leplesbitang

Súly: 2048
Regisztráció: 2009. december 26. (9 év, 5 hónap)

I Am the Night

4 2019-05-29 4,0
Noah
Noé
2 2019-05-28 2,9

Sztornó - megtaláltam a lehetőséget, megpróbálom feltölteni. :)

Köszi, valamiért nem dobta ki nekem a kereső.

Ezt is kérném: Active Measures - https://www.imdb.com/title/tt8135494/ (Remélem, hogy ez nincs fent még.)

2018-12-12 03:41:26 Trezor (2018) leplesbitang (2) #16

Olvasva a kor "értelmiségi, bölcsész mentalitású embereit", nem tűnik úgy, hogy jellemzően ezt gondolták volna (erről most sokat lehetne írni, de ott vannak a cikkek). Szerintem ezek nem egy bölcsész '56-os gondolatai, hanem egy rendező 2018-as közhelyei.
De ok, nem bánom, ha nem győzlek meg.

2018-12-11 01:52:43 Trezor (2018) leplesbitang (2) #14

Nem kizárt, hogy így is olvasható, de azt hiszem, hogy egy ilyen olvasat nem számolna igazán a történeti és a kulturális kontextussal, vagyis egy később kialakult sémát vetítene vissza. Az ember tragédiájában egyszer sem szerepel az "emberi természet" összetétel, és amikor Madách a természetet emlegeti, akkor valami egészen mást ért alatta. A párizsi szín és a falanszter kritikája elég világos (a forradalom felfalja saját gyermekeit, Michelangelo széklábakat farag), viszont a londoni szín eszmékhez való viszonyát nem olyan könnyű felfejteni.
Mindenesetre azzal, hogy anakronisztikus, nem azt akartam állítani, hogy ilyesmi ne lett volna elgondolható (a kérdés már Marxnál és Engelsnél is előkerül, és a XX. század elejétől igen sokan foglalkoznak vele), hanem hogy nem lehetett jellemző. (Nem tudom, hogy Magyarországon mikor vált bevett közhellyé, de úgy sejtem, hogy jóval később.)
Az '56-os forradalmárok álláspontja kapcsán szerintem érdemes elolvasni TGM írását, vagy Bibó szövegrészleteit itt.
Na, de azt hiszem, hogy ennyire alapos vitát ez a film nem érdemel.

2018-12-09 00:53:54 Trezor (2018) leplesbitang (2) #11

Nem vagyok tévedésben, csak mások az elvárásaim. Ez pedig nem egy krimi, hanem egy thriller, és ez egyáltalán nem zárja ki, hogy a történeti kontextust hitelesen (vagy legalább egy kicsit kevésbé közhelyesen) ábrázolja. (Vö.: Constantin Costa-Gavras politikai thrillerei stb.)

előzmény: Kempesbaba (#10)

2018-12-08 04:24:32 Trezor (2018) leplesbitang (2) #9

Eszembe jutott a régi szovjet vicc, mely szerint "a jövő biztos -- a múlt az, ami megjósolhatatlan". Bárki számára világosak lehetnek a film történelmi tévedései, aki többet tud az '56-os eseményekről, mint egy random gimnáziumi megemlékezés. (Eszmetörténeti szempontból teljesen irreális Iványi filmbeli összefoglalója, arról nem is beszélve, hogy szerintem az "emberi természetre" hivatkozó antikommunista álláspontja is anakronisztikus.) Az a legnagyobb baj, hogy ez a film is büszkén csatlakozik a magyar történelmi filmek fő trendjéhez: nem megérteni akarjuk a történelmi eseményeket, csak elmesélni egy szép történetet, a történelmi hűség pedig legfeljebb a tárgyakig terjed, de sose ér el a gondolatokig.

Igen jó!

Kordokumentumként érdekes, egyébként valóban meghökkentően naiv.