cucu

Súly: 1929
Regisztráció: 2003. október 22. (16 év)

Bemutatkozás

KT alapító, fejlesztő, szerkesztő.

Rendezők: Federico Fellini, Lars von Trier, Miyazaki Hayao

4 2019-06-12 4,1
Dolor y gloria
Fájdalom és dicsőség
4 2019-06-09 4,2

Lezartam a szavazast. Ugy gondolom, aki szeretett volna, tudott szavazni. November 9-en buli! Reszletek kesobb...

2019-10-06 22:04:11 [Kritikus kód] cucu #2089

Mivel a technikai dolgok ebbe a topikba szoktak kerulni, ide irom...

2019-09-26 szervertulterheles postmortem

Mi tortent?

2019-09-26 csutortokon budapesti ido szerint 14:26 es 16:55 kozott nem volt elerheto a KT.

14:25 a szerver elkezdi szamolni az elso olyan user-user hasonlosagot, ami tulterheli
14:26 a monitoring szerint az elso perc, amikor nem volt elerheto az oldal
14:25-45 tobbsegeben elerheto az oldal, de nem mindig
14:45 bar az elozo hasonlosag meg ki sem szamolodott, elindul egy ujabb szamitas; 20 percenkent indul ujabb
14:45-13:05 egyre gyakrabban elerhetetlen az oldal
13:05 innentol nagyjabol folyamatosan elerhetetlen
15:50 Ugor ir, hogy baj van
16:20 eszreveszem, hogy irt
16:20-45 utanajarok; kilovom a "beszorult" hasonlosag szamitasokat; leallitom a tovabbiakat
16:45 lekapcsolom a KT-t, hogy az adatbazis szerver le tudjon "hulni"
16:56 ujrainditom a KT-t, innentol elerheto

Osszesen 150 percen (vagyis 2,5 oran) keresztul volt elerhetetlen az oldal. Mivel egy-egy rovidebb pillanatra visszajott kozben, a "netto" leallasi ido csak 122 perc volt.

Miert tortent?

(A szerver 20 percenkent valaszt egy usert veletlenszeruen, es ujraszamolja a hasonlosagat a tobbi userrel. Ez neha rovidebb, neha hosszabb ideig tart.)

Az elso ok, hogy valakinek a hasonlosaga annyira megterhelte az adatbazist, hogy az elkezdett bedogleni.

A masodik ok, hogy miutan tobb, mint 20 percig tartott az elozo szamitas, "rafutott" a kovetkezo, vagyis a mar amugy is tulterhelt adatbazis meg nagyobb terhelest kapott. Ez igy folytatodott ujabb es ujabb rafutasokkal.

A harmadik ok, hogy az Amazon CloudWatch szerint (ami egyebkent kuldene emailt, ha baj van) nem volt semmi baj: a CPU Utilization a szokasos, a CPU Credit Balance meg se moccant.

A negyedik ok, hogy hiaba van monitoring az oldal elerhetosegere (a http://status.kritikustomeg.com/ oldalon barki barmikor ellenorizheti), ez nem kuld se emailt, se smst, ha baj van.

A fentiekbol az elso ketto miatt kezdodott a tulterheles, a masodik ketto miatt tartott ennyi ideig.

Mit lehet tenni, hogy a jovoben ne ismetlodjon meg?

A hasonlosag szamitassal kapcsolatban:
- ha tul sokaig fut, inkabb hagyja abba
- csak akkor induljon el, ha 1) nem fut korabbi es 2) eleg alacsony a terheles
- akkor is logoljon, ha nem fut le teljesen (unbuffered python); mert igy lehetoseg lesz elemezni, hogy mikor fut sokaig, mikor nem, es igy talan lehet rajta optimalizalni

A monitoring/alertinggel kapcsolatban:
- jojjon email+sms, ha az oldal elerhetetlen
- a "nyers" CPU load is menjen fel az Amazon CloudWatch-ra, mert ugy nez ki, nem ugyanazt meri, mint a CPU Utilization

Beirtam 2020-t. Igaz, hogy nincs meg hivatalos datum, de majd javitjuk, ha lesz.

előzmény: cucu (#13102)

A gikszer abbol fakad, hogy nincs evszama a filmnek. A kod nincs ra felkeszulve.

előzmény: Danesz99 (#13084)

Meg egy ideig nyitva marad a szavazas, hogy tobben lassak, de nagyon ugy nez ki, hogy a nov 9 (esetleg 8) lesz a nyero. Ami tobbek kozott a berlini fal leomlasanak a 30 eves evforduloja. De hogy Ugort idezzem, "mi azert nem azt fogjuk unnepelni".

Az az eszrevetelem, hogy a KT szerver tulterhelodott egy idore, ezert nem ment a KT. :-(

Elnezest mindenkitol, akinek pont most lett volna szuksege rank.

Lelottem par dolgot, kicsit friss levegohoz jutott, most ugy nez ki, megy.

Utananezek, hogy
- miert terhelodott tul
- miert ertesultem ilyen soka a problemarol (Ugornak ezuton is koszonom, hogy szolt, a "soka" nem ra vonatkozik, hanem a rendes gepesitett monitoring hianyara)
- es hogyan lehet ezt a ket dolgot a jovoben elkerulni

2019-09-02 23:34:13 [Kritikus kód] cucu #2087

Csak jelzem, hogy olvastam, es fogok is reagalni, meg egy kis turelmedet kerem. Eloljaroban annyit, hogy nagyon jo a gondolat, amit felvetsz, es nagyon koszi, hogy mar eddig ennyi idot szantal a kutatasra.

előzmény: offerus (#2085)

Ez ravilagit egy apro problemara: kenyelmetlen minden alkalommal leiratkozni errol a topikrol, miutan kommentelsz ide. Na majd kitalalunk valami megoldast.

2019-08-21 07:39:10 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] cucu #24339

@budaik: WTF??? Miert kommenteltel be egy rakat random magyar filmhez youtube videokat? Mindezt barmifele kontextus nelkul? Ha nem ezer eve lennel KT-t, menne a hivatalos figyelmeztetes.

Udv a KT-n! :-) Az Uj film bekuldese opcio (par egyebbel egyutt) a torzstagoknak van fenntartva. Ha velunk maradsz, egy ido utan azza valsz te is. Addig itt a forumban tudsz kerni, ha hianyossagra bukkansz.

előzmény: Mozéria (#13018)