sleepingdancer

Regisztráció: 2009. október 28. (10 év, 3 hónap)

Bemutatkozás

Szerzői oldalam, többek között filmkritikákkal: schalkendrekornel.wordpress.com

Születési év: 1969

Gisaengchung
Élősködők
3 2019-12-27 4,4

2020-02-07 23:42:04 Tüske a köröm alatt (1987) sleepingdancer (2) #7

Filmszerűtlen és életszerűtlen. Borzasztó rosszul megírt dialógusok, erőltetett moralizálás, történelmezés, zsúfolt sztori szerteszét folyó, egymást kioltó konfliktusokkal. Így aztán a vége sem üt. Nem vitatom, hogy fontos dolgokról kíván szólni, de olyan didaktikus-patetikus hangon, hogy nem lehet komolyan venni. 4/10

2020-02-05 23:13:18 Könnyű testi sértés (1983) sleepingdancer (5) #11

Remek, viccesen szomorú szatíra-melodráma. Az igazi főszereplő itt maga a kor, a késő-Kádár-korszak szürkesége, amiben ezek az emberek valahogy létezni szeretnének. De csak pillanatokra kerül szín az életükbe és a filmbe. 8,5/10

2020-01-29 22:40:18 Krémes érzések (1997) sleepingdancer (4) #1

Nem tudom, mennyire Hazai Attila és mennyire Kopper Judit filmje, mindenesetre teljesen rendben van. Érdekes ötlet szembeállítani a vállalkozó és a művész mentalitását. A két vállalkozó srácba szinte röntgenszerűen belelátunk, Hazai Attila rejtélyesebb,
kívülállóbb marad. Van egy mondata a filmben a magát vonat alá vető művész archetípusáról, amit különös fénytörésbe von saját későbbi sorsa. De egyébként laza, sokszor vicces film ez, mégis valahogy súlya van. 7,5 /10

Elképesztő megaprodukció, ami az első pillanatban megfogott: milyen lelassult, idegen, gyönyörű világ ez, mint valami fordított sci-fi, időutazás a múltba. De olyan múlt ez, ami hozzánk is szól, mert mindaz, amit látunk valójában időtlen és rejtélyes, az élet értelmére kérdez és mutat rá. Sikerült Tolsztoj regénye alapján nem valami lebutított giccset összehozni, hanem egy szépséges és okos filmet, ami minden pillanatában képekben beszél, ezért gigászi hossza és az elbeszélés kényelmes tempója ellenére sem vontatott. Olyan könnyű lett volna elrontani és olyan nehéz jól adaptálni egy ekkora regényt, Bondarcsuknak sikerült, le a kalappal előtte. 9/10

Hatásvadász zene, értelmetlen sztori, unalomba fulladó film. De szépek a képek. 4/10

2020-01-07 23:49:55 Női kezekben (1980) sleepingdancer (4) #2

Úgy tűnik, ezt egyszer már láttam, de istenbizony nem emlékszem rá. Akkor hármasra értékeltem, most erős négyesre. Nem állítom, hogy értem, mit akar ez a film, olyan, mintha képekben beszélne egy ismeretlen nyelven. És ez üdítő. A humora is minden idegensége ellenére átjön. 8/10

Szakszerűbben elmagyarázva pedig tényleg erről van szó, idézet: "A Női kezekben egyszerre rejtélyes és játékos. A rendező, Xantus János különféle, egymástól távoleső és látszólag idegen elemeket illeszt össze úgy, hogy abból egy teljesen eredeti minőség születik. A történet feszes krimiként indul, majd ismeretterjesztő beszélgetésbe fordul, amit komikus epizódok szakítanak meg. A feszes, közel félórás rövidfilm dupla csattanóval zárul. Xantus János a látványos stilizációval egy abszurd, már-már szürreális világot teremt. A vonatkozó műfajok megidézésével, majd az ismerős sablonok kifordításával a néző a látottak folyamatos átértékelésére kényszerül. A rendező felkínálja a mélyebb értelmezések ígéreteit, miközben szándékosan ki is siklatja a nagyívű megfejtések lehetőségeit. A közönség pimasz provokálása sikeres. A Női kezekben nemcsak formabontó és stílusos, de izgalmas és szórakoztató is egyben."

2020-01-06 23:19:23 Szépek és bolondok (1976) sleepingdancer (4) #7

Ez egy egészen remek film! Kár, hogy nem ismertebb. Nagyszerűek a hétköznapian filozofikus dialógusok (bár egy kicsit irreálisak is) , a Kaurismakit előlegező figurák, a képek, az atmoszféra, és ahogy írtátok, a színészek. Nekem Kállai konyhai történelmi monológja kicsit túlzás volt, valahogyan sok, szinte csak ezért nem zseniális. 8,5/10

2020-01-05 22:32:27 Ha megjön József (1976) sleepingdancer (4) #5

Nagyon nyomasztó, és jó film. 7/10

Az évtizedből még van egy év, az ugyanis 2011. jan. 1-től tart 2020. dec.31-ig. De egyébként ha az utóbbi 10 év termését nézzük, én ezt a hatot tenném dobogóra (sorrend nem számít) :
Haneke: Szerelem
Netzer: Anyai szív
Dolan: Ez csak a világ vége
Maren Ade: Toni Erdman
McDonagh: Három óriásplakát Ebbing határában
Cuarón: Roma

És volt még jó sok, ami nagyszerű volt, ők a dobogóra nem fértek föl, de képzeletbeli dicsérő oklevelet kaphatnak (sorrend nem számít) :
Trier: Melancholia
Mungiu: Érettségi
Loach: Én, Daniel Blake
Chang-dong: Gyújtogatók
Pawlikowski: Hidegháború

Az eredeti listáról csak a Sráckort tmeg talán a Drive-ot udnám még ide venni esetleg.