Rose Byrne

Bea Peter Rabbit
Nyúl Péter
2018 Will Gluck animáció, fantasy, kalandfilm, ... 72 2,9
Grace Cullen I Love You, Daddy

2017 Louis C.K. dráma, vígjáték 4 ?
Rebecca Skloot The Immortal Life of Henrietta Lacks
Henrietta Lacks örök élete
2017 George C. Wolfe dráma 5 ?
Kelly Radner Neighbors 2: Sorority Rising
2015 Paul Feig akciófilm, krimi, vígjáték 519 3,3
Lori Minervini The Meddler

2015 Lorene Scafaria dráma, vígjáték 17 3,0
Justine Adult Beginners

2014 Ross Katz dráma, vígjáték 6 ?
Grace Annie

Enyém a vár
2003 Tim Fywell dráma, szerelmi történet 15 3,7
Sonja Stilano Take Away
Haláli halasok
2003 Marc Gracie vígjáték 1 ?
Audrey Appleby The Night We Called It a Day
Nesze neked Frankie
2003 Paul Goldman dráma, vígjáték 6 ?
Gemma Taylor The Rage in Placid Lake
Star Wars II. rész: A klónok támadása
2002 George Lucas akciófilm, fantasy, kalandfilm, ... 1277 3,3
Jenny My Mother Frank
Anyám, Frank
2000 Mark Lamprell dráma, vígjáték 9 ?
B.G. The Goddess of 1967
1967 istennője
2000 Clara Law dráma, szerelmi történet, vígjáték 8 ?
Alex Two Hands

Díj Év Kategória Film Megjegyzés
Velencei Filmfesztivál 2000 Legjobb színésznő (Volpi Kupa) The Goddess of 1967

Portré

2008-11-21 Esteban

Rose Judith Esther Byrne 1979 július 24-én született Ausztráliában, Sydney Balmain nevü külvárosában, négy gyermek közül a legfiatalabbként. Testvérei közül George (+3) countryzenész, Alice (+6) festö és Lucy (+7) egy londoni kiadónál dolgozik.
Anyja asszisztensként dolgozik egy Aborigin öslakosoknak fenntartott iskolában, apja pedig piackutatással foglalkozik.
Már kislányként szórakoztatta családtagjait, és növére Alice ajánlotta neki elsöként, hogy vegyen színjátszó órákat. Rose nyolcéves korában beiratkozott az “Australian Theatre For Young People“ nevü iskolába, ahol elötte már Nicole Kidman és Toni Collette is tanultak, és egészen tizenötéves koráig látogatta az intézményt. Utána megpróbalt bekerülni a NIDA-ba (National Institute Of Dramatic Art Sydney Australia) vagy annak megfelelö más szímüvészeti akadémiákra, de próbálkozásai nem jártak sikerrel. „Felvételiztem az összesre, de nem vettek fel. Teljesen össze voltam törve!“ – mondja. Ma viszont már a NIDA Young Actors Studio- jának nagyköveteként müködik.
Miután befejezte az Australian Theatre For Young People-t a sydney-i Bradfield College 11. és 12. osztályát látogatta. “Olyan volt mint egy egyetem, ahol nem kellett egyenruhát viselni. Dohányozhattál és keresztnevükön szólíthattad a tanárokat. Egész jó dráma szakuk volt, azért is mentem oda.”
13 éves korában kapta élete elsö filmszerepét a “Dallas Doll“ címü produkcióban Sandra Bernhard amerikai komikusnö oldalán. “Ekkor jöttem rá, hogy ez az amit csinálni akarok.”
Ezután kisebb szerepeket kapott különbözö ausztrál szappanoperákban (Echo Point, Fallen Angels, Wildside, Heartbreak High). Más ausztrál színészek, mint Russell Crowe vagy Guy Pearce is így kezdték karrierjüket. A televíziós szereplések sikertelensége szerencsésnek bizonyult Rose karrierje számára, mivel így elkerülte a szakmai körökben nem különösebben respektált „soap star“ jelzöt.“ 1999-ben két alacsony költségvetésü mozifilmben szerepelt. Az egyik volt a "The Date" a másik pedig Gregor Jordan gengszterfilmje a “Two Hands“, az akkor még ismeretlen Heath Ledger-rel. A Tarantino homázsban az akkor éppen szökehajú Byrne a föhös barátnöjét alakította és ekkor kezdett ismertté válni hazájában, hiszen a mozi az ötödik kontinensen siker lett és ma már kultfilmnek számít. Ez persze elsösorban Heath Ledger-nek kedvezett, aki szex szimbólummá vált majd Hollywoodot is meghódította.
Rose karrierje göröngyösebbnek bizonyult, de 2000-ben különleges löketet kapott, amikor mindössze 21 éves korában a Velencei filmfesztiválon kitüntették a legjobb színésznönek járó Coppa Volpival a “The Goddess Of 1967“ címü filmben nyújtott alakításáért. Az ázsiai származásu Clara Low müvészfilmjében Rose egy vak lányt játszik, aki egy ázsiai fiú társaságában a címadó 67 –es citröenben az ausztrál vadonba utazik. Ugyanebben az évben a Sydney Theatre Company-vel három színddarabban is szerepelt, köztük Csehov Három növérében.
A “mainstream“ elöször 2002-ben az új Csillagok Háborúja trilógia második részében ismerhette meg. Nyúlfarknyi szerepében Amidala hercegnö komornáját, Dormét, alakította. Ez azonban elég volt ahhoz, hogy a scifisorozat rajongói felfigyeljenek rá, és szerepe kicsiny kult követötábort vonzzon maga után. „A Star Wars bizonyos szempontból nagyon könnyü volt számomra, mert csak tizenkét napot töltöttem forgatással Sydneyben. Nem volt egyéb dolgom, mintsem hogy Natalie Portman mögött álldogáljak és megpróbáljak minél szerényebben kinézni.“ – mondja szerepéröl. Nagyobb és jobb szerepek reményében Los Angelesbe költözött. 2003-ban feltünt az “I Capture The Castle“ címü angol filmben, majd Matt Dillon rendezöi debüjében a “City Of Ghosts“-ban.
A szélesebb moziközönség számára igazán akkor vált ismertté, amikor eljátszotta Briseis, a papnöböl rabszolgává vált lány, szerepét a Trójában, Wolfgang Petersen nagyköltségvetésü történelmi eposzában. Eredetileg Heléna szerepével kapcsolatban merült fel neve, de miután elolvasta a forgatókönyvet, úgy találta Briseis szerepe közelebb áll hozzá, majd három másik színésznövel együtt bejutott a szorosabb körbe, ahol maga Brad Pitt választotta ki a szerepre. Byrne jelenetei többségét Pitt-tel forgatta és igencsak szoros kapcsolatba került a sztárral, ami aztán a médiák érdeklödését is magával hozta. Sokak számára csak az a szerencsés lány volt, aki Brad Pittel csókolózhatott, de Byrne alakításával bebizonyította, hogy nagykaliberü sztárok mellett is megállja a helyét, söt természetes kisugárzásával és szenvedélyes játékával a film egyik legmaradandóbb momentumát nyújtotta. Ezután a “Wicker Park“-ban volt látható, a “L`Appartement“ címü francia romantikus thriller remakejében, ahol partnere ismét Diane Krueger volt valamint Josh Hartnett. A még a Trója elött elkészült film volt Rose elsö nagyobb hollywoodi produkciója. Alex szerepében lejátszotta a színröl kollégáit. A film megbukott, a kritikusok egyedül Byrne alakítására találtak dícsérö szavakat, mégis Diane Krueger volt az, akinek karrierje beindult, és Rose további nagyobb filmszerepek hiányában kénytelen volt ismét Ausztráliában forgatni. Itt elkészítette a “The Night We Called It A Day“-t, amely Frank Sinatra egy hírhedt ausztráliai turnéját dolgozza fel, és melyben Sinatra (Dennis Hopper) asszisztensét alakította valamint a “Takeaway“ és a “The Rage In Placid Lake“ címü felejthetö vígjátékokat.
2005-ben szokatlan szerepben tünt fel, a “The Tenants“ címü filmben Snoop Dog barátnöjeként, ezért az alakításáért nyert egy Hollywood breakthrough awardot, és játszott a BBC Casanova cimü tévésorozatában Peter O´Toole oldalán.
Ugyanebben az évben szerepelt Darren Hayes énekes “I Miss You“ címü dalának videóklipjében is.
Sofia Coppola “Marie Antoinette“-jében Yolande Duchesse De Polignacként láthattuk, ismét egy kicsiny de igényes szerepben. Ezután feltünt Karen Moncieff epizódfilmjében a “The Dead Girl“-ben. Ezért a szerepért Oscar-jelöléssel is kapcsolatba hozták, ami aztán sajnos nem vállt valóra.
2007 különösen mozgalmas évnek ígérkezett Byrne számára, hiszen két nagyobb filmben is szerepelt. Az egyik volt a „Sunshine“, Danny Boyle scifije, melyben Cilian Murphy, Michelle Yeoh, Hiroyuki Sanada, Cliff Curtis és Chris Evans voltak partnerei. Mint oly sokan Boyle is a Trójában figyelt fel elöször Byrne-re: “A CGI effektek és sztárok közepette egyszercsak megjelent ez a lány és attól a pillanattól kezdve nem érdekelt Brad, Eric vagy Orlando csak arra voltam kíváncsi, ki ez a gyönyörü színésznö?” Egy másik Boyle-produkcióban, a “28 Weeks Later“ben, a nagysikerü “28 nappal késöbb“ folytatásában is szerepet kapott, a spanyol Juan Carlos Fresnadillo (Intacto) rendezésében. Ez volt Rose elsö föszerepe egy presztizsprodukcióban. A vérszomjas zombik nem jelentettek akkora megpróbáltatást a bájos színésznönek, mint ahogy azt elsö pillantásra hinni lehetne. Rose már gyerekként is imádta a horrorfilmeket. “Emlékszem amikor megjelent a Rémálom az Elm utcában könyörögtem a szüleimnek, hogy vegyük ki.”
Jelenleg a Damages címü tévésorozatban láthatjuk, melynek második évadja 2009 elején kerül majd kisugárzásra az Államokban. Itt Glenn Close oldalán egy fiatal ügyvédet játszik. Ezért a szerepért már egy Golden Globe jelölésben is részesült. Ezenkívül leforgatta a „Just Buried“ címü kanadai független vígjátékot és Hugo Weaving mellett szerepel a “The Tender Hook“ címü ausztrál noirban is.
Következö mozifilmjei az „Adam“ cimü független dráma és Alex Proyas „Knowing“ címü scifije.
Sok más sztárral ellentétben Rose Byrne rendkívül szerény. Nincsenek allürjei és nem rugaszkodott el a valóságtól. Már fiatal korában nagyon pragmatikusan viszonyult a sikerhez: „Csak annyit jelentett, hogy a környezetemben élö emberek megdícsértek, ha valami jól sikerült, vagy néha valaki felismert egy trendi étteremben. Ausztráliában nem létezik az a típusu sztárrendszer, mint Hollywoddban. Néha eljárok premierekre, mert jó buli csinosan felöltözni, néhány ingyen cuccot kapni, de igazából nem ez az én világom. Szeretem a hétköznapi dolgokat, “ - mondja. - “Moziba járni, új éttermeket kipróbálni. - Nem tudom, müvészként hogyan képviselhetek bármit is, ha semmi mást nem csinálok, mint a filmiparban forgolódom.”
Rose nagy rajongója David Lynch filmjeinek és nagy álma, hogy egyszer együtt dolgozhasson vele.