Karel Reisz

Night Must Fall
Leszáll az éj
1964 krimi, thriller
Saturday Night and Sunday Morning
Szombat este és vasárnap reggel
1960 dráma 45 4,2
We Are the Lambeth Boys
Mi, lambeth-i fiúk
1958 dokumentumfilm 3 ?
Momma Don't Allow
A mama nem engedi
1955 dokumentumfilm, rövidfilm 8 ?

Portré

2014-04-30 coles

Ő volt Milos Forman mellett a világ filmművészetének másik leghíresebb cseh rendezője. Ő volt a brit új hullám, a free cinema egyik megalapítója. És ő volt az, aki megalkotta nemzedéke talán legjelentősebb angol filmjét, a Szombat este, vasárnap reggelt.

Karel Reisz neve valamitől mégsem cseng igazán ismerősen sem nálunk, sem a cseheknél. Pedig Csehszlovákiában született 1926-ban, s tizenkét éves múlt, amikor szülei a nácik elől külföldre menekítették. Ostravából Angliába. Nem sok idejük volt a gondolkodásra. A Nicholas Winton, a háború előtti évek leghumánusabb angol üzletembere által indított különvonatra tették fel, hogy idegenben élje túl a kezdődő zsidóüldözést. Bátyja már korábban Londonba került, a szülők viszont életüket vesztették a koncentrációs táborban. Nagy tekintélyű rendezővé vált fiuk hetvenhat évesen, 2002-ben halt meg, így Petra Všelichová róla készült, hetvenperces đdokumentumfilmjében ő már nem mesélhet fájó kamaszkoráról, majd szépen felívelő, komoly elismerésekben gazdag pályájáról. Az Egy filmes élet című, nemrég elkészült alkotásban azok szólalnak meg, akik a legközelebb álltak hozzá: fivére, Pavel és három fia, Barney, Mathew és Toby Reisz, valamint jeles angol pályatársai, köztük Stephen Frears, Az én mosodám és a Veszedelmes viszonyok rendezője, aki együtt tanult vele Cambridge-ben.

Petra Všelichová ostravai sétára indul a már hajlott korú Pavel Reisszel, aki annyi év elteltével még arra is emlékezik, hol állt a városi piac, ahol édesanyja pontyot vett a vasárnapi ebédhez, hol a cukrászda, amely ifjú korukban, legalábbis számukra, a város legfontosabb boltja volt. Pavel Reisz remek mesélő. A család életének sok jelentős mozzanatát feleleveníti.
„Apánk legnagyobb hobbija a fotózás volt, innen jött a filmezés ötlete Karel életében. Anyám önállóságra tanított bennünket. Ha gondod van, oldd meg, mondogatta hol neki, hol nekem. 1939-ben, amikor én már Londonban voltam, levelet kaptam anyámtól, hogy Karelt vonatra ültették, várjam őt a pályaudvaron. Ez volt Winton híres gyermektranszportja, amely százakat menekített ki a nácik karmai közül.”

Karel Reiszből nem lett Charles Reisz, pedig így talán jobban hangzott volna a neve. Inkább lélekben változott: a cseh nyelvet egyszerűen eltolta magától, Angliában teljesen új életet kezdett, a szüleitől való elszakadás gyógyíthatatlan trauma maradt számára. Ezen nem tudta túltenni magát soha, a cseh nyelvet könnyedén átlépte, mintha soha nem is beszélte volna. Így védekezett a múlt fájó emlékei ellen.

„Anyánk érezte, hogy nem éli túl a holokausztot – meséli Pavel Reisz. – Mindent a lakásunk pincéjében rejtett el. Az ékszereit, a családi ereklyéket, apánk rólunk készült fényképeit, amelyeket nyolc albumban őrzött. Karel ezt mind megtalálta, amikor a háború után hazalátogatott Ostravára. A visszaútra már nem volt pénze, de maradni sem akart. Prága mellett, egy amerikai repülőgépre könyörögte fel magát.”

Két év az egyetemen, aztán kémiát tanít a munkásosztály gyermekeinek. Magasra ívelő álmai vannak Karel Reisznek: pilótának készül a Brit Királyi Légierőnél, de valahogy minden ellene szól. Nem igazán megy neki a repülés. Rosszul ér földet egy légcsavaros harci géppel. Csodával határos módon csak ő éli túl a manővert, a gép nem. Égi jelnek veszi a történteket, többet nem száll fel. Filmes újságíró lesz. A Lindsay Anderson alapította rangos Sequence munkatársa, majd a Sight and Sound kritikusa. Később programigazgatója lesz a Nemzeti Filmintézetnek. Rendezői pályáját a Ford-gyár által rendelt reklámfilmekkel kezdi, majd különböző dokumentumok következnek. Könyvet ír a filmgyártás technikájáról. Első jelentős rendezése, a nagy berobbanás 1960-ben jön. A Szombat este, vasárnap reggel a brit új hullám sorozatnyitó darabja, amelyet Tony Richardson követ az Egy csepp mézzel, John Schlesinger a Szerelem-félével és Lindsay Anderson az Egy ember árával. A szociális realizmus filmjei ezek, a fogyasztói társadalom vidékről jött munkásfiataljainak sokszor vakvágányra futott sorsaival. Egyszerű emberek nagyon is ismerős gondjai, a hétköznapok drámái, a női lélek rejtelmei foglalkoztatják Karel Reiszt. Ez utóbbi eredménye a szabad tánc istennőjéről, Isadora Duncanről forgatott filmje és A francia hadnagy szeretője.

Petra Všelichová dokumentuma pontosan követi Reisz életútját. Halkan jár a korszakalkotó filmes nyomában, aki egykor Hollywoodot is megjárta, majd színpadi rendezőként zárta le alkotói pályáját. Maradt Forman. Az utolsó cseh filmes mogul, akit viszont erősebb szálak kötnek hazájához. Pedig ő sem úszta meg a nácik (majd később a kommunisták) ténykedéseit.

Karel Reiszből nem lett Charles Reisz. Inkább lélekben változott. (ujszo.com)