars von Trier, Miyazaki Hayao, Stanley Kubrick
Színészek: Alain Delon, Carey Mulligan, Choi Min-sik, Edward Norton, James McAvoy, Jodie Foster, Joel Edgerton, Julianne Moore, Kirsten Dunst, Roberto Benigni, Zlatko Buric
Műfajok: dráma, horror, sci-fi, szatíra
Országok: dél-koreai, japán, olasz, orosz, svéd
Korszakok: Mivel klasszikusokat minden évtized termelt, szétszóródnak kedvenceim.

Születési év: 1985

4 2019-04-08 ?
Neco z Alenky
Micsoda Aliz
4 2019-04-07 4,3

Nahát, ez a szentivánéji nyár telis-teli van tündöklő csillagokkal! Szerelmesek, tragikus hősök és Bolondok, e háromé a világ, és sorra kapjuk az olyan poénokat, hogy a fal adja a másikat. Látok még 1-2 Bergman-vígjátékot, fel is kerülnek a kívánságlistámra. Akiben az él, hogy Bergman csupa depresszió, az ide süssön! ;)

És persze ez nem a tipikus Bergman, és nem is olyan ötöst kap, mint sok más filmje, de megkapja.

Egy Bergman-VÍGJÁTÉK!
Háromnegyed óránál úgy kábé 15 percnyi szöveget lett volna kedvem kiírni az idézetek közé, eddig elképesztően élvezetes. :)

2019-04-18 13:04:23 Tystnaden (1963) / A csend tomside (5) #28

Alszom rá, és talán visszajövök, mert a Bergman-film tipikusan nem az a gyorséttermi burger, amit, ha lenyeltél, már tudsz is véleményt mondani: ez finom volt, ez közepes, ez gyenge.
Viszont a friss benyomás talán itt is számít, ha másért nem, legalább azért, hogy később vissza tudjam olvasni, mit éreztem frissiben.
Ebben a filmben isten olyannyira hallgat, hogy már nincs is jelen. Amíg az előző részben legalább beszélnek hozzá, itt már úgy sincs jelen, mint hallgató fél, ez a film az embereké. Az első részben van, aki látja istent, a másodikban még van, aki beszél hozzá, a harmadikban már semmilyen isten-ember kapcsolat nincs. A kommunikációt a rontásra használják a főkarakterek, volt olyan pontja, ahol egy pillanatra azt éreztem, én ilyen gonosz nőket még nem láttam filmen (se). Az esőbe kihajló, szenvedő Anna annak a képe, aki egész életében hűs forrásért fog kutatni, de nem talál majd feloldozást a bűntudatból, amiért így vált el, és így hagyta meghalni nővérét. Anna foglya a saját gyűlöletének. A filmben minden reményt az jelent, hogy 2-3 szót, mint "kéz" vagy "arc" - az emberség szinekdochikus megidézését Ester "végrendeletében" a fiúra hagyományozza, mintegy örökségül. Fog-e a fiú - az emberség és az emberiség filmbéli letéteményese boldogulni a világban ezzel az örökséggel? Megérti-e, hogy semmi másra nincs szüksége, kizárólag ezekre a szavakra, de ezek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy Emberek legyünk? A kérdés az újfent csodás helyen elvágott záróképpel - a fiú olvassa az "örökséget" - nyitva marad. Bergman evvel a filmmel végképp szkeptikus a tekintetben, van-e, lesz-e közünk egymáshoz, vagy leszünk pusztán hallgató szigetek, leszünk pusztán homo homini lupus.
Én azért találtam egy emberi, ha tetszik, pozitív pontot is a filmben, amely valamelyest ellensúlyozza ezt a destruktív nihilt, és ez az idős szolgáló karaktere, akiről eddig valamiért még nem esett szó. Mint a pusztán képi elbeszélői nyelv alapján megtudjuk, ő relatíve régen elveszítette a feleségét, ismeri a gyászt, az elmúlást. Ezen túl nem tesz mást, élvezi az életet, (pálinka, játék a gyerekkel, csokoládé) és részvéttel szolgálja embertársait. Ő a pozitív karakter, aki a filmben egyedül viseli méltósággal terhét, egyedül nyilvánít valódi részvétet, egyedül nem ítélkezik senkin, egyedül megpróbál kommunikálni - utóbbi teljesen abszurd, folyamatosan beszél és magyaráz, miközben tudja, nem értik a nyelvét. Nem annyira reménytelen ez a film, amennyire tükröztetik a hozzászólások, az öreg karakter, aki részvétével kicsit isten helyett is van jelen a vásznon, és a fiú kapcsolata megmenti a nővérek, a két reménytelenül elpazarolt lélek sötétségétől, akiket az életen át tartó kommunikációhiány a magányos pusztulásba hajtott. A film fő kérdése, hogy a gyerek mit választ. A pisztoly használatát és a tankok vezetését tanulja-e meg, vagy inkább a két szót: kéz, arc. Bergman az olvasó fiú képével hagy minket magunkra. A zárójelenetben a gyűlölet nőjét mint elveszett karaktert látom, és végül a remény képét, az olvasó fiút. Picit parabolisztikus: van választásunk. Hallgatsz vagy beszélsz. nekem korántsem reménytelen a film.

2019-04-15 15:18:08 [In Memoriam...] tomside #2429

Veled tartok. Csodálatos volt Ő.
Elő is fogom venni pár, még nem látott filmjét.

2019-04-14 07:06:07 Journal 64 (2018) / A 64-es betegnapló tomside (5) #21

Dehogynem kíváncsi.
Csurgó Gábor legutóbbi filmjét ugyanennyien látták a kt-n is, mint ezt. Pedig elvileg a kt egy szofisztikáltabb közeg. Mi lehet “odakint”?

előzmény: Xaos (#20)

2019-04-12 10:31:36 [Általános fórum] tomside #7791

Ha ez nem hozza vissza aktív felhasználónak a Cesarét, akkor semmi! :D

előzmény: Raul (#7790)

2019-04-11 23:04:19 Shazam! (2019) tomside (3) #10

Nyomokban feelgood, kedves sztori, ami helyenként meglepően kemény. Az édesanya sztorija valódi dráma, az egy pillanatra berántott. A jópofizó szuperhősök rendre távol maradnak tőlem, ezt a kölyköt a sánta öccse simán lejátszotta vígjátéki minőségben. Aki kiváncsi az univerzumra, nézze meg, de a film nem kihagyhatatlan.

2019-04-11 16:55:09 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] tomside #24164

Ha nem lenne tele a szöveged a nyilvánvalóan csak a vissza-nem-olvasásból, tehát a felületes, nemtörődöm hozzáállásból adódó helyesírási hibákkal - és nem, nem 1-2 vessző hiányára gondolok -, akkor KOMOLYAN érdekelne a véleményed.

Általános jótanács sokaknak, építő szándékkal, tisztelettel.
(Egyenesen az OFF-ba írtam.)

2019-04-10 16:30:10 Aquaman (2018) tomside (4) #25

Nos, ez kizárólag azért lehet, mert a JL összes többi lúzer tagjának “segítsége” úgy legyengíti Aquamant, hogy így végül Superman erősebb lesz nála. :D