marcilu

Regisztráció: 2010. április 6. (12 év, 10 hónap)

Bemutatkozás

Sorban nézem az "1001 film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz" filmjeit, jó lassan.
A 3 kedvenc filmem évek óta, nem meghatározott sorrendben: A szív hídjai, Rockhajó, Sátántangó

Rendezők: Akira Kurosawa, Alfred Hitchcock, Ang Lee, Quentin Tarantino, Richard Curtis, Roman Polański, Woody Allen
Színészek: Bruce Greenwood, Colin Farrell, David Tennant (I), Döbrösi Laura, Emma Thompson, Ewan McGregor, Frances McDormand, Helena Bonham Carter, Idris Elba, Jessie Buckley, John Goodman, Joseph Gordon-Levitt, Laura Dern, Lee Marvin, Mácsai Pál, Maggie Gyllenhaal, Maggie Smith, Mary-Louise Parker, Olivia Colman, Philip Seymour Hoffman, Robert Pattinson, Sam Rockwell, Sanada Hiroyuki, Sigourney Weaver, Steve McQueen, Tilda Swinton, Toni Collette
Műfajok: dokumentumfilm, dráma
Országok: amerikai, angol, dán, francia, izlandi, japán, magyar, svéd
Korszakok: 1970-79, 1990-99

4 2023-01-24 ?
Kon-Tiki

5 2023-01-23 4,3

2023-02-01 20:23:41 The Dropout (2022) / A kibukott marcilu (3) #2

Tegnap fejeztem be a minit, és nem tudok mit kezdeni Amanda Seyfried játékával. Tudom, hogy Emmyt kapott az alakításért, minden kritikában, véleményben azt olvasom, hogy fergeteges, én meg szenvedtem tőle. Néztem videókat Elizabeth-ről is, hogy hátha tényleg ilyen volt, de nem láttam, amit kerestem. Oké, maradok kisebbségben a véleményemmel, de muszáj volt leírnom.

A férjemmnek nagyon tetszett, ezért nem tehettem meg, hogy a film közben azon puffogjak, hogy "miezaszar", és utána felsoroljam a rohadt hosszú listát az idegesítő, irreális dolgokról. Engedjétek meg, hogy most megtegyem, aki szereti a filmet, és nem akarja ezt látni, tényleg ne olvassa.
Lemészároljuk a rendőrörsöt, hogy a fiú kiszabaduljon, hogy tovább vadászhassunk rá? De mi van, ha megint elkapják a zsaruk, és olyan helyre viszik, ahol már nem férek hozzá?
2 órán keresztül hasítanak az országúton, tucatnyi benzinkút, pihenő mellett haladnak el, de sehol egy település? Akkor a rendőrök hogy bukkannak fel 5 percen belül lépten-nyomon?
Amikor a kamionban arcoskodik egymással a két főhős, a rendőrök miért nem szabadítják ki a lányt? Pszichopatánk nyilvánvalóan nem figyel.
Lentebb már írták a pisztollyal oda se nézve lelőtt helikoptert, az ok nélkül megprördülő rendőrautót.
A végső leszámolásnál varázsütésre nem indul a motorikusan teljesen ép autó, majd miután Hauer szétlőtte a motorháztetőt, mégis beindul. #facepalm

További apróságokkal nem jövök, elismerem, hogy az ilyesmit el kellene engedni. Viszont egy kihagyott ziccer is van a filmben, ami, ha megtörtént volna, megbocsáthatóbbá tette volna a hibákat: Amikor Jim ráfogja a fegyvert a századosra, mondván, hogy el kell kapnia Johnt, vártam, hogy olyan irányba induljunk, hogy átveszi a stafétát, ő is ilyen állattá válik, belőle lesz az országúti fantom. Ezzel a köztük lévő speciális kapocsnak is több értelme lenne. Kár, hogy nem erre vitték a sztorit.

2023-01-27 18:26:02 The Nest (2020) / A fészek marcilu (4) #3

Olvasom az egyik kritikát, és meglepődve látom, hogy az írójának nem áll össze a történet. A film lassúsága, vagy nem is tudom, minek nevezzem, ritmusa, elbeszélésmódja számomra tökéletesen megalapozott annak, hogy minden egyes mondatra, gesztusra figyelni tudjak. Számomra egyértelmű, hogy mi történt korábban ezzel a családdal, hogy milyen az apa (szerintem nárcisztikus), mi teszi boldoggá az anyát (a trágyalapátolás). A vége lett elrontva számomra, reményt mutatott a film, ami szerintem nincs számukra, az apa nem fog megváltozni.

2023-01-24 17:44:29 Vanskabte Land (2022) / Isten földje marcilu (5) #5

Ejj, de kár. De köszönöm az infót!

előzmény: sissoko (#4)

2023-01-19 19:23:06 [Vapiti 2022] marcilu #17

Egy ajánlással jövök, az egyetlen olyan jelöltemmel, ami (aki) kevesebb eséllyel indul, de fontosnak érzem, hogy továbbjusson. Jordán Tamás Az unokában felejthetetlen alakítást hozott a nagyjelenetében, nagyon szeretném, ha legalább a második fordulóba bejutna, arról álmodni sem merek, hogy meg is nyerje...

2023-01-09 10:41:52 The Invitation (2022) / A meghívás marcilu (1) #6

A főfiúnál annyira túltolták a szexiség-métert, hogy az már egészen obszcén.

2023-01-09 10:27:58 Smile (2022) / Mosolyogj marcilu (1) #16

Annnnyira rossz volt! Amikor a félelmetesnek szánt jelenet utáni vágóképen a kórház épületét mutatják, és megjegyezzük, hogy "jó kis brutalista építészet", az sokat elárul arról, mennyire sikerült a film hatása alá kerülnünk. Olcsó jumpscare-ek, kiábrándító karakterek, vontatott cselekmény. A legnagyobb mélypont számomra az volt, amikor a döglött macska látványa mellett nem bíznak abban, hogy az ostoba néző rájön, hogy az ötvenszer emlegetett, eltűnt macskáról van szó, ezért még meg is mutatják közelről a névtáblát a nyakörvén.
A trauma-öngyilkosság összefüggés horrorként való feldolgozása amúgy isteni ötlet, de a megvalósítás kiábrándítóan semmilyen. Az első áldozatot alakító színésznő munkája kiváló, viszont a főhősnél nem tudom eldönteni, hogy a játéka, vagy a forgatókönyv miatt hiányzott később az igazi, zsigeri rettegés a karakterből. A szólongat a rém a gardróbszobából, de én hátat fordítok neki, és alszom jelenet miatt az utóbbira gyanakszom.

2023-01-05 20:57:49 The Menu (2022) / A menü marcilu (3) #12

Hozzátartozik, hogy nem néztem ki a filmből azt, hogy figyelnének arra, hogy füstölik-e a húst, viszont az én megoldásom ad egy célt a film eleji egyébként full céltalan füstölőházas ijesztgetésnek. De a többi magyarázat is jól hangzik. :)

2023-01-05 16:58:27 The Menu (2022) / A menü marcilu (3) #8

Két kérdésedre szerintem van megfejtésem, hogy jó-e, az már nem biztos.

Nem engedte el Anya Taylor-Joyt szerintem, mert a hús a füstölőből "éretlenül" került ki, és erre a hajón a burgert majszolgatva a lány is rájön. Ételmérgezésben, fájdalmak közepette fog meghalni.
Az asszisztens lánytól azért kérdezi, hogy volt-e diákhitele, mert ha lett volna, akkor legalább az anyagi kényszer mentségül szolgált volna arra, hogy elvesztegeti az életét, képességeit egy ilyen ocsmány munkára.

2023-01-01 20:50:28 The Black Phone (2021) / Fekete telefon marcilu (5) #16

Protest-ötöst adtam a filmnek, látva a rossz pontszámát.
Nagyon lekötött végig a Fekete telefon, az elején a főhősök bemutatásától kezdve a szabadulószobás jellegű fő részéig, a kis nüanszokon át. Megrázó volt számomra az erőszak megjelenítése a filmben, amikor az apa elverte a kislányt, rendesen felkavaró volt, nem emlékszem, hogy ilyet valaha láttam volna filmen így, ilyen hitelesen. A gyerekek közötti verekedések is meglepően valósak, durvák voltak. És ezt ellensúlyozandó a szép pillanatok is működtek, a testvérek kapcsolata, a vagány fiú és Finney barátsága, majd a film végén az a bizonyos telefonhívás, ami persze kiszámítható volt, mégis a hibátlan kivitelezés miatt én nem tudnék rosszat mondani rá, sőt. Épp a napokban játszom egy olyan mobilos játékkal, ami szabadulószobás elven működik, így a filmben megjelenő "kis feladványok" jellegű szál pont azt a részét birizgálta az agyamnak, amit most amúgy is szeretek birizgáltatni. Nekem nem hiányzott, hogy többet megtudjak a gyilkosról, ez a film nem róla szólt, meg aztán még a valóságban sincs minden gyilkosnak érdekes "eredettörténete", szimplán csak gonosz, szadista, bolond, stb. Még pár vicc is belefért, jó viccek. A férjem megjegyezte, hogy Finney túl bátor volt a nehéz helyzetében, de a film még erre is adott választ: egyrészt a bántalmazó apa mellett megerősödött, másrészt a barátja is említi róla, hogy bátor fiú, nem fél a pofonoktól.

Nem volt világmegváltó film, de egy történetet jól kidolgozott, hiba nélkül végigvitt, volt benne lélek, feszültség, hangulat, és ezt nagyon-nagyon kevés film mondhatja el magáról. Ez volt az utolsó filmem 2022-ben, és bárcsak több ilyen élményem lett volna.