Gina Lollobrigida

Szerepek (3,8)

Szerep Film Év Rendező Műfaj Nézettség Átlag
Gaby Berrebi XXL
Nagydarab és Kicsiagy
1997 Ariel Zeitoun vígjáték 6 ?
Bébel professzor középső felesége Les cent et une nuits de Simon Cinéma
101 éjszaka
1995 Agnès Varda szerelmi történet, vígjáték 11 3,5
Martherita La Romana
A római lány
1988 Giuseppe Patroni Griffi dráma 1 ?
Martha Dreyer King, Queen, Knave
Király, dáma, bubi
1972 Jerzy Skolimowski vígjáték 2 ?
Alicia Bad Man's River
Rossz emberek folyója
1971 Eugenio Martín western 3 ?
Cettina Un bellissimo novembre
Az a csodálatos november
1969 Mauro Bolognini dráma 5 ?
Carla Campbell Buona Sera, Mrs. Campbell
Jó estét, Mrs. Campbell!
1968 Melvin Frank vígjáték 37 3,7
Anna La morte ha fatto l'uovo
Death Laid an Egg
1968 Giulio Questi dráma, krimi, thriller 4 ?
Maria The Private Navy of Sgt. O'Farrell
Sör, lányok, háború
1968 Frank Tashlin háborús film, vígjáték
Giulia Cervantes

1967 Vincent Sherman dráma, életrajzi film, kalandfilm, ... 2 ?
Marcelle Cotte Hotel Paradiso
Paradiso, hôtel du libre-échange
1966 Peter Glenville vígjáték
Lisa Les Sultans

1966 Jean Delannoy dráma 1 ?
Titta Io, io, io... e gli altri
Én, én, én... és a többiek
1965 Alessandro Blasetti vígjáték 5 ?
Beatrice Le Bambole
Cicababák
1965 Dino Risi - Franco Rossi - Luigi Comencini - ... szerelmi történet, vígjáték 18 3,8
Toni Vincente Strange Bedfellows
Idegen hálótársak
1965 Melvin Frank vígjáték
Gina Lollobrigida (archív) The Love Goddesses
The Love Goddesses: A History of Sex in the Cinema
1965 Saul J. Turell dokumentumfilm 3 ?
Maria Marcello Woman of Straw
Gyilkosság a hajón
1964 Basil Dearden dráma, krimi, thriller 15 3,9
Margherita Mare matto
Őrült tenger
1963 Renato Castellani vígjáték 2 ?
Paulette Bonaparte Venere imperiale
Császári vénusz - Paolina Borhese
1963 Jean Delannoy dráma, szerelmi történet, történelmi film 1 ?
Ippolita La bellezza di Ippolita
Ippolita szépsége
1962 Giancarlo Zagni dráma 4 ?
Lisa Fellini Come September
Mr. Szeptember
1961 Robert Mulligan szerelmi történet, vígjáték 4 ?
Guilietta Cameron Go Naked in the World
Menj meztelenül világgá!
1961 Charles Walters - Ranald MacDougall dráma
Marietta La Legge
A törvény
1959 Jules Dassin dráma, krimi, vígjáték 1 ?
Carla Vesari Never So Few
Elsöprő túlerő
1959 John Sturges dráma, háborús film 15 3,4
Sába királynő Solomon and Sheba
Salamon és Sába királynője
1959 King Vidor dráma 11 3,1
Anna Anna di Brooklyn
Fast and Sexy
1958 Carlo Lastricati - Vittorio De Sica vígjáték 2 ?
Esmeralda Notre Dame de Paris
A világ legszebb asszonya
1955 Robert Z. Leonard dráma, szerelmi történet, vígjáték 10 3,6
Adriana La Romana
A római lány
1955 Luigi Zampa dráma 5 ?
Sylvia Sorrego / Helena Ricci Le grand jeu

1954 Robert Siodmak dráma 1 ?
Maria De Ritis / Vadmacska Pane, amore e gelosia
Kenyér, szerelem, féltékenység
1954 Luigi Comencini szerelmi történet, vígjáték 15 3,7
Frine Un giorno in pretura
Egy nap a bíróságon
1954 Steno dráma, vígjáték 1 ?
Maria Dannreuther Beat the Devil
Ördögi kör
1953 John Huston dráma, kalandfilm, krimi 24 3,3
Gemma Foresi La Provinciale
A vidéki lány
1953 Mario Soldati dráma, vígjáték 2 ?
Lulla Possenti Le Infedeli
Hűtlen asszonyok
1953 Mario Monicelli - Steno dráma, vígjáték 5 ?
Maria De Ritis/Vadmacska Pane, amore e fantasia
Kenyér, szerelem, fantázia
1953 Luigi Comencini szerelmi történet, vígjáték 23 3,7
Mariantonia Altri tempi
Régi idők
1952 Alessandro Blasetti dráma, vígjáték, zenés film 1 ?
Adeline Fanfan la tulipe
Királylány a feleségem
1952 Christian-Jaque háborús film, kalandfilm, szerelmi történet, ... 106 4,0
Leila, az arab szépség Les belles de nuit
Az éjszaka szépei
1952 René Clair vígjáték, zenés film 8 ?
Maria Severini A Tale of Five Cities
Öt város meséje
1951 Cziffra Géza (Géza von Cziffra) - Emil E. Reinert - Irma von Cube - ... dráma, szerelmi történet 1 ?
Anna Achtung! Banditi!
Figyelem, banditák!
1951 Carlo Lizzani dráma, háborús film 2 ?
Stella Enrico Caruso: leggenda di una voce
Enrico Caruso: A legendás hang
1951 Giacomo Gentilomo dráma, életrajzi film, zenés film 2 ?
Alina Alina

1950 Giorgio Pastina dráma 1 ?
Lisetta Minneci Miss Italia

1950 Duilio Coletti dráma 1 ?
Margherita Vita da cani
Kutyaélet
1950 Mario Monicelli - Steno dráma, vígjáték 5 ?
Agostina Campane a martello
Vészharang
1949 Luigi Zampa dráma 1 ?
Donata La Sposa non puo attendere
A menyasszony nem tud várni
1949 Gianni Franciolini vígjáték 1 ?
Dora Scala Follie per l'opera

1948 Mario Costa musical, vígjáték 1 ?
Nedda, Canio felesége I pagliacci
Bajazzók
1948 Mario Costa zenés film 1 ?
egy lány a partin Aquila Nera

1946 Riccardo Freda dráma 1 ?
Adina barátnője L'Elisir d'amore
Szerelmi bájital
1946 Mario Costa musical 2 ?
? Lucia di Lammermoor

1946 Piero Ballerini musical 1 ?

Díjak

Díj Év Kategória Film Megjegyzés
David di Donatello-díj (Olasz Filmakadémia díja) 1956 Legjobb színésznő La donna più bella del mondo
David di Donatello-díj (Olasz Filmakadémia díja) 1963 Legjobb színésznő Venere imperiale
David di Donatello-díj (Olasz Filmakadémia díja) 1969 Legjobb színésznő Buona Sera, Mrs. Campbell

Portré

2006-09-21 Tom Chase

Gina Lollobrigida (Subiaco, 1927. július 4. – ) olasz filmszínésznő, fotóművész. Eredeti neve: Luigina Lollobrigida, közismert beceneve: Lollo. Az 50-es–60-as évek egyik legnépszerűbb filmcsillaga volt, világviszonylatban is. Noha jellemábrázoló képességei vitathatatlanok, számos filmjében elsősorban dekoratív külseje miatt szerepeltették.

Pályafutása
Gina egy festői szépségű hegyi faluban töltötte gyermekkorát három lánytestvérével együtt. Rómában, a Képzőművészeti Akadémián festészetet és szobrászatot tanult. Fiatalon, feltűnő szépségének köszönhetően modellként kapott munkát, de kisebb filmszerepekre is hívták, elsősorban operafilmekbe. Indult az 1947-es Miss Itália szépségversenyen, ahol harmadik helyezést ért el. (A győztes, Lucia Bosé szintén jelentős színészi karriert futott be.) Hollywoodba is meghívást kapott, egyes pletykák szerint azért, mert felkeltette a különc milliomos, Howard Hughes érdeklődését. Szakmailag mindenesetre semmilyen előrelépést nem jelentett számára a kintlét, ezért 1949-ben hazatért. Otthon megismerkedett Milko Skofic, jugoszláv orvossal, akihez még ugyanabban az évben feleségül ment. (1971-ben válással végződött házasságukból egy fiúgyermek született.) Az olasz filmesek most már egyre nagyobb, s főleg igényesebb szerepeket ajánlottak számára: Luigi Zampa, Mario Monicelli, Steno, Carlo Lizzani, Alessandro Blasetti és Pietro Germi irányítása alatt tanulta meg igazán pályája mesterfogásait. Nemzetközi hírnevét mégis egy francia filmnek köszönheti: Adeline-t alakította Gérard Philipe oldalán a Királylány a feleségem (1952) című emlékezetes kalandfilmben. Ugyancsak Philipe-pel, ugyanabban az évben játszott René Clair Az éjszaka szépei című munkájában. A következő évben kitűnő partnernők – May Britt, Marina Vlady, Anna-Maria Ferrero, Irene Papas – mellett nyújtott emlékezetes alakítást a Hűtlen asszonyok című filmben, melyben kisfia is szerepelt. Ugyancsak 1953-ban Mario Soldati A vidéki lány (La Provinciale) című drámájában és Luigi Comencini Kenyér, szerelem, fantázia című vígjátékában is sikert aratott, s hosszú évekre a közönség egyik kedvencévé vált. Most már hollywoodi karrierje is beindult: elsőként John Huston Afrika kincse című alkotásában játszott Humphrey Bogart partnereként. Otthon A római lány című Alberto Moravia-regény Luigi Zampa rendezte változatában alakította a főszerepet, s Comencini újabb filmjében, a Kenyér, szerelem, féltékenységben ismét eljátszotta Maria karakterét. A harmadik rész kapcsán már elfogadhatatlan anyagi követelésekkel állt elő, ezért Sophia Lorent szerződtették helyette: a két színésznő között egy szerencsétlen megjegyzés miatt kirobbant „kebelháború” évekig témát adott a bulvársajtónak, noha viszályuk állítólag később barátságba fordult. Lollo nemzetközi karrierjének további sikeres darabjai az 50-es évek második feléből: A világ legszebb asszonya, Trapéz, A párizsi Notre Dame, Salamon és Sába királynője. Főszerepet játszott Jules Dassin A törvény című drámájában. (Partnernője, Melina Mercouri évekkel később egy interjúban azt nyilatkozta, hogy szívesen emlékszik vissza mindegyik kollégájára, akikkel pályafutása során együtt dolgozott, s csak egyvalakit utált: Lollobrigidát.) A 60-as években is voltak emlékezetes szerepei: az Őrült tenger című komédiában Jean-Paul Belmondo mellett játszott, aki később szeretettel emlékezett vissza rá, ám a Gyilkosság a hajón - Szalmaasszony című krimi forgatásán – amelyben egy megtévesztett asszonyt alakított – Sean Conneryvel megromlott a kapcsolata. A skót színész ugyanis az egyik jelenet felvétele közben túl erősen vágta pofon kolléganőjét, akinek felrepedt az ajka. A haragos Ginát óriási rózsacsokorral sem lehetett kiengesztelni. Emlékezetesen formálta meg Napóleon húgát a Császári vénusz - Paolina Borhese című filmben, s Alessandro Blasetti társadalomrajzában, az Én, én, én... és a többiekben is megállta a helyét. Kitűnő alakítást nyújtott a Cicababák című szkeccsfilm Boccaccio-novella alapján készült epizódjában, s felejthetetlen volt a Jó estét, Mrs. Campbell! című vígjáték főszerepében is. Ez volt az utolsó, igazán sikeres filmje. A 70-es évek elején bejelentette, hogy visszavonul a filmvilágtól, s a fotózásnak szenteli magát. Italia mia címmel 1973-ban kiadott egy fotóalbumot. Hírességeket is fotózott, s nagy visszhangja volt Fidel Castro, kubai vezetővel készített interjújának. Néhány televíziós felkérést nem utasított vissza: az amerikai szappanopera, a Falcon Crest esetében a felajánlott gázsi is sokat nyomott a latban, A római lány 1988-as tévéváltozatában viszont arra kapott lehetőséget, hogy a bő 3 évtizeddel korábbi alakítása után most az anya szerepét játssza el. A feladatot kitűnően megoldotta, ám a lányát játszó új csillagocska, Francesca Dellera egyáltalán nem volt szimpatikus számára. A művésznő a politikával is megpróbálkozott, de sikertelenül. Több ízben járt Magyarországon: első, s legemlékezetesebb fellépése a Magyar Televízió 1972-es szilveszteri műsorában volt. Sajnos későbbi magyarországi látogatásaihoz rossz emlékű incidensek fűződnek.