leplesbitang

Regisztráció: 2009. december 26. (7 év, 2 hónap)

Rendezők: Constantin Costa-Gavras, Tarr Béla
Műfajok: dokumentumfilm, dráma, sci-fi, szatíra

Születési év: 1989

Eddie, a sas
3 2017-02-01 3,8
The War Game

4 2017-02-01 4,3

Hmm, nem tudom, hogy a Felhőatlasz miért állhatott nálam négyesen, biztosan volt valami technikai megoldás, ami tetszett. Inkább hármas. A Felhőatlasz egyébként szerintem hasonlóan közhelyes, de amögött legalább felismerhető egy emancipatorikus szándék. Ennek a filmnek meg csak stílusa van, és persze ügyesen zsonglőrködik az üres helyekkel, hogy mögé lehessen sejteni (pardon, inkább "érezni") dolgokat. A "colehos"-t nem én használtam itt először, csak idéztem, ráadásul nem azt, hogy "coelhos", hanem azt, hogy "coelho-s vagy mülleres", ami nyilván mást jelent. Ezalatt én a midcultra, az álbölcseletre meg a spirituális igehirdetésre gondoltam. Bizonyára vannak más aspektusok, melyek alapján nem hasonlítanak.

Oké, ezt elfogadom. Nekem ugyanakkor az az érzésem, hogy ez a film csak ügyesebben "coelho-s vagy mülleres", de egyébként a tartalmát tekintve semmivel sem több. (Egyébként nem általános elvárásom minden filmre nézve, hogy komoly intellektuális munkával kibogozható filozófiai állításai legyenek. Viszont ne tegyen úgy, mintha "mély" lenne, ha közben ennyire felületes.)

Egyszerű igazságokból tákolt spirituális klisézátony az álbölcselet végtelen tengerén.
A család fontos, a természet csodálatos, a szeretet szép. Ejha, köszi, majd átgondolom...

Zseniális (ál)dokumentumfilm, ami számos eredeti szöveg alapján rekonstruálja a párizsi kommün eseményeit. A film igazán formabontó, nagyon ötletes megoldásokkal mutatja be az eseményeket, de itt nem akarom lelőni ezeket. Mindenkinek ajánlom!
(Fent van a youtube-on.)

2017-01-25 11:04:07 Mindenki (2015) / Sing leplesbitang (4) #16

Zseniális. :D Hát igen...

előzmény: Filozofus (#15)

2016-12-27 03:08:16 High-Rise (2015) leplesbitang (5) #16

Én a 4-es és az 5-ös között ingadozom, és nem kizárt, hogy a most megelőlegezett ötössel túlságosan jóindulatú vagyok. Ez a jóindulat abból adódik, hogy az alapkoncepcióját tekintve ez tűnik a legérdekesebb filmes vállalkozásnak, amivel az utóbbi időben találkoztam, és hogy hemzseg az olyan utalásoktól (a könyvek, a poszterek), felvételektől és vágásoktól (pl. a beköltözés felvételei), a zenéktől (a lassított ABBA), a jelenetektől és részektől (a barokk bál), melyek teljesen lenyűgöztek.

A film első fele alatt elképesztő lelkes lettem, de attól a ponttól kezdve, ahol az egész - miként az épület - káoszba fordul, fokozatosan nőtt bennem a gyanakvás, hogy egy öncélú zagyvasággal van dolgom, és valami olyasmit éreztem, mint amit Rorschach írt, hogy "ez a film posztmodernnek ugyan jó, de jónak túlságosan posztmodern". Bár azt hiszem, hogy a posztmodernnel nekem kevesebb gondom van, mint neki, egy ilyen allegorikus disztópia esetében engem is kiábrándítana, ha a film olvasatából nem lehetne kibontani egy álláspontot, ha a film második fele tényleg csak egy - színvonalas és látványos - blöff.

Egyelőre bízom benne, hogy nem az, és csak sokkal több értelmezői munkára lesz szükség a dolog felfejtéséhez. Utánaolvasok, gondolkodom, és itt is figyelem majd, hogy jönnek-e jó, erős értelmezések. Aztán ha nem találok, akkor majd lerontom az ötöst. :D

2016-11-18 00:41:09 Roger & Me (1989) / Roger és én leplesbitang (5) #1

Ez Moore első és talán legjobb dokumentumfilmje, amivel - a legtöbb szakirodalom szerint - forradalmasította a dokumentumfilm műfaját. Igazi "elkötelezett" film, és nagyon profi: a felvett anyag is elképesztően beszédes, és a tálalás is lenyűgöző. Mindenkinek ajánlom!

2016-11-10 05:47:03 Grizzly Man (2005) / Medvebarát leplesbitang (5) #7

Lenyűgöző film, mindenkinek ajánlom!

Én sem arra gondoltam, hogy a dokumentumfilm "beavatkozásmentes" volt, lenne, lehetne - tudom, hogy minden dokumentumfilmnek van álláspontja, mindegyik szerkesztett, és hogy más ma az ábrázolás objektivitásához való viszonyunk, mint korábban. Írtam is az első kommentemben, hogy máshol "százszor ennyi rendezői beavatkozás után sem érződik ugyanez", szóval nem most láttam először olyan dokumentumfilmet, ami nem tükörként akarja visszaverni a valóságot.
Inkább valami olyasmivel van gondom, hogy ebben a filmben beavatkozások nem kimunkáltak, nem állnak össze, vagyis nem látom a funkciójukat. Mintha nem az ábrázolt társadalmi helyzet mélyebb megértését szolgálnák, inkább csak erőltetetten dramatizálnák és öncélúan esztétizálnák azt, ami történik.
Ha az alkotói intenció valami "anti-dokumentumfilm" elkészítése lenne (már pedzegetik, maga a rendező is ezt a szót használja), az megmagyarázhatja a dolgot. A rendezői beavatkozások esetlensége a film erénye is lehet, bár erről továbbra sem győződtem meg.
Egyébként a rendező azt mondja, hogy "I have to find something else, a language, which is more emotional and less informational", meg hogy "We don't need the answers. Answers are just good for today. Then tomorrow it's a different answer. When you get an answer, it becomes ideological, so I want to leave this space open". Ez mondjuk tényleg elég durván anti-dokumentarista szemlélet (értsük a dokumentumfilmet akármilyen tágan), és nekem elképesztő naivnak is tűnik, de hát ízlések és pofonok.

Hát, nemcsak a KT, a Port.hu, a Rotten Tomatoes és az IMDB nevezi dokumentumfilmnek, hanem a teljes nemzetközi sajtó és eddig nagyjából minden kritika, emellett pedig "dokumentumfilm" kategóriában is szerzett már díjakat. Az viszont tényleg nem rossz szempont a film értelmezéséhez, hogy inkább valami hibridnek kellene tekinteni, és akkor a lentiek nem "hibák", hanem a dokumentumfilm műfaji konvenciónak felforgatására irányuló tudatos törekvés jelei. Mondjuk akkor sem vagyok biztos benne, hogy pont ezeket a konvenciókat szeretném felforgatva látni egy ilyen téma ábrázolásakor, de elgondolkodom rajta, köszi.