tomside

Tapasztalat: 2076 film
Regisztráció: 2010. augusztus 12. (7 év, 4 hónap)

Bemutatkozás

Klasszikus ízlésűnek mondom magam, egyúttal avantgárdrajongó vagyok. Aztán giallo, realizmus, lélektani horror, ontológia, mítosz, egzisztencializmus, irodalom, politikatudományok, színház, alkotásesztétika, művészetelmélet, filozófia, lélektan, abszurd, groteszk, szürreális, Ghibli. Taszítanak, alig is láttam életrajzi, zenés vagy sportfilmet. Kerülöm a populista, szemét vígjátékokat is.
És írok: selfdiscourse.blogspot.com

Rendezők: Akira Kurosawa, Andrej Tarkovszkij, Andrej Zvjagincev, David Lynch, Lars von Trier, Miyazaki Hayao, Stanley Kubrick
Színészek: Alain Delon, Carey Mulligan, Choi Min-sik, Edward Norton, Jodie Foster, Joel Edgerton, Julianne Moore, Kirsten Dunst, Roberto Benigni
Műfajok: dráma, horror, sci-fi, szatíra
Országok: dél-koreai, japán, olasz, orosz, svéd
Korszakok: Mivel klasszikusokat minden évtized termelt, szétszóródnak kedvenceim.

Születési év: 1985

3 2017-11-29 3,3
Paperhouse
Rémálmok háza
2 2017-11-28 3,2

Fantasztikus nézőpontra fut ki a játék, ez még mindig az a típusú zombifilm, amely nem zombi fogyasztók számára készült, hanem gondolkodó, érző befogadókra tart számot, akik nincsenek híján a reflexiónak. A feszültségteremtés javarészt működik, mai szemmel sem lassú, és a film több, mint a műfaj ma már futószalagon gyártott darabjait jellemző véres kliségyűjtemény; a kamera szerencsére ott van, és mutatja a zombik közötti őrületet is. Továbbá a dokumentarista befejezés valami fenomenális. Mintha a film egy apokalipszis előtti felvétel volna, amelyet az ezt követő - jó ég tudja milyen - emberiség visszanézhet. Egy biztos, a mi vagyunk ők, és ők mi. mindmáig érvényes formula, amelyben csak kevesen maradnak, amennyire lehet, kívülállók. Az utolsó 8-10 perc a legerősebb, amelyben a kamera már csak egy embert követ, és, el ne felejtsek emléket tenni neki; Patricia Tallmann iszonyat jól hozza a helyi ellenripley-t.

2017-12-09 21:55:31 Koroshiya 1 (2001) / Ichi the Killer tomside (5) #13

Az első ötöst adom a rendezőnek, pedig nem egy filmjével próbálkoztam már.
Az Ichi - és ezt furcsa leírni - szerethető perverzek világába kalauzolja a nézőt. Habár képei másfél évtized után is meghökkentőek, ma már nem számítanak szokatlannak, a film története mostanra túl van mindenféle nagytotálos kibelezéseken és egyéb gusztustalanságokon. Önmagukban ezek egyébként is mit sem érnek, de szerencsére ez a film messzemenően tisztában van ezzel. Úgyhogy kapunk a vér mellé baromi jó karaktereket, erős sztorit, kreatív operatőri munkát, és még gondolkodni is bőven van min!

NEM AJÁNLOM azoknak, akik kerülik az erőszak-kínzás kategóriákat.
AJÁNLOM azoknak, akik nyitottak a formabontó, enyhén szürrealista elbeszélésmódokra, nem riadnak meg néhány szobányi vértől, és egyáltalán vevők az unikális dolgokra.

Pár snitt csúnyán beégett, és egyébként jellemzően nem a legvéresebbek. De pl. amikor Ichi megvilágosodik a behipnotizált nője mellett, hogy sokan azért akarják, hogy megverjék őket, mert nem akarják, hogy megverjék őket... - és ezt követően, amikor a csaj rájön, hogy most meg fog halni, és már menekülne a helyzetből, de minél jobban menekülne, a perverz annál inkább azt érzi, hogy most nagy szívességet tesz, na, ezen a ponton majdnem bekönnyeztem a röhögéstől. Talán ennél is viccesebb, amikor Kakihara és a kutya - a két istentelen perverz - full felizgulva nyitogatnak befelé a lakásokba, hogy végre megtalálják a hírhedt gyilkost, Ichit. Tudják, hogy az valószínűleg megöli őket, de egyszerűen fel vannak izgulva, hogy egy, még náluknál is nagyobb perverzzel találkozhassanak. Zseniális képsorok!

Ugyanígy, nagyon tetszettek a szürrealista vonások. Az izmosember, aki minden csontját eltörte a nagydarab testőrnek, mintha egy David Lynch-filmből lépett volna ki. A film zárása is szürreális, miután Kakihara földet ér, az izmosember nem látja a fején azt a vágásnyomot, amit az épület tetején ejtett rajta Ichi. És őrült röhögésbe kezd. (Egyébként itt válhat igazán érdekessé, hogy eredetileg honnan szerezhette egyéb vágásnyomait Kakihara... és miért épp ezen a pontjon látjuk széteső Joker-szájjal?) Aztán lóg egy fán az izmosember. Aztán egy megforduló kisfiú... Nem állítom, hogy cselekményszinten is összeállt bennem az egész, de szerencsére ez egy igazi újranézős film, és egyelőre messzemenően a kedvencem a rendezőtől.

2017-12-07 23:24:08 Nightmares (1983) / Rémálmok tomside (4) #2

Ami a legmorbidabb szerintem, hogy ugyanebből az évből van egy másik film, az Of unknown origin, ami gyakorlatilag pontról pontra az egyik rémálmot dolgozza fel nagyjáték film formában. Na, ez a horror. :)

2017-12-07 00:31:20 [Kritikus kód] tomside #2016

:D
Átment a feeling? :D

előzmény: BonnyJohnny (#2015)

2017-12-06 20:28:45 [Kritikus kód] tomside #2014

Samuel Beckettet parafrazeálva annyit írnék ide, hogy “Waiting for Cucu”.

2017-12-04 19:17:18 [Hamarosan a mozikban!] tomside #6322

Minden esetre elég nagy számú nézőtábort szólítottak meg a témával... hátha nem megy a minőség rovására.

2017-12-04 17:19:22 Kokuhaku (2010) / Confessions tomside (3) #8

Olyan kár, hogy vannak benne béna, szinte amatőr képek... és olyan kár, hogy a színvilága is olyan semmilyen. Mert egyébként a kérdésiránya a fiatalkorúak büntethetőségével egyáltalán nem rossz, és a válaszadási kísérletek nyelve sem teljesen ügyetlen, ráadásul mindez japán horror köntösben, ami általában pozitívum szokott lenni, de itt sajnos nem az. Valahogy egyáltalán nem működik a horror szál, legfeljebb talán egy jelentben.

A "vallomások" egyébként irodalmi műfajként is ismeretes, ezért talán érdekesebb lehet a film alapjául szolgáló regény. Azt gyanítom, hogy azok a kulturális utalások, amelyeket itt csak érintenek, ahogy az legtöbbször lenni szokott, a regényben sokkal autentikusabbak. Mert itt pl. van valami halvány megváltássztori, de egyáltalán nem működik, meg egyszer csak a 13 éves gyerek a Bűn és Bűnhődésre utal, Raszkolnyikovot emlegeti. A 13 éves gyerek? Ne már! Jobb lett volna hagyni ezt az egész szálat úgy, hogy van, mert így csak markolja a film, de nem fogja.

Összességében jobbat vártam.
AJÁNLOM a japán film kedvelőinek, különösen azoknak, akik nyitottak a formabontóbb cselekményvezetésre - hiszen az elbeszélésrend közel sem szokványos, és talán ez a legnagyobb pozitívuma a filmnek.
NEM AJÁNLOM azoknak, akik a japán és/vagy a horror filmek között csak a legjobbakat keresik, mert ez nem tartozik közéjük.

2017-12-04 12:45:41 [Kritikus kód] tomside #2013

sehová, csak régen láttam! :)

előzmény: Ubul (#2012)

2017-12-04 11:56:53 [Kritikus kód] tomside #2011

Uhh...
Pezsgővel várom vissza Cucu barátunkat...

Lehet, Hölgyek, Urak, hogy ezt inkább az In memoriam... -ba kellene, de ha akinek van kedve egy percre visszaemlékezni a ma 80 éve elhunyt József Attilára, megköszönöm, ha az én szövegemmel teszi:

Balatonzárszó