tomside

Regisztráció: 2010. augusztus 12. (11 év, 2 hónap)

Bemutatkozás

Klasszikus ízlésűnek mondom magam, egyúttal avantgárdrajongó vagyok. Aztán giallo, realizmus, lélektani horror, ontológia, mítosz, egzisztencializmus, irodalom, politikatudományok, színház, alkotásesztétika, művészetelmélet, filozófia, lélektan, abszurd, groteszk, szürreális, Ghibli. Taszítanak, alig is láttam életrajzi, zenés vagy sportfilmet. Kerülöm a populista, szemét vígjátékokat is.
És írok: selfdiscourse.blogspot.com

Rendezők: Akira Kurosawa, Andrej Tarkovszkij, Andrej Zvjagincev, Andrzej Zulawski, David Lynch, Lars von Trier, Miyazaki Hayao, Stanley Kubrick
Színészek: Alain Delon, Carey Mulligan, Choi Min-sik, Edward Norton, Ingrid Thulin, James McAvoy, Jodie Foster, Joel Edgerton, Julianne Moore, Kirsten Dunst, Roberto Benigni, Zlatko Buric
Műfajok: dráma, horror, sci-fi, szatíra
Országok: dél-koreai, japán, olasz, orosz, svéd
Korszakok: kokazsroK

3 2021-10-20 3,1
Choyonghan kajok
A csendes család
3 2021-10-14 3,8
Una lucertola con la pelle di donna
Egy gyík a nő bőrében
4 2021-10-12 3,6

2021-10-25 22:00:35 [JÁTÉK] tomside #46831

9. Aguirre, Isten haragja?

Csúnyán a vége menti fel négyesre... menet közben volt pár olyan jelenet, hogy a rosszon gondolkodtam. Összességében nincs messze tőlünk a lelkisége, kedvencem a két hölgy viszálya és kibékülése, ami semmi másnak nem köszönhető, kizárólag a...

Az eredeti címe Ferat, a vámpír. Sajnos tényleg felejthető. (Valamelyik nap a Vámpírok bálja c. filmet néztem, ott is otromba a cím fordítása, mert az pedig dög unalmas az eredeti címhez képest.)

előzmény: wim (#2)

Megint egy béna magyar cím, ami alapján azt gondolhatod, egy vígjátékot fogsz látni, pedig ahhoz a Feratnak vajmi kevés köze. Nehezen tapogatom ki, mi lehetett a készítők motivációja egy ilyen film megalkotására. A közelítés, az autóiparon keresztül szemléletett (fogyasztói) társadalomkritika miatt az Alakváltókkal lehet rokon - csak az egy zseniális film. Nem mondom, itt is vannak jó pillanatok - például az álomjelenet vagy az utolsó 5 perc igen élvezetes - de ebből a filmből nem tragédia kimaradni akkor sem, ha Herz és Menzel.

2021-10-24 21:50:21 [JÁTÉK] tomside #46794

9. Predator (1987)?

Lehet rá négyest nyomni, a kategóriában tényleg nem rossz. Legnagyobb jóság a szarvas,, az még a műfajon belül is űberkirály. :o

2021-10-24 21:33:16 [JÁTÉK] tomside #46791

4. Elcserélt életek?

2021-10-23 19:35:48 Dune (1984) / Dűne tomside (3) #47

Néhány napja néztem meg, és a hirtelen felindulásból elkövetett kettesemet most hármasra húzom. Ezren írtak már arról, mi rossz benne, én ehhez nem tudok hozzátenni, de néhány dolog tetszett, és ezt leírom. Nem olvastam és nem is fogom a könyvet, kizárólag ezzel a filmmel foglalkozom.

Egyrészt a színészek játéka. A Twin Peaks későbbi Cooper ügynöke nagyon jó választás a Jedi-Jézus szerepre, Sting óriási karakter, Harkonnen báró pedig igazi horror. (Mások is dicsérhetőek, nálam ez a hármas a top.) A látvány, a díszletek és a zene nemcsak egy űropera felé húzzák az alkotást, de a különösen a kiválasztott visszatérésére, feltámadására fókuszáló rész, tehát a film nagyjából második fele jelenetező technikájával kifejezetten emlékeztet egy - amolyan negatív - krisztusi keresztútra. Mintha csak stációkat látnánk a megdicsőülés felé vezető útról. Nem a legélvezetesebb elbeszéléstechnikai húzás, tényleg olyan, mintha ugrálnánk egyik jelenetből a másikba, de végül is érthető, még ha csúnyán az éveshetőség rovására is megy. A nők sajátos helyzete izgalmas alap volna egy feminista vitához, a kiválasztott maga viszont valamilyen tökéletes faj képviselője elvileg, amely elég sikamlós irányba nyitná meg a párbeszédet... úgyhogy erről ennyi elég is. A homok népének dicsőségre juttatása Mózes vagy akár József történetét is előképül hívhatja az Ószövetségből satöbbi, hozzá lehet nyúlni ezer oldalból, látszik, hogy egy hatalmas univerzum van összezsugorítva ebben a filmben. Kér, hogy nem bontották szét legalább 3 filmmé, valószínűleg sokkal élvezetesebb lett volna a végeredmény.

2021-10-23 14:45:01 2010 (1984) / 2010: A kapcsolat éve tomside (4) #8

Szóval a vége az, hogy a Jupiter egy Nappá alakul, és felolvasztja az Európa jegét, beindítva ott az evolúciót. Igazán kedves, barátságos, pacifista sci-fi. Tetszett, hogy van magyarázat HAL előző részbeli viselkedésére, és ez természetesen nem más, mint az emberi ármánykodás. HAL igazán jó fej entitás, kedvencem, hogy jól dönt és támogatja az emberek hazajutását. Tisztelettudó folytatás néhány kedves jelenettel, de semmi kiugró. Tényleg 3,5 pontot ér.

A rettenthetetlen vámpírölők igazi fenegyerekek, ráfarag, ki velük ujjat mer húzni! Kár a film magyar címéért, mely unalmat áraszt, az eredeti sokkal jobban visszaadja, mire számítson a néző. Nagy szerencsénk, hogy Polanski a hatvanas évek második felében ráállt a horrorra, és nagy - de érthető - veszteségünk, ha ezután jó ideig nem tért vissza a műfajhoz Tate halála miatt.

A doki és diákja az én szememben előképe a Vissza a jövőbe híres párosának, és a Rick és Mortynak is. Nagyon jól működő, fantasztikus páros. ... és persze rettenthetetlen!