leplesbitang

Regisztráció: 2009. december 26. (9 év, 11 hónap)

Nem: nem publikus

5 2019-12-05 ?
Ad Astra
Ad Astra - Út a csillagokba
3 2019-12-04 3,3
La classe operaia va in paradiso
A munkásosztály a paradicsomba megy
4 2019-12-02 4,0
Werk ohne Autor
Mű szerző nélkül
3 2019-11-30 4,2

2019-10-21 16:40:03 Rossz versek (2018) / Bad Poems leplesbitang (2) #40

Igazán nagyvonalú a rendezőtől, hogy az eggyel korábbi filmjét (gondolom a nagy sikerre való tekintettel) megcsinálta még egyszer. Emellett őszintén szurkolok neki, hogy túl legyen a szakításán. Ez egyszer majd talán arra is lehetőséget ad neki, hogy kilásson a mikrokörnyezetéből, és befejezze ezt a tágabb külvilágra bántóan vak, giccses, kommersz nyavalygást.

Sokakkal ellentétben én nem vagyok igazán oda a rendezőért: A halál jelét vontatottnak éreztem, a Snowpiercer politikai allegóriáját blöffnek, az Okja esetében pedig irritált az antropomorfizáló szívfacsarás. Az élősködők viszont valóban fergeteges: az egyik legügyesebben felépített társadalomkritikai film, amit az utóbbi időben láttam. Szóval én is nagyon ajánlom!

Nagyon szeretném értékelni ezt a filmet (mert egészen nagyszerű), de nem tudom: "Erre a filmre még nem lehet szavazni." Vajon miért, ha már nem csak moziban nézhető, de le is tölthető?

Sziasztok! Ez a film már nézhető, át tudnátok állítani, hogy értékelhessük?

Sztornó - megtaláltam a lehetőséget, megpróbálom feltölteni. :)

Köszi, valamiért nem dobta ki nekem a kereső.

Ezt is kérném: Active Measures - https://www.imdb.com/title/tt8135494/ (Remélem, hogy ez nincs fent még.)

2018-12-12 03:41:26 Trezor (2018) leplesbitang (2) #16

Olvasva a kor "értelmiségi, bölcsész mentalitású embereit", nem tűnik úgy, hogy jellemzően ezt gondolták volna (erről most sokat lehetne írni, de ott vannak a cikkek). Szerintem ezek nem egy bölcsész '56-os gondolatai, hanem egy rendező 2018-as közhelyei.
De ok, nem bánom, ha nem győzlek meg.

2018-12-11 01:52:43 Trezor (2018) leplesbitang (2) #14

Nem kizárt, hogy így is olvasható, de azt hiszem, hogy egy ilyen olvasat nem számolna igazán a történeti és a kulturális kontextussal, vagyis egy később kialakult sémát vetítene vissza. Az ember tragédiájában egyszer sem szerepel az "emberi természet" összetétel, és amikor Madách a természetet emlegeti, akkor valami egészen mást ért alatta. A párizsi szín és a falanszter kritikája elég világos (a forradalom felfalja saját gyermekeit, Michelangelo széklábakat farag), viszont a londoni szín eszmékhez való viszonyát nem olyan könnyű felfejteni.
Mindenesetre azzal, hogy anakronisztikus, nem azt akartam állítani, hogy ilyesmi ne lett volna elgondolható (a kérdés már Marxnál és Engelsnél is előkerül, és a XX. század elejétől igen sokan foglalkoznak vele), hanem hogy nem lehetett jellemző. (Nem tudom, hogy Magyarországon mikor vált bevett közhellyé, de úgy sejtem, hogy jóval később.)
Az '56-os forradalmárok álláspontja kapcsán szerintem érdemes elolvasni TGM írását, vagy Bibó szövegrészleteit itt.
Na, de azt hiszem, hogy ennyire alapos vitát ez a film nem érdemel.

2018-12-09 00:53:54 Trezor (2018) leplesbitang (2) #11

Nem vagyok tévedésben, csak mások az elvárásaim. Ez pedig nem egy krimi, hanem egy thriller, és ez egyáltalán nem zárja ki, hogy a történeti kontextust hitelesen (vagy legalább egy kicsit kevésbé közhelyesen) ábrázolja. (Vö.: Constantin Costa-Gavras politikai thrillerei stb.)

előzmény: Kempesbaba (#10)