SoZi

Regisztráció: 2010. március 1. (10 év, 6 hónap)

Bemutatkozás

The Founder
Az alapító
4 2020-08-25 3,8

2020-08-30 23:29:13 Tenet (2020) SoZi (4) #93

Fogalmam sincs hogy miért, de nekem is volt egy ilyen érzésem...

előzmény: Doc (#92)

2020-08-29 13:20:29 Tenet (2020) SoZi (4) #84

No igen, a fityegő. Felfogtam, hogy nagyon mutogatják, de ott a végén már annyira sűrű az ilyesmi, hogy képtelen voltam visszaemlékezni, hogy hol mutatták meg legutóbb.

előzmény: caulfield (#83)

2020-08-29 01:15:19 Tenet (2020) SoZi (4) #80

Nah, ez az köszönöm! És ezért inkább a Prestige, amihez ez közel áll. Figyelni kell, minden ott van. Ott ezzel indított a film: Jól figyelnek?

Nolan végig vezeti a nézőt, filmnyelvi eszközökkel kulcsot ad a nézőnek az elejétől fogva...ha figyel, nem csak néz. Pl észrevettem (talán túl korán is) egy "mesterkulcsot" az egészhez, amit ha észreveszel nem vagy annyira elveszve. Ez pedig a zene. Visszafelé szól a soundtrack (Inceptionben volt hasonló), ha az invertalt világ dominál a jelenetben. Előre, ha minden normális, és az a furcsa pulzáló ritmus az utolsó trailerből akkor, ha nem egyértelmű, melyik oldal a domináns éppen, (pl a bunyónál. ami amúgy az egyik dolog volt, amire elég korán rájöttem, hogy valszeg magával bunyozik) A zene = a szél pisálás közben, hogy tudd merre kell állni. :D Ha már ezt a hasonlatot használják a filmben is. Foglamam sincs megerősítette-e már ezt valaki az alkotók közül, de nekem működött. Akkor szúrtam ezt ki, amikor Pattinson legelőször megjelent, és ezzel konkrétan le is buktatta a film az ő valódi kilétét. Szóval így elég sokmindent lehet követni, és akár előre tudni "megérezni" dolgokat. Csomó dologra rá lehet jönni előre. Persze fejtörő még így is van bőven, de a film végig fogja a kezed. Sőt a zenén túl, még a piros/kék színeket is elhelyezi a filmben jóval azelőtt, mielőtt a katonai eligazításon elmondja a szereplőknek is. De még a csatával párhuzamosan futó hajós szál is piros markerekkel van tele. (Pont az eligazítás után vágják be a képet a hajóról amin a legénység ugyanolyan pirosban van, mint a katonák jelölői, és sztem a málna sem véletlen) Valamint az egész história az oxigénnel is csak azért van, hogy a maszk miatt tudd, hogy ki honnan jött És igazából valóban tökmindegy mitől repül visszafelé a golyó. Nagyon apróság. Az időutazós sztorik paradoxonait kikerüli, sőt ki is használja, hogy van, és ez még mindig jobb, mint legutóbb az Avengers vállrándítása a témára.

Nagyon önreflexiv a film az alkotó korábbi munkáira nézve. Itt tényleg mindent felhasznált egyszerre amit eddig külön-külön. Csak külsőségeiben (de abban nagyon) Inception és Dunkirk, sokkal jobban dominál szerintem a Prestige és a Memento. Az Interstellar meg a tudomány jelen állását kikezdő fizikai blablaival van jelen minimalisan.

Jah, és akkor amiért "csak" négyes: mert már iszonyatosan túl lő a célon. Az emmáhülyeség kategória határán lubickol. Vannak benne néha nagyon awkward vágások, amikor nem tudod hogy még ugyanabban a jelenetsorban vagyunk-e. (Ez lehet akár szándékos is, csak még nem értem) Meg tényleg vannak benne olyan kérdések, hogy mi a franc volt az a szélerőmű, ki is volt Michael Caine, meg kire is lövöldöztek a katonák tulajdonképpen? Nem láttam ellenséget. Mi is történt pontosan a végén a gödörben?
Amúgy még vártam hogy Pattinsonrol minimum kiderül hogy ő volt a kisfiú...

Ugyanakkor hogy a büdöséletbe lehet ilyet kitalálni??

előzmény: dr. caligari (#75)

2020-08-29 01:09:09 Tenet (2020) SoZi (4) #79

2020-06-21 23:19:12 Knives Out (2019) / Tőrbe ejtve SoZi (5) #41

Ha szinkronnal nézted, akkor csak félig láttad. Daniel Craig egyszerűen tökéletes ebben a szerepben.

előzmény: Kempesbaba (#40)

2020-06-15 22:43:06 Da 5 Bloods (2020) / Az 5 bajtárs SoZi (5) #14

Igazából ez a kb 20mp kb semmit nem számít, mert amúgy passzol a narratívába, és formailag sem lóg ki. Igazából nagyon is odavaló, mert amikor egy-egy szereplő hivatkozik valamilyen eseményre vagy személyre, akkor bevagnak pár villanást, hogy miről is van szó. De ez itt valahogy nagyon jól áll a filmnek, és végre nem vagy teljesen vakon az utalások között a világ ezen felén sem, mint ahogy egy ilyen filmnél ez előfordul. Szóval ezért kár lenne kihagyni. Ráadásul ez Spike Lee sajátossága, mint amikor Tarantinon kérik számon az erőszakot meg a niggerezést.

Ha már valami nehéz lehet ebben a filmben, akkor az, hogy az első kb másfél óra, olyan mint valami "taták útra kelnek kalandozni" műfajú könnyedebb road movie. Aztán hirtelen válik elég súlyossá. Nagyon megéri kivárni! Én mondjuk az első felét is szerettem, mert végre normálisan beavat ebbe a történelmi helyzetbe. (Míg az eddigi filmek abból indultak ki, hogy a néző képben van a vietnami háborúval)
Az is biztos hogy nem most láttam utoljára. Gondolom mostmár nem titok, hogy nálam ez év filmje gyanús, (Knives Out ide, 1917 oda) Kicsit sajnálom is, hogy nem moziban ment.

2020-06-14 16:04:32 Da 5 Bloods (2020) / Az 5 bajtárs SoZi (5) #7

Mondjuk az érdekes, hogy nyilván nem az elmúlt hónap eseményei miatt készült a film, mégis bevágott olyan részleteket, amik egyértelműen frissebbek, mint a film készülte. Ezeket tuti utólag tette bele, hogy reflektáljon a Floyd ügyre. Ami nem baj, de kissé didaktikussá teszi. Persze ez az értékéből nem von le, Spike Lee-tol simán lehet számítani ilyesmire, csak valahogy fura, hogy az eredeti alkotói szándékon kicsit hangol utólag.

(Pl konkrétan megjelenik egy híradó szerű Black Lives Matter gyűlés, amiről lerí, hogy gyorsan beletette, mert streaming, tehát van rá idő és mód, hogy akár a premier előtt egy nappal is módosítson. Tudom hogy a BLM nem új dolog, de valahogy eddig sehol sem került elő, most meg pont itt van, amikor aktuálissá vált)

előzmény: Benny Bug (#4)

2020-06-11 02:51:39 Lady Bird (2017) SoZi (3) #24

Csak egy kiegészítés: az SCC valószínűleg a Sacramento Community College lehettet a beszélgetésben, ami egy alacsonyabb főiskolai képzés. Bár nehéz ezt a magyar oktatásra megfeleltetni, de általában két éves képzést ad, és kb mindenkit felvesznek, aki jelentkezik. Egy felsőfokú kétéves assicoate degree-t ad, de társadalmi szint tekintetében valahol a mi szakmunkás képzőink környékén lehet. (Egy ilyenben játszódik pl a Last Chance U című am-focis doku dráma sorozat is) Sokan csak azért jelentkeznek, hogy ne kallodjanak el, de itt lehet felnőtt szülőként, vagy munka mellett is továbbtanulni.
De abban igazad van, hogy valóban nincs sok esélye innen a barinőnek, de megteszi amit tud a saját helyzetében.

előzmény: PG (#23)

2020-05-29 02:16:23 Sátántangó (1994) SoZi (5) #83

Szerintem otthon nézve inkább megpróbáltatás. Ott elkalandozol. Meg sem fordult a fejemben, hogy otthon nézzem. Moziban viszont nézeti magát. És végignézve nagyon is egyértelmű, hogy nem "csak így alakult". Végignézve teljesen világos, hogy koncepciózusan ilyen hosszú, így van értelme. Ez a film kevesebb lenne, ha rövidebb lenne.

2020-05-28 00:55:56 Sátántangó (1994) SoZi (5) #79

Nagy mászkálás nem volt jellemző. Viszont volt aki elaludt az első harmadban. Ez amúgy teljesen elfogadott volt a társaság részéről. Mert bizony már úgy ülsz be, hogy ti most "össze lesztek zárva" erre nagy kalandra (itt bizony odaköszönnek, akik a sorodban ülnek), és nagyon jó kis közösségi élmény lesz belőle, mire vége. Egy nagy közös teljesítmény, ami nagyon szórakoztató egy moziteremben, ahol sokan vagytok. A legjobb vígjátékokon nem röhögtem ilyen jóízűen együtt ennyi emberrel. Egyik legjobb moziélményem volt valaha, pedig nem vagyok fanatikus művészfilmes, úgy ültem be, hogy max hazamegyek, ha kínlódás. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki mozirajongó! Nagyon egyedi filmélmény, ilyet más nem tud adni.

előzmény: ender1112 (#78)