sleepingdancer

Sokkal komolyabb és komorabb film, mint Reisz Gábor első két munkája. Én azokat is nagyon szerettem, ezt pedig jelentős alkotásnak tartom, kordokumentumként nézik majd a jövő generációk. (Janka, a lány pedig valóban az egyik legjobb karakter a filmben. Csak hát nem nagyon lehet kiemelni senkit, mert igazság szerint minden színész remek, a főszereplő srác pl. lenyűgözően hiteles.) 9/10

2023-08-26 22:00:42 Vasvirág (1958) sleepingdancer (5) #16

Csendesen mesélő,, de néha felizzó, nagyon szép film, lírai (neo)realista remeklés

2023-08-03 13:40:26 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] sleepingdancer #27032

7/10 Nem ülnék be rá még egyszer, de nem bántam meg, hogy láttam. Mondjuk mindig érdekelt a fizika és tudománytörtenete. Túlburjánzó, néha nehezen követhető, de végig feszültséget teremtő, szórakoztató film. Talán az utolsó félóra már tényleg sok volt azért.

Áthelyezve a(z) Oppenheimer topikból.

2023-08-03 13:34:57 Oppenheimer (2023) sleepingdancer (4) #33

7/10 Nem ülnék be rá még egyszer, de nem bántam meg, hogy megnéztem. Mondjuk mindig érdekelt a fizika és s fizika tudománytörtenete. Túlburjánzó, helyenként nehezen követhető, de végig feszültséget teremtő, szórakoztató film. Talán az utolsó félóra már tényleg sok volt azért.

2023-06-04 22:32:55 Csempészek (1958) sleepingdancer (5) #2

Magával ragadó neorealista remeklés, különösen a film első fele, kétharmada sodró és izgalmas.

2023-05-16 08:15:31 Tamás és Juli (1997) sleepingdancer (4) #4

Számomra ez kb. a nézhetetlen kategória volt. Egy percig sem kötött le, nem érdekeltek a szereplők, a szálak, nem tudtam rá rezonálni. De a hangulata rém nyomasztó, és az igazából tetszett, ezért 3/10

2022-12-26 20:51:53 Larry (2022) sleepingdancer (5) #6

9/10 Remek volt, egyenesvonalú, hibátlan, sodró. Olyan sokféleképpen el lehetett volna rontani, de ez most sikerült.

Mélységesen konzervatív, antifeminista üzenete miatt nem éri el nálam a közepest, egyébként helyenként vicces vígjáték. 4/10

A három (?) cselekményszálból egyet tudtam követni, a nyugdíj előtt álló zsaru történetét. A kesze-kusza film egy idő után azért is unalomba fullad, mert a jelenetek 80%-a egy kaptafára van felhúzva: egymásra ordibáló, egymásra fegyvert fogó, egymást ölő - túlnyomóan alsó osztálybeli, fekete - embereket látunk és hallunk. Rém fárasztó haddelhadd.

2022-06-28 21:21:40 Memoria (2021) sleepingdancer (5) #9

A film végéről kérdezett Réka egy másik platformon, talán nem baj, ha ide is leírom, ami eszembe jutott. Úgy gondolom, a film alapvetően poétikus, vagyis inkább asszociatív, mint logikus, nem feltétlenül lehet felfűzni egy(etlen) rendezett történetté, a végét különösen nem. A film vége szerintem kitágítja mindazt, amit előtte láttunk, valahogy tágabb perspektívába helyezi. Az idegen űrhajó hangrobbanása megyegyezik a Jessica (Tilda Swinton) által hallott hanggal - ez vagy erősen a múltba vagy a jövőbe visz (valamiféle emlékezés vagy jövőbe látás, a jövő vagy a múlt elérkezése, érzékelése a jelenbe(n), sőt akár a jövő és a múlt egyszerre látása - egyben látni az időt isteni képesség). A természeti képek ehhez hozzáteszik az idő intenzív érzetét a szinte időtlen állandóság bemutatásával. A kolumbiai táj, őserdő millió évekkel ezelőtt is nagyjából így nézett ki, a zörejei, hangjai ugyanezek voltak, lehet, hogy millió évek múlva is ilyen lesz. Mintha a személyes és történemi időérzetünket tágítaná ki a film vége a geológiai, csillagászati idők felé. (Ezt erősíti a földrengésről szóló rádióhír is a háttérben.) Én a halálba látogató férfiban is valami hasonló tágítást, léptékugrást érzek, egészen hétköznapi körülmények között történik meg a Csoda: (innen oda, onnan ide). Szerintem a film vége belehelyezi a szereplőket (és a nézőt) az Univerzumba. Hogy milyen érzelem vagy viszony alakult ki a két szereplő között a végén, arról újranézés nélkül nem mernék nyilatkozni. (Én elsőre szinte semlegesnek éreztem ezt a kapcsolatot, de kommunikatívnak, olyan felebarátinak, résztvevőnek, egymástól tanulónak. De lehet benne más is, nem tudom.)

2022-06-10 23:20:01 Memoria (2021) sleepingdancer (5) #1

Tarkovszkij lassú tempója Tati abszurditásával és Godard antinarratív technikájával vegyítve - ezek csak mind gyenge hasonlatok persze. AW a saját jogán, senkihez igazán nem hasonlító nagy mester, ez pedig egy emlékezetes, többször nézhető, gyönyörű film. 10/10

Fekete-fehér tévén nézve elvarázsolt gyerekkoromban, és most, 2022-ben a felújított, színes DVD-kiadás pont ugyanúgy. Közben eltelt 40 év. Örök klasszikus. 10/10

2022-05-22 23:32:41 A vád (1996) sleepingdancer (3) #7

Hatáseszközeiben erős, szívbemarkoló (bár dramaturgiai hibákkal tűzdelt, lásd Tenebra első hozzászólását) film. Egészében számomra már felbillen, egyoldalúvá válik, ezért eléggé kellemetlennek, hamisnak is éreztem. Schubert Gusztáv korabeli kritikája részletesebben és pontosabban fejteget hasonlókat.

Remek hangulat, de a sztoriból egy szót se értettem.

Rémesen üres azt leszámítva, hogy kéjjel tocsog a vérben, esztétizálja a szenvedést és leönti hollywoodi effektekkel. 4/10

2022-03-05 20:12:45 Dívák (2021) / Divas sleepingdancer (4) #20

Egy kicsit engem is irritál úgy általában ez a jelző, de ebben a filmben egyáltalán nem zavart. Sikerült nagyon sűrű filmet összehozni, amiben ennek az apró mozzanatnak is tökéletes helye, jellemző ereje volt. Igazából azon gondolkodom, hogy nem láttam még ilyet: ezek a lányok minden pillanatban tették magukat, a kamerának játszottak, de közben mégis nagyon őszinték és meztelenek voltak. Ez a kettő egyszerre elég csodálatos volt.

előzmény: ryood (#19)

2022-03-05 19:49:55 Dívák (2021) / Divas sleepingdancer (4) #18

Senki ne vegye zokon, de a lányok stílusában fogalmazok: ez bizony egy geci jó film. Mindenkihez szól, aki volt, van, lesz valaha fiatal. 8,5/10

2022-02-05 21:10:03 Requiem (1982) sleepingdancer (5) #2

Nagyon szép film. Óda az élethez és a szerelemhez, de közben fájdalmas elégia is az élet és a szerelem pusztulása fölött. Giccsmentesen érzelmes, mint egy Fassbinder-melodráma. A fiatal Gálffi alakítása lenyűgöző. 9/10

6,5/10 Nagyon valóságérzékeny film rendkívül konzervatív, kommersz stílusban.

2021-12-12 00:05:52 Veszettek (2015) sleepingdancer (4) #42

7/10 Örülök, hogy sok évvel a bemutatása után láttam, így nem rakódnak rá az élményre az akkori, részben átpolitizált viták a filmmel kapcsolatban. Néhány ügyetlenség ellenére rendben lévő munka ez, van svungja, szól is valamiről, és erős színészi teljesítményeket látunk.

Az apa rendkívül karakteres, remek figura, de ahhoz mégis kevés, hogy elvigye a hátán az egész filmet. A kislány színészi teljesítménye eléggé hullámzik. A történetvezetés is kissé bizonytalan, főleg az első kétharmadban. De a legfőbb probléma számomra az, hogy egy közhelyes, finoman giccsbe hajló tézis illusztrációjának hat a film, miszerint egy brutális gyilkosban is érző szív lakozhat. Ha ez a gondolat nem is eredeti, működtethetett volna egy filmet, de ahhoz sokkal precízebben kellett volna vezetni a néző érzelmeit az egyik szélső ponttól a másikig. Azt vettem észre magamon, hogy sem az apa, sem a lány sorsa nem érdekel igazán. Kevesebb szélsőség átfogásával engem jobban megszólított volna ez a mozi. A hangulat, atmoszféra, a helyszínek személytelen ismerőssége viszont hatásos volt. Mindenképpen megnézésre érdemes, tulajdonképpen ígéretes elsőfilm.

Kellemes meglepetés, erős, rendben lévő film. Mondjuk a sztori gerincét adó kísérlet a hihetetlenség szélén billeg, de egyébként részleteiben szépen ki van dolgozva. Vinterberg előző tanáros-pedofilos filmjének (Vadászat) építménye ennél gyengébb lábakon állt. 8/10

2021-07-30 22:51:52 Hangyaboly (1971) sleepingdancer (4) #2

Kicsit nehezen indul, és finom eszközökkel, lassan építkezik, de összességében remek film. 7/10

Sajnos nagyon félrement ez a jó szándékú film. Vígjátékként nem működik, mert nem igazán lehet rajta a nevetni, de drámaként sem, mert annak felszínes. Sajnos a színészek sem mentik meg, sőt. Szinte csak a vezérszurkoló Alexet játszó mellékszereplő, Thúróczy Szabolcs hiteles figura. 4,5/10

2021-06-17 19:03:18 Krémes érzések (1997) sleepingdancer (4) #10

Szerintem az első kisregényével érdemes kezdeni, "Feri cukor kékség" címen jelent meg. Zseniális.

előzmény: ryood (#3)

8/10 Nagyon szép, ahogy az emberi élet végességét szembeállítja a természeti idő kvázi végtelenségével. Költői, víziószerű, szomorú film.

Remek

Bele lehet kötni itt-ott, de alapvetően remek, nagyon mélyen humánus film.

Nehezen indul be, de egyébként remek amerikai nemzeti mítoszfilm. 8/10

2021-04-16 23:22:40 Teketória (1977) sleepingdancer (5) #2

Gyönyörű, lírai, történet nélküli, mégis teljességérzetet keltő film. Törőcsik Mari emlékére néztem ma meg. 9/10

Tényleg nagyon vontatott, pedig egyébként jó hangulatú film lenne.

Picit túlbonyolított, de valóban nagyon hangulatos - akciókrimibe rejtett buddy-film. 7/10

Nem találtam benne a humort. 3/10

2021-02-07 22:05:50 Un flic (1972) / Egy zsaru sleepingdancer (4) #6

Nagyon finom, lassú, hangulatokból és tekintetekből építkező krimi. 7/10

Bitangerős, társadalomkritikus kép a New York-i tinibandákról, a bűn geneziséről. Ma is abszolút nézhető film. 8/10

7,5 /10 Halványabb, mint a Mephisto, nélkülözi annak ihletettségét, de azért jó film. A pálya első felének filmjeivel pedig nehezen összemérhető, hiszen egy egészen más, akadémikus filmstílust képvisel.

Alapvetően tetszett: valóban nagyon érzékeny és felnőtt film, ritka ez a hangvétel. Néha azért kihegyezettnek és életszerűtlennek hatott, és egy mosoly is elfért volna nagy ritkán a főszereplő orvosnő arcán. 7/10

2020-11-14 22:16:04 Mephisto (1981) sleepingdancer (5) #39

Szabó korai filmjeitől eltérően akadémikus stílusú, de jelenetről jelenetre magával ragadó mestermű. A végét azért én sem éreztem igazán megoldottnak. Az viszont egészen döbbenetes, hogy a témája mennyire aktuális, ha Szabó ma rendezte volna ezt a filmet, azzal lehetne vádolni, hogy direkten aktuálpolitizál. 9/10

2020-10-31 18:26:19 Sok húron pendülnek (1982) sleepingdancer (4) #5

Remek kordokumentum - látlelet a korabeli magyar könnyűzenéről és kultúrpolitikáról a 3T jegyében. Döbbenet látni a Kádár hanglejtésével megszólaló miniszterhelyettest (vö. a ma az Orbán hanglejtését átvevő államtitkár-, miniszter-papagájok). Erdős Péter híres-hírhedt, ellentmondásos figuráját látni szónokolni szintén lidérces élmény. A Vimeón megtekinthető. 8/10

2020-10-16 23:11:41 L' idée (1932) / The Idea sleepingdancer (4) #1

Filmtörténetileg érdekes film 1932-ből. Komplikált, míves animációs technika, részben elektronikus filmzene és filozofikus, tárrsadalomkritikus üzenet.

Jobbra számítottam. Jó atmoszféra, de gyenge, kifulladó sztori és fura, semmibe futó befejezés. Valójában elég unalmas. 5,5/10

Történetet valóban ne várjon senki, ez egy kemény művészfilm. Annak viszont remek. De Niro pedig zseniális. 7/10

Baromi erős atmoszféra és alapszituáció, rém gyenge történet. A vége picit giccses is. De összességében nézhető, erős közepes. 6/10

2020-08-13 23:08:11 Pesti balhé (2020) sleepingdancer (2) #8

Baromi gyenge. 3/10

2020-07-25 20:55:15 Szép csendben (2019) sleepingdancer (4) #4

Egész jó, de tényleg kicsit fésületlen a történetvezetés. 6,5/10

2020-07-04 21:56:03 Az állampolgár (2016) sleepingdancer (4) #51

Ez jobb volt, mint gondoltam. 7,5/10

2020-06-23 23:13:42 Overnight (2007) sleepingdancer (4) #23

A fanyalgó kritikák miatt évekig halogattam a megnézését, pedig remek film. A nagyon erős hangulat mellett izgalmas és látványos art-thriller is, a végére pedig kiderül, hogy mély lelki dráma. Elegáns, jó munka. 8/10

2020-06-20 21:04:10 Bottle Rocket (1996) / Petárda sleepingdancer (3) #3

Hangulatos film, de azért elég fárasztó. 6/10

Álproblémák miatti hosszadalmas szenvelgés. Rémesen giccses, vontatott, komolyan vehetetlen. Nem tudtam végignézni. 3/10

2020-06-10 23:39:23 Clerks. (1994) / Shop-stop sleepingdancer (4) #28

Nosztalgiából újranéztem, egész jó most is. Annak idején, a 90-es években pedig szinte forradalminak tűnt, mert radikálisan egyszerű eszközökkel tudott őszinte és szórakoztató lenni. 7/10

2020-06-07 22:29:09 Argo (2012) / Az Argo-akció sleepingdancer (3) #97

6,5/10 ügyes, profi munka.

6,5/10

2020-06-02 00:09:51 Szoljarisz (1972) / Solaris sleepingdancer (5) #74

Érdemes volt hét év után újranézni. Nem emlékeztem már rá, arra sem, hogy annak idején miért nem fogott meg (közepesre osztályoztam). Most viszont 9/10. A mai filmekez képest "természetesen" sokkolóan lassú, viszonylag nehéz túljutni az első felén, nehezebben indul, mint a Stalker vagy a Rubljov vagy az Áldozathozatal. Valószínűleg ez lehetett vele a problémám. Most kb a film kétharmadánál volt számomra a fordulópont, ott kezdett igazán húsbavágó és megrázó lenni. Bennem fölsorakozott ez is a nagy Tarkovszkij-filmek mellé.

7,5/10

Remek thriller. 8,5/10

2020-04-30 22:09:59 45 Years (2015) / 45 év sleepingdancer (5) #19

Egy picit túl leszedált itt minden, az örömök és a fájdalmak is, ezért nehezen bukdácsolunk el a "nagy nap" -ig. De azért egyszerűségében is humánus, szép film. 6,5/10

2020-04-28 22:46:16 Drifter (2014) sleepingdancer (4) #6

Nehezen felejthető, igen erős film, visszaidézi, továbbviszi a Budapesti Iskola dokumentarizmusát. Minden pillanata hiteles, intim közelséget teremt a kamera Ricsi és a néző között. 8,5/10

Nekem kicsit vontatott volt. 5/10

2020-04-25 17:48:21 Békeidő (2020) / Treasure City sleepingdancer (4) #44

Még annyit tennék hozzá, hogy nekem közérzület-megragadó ereje, a háttérben szóló rádió, tévé szinte önálló szereplővé válása miatt a Moszkva tér is eszembe jutott. Ebből talán csak azért nem lesz kultuszfilm, mert ahhoz túl keserű. A fantasy a végén jön elő, ez egy műfogás szerintem, ami segíteni próbálja a film lezárását.

2020-04-23 22:15:11 Békeidő (2020) / Treasure City sleepingdancer (4) #39

Remek közérzetfilm, lazán kapcsolódó jelenetekből álló pszichopátia-tabló erősen aktuális társadalomkritikai felhangokkal. Némelyik jelenet olyan erős, hogy fáj nézni, de van olyan is, amelyiknek a kimenetelét meg lehet jósolni. Hiteles akakítások és figurák, de a pikareszk narráció miatt az egész kicsit elvarratlan. Végre egy film a máról a mának és a jövőnek. 8/10

Igen, az eleje különösen vontatott, lassan indul be. De aztán nekem érdekessé vált, és jól ábrázolta a félelmet, lelkifurdalást. Gyenge 4-es, 6,5/10

2020-04-10 00:09:12 Auf Einmal (2016) / Hirtelen sleepingdancer (5) #1

Egészen elképesztően jó film: lélektani bűnfilmbe csavart felnövésdráma, társadalomkritikai beütéssel. Minden részletében feszült, okos, kiszámíthatatlan, de közben hűvösen minimalista, és egy pillanatra sem túlzó vagy hiteltelen. Komplex, remek munka. 9/10

Nekem ez így túl kevés volt, de túl hosszú is. Elengedett a film, egy idő után hiába voltak szépek és sejtelmesek a képek meg jó a zene. Moziban nézve valószínűleg jobban működött volna. 4/10

2020-04-06 22:55:48 Vannak változások (1980) sleepingdancer (4) #1

Nagyszerű szociografikus és rendszerkritikus dokumentumfilm a világvégi Penészlek faluról és az annak idején (Végh Antal Állóvíz c. folyóiratcikke nyomán) országos visszhangot kavaró Penészlek-ügyről. Kíváncsi vagyok, mi lehet ma ezzel a faluval. 8/10

2020-04-04 21:49:31 To Dust (2018) / Porrá sleepingdancer (2) #2

Komolyan vehetetlen drámaként is, vígjátékként is. És emiatt rettentő unalmas. 4,5/10

2020-04-03 22:39:45 Keserű igazság (1956) sleepingdancer (4) #4

Tényleg kitűnő film, picit lassan indul be, de aztán remek. Érezni benne, hogy közel vagyunk októberhez. 56 nyarán készült. Beszólogat a rendszernek, és közben elég komplex is. 7/10

2020-03-10 01:04:10 Outbreak (1995) / Vírus sleepingdancer (3) #4

Igazad van, ez tényleg jobb.

előzmény: kaamir (#4)

Semmi baj a magyar címmel. Hol élünk, mi ez, ami körülvesz ? A mennyországnak kell lennie! Vagy mégsem? Inkább abszurd pokolnak? És van-e különbség a Szent(föld) és a profán Nyugat között? Ironikus, groteszk látomások sora, remek film. 8,5/10

Jó film, de olyan fura hiányérzetem is van, egyneműen, egyszerűen kapjuk a nyomorúságot, ahogy a slagon kifér. A negatívum is erősebben hatna, ha lenne valami ellensúly: irónia, regiszterváltás. A Kes pl. azért volt nagy film Loach pályájának elején, mert volt benne finoman megbúvó humor és rengeteg poézis is. Itt nekem valami hiányzott, annak ellenére, hogy bizonyos jeleneteket megkönnyeztem. 8/10

2020-02-07 23:42:04 Tüske a köröm alatt (1987) sleepingdancer (2) #7

Filmszerűtlen és életszerűtlen. Borzasztó rosszul megírt dialógusok, erőltetett moralizálás, történelmezés, zsúfolt sztori szerteszét folyó, egymást kioltó konfliktusokkal. Így aztán a vége sem üt. Nem vitatom, hogy fontos dolgokról kíván szólni, de olyan didaktikus-patetikus hangon, hogy nem lehet komolyan venni. 4/10

2020-02-05 23:13:18 Könnyű testi sértés (1983) sleepingdancer (5) #11

Remek, viccesen szomorú szatíra-melodráma. Az igazi főszereplő itt maga a kor, a késő-Kádár-korszak szürkesége, amiben ezek az emberek valahogy létezni szeretnének. De csak pillanatokra kerül szín az életükbe és a filmbe. 8,5/10

2020-01-29 22:40:18 Krémes érzések (1997) sleepingdancer (4) #1

Nem tudom, mennyire Hazai Attila és mennyire Kopper Judit filmje, mindenesetre teljesen rendben van. Érdekes ötlet szembeállítani a vállalkozó és a művész mentalitását. A két vállalkozó srácba szinte röntgenszerűen belelátunk, Hazai Attila rejtélyesebb,
kívülállóbb marad. Van egy mondata a filmben a magát vonat alá vető művész archetípusáról, amit különös fénytörésbe von saját későbbi sorsa. De egyébként laza, sokszor vicces film ez, mégis valahogy súlya van. 7,5 /10

Elképesztő megaprodukció, ami az első pillanatban megfogott: milyen lelassult, idegen, gyönyörű világ ez, mint valami fordított sci-fi, időutazás a múltba. De olyan múlt ez, ami hozzánk is szól, mert mindaz, amit látunk valójában időtlen és rejtélyes, az élet értelmére kérdez és mutat rá. Sikerült Tolsztoj regénye alapján nem valami lebutított giccset összehozni, hanem egy szépséges és okos filmet, ami minden pillanatában képekben beszél, ezért gigászi hossza és az elbeszélés kényelmes tempója ellenére sem vontatott. Olyan könnyű lett volna elrontani és olyan nehéz jól adaptálni egy ekkora regényt, Bondarcsuknak sikerült, le a kalappal előtte. 9/10

Hatásvadász zene, értelmetlen sztori, unalomba fulladó film. De szépek a képek. 4/10

2020-01-07 23:49:55 Női kezekben (1980) sleepingdancer (4) #2

Úgy tűnik, ezt egyszer már láttam, de istenbizony nem emlékszem rá. Akkor hármasra értékeltem, most erős négyesre. Nem állítom, hogy értem, mit akar ez a film, olyan, mintha képekben beszélne egy ismeretlen nyelven. És ez üdítő. A humora is minden idegensége ellenére átjön. 8/10

Szakszerűbben elmagyarázva pedig tényleg erről van szó, idézet: "A Női kezekben egyszerre rejtélyes és játékos. A rendező, Xantus János különféle, egymástól távoleső és látszólag idegen elemeket illeszt össze úgy, hogy abból egy teljesen eredeti minőség születik. A történet feszes krimiként indul, majd ismeretterjesztő beszélgetésbe fordul, amit komikus epizódok szakítanak meg. A feszes, közel félórás rövidfilm dupla csattanóval zárul. Xantus János a látványos stilizációval egy abszurd, már-már szürreális világot teremt. A vonatkozó műfajok megidézésével, majd az ismerős sablonok kifordításával a néző a látottak folyamatos átértékelésére kényszerül. A rendező felkínálja a mélyebb értelmezések ígéreteit, miközben szándékosan ki is siklatja a nagyívű megfejtések lehetőségeit. A közönség pimasz provokálása sikeres. A Női kezekben nemcsak formabontó és stílusos, de izgalmas és szórakoztató is egyben."

2020-01-06 23:19:23 Szépek és bolondok (1976) sleepingdancer (4) #7

Ez egy egészen remek film! Kár, hogy nem ismertebb. Nagyszerűek a hétköznapian filozofikus dialógusok (bár egy kicsit irreálisak is) , a Kaurismakit előlegező figurák, a képek, az atmoszféra, és ahogy írtátok, a színészek. Nekem Kállai konyhai történelmi monológja kicsit túlzás volt, valahogyan sok, szinte csak ezért nem zseniális. 8,5/10

2020-01-05 22:32:27 Ha megjön József (1976) sleepingdancer (4) #5

Nagyon nyomasztó, és jó film. 7/10

Az évtizedből még van egy év, az ugyanis 2011. jan. 1-től tart 2020. dec.31-ig. De egyébként ha az utóbbi 10 év termését nézzük, én ezt a hatot tenném dobogóra (sorrend nem számít) :
Haneke: Szerelem
Netzer: Anyai szív
Dolan: Ez csak a világ vége
Maren Ade: Toni Erdman
McDonagh: Három óriásplakát Ebbing határában
Cuarón: Roma

És volt még jó sok, ami nagyszerű volt, ők a dobogóra nem fértek föl, de képzeletbeli dicsérő oklevelet kaphatnak (sorrend nem számít) :
Trier: Melancholia
Mungiu: Érettségi
Loach: Én, Daniel Blake
Chang-dong: Gyújtogatók
Pawlikowski: Hidegháború

Az eredeti listáról csak a Sráckort tmeg talán a Drive-ot udnám még ide venni esetleg.

2020-01-04 23:02:08 Csók, anyu (1986) sleepingdancer (3) #5

Öt perc után lehet tudni, hogy miről fog szólni film, picit túl egyszerű és direkt, de sok jó pillanattal és jelenettel. 6/10

Kivenném a listáról a Remélemet, a Ruben Brandtot, A Lizát, a Kincsemet, viszont belevenném Pálfitól a Final Cut-ot. Nem biztos, hogy ebben a tíz évben tíznél több igazán fontos/jó magyar film született. És az évi egy jó film nem is olyan rossz arány. És amúgy oké lista.

Alig vártam, hogy vége legyen. Egy picit intelligensebb romantikus komédia akart lenni, vagy mi, de nem jött össze. Ezúton szeretném felkérni a Cirkót, hogy hagyjon fel az ilyen középutas, kedves, aranyos, "az idősebbeknek biztos bejön" filmek forgalmazásával. A Cirkó régen arról volt híres, hogy vaktában be lehetett ülni bármire, jó filmet katpunk. Annak idején a keményvonalas, merész, kísérletező, egyéni, felforgató filmek mozija volt a Cirkó, ebben volt verhetetlen, szerintem nem kéne feladni a brandet. 4/10

Érteni vélem, hogy miért tetszik sokaknak, de kevesebb több lett volna. Ezt az előttem szóló agymosott09 kolléga szépen részletezi is. És az ő zseniális félmondatát muszáj megismételni: "pontosan becélozza a totális felületességnél egyetlen félemelettel valóban mélyebb senkiföldjét, amitől mindenki úgy érzi, hogy ez már igen, ez már valami". Hát valóban. Ez egy nagyon jól összerakott (bravo!) profin kisakozott (bravissimo!) építmény, ami sajnos recseg-ropog a hamisságtól. Mennyivel jobb volt a Gyújtogatók, ami szintén friss, dél-koreai film, és ugyanerről szólt, viszont hihetően, emberien és költőien. Az egy dolog, hogy a közönség zabálja ezt a mutatványt, na de a cannes-i zsűri? 6,5/10

Úgy, ahogy volt, van, Őze zseniális mindenben. Ha nagyon muszáj egy filmet kiemelni,
akkor a Megáll az időt mondanám. De inkább a film egésze miatt, Őze nem jobb és nem rosszabb ebben sem, mint más filmekben.

2019-12-07 21:59:50 Sziget a szárazföldön (1969) sleepingdancer (4) #6

A régi Budapest, Mándi világa, milyen szép ez a film tényleg. Előkészíti már a Budapesti Iskola dokumentarizmusát. Kiss Manyi mellett a mellékszereplők is jók, örömmel láttam Dégi Istvánt, ha csak egy aprócska szerepben is. 8/10

Az egy dolog, hogy ez az ötvenéves film ma is akárhol a világon kiverné a biztosítékot, nálunk aztán meg főleg, viszont nagyon rendesen össze is van rakva, igazi újhullámos, önironikus műremek. Gegek a tragédiák árnyékában, felforgató, néha gyomorforgató, sokszor vicces. 9/10

2019-11-12 00:15:24 Kes (1969) sleepingdancer (5) #4

Nagyon erős film, felejthetetlenül hiteles pillanatokkal, arcokkal, jelenetekkel. 9/10

Rendkívül fárasztó és repetitív, de végtelenül szimpatikus film. Inkább politikai akció, mint művészet, de tiszteletre méltó. 6/10

2019-11-01 20:50:19 Joker (2019) sleepingdancer (4) #155

Hatásos és nagyon szépen fényképezett film, viszont művészfilmnek túl közhelyes, műfaji filmnek túl artisztikus. De mindezek ellenére van benne valami, ami miatt szerethető, felépít egy erős saját világot 7/10

2019-10-25 00:11:26 Ma vraie vie à Rouen (2002) sleepingdancer (4) #1

Érdekes műfaji kísérlet, ez ugyanis egy álamatőr áldokumentumfilm, nem mellesleg a legszebb, legvalóságízűbb
kamasz- felnövéstörténet, amit az utóbbi időben láttam.

Mivel későbbi kérések teljesültek, de a 957-es nem, szeretnék finoman érdeklődni, hogy mire számíthatok, köszönöm szépen.

Ezt szeretném kérni. Eredeti címe: Ma vrai vie á Rouen https://m.imdb.com/title/tt0304363/

2019-09-27 21:50:44 Ça parle d'amour (2017) sleepingdancer (4) #1

Dokumentumfilm arról, hogy két srác elhatározza, szerelmesek lesznek egyásba. Végigkövethetjük, hogy az elhatározás hogyan fordul át a valóságba, és hogyan reagálja le a folyamatot a környzetük. Közben a szerelem mibenlétéről hallgathatjuk meg a különböző véleményeket. Az ötlet zseniális, a megvalósítás szimplán csak jó. Ugyanis lehetett volna jobb is a film, ha egy kicsit erősebben fókuszál a főtémára, a főszereplőkre, ha közelebb hozza őket, vagy ha izgalmasabban alakulnak az események. 6,5/10

2019-09-21 23:37:27 Csutak és a szürke ló (1961) sleepingdancer (3) #9

Könyvben remek, filmen kedves. 6/10

Nagyon eredeti, és a maga kiábrándult, objektív módján érzelmileg feszült is.

9/10 Nagyon érdekes modernista narratíva, végig keressük, de nem találjuk a kifutását.Engem kicsit Antonionira emlékeztetett. Rengeteg mindenről szó van itt, de olyan finoman és sejtetően, szinte érintőlegesen, mégis a mélység és teljesség érzetét keltve. Rég nem láttam ilyen érdekes és jó filmet, bár eléggé frusztrált is a nézése.

Tele van jó jelenetekkel, de egy kicsit mégis túl hosszú és tét nélküli. 7/10

Soha semmit nem nézek magyar szinkronnal, ha csak szinkronosan nézhető, akkor várok vagy meg sem nézem. Ez alól néha kivétel a nagyon sok gyors párbeszédet és nyelvi humort tartalmazó vígjáték műfaj, amit szinte lehetetlen feliratozni.