sleepingdancer

• ...
2018-08-14 23:49:39 C.R.A.Z.Y. (2005) sleepingdancer (4) #11

Érdekes, hogy milyen megosztó film ez. Tény, hogy nem egy akciómozi és nem is egy Bergman-dráma, viszont jó arányérzékkel komponált, az érzelmességet humorral fogyaszthatóvá tevő családrege és felnövéstörténet. Egy kicsit túl hosszú, helyenként megbicsakló, de szerethető film. 7/10

A lelkes hozzászólások és a nagyon magas kt-s, imdb-s átlagok hatására megnéztem ezt a filmet. Olyan "kedves, aranyos különleges" (értsd: bárgyú, gyerekes, irreális és szentimentális), hogy csak beletekerve jutottam el a végére. Gondolom, álmodozó tinilányok pontozták föl.

2018-08-12 23:45:49 Youth (2015) / Ifjúság sleepingdancer (4) #42

Még több humort tettem volna bele, és kevesebb érzelgést. Vagy pontosabban: egy kicsit túl könnyen és egyértelműen kerül minden a helyére a végén. De még így is jó film azért.

Ezek közül a Válogatás letaglózóan jó, a Sípoló macskakő szimplán csak nagyszerű, a Bástyasétány nekem valahogy nem jött be, de láttam más munkákat tőle, azok nagyon jók. Gazdag Gyula az egyik legjobb magyar rendező.

2018-08-12 00:08:54 Sípoló macskakő (1971) sleepingdancer (5) #7

Újranéztem, négyesről ötösre javítom, nagyszerű film. Vicces és hitleles "ifjúsági" mozi, önmagában már ez is érdem, de persze a lényege a társadalmi-politikai szatíra és parabola. Alapkérdése a beletörődés vagy a lázadás értelme és mikéntje egy értlemetlen rendszerben. Sajnos ebben az országban korszakokon átívelően aktuális.

2018-08-11 19:49:39 Forró vizet a kopaszra! (1972) sleepingdancer (3) #5

A hangulat, a korfestés nagyon rendben, de a poénok és a történet lehetnének erősebbek, kicsit olyan idétlen vagy erőltetett néhány jelenet. Erős közepes, majdnem jó.

2018-08-10 23:35:15 La noche (2016) sleepingdancer (4) #1

Félig home pornó, félig minimalista artfilm, szóval elég izgalmas keverék. Annak ellenére felejthetetlen, hogy kissé túl hosszú.

Ezt szeretném kérni, köszönöm. Edgardo Castro La Noche https://www.imdb.com/title/tt5643398/?ref_=nm_knf_i1

2018-08-04 22:43:18 Leto (2018) / Nyár sleepingdancer (4) #1

Atmoszférában és persze zenében nagyon erős. Az egész valami mély, többrétegű szomorúságot tár föl (a fiatalság elvesztése és a szabadság hiánya fontos tényezők ebben) , ezért több mint egy zenés nosztalgiafilm. 7/10

2018-07-18 18:41:05 Kuro (2017) sleepingdancer (4) #1

Nagyon érdekes narratív megoldás, hogy megy egy szóban elmesélt, egyre sötétebbé, zavarba ejtőbbé váló váló szerelmi történet, amihez nem, vagy csak lazán kapcsodik egy nagy műgonddal és esztétikai érzékkel formált képi világ. Ez így együtt talányos, rendkívül költői, finom, ugyanakkor megdöbbentő filmet eredményez.

Ezt szeretnépm kérni, köszönöm:

Joji Koyama, Tujiko Noriko: Kuro

Hol kell beállítási, hogy egy filmre adott értékelésem megjelenjen a Facebook oldalamon. Eddig működött ez a funkció, most valamiért nem.

Csak én nem látok ebben a filmben valódi tartalmát, vagy tényleg nincs benne? Mert felfújt, gyönyörű fekete fehér lufinak tűnik.

Gyönyörű film, ami igyekszik valahogy megragadni az emberi élet egészét, nem véletlen, hogy egy esküvő és egy temetés keretezi, és három generáció, három főszereplő nézőpontját váltogatja. Lassú, kanyargós történetvezetésre, nagyon szép fényképezésre, és egy kicsit lassan eltelő (háromórás) filmidőre számítson, aki megnézi. Némileg Ozu filmjeire emlékeztet, de akár az Élet fája is eszünkbe juthat róla - szerencsére annál sokkal visszafogottabban szép alkotás. 8,5/10

2018-07-04 19:09:31 For the Plasma (2014) sleepingdancer (3) #1

Egy erdőtüzek megelőzésére kamerás távfigyeléssel megbízott fiatal nő, aki a monitoron látott semmitmondó (?) képek alapján sikeresen megjósólja a tőzsde viselkedését, maga mellé vesz segítőnek egy fiatal lányt. A nagyon bizarr, low-budget film a kettejük lélektanilag alulmotivált viselkedésének bemutatása mellet olyan alapkérdéseket tesz fel, mint hogy mi a látvány, a kép, és ez hogyan része saját világunknak és egy nagyobb egésznek. Kár, hogy a felvetett, nehezen körülhatárolható témákkal a film nem kezd semmit. Abszurd, helyenként nonszenszbe hajló alkotás, de ez önmagában nem elég ahhoz, hogy igazán megérintsen.

Szeretném kérni, köszönöm előre is!:
Bingham Bryant, Kyle Molzan: For the plasma

2018-07-02 18:45:36 The Odds (2011) sleepingdancer (4) #1

A rendező debütáló filmje - feszült, jó tempójú, nagyon jól fényképezett film, a színészek hihetőek. Az "ártatlan képű, de sokkoló életű tinik" filmek sorába tartozik, és az alaptémát ügyesen dúsítja fel egy krimiszállal.

Ezt szeretném kérni, köszönöm előre is:
Simon Davidson: The Odds

Ezt szeretném kérni, köszönöm előre is:

Nico Casavecchia: Finding Sofia

2018-06-27 23:28:27 Monanieba (1984) / Vezeklés sleepingdancer (4) #2

Részleteiben zseniális, összességében emlékezetes film, talán egy kicsit túl hosszú. Kétszer volt betiltva még a nyolcvanas években.

2018-06-22 23:58:09 Los ausentes (2014) sleepingdancer (4) #1

Lassú, szemlélődő, igazi slow cinema darab, szinte történet és párbeszédek nélkül, csak képekben, töredezetten mesél. De miközben nem történik semmi, azért folyamatosan meglep és elgondolkodtat.

2018-06-22 09:36:55 Nesio (2008) sleepingdancer (4) #1

A hivatalos leírás ne tévesszen meg senkit, könnyed történet helyett súlyos, sűrű atmoszférájú bűnfilmet, egyben felnövéstörténetet látunk két jobb sorsra érdemes fiatallal és egy igazán szutykos, sötét Mexikóvárossal a főszerepben. A film végkifejlete ugyan alapvetően kiszámítható, de azért nem teljesen, a hangulata, a karakterei viszont nagyon erősek.

Az első rész szerintem jobb, emberszabásúbb, ez már túl van tolva.

Sajnos nagyon gyenge lett ez a film, egyszerűen nem kel életre. se sztori, se humor, se karakterek, olyan közhelyes vagy közepes ötletekbe fullad az egész. A Brezsnyevet alakító színész jó volt, de egyébként miért kell ezt a cigány dolgot erőltetni, ha nem sikerül olyan színészeket találni, akikről el is hiszem, hogy cigány? Mosolyogni is alig lehet ezen a filmen, nemhogy nevetni, ráadásul egy csomó kép szimplán gusztustalan. Nagyon nehéz műfaj ez a fekete komédia, receptek alapján nem működik, ha valakinek nincs hozzá zsigeri érzéke.

2018-03-04 21:24:12 Les rendez-vous d'Anna (1978) sleepingdancer (4) #2

Ez megint egy antifilm, de kevésbé radikális, mint a je tu il elle, szóval amikor valaki úgy készít filmet, hogy nagyon idegenkedik a filmszerűségtől, a film "hazugságaitól" de egy kicsit mégis megadja magát nekik. Végigvisz pl egy vizuális koncepciót, keretes, szimmetrikus képek vannak majdnem kizárólag, a műfaj valahol mélyen egy road movie, de összességében inkább megint egy nem-film ez, inkább valami filmszerű vázlata, koncept-film. Kicsit Wenders korai munkáira emlékeztet, talán azoknál bujtatottabban közelíti meg a témáit: (önként vállalt?) otthontalanság a térben, a nyelvben, kapcsoltainkban, minderről tárgyilagosan, szemlélődve, filozofikusan szól.

2018-03-03 20:44:00 Je, tu, il, elle (1976) sleepingdancer (3) #1

Nagyon radikális antifilm, szinte nézhetetlen, mégse mondanám, hogy rossz, sőt. Végeérhetetlen jelenetek, beállítások, szinte teljesen események, mozgások nélkül. A film első egyharmadában a depressziósnak tűnő főhősnő (a rendező alakítja) a szobájában nem csinál semmit, a matracát rakja ide-oda, cukrot eszik kanállal egy zacskóból. A második egyharmadban stoppol az út szélén, megismerkedik egy kamionsofőrrel, együtt esznek egy vendéglőben, végül kézzel kielégíti, a harmadik egyharmadban egy nővel szeretkezik. Lehet mondani, hogy film az identitás- és önkeresésről, de már ez is túlértelmezésnek tűnik. Egyébként a címe jól illik a filmhez: száraz nyelvtani kategóriák, én, te, ő (hímnem) ő (nőnem) semmi és mégis valami.

Egy kicsit többet vártam - remek realista film persze, de némely jelenetet indokolatlannak éreztem, és érzelmileg sem fogott meg annyira, mert sem a szülőkhöz, sem a gyerekhez nem hagy/enged kapcsolódni a film. A politikai utalások, metaforika is kicsit lóg a levegőben szerintem.

nem jó film, de nem is akkora katasztrófa, mint amilyennek a hozzászólások alapján vártam. könnyű kis szórakoztató butaság, vannak helyzetek, amikor pont jólesik egy ilyen

2017-12-24 00:48:31 Pócspetri (1982) sleepingdancer (5) #2

nagyon erős film. Az új DVD kiadáson van magyar feliratozás is, így érteni a nyilatkozókat

2017-10-08 22:37:14 The Square (2017) / A négyzet sleepingdancer (4) #6

Nagyon jó film, Östlundtól a Lavina után ilyesmit vártam.

2017-09-17 22:34:24 Hetedik alabárdos (2017) sleepingdancer (?) #2

Egész jó kb a háromnegyedéig, aztán a vége kicsit megoldatlan, talàn épp a túlgondoltsàga miatt nehezen követhető, mintha többször érne véget. De összességében nagyon is vàllalható, jó alapötletből sok jó szituációt és poént kibontó film. 3,5/5

2017-08-27 22:20:51 Pappa pia (2017) sleepingdancer (2) #58

sajnáltam a színészeket, tényleg nagyon gyenge film, de az is igaz, hogy azért túl lehet élni.

2017-08-26 21:37:12 Ménilmontant (1926) sleepingdancer (5) #1

Az egész film gyönyörű és nagyon modern, a pados jelenet pedig szívszorítóan zseniális.

Minden benne van, jó a koncepció, valahogy mégsem tudott megfogni igazán, nem tudtam belelassulni, beleszeretni a filmbe. De erős közepes, szinte már jó.

Baromi nagy film, aki nem látta még, futólépésben irány a mozi. Xavier Dolannál itt minden összeállt: fegyelmezettebb, mélyebb filmet csinált, mint amiket eddig láttam tőle. Abszolút megérdemelte a cannes-i Zsűri Nagydíját. És sajnos azt kell mondanom, hogy a koncepciójában hasonló magyar rokondarab, az Ernelláék Farkaséknál elbújhat mögötte, pedig az is egy jó film egyébként.

2017-03-09 22:15:35 A tüke fenomén (2010) sleepingdancer (4) #1

nagyon tetszett, okosan hülye film :-)

2017-02-20 22:45:25 [Vapiti 2016] sleepingdancer #75

nekem egyetlen jelöltem sem jutott tovább - az idén nem nagyon tudok szavazni

Nagyon jó, szuper színészi teljesítményekkel.

egy hajszálnyival többet vártam, de így is igazán remek!

2016-10-07 23:07:46 Nejem, nőm, csajom (2012) sleepingdancer (4) #8

Kicsit olyan Családi kör jellegű tanmesés beütés van benne, de ennek ellenére tetszett, nagyon jól elszórakoztatott egy fárasztó nap után. Mondjuk már az előzményfilmet, az Intim fejlövést is vállalhatónak és szerethetőnek tartottam.

Nekem tetszett, semmilyen filmhez nem tudom hasonlítani. De talán van benne egy kis sofia coppolás és lars von trieres íz is. Intim és vicces, unalmas és érdekes egyszerre.

2016-09-03 21:57:52 Gattaca (1997) sleepingdancer (2) #27

Nagyon giccses és valószínűtlen, szép képekkel, zenével.

1983, P. Mobil koncert az ifiparkban, de ez csak az apropó kellene hogy legyen egy dokumentumfilmhez. Döbbenet látni a zenekar mélynél is mélyebben vegetáló,részben sérült, deviáns, kriminális közönségét, ilyen fiatalok márpedig a szocialista Magyarországon nem lehetnek (nincsenek) , szóval érthető, hogy betiltották a filmet. Hagyni kellett volna a koncertfilmet a fenébe, és ráerősíteni a dokufilmes részekre, ezek nagyon jók.

2016-08-21 23:58:26 A birodalom iskolája (2003) sleepingdancer (4) #1

Intelligens, de érzelmeket is keltő, érdekes, jól megcsinált dokumentumfilm egy olyan témáról (iskoláról), amiről kevesen és keveset tudunk. Nagyon érdemes megnézni a film testvérdarabjait is az Eötvös Kiollégiumról és a Gorkij iskoláról, ez egész megjelent egy DVD csomagban.

2016-07-05 23:32:33 Opening Night (1977) / Premier sleepingdancer (4) #6

Évek után újranéztem, és ez még mindig alapvetően jó film, nem érzem, hogy változtatni kellene a 4-es osztályzaton.

Évek után újranéztem, és 3-asról 5-ösre javítom föl. Nagyon jó anti-kalandfilm, és nem is emlékeztem, hogy ennyi humor is van benne.

Réka, ahogy emlékszem, én is pontosan úgy értelmeztem, ahogy te, feltámadásnak, És pontos megfigyelés, hogy nem csodaként tételeződik a filmben, de közben mégis az.

előzmény: somogyireka (#4)

2016-06-16 10:05:15 Barry Lyndon (1975) sleepingdancer (3) #42

A regényhez képest csalódás volt, de a karakterek megjelenítése (smink, jelmez), és egyáltalán a képisége tetszett.

2016-06-06 22:33:47 Curdled (1996) / Vérfagyasztó sleepingdancer (2) #2

Nagyon béna, de meg lehet nézni.

Jó, nagyon jó, és minden, csak nem unalmas.

Nagyon finoman, mesterien formált film, az atmoszféraja pedig páratlan. Csupa érdekes karakter egy thrillerszerű drámában. Zseniálisnak nem mondanám de nagyon jó, szóval gyenge ötös.

Nagyon vicces és szomorú, igazi jó Coen-film!

Félórát néztem, egy büdös szót nem értettem az egészből, milyen drog meg milyen teherautó, milyen hajó, miféle magyar áldozatok Anerika kellős közepén, egyáltalán kik ezek a tök kimódolt karakterek, , honnan ismerik egymást, mi történt "tegnap" "ma" "hat hete", "holnapután". És nem tűnt úgy, hogy megérné az egészet agyban bogozgatni, összerakni, mert eleve miért kellett szétszedni, ha csak azért nem, hogy rejtvényfejtéssel szórakoztassuk a nézőt, de mondjuk engem az ilyen nem szórakoztat, hanem pont frusztrál, és nem érdekel. Bármit el lehet mesélni flashbackekkel meg forwardokkal, meg visszafelé, tényleg bármit, viszont ritkán van értelme azon túl, hogy elfedi,mekkora hülyeség az,ami el van mesélve. Már a Mementót sem szerettem a túlterhelt narrációs technikája miatt, de elviseltem az atmoszférája okán, azt végig tudtam nézni, de itt feladtam. Biztos megvan az oka, hogy sokan jónak tartják ezt a filmet, engem könyörtelenül lepattintott.

2016-05-01 22:38:23 Feldobott kő (1968) sleepingdancer (4) #3

Nagyon jó, micsoda képek, arcok!

rosszabbra számítottam, néhány sablonos megoldás ellenére össségében jó, hatásos, emberi -- nehezen felejthető karakterekkel

Mai szemmel kissé vontatott, többször abba akartam hagyni a nézését, de valami mindig továbblendített. Jók a színészek.

Nagyon hosszú, nekem elég lett volna egy okosan vágott verzió, de ettől eltekintve lenyűgöző, nagyon szép film.

2016-03-05 21:12:12 Memento (2000) / Mementó sleepingdancer (3) #78

Egyetlen dolog tetszett a filmben, ez a széttöredezett bizonytalan atmoszféra és narratíva, szóval ahogy érzékelteti a főhős kínlódását,na jó, és volt még néhány érdekes,bizarr jelenet. Ez maradandó emlék, amit magammal viszek a filmből, majd kiderül, mennyire hosszú távon :-) . Viszont tipikus gumicsontfilm is, mert hozzászólások tucajain át lehet találgatni, hogy ki kicsoda meg mi hogyan történt, de könyörgöm, minek? Mit ad, ha összerakjuk az elbeszélést:, egy tökéletesen hihetetlen, valszínűtlen, agyalmány sztorit, benne hihetetlen, motiválatlan figurákkal. Lásd csabaga 73. hozzászólásában. Ha pedig megpróbálunk mélyebb értelmet kutatva értelmezést adni a látottaknak, akkor nagyjából coelho szintű bölcsességekhez juthatunk, mint hogy mindenki az emlékeiből él, meg mi szőjük saját életünk történetét folyamatosan újra és újra stb. Nézőploitation ez a film, nagy, tetszetős lufi, tele üres levegővel. Rég dühített föl film ennyire.

Cukormázzal van leöntve, de nagyon jól megcsinált film, nagyon szerethető - majdnem jó. A főszereplő kisfiú elképesztő aranyos.

Megfelelő hangulatban nézve nagyon szórakoztató. A főszereplő fugura pedig akárhogyan nézve is zseniális.

2015-12-12 22:39:18 Actrices (2007) / Színésznők sleepingdancer (4) #2

rosszabbra számítottam, tetszett!

2015-11-28 22:15:25 Buffet froid (1979) / Hidegtál sleepingdancer (4) #2

Igen jó film, a feléig kicsit hullámzó, aztán feljavul.

Én ezen majdnem elaludtam, végignézni nem tudtam :-)

Nekem sem annyira a "gusztustalansággal" volt bajom, mint inkább azzal, hogy szex, halál és forradalom egymásra vetítése eléggé közhelygyanús dolog. Ráadásul unalmas volt a film, nem volt egy szerethető, vagy valamennyire érdekes karakter benne.

Nagyon szerethető film, a humor mindig megmenti attól, hogy túl érzelgős vagy patetikus legyen. Két bajom van vele: a vége mintha kissé össze lenne csapva, mintha nem érne véget, a másik, hogy az egyén és a 20. századi magyar történelem viszonyáról tulajdonképpen semmit nem gondol, csak ismétel egy közhelyet: ebben az országban a hétköznapi kisember mindenkori feladata, hogy túlélje, ahogy megtörténnek a feje fölött a dolgok, háborúk, forradalmak, egyebek. De az egész film tele van olyan varázsos apróságokkal, megindító mozzanatokkal és remek beszólásokkal, hogy ezek a hibák, ha azok, nem számítanak, ezt egyszerűen nagyon jó nézni.

2015-10-13 00:52:13 Victoria (2015) sleepingdancer (5) #8

Nekem is tetszettek a részben improvizált, sehova nem vivő, ezért látszólag felesleges dialógok, mert nagyon valószerűnek tűntek, a dokumentarista játékfilm felé vitték el a filmet. Egy részeg csatangoló csapat nincs csöndben, és persze hogy hülyeségeket beszélnek,de közben meg sok mindent meg is tudunk róluk ezekből az interakciókból. Eltűnődtem én is azon, hogy hihető-e Victoria viselkedése, és arra jutottam, hogy igen.

2015-10-11 23:53:03 Dune (1984) / Dűne sleepingdancer (2) #34

Az elején megállapítottam, hogy ez egy nagy hülyeség, a közepét átaludtam, a vége meg még egy kicsit tetszett is. Lynchet szeretem, de nem ezért a filmjéért.

2015-10-11 17:06:25 Victoria (2015) sleepingdancer (5) #1

Csupa valóság és csupa költészet, izgalmas és mélységesen szomorú, bravúros, kitűnő film. Lehet, hogy láttunk már hasonló történetet, de így még nem.

E film kapcsán teljes kudarcba fulladt a horrorműfajjal való óvatos ismerkedésem, egyszerre unalmas , röhejes és gusztustalan film ez. De még a gusztustalanságai tetszettek a legjobban. :-) És sajnos nem lépi át azt a határt, hogy annyira rossz, hogy már jó legyen, egyszerűen csak rossz.

2015-09-28 22:44:36 [Kritikus kód] sleepingdancer #1004

nem rossz, nekem is megfelel:-)

"Műfajok: szatíra, dráma (dokumentumfilm)
Országok: magyar, török, nyugat-német, osztrák, csehszlovák (svéd, dán)
Korszakok: '60-as évek ('70-es évek)"

2015-09-26 20:01:45 [Kritikus kód] sleepingdancer #989

Sztem lehet nem stimmel valami a keresővel, nagyon sokszor server error 500 at ad ki.

Állítólag az első vietnámi melegfilm. Mindenesetre annyira aranyosan giccses, hogy már szinte jó.

2015-08-20 22:14:12 Saul fia (2015) / Son of Saul sleepingdancer (5) #113

Sikerült távol tartanom magam szinte minden előzetes információtól azon kívül, hogy milyen díjakat nyert a film, és a bemutatóhoz képest jó nagy késéssel végre megnéztem. De ez is olyan furcsán alakult: először az első tíz percet láttam csak, mert a nagy eső miatt beázott a mozi, és megszakították a vetítést, hazaküldtek mindenkit. És aztán két-három napig élt bennem ez az első tíz perc, és valószínűleg ennek hatására eldöntöttem magamban, hogy nekem ez a film tetszik, tetszeni fog. És tényleg, egészben, mindenestül is jó film, ez itt nem a szóviccek helye, de: gyenge jeles.

Kell ahhoz valami nagy ihlet, hogy valaki megvizionálja ezt a pokoltáncot, és rá is tudja írni a vászonra úgy, hogy átjöjjön. Ezért minden dicséretet megérdemel, ettől eredeti és ettől szilárdan áll a lábán az egész.

És aztán kezdhetjük felsorolni a kisebb-nagyobb hibákat, amiket szépen összeszedtek itt előttem, néhány dolog nekem is furcsa volt vagy egyenesen zavart, de annyira sosem hogy igazán kizökkentsen.

Egy dologba tudok belekötni, de ez paradox módon ugyanaz, amitől nagyszerű a film: a koncepciózus jól formáltsága. Hogy műalkotásként annyira kerek, megkonstruált, hogy ez kicsit ellene fordul. De ha fésületlenebb lenne, akkor meg könnyen elengedne a szorítása.

2015-08-17 20:37:44 [Általános fórum] sleepingdancer #5840

Beázott az Uránia, de nagyon. Az egyik csillárból ömlött a víz a nagyteremben. Abbahagyták a vetítéseket, visszaváltották a jegyeket, mindenkit hazahajtottak, áramtalanították a mozit. Remélem, komolyabb baj nem esett semmiben és senkiben.

2015-08-17 09:39:54 [Kritikus kód] sleepingdancer #358

köszönöm! :-) amúgy tetszik az újítások többsége :-)

előzmény: cucu (#339)

2015-08-16 22:43:07 [Kritikus kód] sleepingdancer #336

Léci nyugtassatok meg, hogy az új designban is elérhetők lesznek a régi funkciók. Pl az eddig látott saját filmek listája, saját rendezők. Nekem ez az oldal (volt) a filmes memóriám, online jegyzetfüzetem hosszú évek óta, és szeretném ha az is maradhatna!

Nagy marhaság ez a film, de ennél is rosszabbra számítottam. Egy kertmozis nyárestén a blőd hülyeségeivel,szirupos kliséivel,bénázásával együtt,vagy pont azok miatt egész jól elszórakoztatott.

2015-06-06 10:30:58 Zodiac (2007) / Zodiákus sleepingdancer (5) #44

Nagyon jól össze van ez rakva, nem tűnt hosszúnak, pedig az. Ötössé az emeli, hogy kvázi nyitott a vége

2015-05-26 22:20:09 District 9 (2009) sleepingdancer (4) #121

Kellemes meglepetés volt, bár nem számítottam rosszra. Disztópia, de helyenként még humoros is.

Szerintem az irreális jelenetek hozzátesznek valamit a film rémálomszerűségéhez, hogy ez a pszichopata karakter tényleg elpusztíthatatlan és szinte mindenható. Igen, irreális, de valahogy engem ez nem zavart, noha konstatáltam én is, mert nekem ez az egész egy nagy-nagy rémmesének tűnt már az elejétől. És úgy is hatott rám, I was frightened, thrilled, na most egy thrillernél én megelégszem ennyivel:-)

Igen.

2015-02-06 20:46:15 Vörös föld (1982) sleepingdancer (4) #3

Kiváló film, borzasztó keserű de egyben szórakoztató is,

nagy, vérprofi mese, quality entertainment. tetszett, különösen a repkedős képek

2015-01-21 20:50:42 Kis Uykusu (2014) / Téli álom sleepingdancer (5) #11

volt benne azért több is :-), pl egy párkapcsolat drámája, az önkép és a külső megítélés összeütközése, a jóság/jótékonyság ellentmondásossága. De ez nem egy cselekményvezérelt film, inkább társadalmi miliőbe ágyazott, elgondolkodtató(nak szánt) karaktertanulmány.

2015-01-17 23:40:28 Kis Uykusu (2014) / Téli álom sleepingdancer (5) #6

Lehet, hogy pont az volt a baj, hogy nagyon készültél rá -- ilyenkor a legkönnyebb csalódni. De egyébként az észrevételedben sok igazság van, mert tényleg táncol valami körül ez a film, de olyan nagyon egyértelműen nem irányul semmire, ezért minden értelmezés, kritika, szöveg róla (amit eddig olvastam vagy éppen írtam :-), inkább csak szűkíti. Negatív megfogalmazásban kicsit fókusztalan, iránytalan, pozitív megfogalmazásban sokirányú, gazdag. Nekem mindenesetre tetszett ez szabálytalan, fésületlen mozgás a történetben és a jellemek kibontásában. (az egyik főszereplő, a húg pl egyszer csak eltűnik és annyi) A fényképezésről nem beszélve, ami Ceylannál mindig szépséges. És Ceylanhoz képest ez szinte egy akciófilm, úgyhogy lekötött teljesen :-)

Ja, a lényeget majdnem elfelejtettem: azért is tudott megszólítani, mert ebben a fura írogató pasiban, mindenféle jellemhibáival, meg jó szándékával, egoizmusával és szívével, felvilágosultságával és patriarchális maradiságával, szóval ebben a félértelmiségi félmajom katyvaszban, azért, be kell vallanom, saját magamat láttam, vagy saját magam is láthatnám, stb. És érzem, hogy Ceylan is önmagát vizsgálja, nem véletlen, hogy megint egy olyan film, amiben értelmiségi-művész férfi a főszereplő.

előzmény: somogyireka (#5)

Kiválóan elszórakoztatott, és még szól is valamiről, jól is van összerakva, most pont erre volt szükségem.

jó film: jutalomjáték a színészeknek, és valamiért még mindig érdekes ez a mű a műben, színdarab a filmben szerkezet, műalkotás és valóság, tömegkultúra és elitkultúra viszonyára való rákérdezés.

2014-12-31 19:45:39 [Személyes toplisták] sleepingdancer #201

2014 TOP 3 szerintem (nem sorrend):

Lavina
VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan
Leviathán

2014-12-31 11:09:08 Kis Uykusu (2014) / Téli álom sleepingdancer (5) #4

Jó helyre került a pálma. Ceylan talán eddigi legjobb filmje, és abszolút értékén nézve is kimagasló. Elmélyült, emlékezetes dráma - valamiért az orosz nagyregényekre (Tolsztoj Dosztojevszkij) emlékeztetett, úgy érzelmes, hogy sosem gicses, és lassúdad, terjedelmes - egészen közel kerülünk a szereplőkhöz. (...Most látom, hogy egyes kritikusok Csehovot emlegetik, teljes joggal, Csehov is nagyon ott van a filmben. Valahogy az egész komoly, megrázó hozzáállás szokatlanul 19. századi! És attól is elszoktunk, hogy abszolút felnőttek a szereplők, többnyire nem fecsegnek, hanem párbeszédet folytatnak, legalábbis folytatnának, sikertelenül.) (P.s. Utánaolvasva megtudtam, Két Csehov-elbeszélés inspirálta a film nagyjából kétharmadát: A feleség, és a Jó emberek című. Nem szolgai, de meglepően hű adaptációjuk a film.)

Lehet, hogy nem ezzel a filmjével érdemes kezdeni. Hogy hol van, mit akar? Csak ennek alapján tényleg nem lehet megállapítani. Még azt is mondanám, tiltakozna a kérdés ellen: sehol nincs és semmit nem akar, csak rákérdezni újból a kép csodájára, hogy az hogyan működik. De egyébként nagyjából ugyanott van, ahol az utóbbi húsz évben volt. Az utóbbi húsz éve pedig újragondolása és továbbvitele az előző negyvennek :-), Becsületére legyen mondva, hogy nem sodródik divatokkal. Ahogy Tenebra írta lejjebb, egy múltból itt maradt emlék, egy mindenkit túlélő, anakronisztikus modernista :-). Csoda hogy él és alkot és önmaga. Szerelem, halál, társadalom és politika - ezek a fő motívumai ma is, de ezek nem önmagukért érdekesek Godard-nak, hanem annyiban, amennyiben egy film konstituáló erői lehetnek, hogyan és miért vannak a filmekben. Mert végül is azt kérdezi, hogy mi a film. De valahogy mégsem életidegen filozófus, mert azért kérdez a filmről, hogy az életet jobban megértse. Szóval ez egy ilyen körmozgás nála.

És mindenféle vizuális 3D hacacáré mellett/ellenére (amik a filmről mint kommunikációs eszközről szólnak), itt valahogy szokatlanul elementáris Godard, így aztán búcsúzik is a (film)nyelvtől: az élet animális és naturálisan fizikai része érdekli (megjegyzem, kegyetlenül: egy halálközeli életkorban). Miért nem meztelen egy állat? Miért tabu a fingás? Mi az ember? Test/állatiság és kultúra/társadalmiság metszéspontján egy szerencsétlen, elfajzott állat. De ezt lehet, hogy már inkább csak én látom bele.

előzmény: somogyireka (#12)

A "szokásos" szép és komoly Godard kollázs, jólesett nézni (nagyon érdemes 3D-ben, a maga módján látványosabb, mint az Avatar) - szöges ellentéte mindennek, amit filmnek ismerünk, de úgy ellentéte, hogy az esszenciája is. Igazából egy "releváns" észrevételem van - tudjátok sokszor van, hogy a kutya hasonlít egy emberre vagy a gazdájára, szerintem a filmben (fő)szereplő kutya Godard-ra hasonlít.

Godard-nak az a titka, nagyon heterogén, ezért a jó filmjeit kell megnézni, kimazsolázni , megismerni. Az én kedvencem a weekend, ami úgy ahogy van, zseniális. Nagyon szeretem a hímnem-nőnemet is.

Nem is értem, hogy kerül ez a hazai mozikba, vagy tíz éve semmit nem mutattak be godard-tól, de mindegy, örüljünk, hogy ez bejött. Godard ma egy modernista őskövület, se kiköpni, se lenyelni nem lehet, van egy érzésem, hogy ezzel persze tisztában van, de nagy ívben tesz az egészre. Kíváncsi vagyok a filmre nagyon.

Igen, pontosan az emeli meg a filmet, amit a spoilerben irsz.

Ritkán van ilyen: a nézése közben időnként (na jó, szinte végig) unatkoztam, aztán valahogy rájöttem, hogy felejthetetlen. Mindent összeadva ez egy jó film. Pici Haneke, pici Seidl, pici román újhullám, pici Dardenne-fivérek, olyan sok mindenre emlékeztet. Annyi világos, hogy nagyon gondosan formált, a rendező korábbi dokufilmes tapasztalatira építő munka. És újra részesülhettem egy furcsa érzésben: egyedül ültem a moziban. Mondjuk ehhez a filmhez illett is a magány. Ja, és senki ne higgye, hogy ez valami "kamionosfilm", nekem jogsim sincs, mégis megszólított :-)

Na végre én is megnéztem, (korábban egyszer nem volt rá jegy (!)) hát ez elképesztő kellemes, ötletes, vidám, szomorú, eredeti, szívet melengetően jó film. Tuti kultfilm , húsz év múlva ebből fogják az akkori fiatalok megtudni, milyen volt 2014-ben Budapesten élni, mi meg nosztalgiával fogjuk nézni, mi is ebből fogjuk megtudni milyen volt most :-) Le a kalappal az alkotógárda előtt.

2014-11-02 18:19:37 Leviafan (2014) / Leviatán sleepingdancer (5) #13

Jóra számítottam és valóban nagyon jó, fejbekólintó dráma. Zvjagincev első olyan munkája, ami a családi drámán túl "politikus" film is, és nagyon izgalmasan, mesterien keveri a két dimenziót. Szerintem a Visszatérés óta a rendező legjobb filmje.

Jó, de érdemes összevetni a Rosettával, az még jobb, feszültebb, rendhagyóbb, nagyon hasonló témában.

• ...