(szerkesztő, moderátor)

Tapasztalat: 1965 film
Regisztráció: 2003. október 22. (20 év, 4 hónap)

Bemutatkozás

KT alapító, fejlesztő, szerkesztő.

Rendezők: Federico Fellini, Lars von Trier, Miyazaki Hayao

Le prénom
Hogyan nevezzelek?
4 2024-01-09 3,9

2024-03-17 13:21:04 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] cucu #27292

Törölni jelenleg nem lehet regisztrációt, csak "lezárni" (vagyis "kilépett" státuszra váltani). Ezt megtettem.

előzmény: Most vagyok (#27290)

2024-03-17 12:05:16 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] cucu #27289

FYI: én raktam át OFF-ba ezt a threadet.

Egyrészt mert bár vannak vitatható elemei a film körüli beszélgetésnek, azért összességében még a filmről illetve a film létrejöttéről. Ez viszont már arról, hogy hogyan kell(ene) moderálni.

Másrészt van valami érdekes abban, amikor valaki kizárólag azért regisztrál, hogy személyeskedjen illetve észt osszon a moderálásról. Ennél már azt is jobban szeretem, aki azért regisztrál, hogy 5-öst adjon a kedvenc filmjére, és leírja róla, hogy zseniális. Őszintébb.

Ja, és Most vagyok-nak kiadtam egy hivatalos figyelmeztetést.

2024-03-17 11:40:51 [Vapiti 2023] cucu #87

Ugor
Xuja

Többiek?

előzmény: bakocsa (#86)

Gyönyörű képek, remek alakítások, valami mégis zavar.

Azt hiszem az, hogy a rendező meglehetősen kétértelmű a szarházisággal szemben. Szíve joga, de én azok közé tartozom, akik szerint a művészeknek "humanitárius" feladatai vannak (amiről Karinthy vagy Vonnegut például nyíltan beszél: "akarni és keresni a jót és helyeset és szépet, a rossz, és helytelen és csúnya helyett").

A korábbi filmjeiben sokkal inkább érzem, hogy ő is hisz ebben a feladatban. A Három óriásplakátban ez kifejezetten erősen megjelenik, elsősorban Sam Rockwell karakterének mind a prezentálásában és mind a személyiségfejlődésében. De a többi szereplőnél is.

Az In Bruges-ben szintén, bár azt olyan rég láttam, hogy nem emlékszem a részletekre.

Itt viszont van egy figura, Colm, Gleeson karaktere, aki a "hurt people hurt people" tökéletes példája, és ez nem igazán van kimondva. Nem a karakter a problémám, hiszen Rockwell is hasonló volt, hanem a bemutatása.

Colm depressziós. Nem tiszta, mitől. Életközepi válsága van, hogy rájött, nem ő lesz az ír Mozart? Nyomasztja a környezet? Igen, a "szomszédban" polgárháború dúl. A helyi közösségben van egy erőszakos és a hatalmával visszaélő rendőr, egy rosszindulatú pletykafészek kisboltos/postahivatali dolgozó, és egy creepy, kárörvendő vészbanya.

De ezen túl mi van? Egy csomó normális ember. Ha azt akarta bemutatni a film, hogy milyen nyomasztó és lehúzó egy ilyen isten háta mögött ír közösség, akkor nekem nem jött át. Nyomasztó egy családi kisgazdaságot üzemeltetni? Nyomasztó egy olyan kocsma, ami rendszeresen kong az ürességtől? (szemben azzal, mintha állandóan ott lógna a fél település) Nyomasztó egy olyan pap, aki (persze a maga korlátolt módján, de) rendszeresen érdeklődik Colm lelkiállapota felől?

Nem kéne alábecsülni az életigenlést és az emberbaráti szeretetet ("kedvesség", ahogy a filmben mondják). Ami nem csak Farrell karakterében (Pádraic) jelenik meg, hanem a nővérében, a falu bolondjában, de még a kocsmárosban is. Sőt, amikor Colm összekapja magát, még benne is.

Ezek után Colm mit csinál? Pont ezzel fordul szembe, és kezdi el passzív-agresszíven bántani azt, akivel ezer éve jóbarátok. És, miközben arra hivatkozik, hogy neki a zene a legfontosabb, elkezdi megcsonkítani magát, hogy minél gyorsabban elszabotálja a zenész karrierjét. Hogy mennyire ez a cél, az abból is látszik, hogy miközben azt ígéri, hogy fokozatosan csinálja (ujjanként), két lépésben letudja. Gyakorlatilag hozzáigazítja a testét ahhoz a szorongásához, hogy nem lesz belőle semmi.

Ezt lehet tragikusnak is tartani. Meg lehet azt is nézni, hogy Pádraic nővére, aki sokkal inkább egyedül van ebben a közegben, és aki sokkal inkább "kilóg", nem felgyújtja a könyveit, hanem elmegy dolgozni egy könyvtárba.

De ami a leggázabb, az a módszer, ahogy Colm "dolgozik". Ahogy az öncsonkítását rátolja az egykori jóbarátjára (miután ghostolja), hogy tulajdonképpen ő tehet róla. És ahogy ezzel a saját lelki nyomorát is rátolja nem csak Pádraic-re, hanem a tágabb környezetére.

Oké, erről szól a film. De szerintem feladata lett volna egyértelművé tenni, hogy Colm nem csak tragikus figura, hanem egy rohadék is (ahogy pl Darth Vader is egyszerre mindkettő). És hogy az igazi tragédia Pádraic megtörése. És hogy ez nem jó parallel a polgárháborúval, mert itt nem "testvér testvért öl" (ahogy az Undergroundban mondják), itt nem egyenrangúak a felek.

2024-03-16 15:41:55 [Általános fórum] cucu #10272

Ha már a Petőfi-film kapcsán szóba került a Vajna-éra vs az utáni vs az előtti, megnéztem pár statisztikát a KT adatbázisa alapján.

Filmeket és osztályzatokat hasonlítottam össze évtizedenként. De nem azt néztem, hogy pl az összes film átlaga mennyi egy-egy évtizedben, mert abból indultam ki, hogy kit érdekel a sok középkategóriás meg szar film, azokat úgyis elfelejtjük. Hosszabb távon az tűnik érdekesnek, hogy melyik évtized mennyi jó filmet termelt ki. Illetve mennyi jó osztályzatot: ami nagyon durván annak felel meg, hogy összességében mennyi örömet okozott az embereknek. :-)

Szóval itt egy grafikon a magyar film évtizedeiről:

Jelmagyarázat:
- kék: a legalább 3,5-ös átlagú filmek száma évente (bal tengely)
- piros: a legalább 4-es átlagú filmek száma évente (bal tengely)
- sárga: a 4-es és 5-ös osztályzatok száma évente (jobb tengely)

A 2020-as évek 2023-ig tart, vagyis ide 4 év tartozik, a többihez értelemszerűen 10. Vagyis összehasonlíthatók a számok (mert a filmek illetve osztályzatok számát 10-zel illetve 4-gyel osztottam le).

A rövidfilmek, videoklipek és minisorozatok ki vannak szűrve. Ja, és legalább 100 szavazatot el kell érni.

Ha a "jó" (legalább 3,5-ös átlagú) filmeket nézzük (lásd magyar toplista, ahol ez a szűrő), akkor a 2010-es években (ez kb a Vajna-érát jelenti) évi 5 jó film készült. Ez még a 80-as éveknél is egy picivel jobb eredmény. Azóta, a 2020-as években ez visszaesett évi 3 körülire, ami a 60-as, 70-es és 2000-es évekkel van pariban. A 90-es évek abszolút mélypont volt (évi 2,2 jó film).

Ha a "nagyon jó" (legalább 4-es átlagú) filmeket, akkor a 80-as évek a csúcs (évi 2,4 nagyon jó film), utána jön a 60-as, 70-es, 2010-es, 2020-as évek. A 90-es évek megintcsak mélypont (évi 0,8 nagyon jó film), a 2000-es évek sem sokkal jobb.

A két mérce viszonylag hasonló (80-as és 2010-es évek a csúcs, 90-es évek a mélypont), de a "nagyon jó" filmeknél valamivel kiegyenlítettebb a mezőny. Igazából sok "jó, de nem nagyon jó" film készült, főleg 1980-tól kezdve, ezért nagyobb a szórás a "jó" filmeknél.

A 4-es és 5-ös osztályzatok száma ettől jelentősen eltér, mert ez sokkal inkább visszaadja a nézettségeket. Itt a 2000-es és 2010-es évek tarol, utánuk szorosan jön a 80-as évek. Valamivel lemaradva a 60-as évek, a többi pedig kb hasonlóan teljesített. Hogy a 2020-as években relatíve alacsony a nézettség, az érthető, hiszen még kevés év telt el. A 2000-es és 2010-es évek magas nézettsége valószínűleg a KT demográfiáját tükrözi. Mindenesetre visszautalva egy korábbi mondatomra, a 2000-es, 2010-es és 80-as évek adta a legtöbb örömet a KT tagságának, amennyiben itt született a legtöbb 4-es és 5-ös osztályzat.

Világviszonylatban így néznek ki a számok:

Itt mind a "jó" filmek, mind a jó osztályzatok alapján a 90-es, 2000-es és 2010-es évek a csúcs (azon belül is a 2000-es), évi kb 50-70 jó filmmel.

Ha a "nagyon jó" filmeket nézzük, akkor nagyjából a 60-as évektől a 2010-es évekig kiegyenlített a mezőny, évi 15-20 ilyen film készült ebben az időszakban (megint csak a 2000-es évekkel a csúcson: évi 22 nagyon jó filmmel).

Ez ellentmond annak, amit sokan gondolnak/unk, hogy "régen jobb filmek készültek". Pontosabban csak úgy egyeztethető össze, hogy régen több jó film készült, amit kevesen láttak, így be se került ebbe a statisztikába (ami vagy igaz, vagy nem, nem néztem meg).

Az viszont semmiképp sem tartható állítás, hogy manapság már nem készülnek jó filmek. Évi 15-20 legalább 4-es átlagú film azt jelenti, hogy havonta 1-2 ilyen filmet meg lehet nézni (csak az adott évből).

Hogy a 2020-as évek visszaesése (évi 6 "nagyon jó"" film) mennyire amiatt van, hogy még kevés idő telt el, és sok film nem érte el a 100 szavazatot, mennyire a Covid beütése miatt, vagy mennyire valami tényleges hanyatlás miatt, azt nem tudom.

Rorschach: illetve hiába nyomok konzekvensen rá az átlósan keresztülhúzott szemecskére, sajnos folyton szem előtt van. A filmről folytatott diskurzust nem tudom kiszűrni a KT experience-emből.

Na, így derül ki, hogy a film ignorálás nem működik. Megnéztem a kódot: le se fejlesztettem anno... facepalm: Most akkor felvettem a TODO listára.

2024-03-15 19:47:30 [Vapiti 2023] cucu #75

Már csak egy hét a díjkiosztóig! Kezdjük el összeszedni, hogy kik jönnek:

Ágó
Ugor
Brumi
cucu

Írjon, aki még tervez jönni!

2024-02-18 12:40:49 [OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)] cucu #27265

Kattints az osztalyzatodra (bal felul a csillagok mellett) es megjelenik egy "Szavazat torlese" gomb. Kattints ra, es kesz.

Áthelyezve a(z) Madame Web topikból.

előzmény: Gruden Gergo (#27264)

2024-02-06 23:38:11 [Vapiti 2023] cucu #28

Erre még nem jött válasz: Vapitire törzstagok jelölhetnek (az első fordulóban) illetve szavazhatnak (a másodikban). Számukra látható a link a nyitó oldalon.

(Törzstag bárki lehet, aki elég régóta elég aktív a KT-n. A pontos definíciója nem nyilvános, hogy ne lehessen vele visszaélni.)

És ahogy Raul is írta: az első forduló pontosan az az előválogatás, amit te hiányolsz.

előzmény: supernadal (#10)

2024-02-06 13:12:37 [Vapiti 2023] cucu #15

Rájöttem, hogy ez ki szokott maradni a körüzenetből (az ideiből is kimaradt), pedig hasznos infó, hogy mindenki úgy tudja alakítani a programjait: szóval idén március 22-én pénteken lesz a Vapiti-díjkiosztó.

Pontos részletek majd később lesznek, de a nap fix. Általában este 6-7-től indul a "buli", 8-kor szokott lenni az eredményhirdetés, és este 10-11-éjfélig maradunk, hangulattól és létszámtól függően. Ja, és az utóbbi években a Szilvakék Paradicsomban voltunk, ami szerintem bevált.

De mondom, pontos részletek majd később.